اقامت اسلواکی و بررسی روش های اخذ آن

 • اقامت اسلواکی و شرایط عمومی آن
 • اقامت اسلواکی از طریق کار
 • اقامت اسلواکی از طریق تحصیل
 • اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری
 • اقامت اسلواکی از طریق ازدواج
 • اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی
 • اقامت اسلواکی و هزینه های زندگی در اسلواکی
 • اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی
اقامت اسلواکی اقامت اسلواکی

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

اقامت اسلواکی و مقدمه ای بر آن

اقامت اسلواکی و شرایط اخذ اقامت اسلواکی و راه های اخذ اقامت اسلواکی در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می گیرد. با توجه به اینکه اسلواکی عضو اتحادیه اروپا می باشد و می تواند راه ورودی برای سایر کشورهای اروپایی نیز باشد، افراد زیادی تمایل به اخذ اقامت اسلواکی دارند. از این رو در نوشتار انواع روش های اخذ اقامت اسلواکی و شرایط و قوانین مربوط به آن به بحث گذاشته خواهد شد. در صورتی که پس از مطالعه این مطالب در راستای اقامت اسلواکی همچنان برای شما عزیزان شبهاتی پیش آمد می توانید از طریق تماس با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش و انجام مشاوره رایگان تلفنی، اطلاعات خود را کامل نمایید. پیشنهاد ویژه ما برای افرادی که تمایل به مهاجرت دارند و می خواهند خودشان به عنوان وکیل برای خود و خانواده اقدام نمایند تهیه ویدئوهای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت می باشد این ویدئو می تواند به افراد در انتخاب درست مسیر مهاجرت کمک شایانی نماید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با اقامت اسلواکی

video اقامت اسلواکی

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با اقامت اسلواکی

audio اقامت اسلواکی

اقامت اسلواکی و شرایط عمومی آن

با توجه اینکه اسلواکی در قلب اروپای مرکزی واقع شده است و با کشور هایی مانند اوکراین، مجارستان، لهستان، اتریش و جمهوری چک هم مرز می باشد، مهاجرین بسیاری این کشور را هدف مهاجرتی خود برای ورود به اتحادیه اروپا قرار دهند. با توجه به رشد اقتصادی اسلواکی در سال های اخیر، نرخ بیکاری در این کشور تا 6.6 درصد کاهش داشته و این نشان دهنده رشد تولید ناخالص ملی می باشد که شرایط ایده آل کاری را برای اتباع این کشور ایجاد کرده است.

در سال های اخیر درخواست اخذ اقامت دائم اسلواکی و پاسپورت این کشور از سوی مهاجرین مخصوصاً اتباع خاورمیانه افزایش یافته است. زیرا پس از عضویت قطعی اسلواکی در اتحادیه اروپا راه ورود به دیگر کشورهای اروپایی از طریق اسلواکی آسان تر شد. اقامت اسلواکی و مهاجرت به این کشور به دلایل مختلف مورد استقبال افراد زیادی جهت مهاجرت قرار گرفته است. روش های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که اقامت از طریق تحصیل، کار، ازدواج و ثبت شرکت و سرمایه گذاری از جمله این روش ها می باشند.

اقامت اسلواکی اقامت اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق کار

اقامت اسلواکی و اخذ اقامت کاری این کشور برای اتباع اتحادیه اروپا بلامانع است و اتباع اروپا می توانند وارد این کشور شوند و مشغول به کار شوند. این در حالی است که اتباع خارج از اتحادیه اروپا برای مهاجرت به اسلواکی از طریق کار به مانند دیگر کشورهای اروپایی باید پیشنهاد کاری از سوی کارفرما یا شرکت داشته باشند. بدین منظور افرادی که پیشنهاد شغلی داشته باشند می توانند اقامت 2 ساله کسب نمایند و این اقامت به مدت 2 سال دیگر قابل تمدید می باشد. البته کارگران فصلی به مدت 6 ماه می توانند در این کشور حضور داشته باشند.

شرایط اخذ اقامت دائم اسلواکی به واسطه ورود فرد به بازار کار این کشور بدین صورت است که اگر فرد به مدت 3 الی 5 سال در این کشور به صورت کار تمام وقت مشغول بوده باشد، می تواند درخواست اقامت دائم دهند.

جهت دریافت ویزای کار اسلواکی افراد باید مدارک زیر را ارائه دهند:

 • ارائه اصل و کپی از تمامی صفحات پاسپورت
 • ارائه دو قطعه عکس با استاندارد های عکس پاسپورت
 • تکمیل فرم ثبت درخواست شغل به زبان اسلواکی
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه کیفری
 • ارائه نامه گواهی سلامت فردی
 • ارائه نامه تمکن مالی
 • ارائه مدارک بیمه درمانی
 • مشخص نمودن محل اسکان فرد

حداکثر زمان کاری تعریف شده در اسلواکی 40 ساعت در هفته می باشد این تایم کاری براساس قوانین اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است، البته برخی شرکت ها و ارگان ها ساعت کاری را برای کارکنان خود 38 ساعت در هفته و برخی دیگر 37 ساعت در هفته در نظر گرفته اند. البته این تعیین زمان کاری براساس موقعیت شغلی و سختی کار در نظر گرفته شده است.

به طور کلی اضافه کاری در اسلواکی براساس توافق فی مابین کارگر با کارفرما امکان پذیر است و کارکنان می توانند به طور میانگین 400 ساعت در سال را به صورت اضافه کاری کار کنند. نمودار نرخ بیکاری در اسلواکی در مقایسه با اسلوونی و جمهوری چک در تصویر زیر نمایش داده شده است.

اقامت اسلواکی 1 اقامت اسلواکی

کار در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی می تواند فرصت مناسبی برای افراد متقاضی ادامه تحصیل در این کشور ایجاد کند تا به اهداف مهاجرتی خود دست یابند. تحصیل در دانشگاه های دولتی اسلواکی در صورتی که افراد به زبان اسلواکیایی مسلط باشند رایگان می باشد، فقط افراد برای تحصیل در این دانشگاه ها باید دوره های زبان اسلواکی را به صورت کالج خصوصی بگذرانند که هزینه این دوره زبان 6 الی 7 هزار یورو می باشد. تحصیل در اسلواکی در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاهی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا امکان پذیر می باشد. افراد می توانند درصورت داشتن شرایط تحصیل اقدام به ورود به این کشور نمایند.

البته باید ذکر کرد که تحصیل در دانشگاه های خصوصی اسلواکی به زبان انگلیسی می باشد که افراد متقاضی باید مدرک زبان مورد نیاز را ارائه دهند.

 • تحصیل لیسانس در اسلواکی

   امکان تحصیل در رشته های مختلف در اسلواکی وجود دارد و این دوره بین سه تا چهار سال به طول می انجامد. افراد می توانند در این مقطع به صورت تمام وقت یا پاره وقت به تحصیل بپردازند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان اتباع اتحادیه اروپا، در دانشگاه های دولتی اسلواکی رایگان است، هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور برای دانشجویان بین 2000 تا 5000 یورو در سال می باشد.

 • فوق لیسانس در اسلواکی

  طول دوره تحصیل در اسلواکی در مقطع فوق لیسانس بین دو تا سه سال می باشد. دانشجویان می توانند در این مقطع در اکثر رشته ها به زبان انگلیسی تحصیل کنند. این امکان نیز برای دانشجویان فراهم می باشد که در هفته به مدت 20 ساعت به صورت پاره وقت به کار بپردازند. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور اسلواکی بین 2000 یورو تا 8000 یورو برای دانشجویان بین المللی می باشد.

 • دکتری در اسلواکی

  برای تحصیل در مقطع دکترا معمولاً افراد باید از رزومه و سابقه عملی و پژوهشی قوی برخوردار باشند. دوره تحصیل در این مقطع 3 الی 4 سال می باشد و به مانند دیگر کشورها برای ورود به این مقطع داشتن استاد راهنما الزامی می باشد. معمولاً به واسطه اینکه در این مقطع دانشجویان بیشتر کارهای علمی پژوهشی انجام می دهند می توانند کسب درآمد نیز داشته باشند.

  بورسیه تحصیلی معمولا در مقطع دکتری PHD به دانشجویان متقاضی در صورت داشتن رزومه علمی قوی ارائه می شود.

تحصیل در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری

اقامت اسلواکی از طریق سرمایه گذاری در قالب ثبت شرکت امکان پذیر است. افراد متقاضی و با تجربه می توانند با ایجاد یک شرکت در صورت رعایت شرایط و ضوابط قانونی به سرمایه گذاری و فعالیت تجاری در این کشور بپردازند و اقدام به اخذ اقامت دائم این کشور نمایند.

برای ایجاد شرکت علاوه بر هزینه های ثبتی و دولتی که حداقل 2 الی 4 هزار یورو می باشد فرد باید مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه در حساب شرکت داشته باشد که مبلغ 25000 یورو می باشد که در حساب اصلی شخص در یکی از بانک های اسلواکی باقی می ماند. البته فرد باید ثابت نماید که درآمد و تراکنش سالیانه شرکت در حدود مبلغ  8000 تا 10000 یورو می باشد. از الزامات دیگر برای ثبت شرکت در اسلواکی ارائه طرح توجیحی اقتصادی یا Business plan می باشد. شخص باید در این طرح، برنامه های خود را برای ثبت شرکت در اسلواکی شرح دهد و سود دهی طرح خود را توجیح کند. به واسطه ثبت شرکت در اسلواکی افراد در صورت رعایت نمودن پروسه حضور و پرداخت مرتب مالیات می توانند پس از 3 الی 5 سال درخواست اقامت دائم نمایند. دو شاخص اقتصادی زیر برای بررسی شرایط سرمایه گذاری در اسلواکی نمایش داده شده است.

نمودار نرخ تورم در اسلواکی

اقامت اسلواکی 3 اقامت اسلواکی

نمودار تولید ناخالص داخلی در اسلواکی

اقامت اسلواکی 2 اقامت اسلواکی

سرمایه گذاری در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق ازدواج

اقامت اسلواکی از طریق ازدواج به مانند بسیاری کشورها دارای شرایط خاصی است که افراد باید با توجه به این شرایط و رعایت قوائد و اصول این شرایط اقدام نمایید. فردی که قرار است با تبعه اسلواکی ازدواج کند باید در ابتدا ثابت نماید که قصد قطعی در مورد ازدواج با وی را دارد و باید اثبات نماید که ازدواج را بهانه ای برای ورود به این کشور و اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور قرار نداده است. ازدواج بین افراد متقاضی باید به مدت 5 سال پایدار بماند و پس از 5 سال زندگی مشترک با تبعه اسلواکی برای فرد مهاجر ازسوی اداره مهاجرت این کشور تابعیت صادر می شود. افراد باید ثابت نمایند که ازدواج آن ها واقعی می باشد و مدارکی را برای اثبات رابطه خود ارائه دهند. همچنین فردی که تبعه اسلواکی است باید ثابت نماید که به اندازه کافی در آمد دارد و می تواند هزینه های زندگی خود و همسر آینده خود را تامین نماید.

ازدواج با شهروندان اسلواکی مزایای زیر را برای اشخاص فراهم می آورد.

 • اجازه اقامت در اسلواکی
 • استفاده از مزایا و خدمات آموزش
 • کسب تابعیت و شهروندی این کشور
 • برخورداری از خدمات مالی در اسلواکی مانند داشتن کارت بانکی و اخذ وام
 • اجازه ورود به بازار کار تمام وقت و پاره وقت
 • عدم نیاز به اخذ ویزا برای کشورهای ثالث
 • استفاده از خدمات رفاهی و کاری مانند حق بازنشستگی و بیمه و درمان رایگان

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video اقامت اسلواکی
اقامت و ازدواج در اسلواکی

اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت از طریق تولد

اقامت اسلواکی و اخذ اقامت و تابعیت از طریق تولد در این بخش به صورت تخصصی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. مهاجرت به اسلواکی از طریق تولد و اخذ تابعیت این کشور بر اساس قوانین مهاجرتی و اقامتی اسلواکی به دو بخش تقسیم می شود:

 1. تولد فرزند
 2. فرزند خواندگی (Adoption)

براساس قوانین اسلواکی افراد در حالات ذیل می توانند اقامت و پاسپورت اسلواکی را از طریق تولد دریافت نمایند:

 • افرادی که والدین آن ها و یا یکی از والدین، تابعیت و پاسپورت اسلواکی را داشته باشد، در زمان تولد تابعیت اسلواکی را اخذ می نمایند.

 • افرادی که درخاک اسلواکی متولد شوند و والدین آن فرد اقامت دائم و قانونی این کشور را داشته باشند، در صورتیکه فرد متولد شده تابعیت هر یک از پدر و مادرش را در هنگام تولد کسب نکند، تبعه اسلواکی محسوب می شود.

 • افراد متولد شده از والدینی که از طریق پناهدگی وارد اسلواکی شده اند و درخواست اقامت دائم و تابعیت داده اند.

 • نوازدی که در خاک اسلواکی به دنیا آمده باشد و والدین نامعلوم باشد تبعه این کشور به حساب می آید.

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد قواعد تولد

video اقامت اسلواکی
تولد فرزند در اسلواکی

اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی

 • موسسه حقوقی ملک پور در زمینه مهاجرت از طریق پناهندگی هیچگونه خدماتی ارائه نمی دهد و ذکر مورد پناهندگی در این مقاله دلیل اطلاع رسانی و ارتقا اطلاعات مهاجرتی و حقوقی شما عزیزان می باشد.

اقامت اسلواکی از طریق پناهندگی که یکی از روش های مهاجرت به این کشور به مانند دیگر کشورها می باشد امکانپذیر است. پناهنده به شخصی گفته می شود که با توجه به شرایط بحرانی وی در کشور مبدا خود در خطر آسیب روحی، روانی، مالی و یا جانی قرار دارد و به ناچار مجبور به کوچ و مهاجرت به کشورهای دیگر برای لمس شرایط ایده آل می نماید. این شرایط عموماً ناشی از عوامل نژاد، مذهب، عضویت در احزاب و گروه های سیاسی یا اجتماعی خاص می تواند باشد. بهتر است پیش از انتخاب پناهندگی به عنوان روش مهاجرتی خود اندکی تأمل کنید و مقاله فوق را به صورت کامل مطالعه نمایید.

 بیشتر افرادی که از طریق پناهندگی اقدام نموده اند معمولاً به قوانین و شرایط کلی آن اشراف کامل نداشته اند. در مراحل اولیه پناهندگی فرد به عنوان شخص پناهنده از سوی ماموران اداره مهاجرت اسلواکی به کمپ ها و محل های نگهداری پناهندگان هدایت می شود. معمولا این اماکن دارای شرایط و امکانات رفاهی و مناسبی مخصوصا برای افرادی که با خانواده و فرزندان خود اقدام نموده اند نیستند. کشورها عمدا شرایطی را برای افراد ایجاد می کنند تا خود فرد مجبور به باز پس گیری درخواست خود شود. بسیاری از کشورهای اروپایی در حال تصویب قوانینی هستند تا حقوق و مزایای پناهندگان را لغو کنند و از معاهده حمایت از پناهندگان خارج شوند. با توجه به این شرایط دیگر این روش نمی تواند برای افراد نتیجه بخش باشد.

پناهندگی در اسلواکی

اقامت اسلواکی و هزینه های زندگی در اسلواکی

هزینه های زندگی در اسلواکی بستگی به سبک زندگی افراد دارد البته هزینه زندگی در این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی پایین تر می باشد. با توجه به اینکه هزینه های زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی بسیار بالاست کشور اسلواکی می تواند مقصد مناسبی برای افراد به ویژه دانشجویان به لحاظ هزینه های زندگی باشد. میانگین هزینه زندگی در اسلواکی در حدود 700 الی 1000 یورو در ماه می باشد. با این حال جهت اطلاع از بخشی از هزینه های زندگی در اسلواکی به جدول زیر رجوع کنید.

هزینه غذا در رستوان
هزینه غذا در رستوران ارزان قیمت 5 یورو
هزینه غذا برای 2 نفر در رستوران متوسط 22 یورو
هزینه تهیه اقلام زندگی (خورد و خوراک)
شیر 1 لیتر 0.70 یورو
برنج 1کیلو 1.12 یورو
تخم مرغ 12 عدد 1.84 یورو
پنیر یک کیلویی 7.22 یورو
پرتغال یک کیلو 1.42 یورو
موز یک کیلو 1.41 یورو
گوجه فرنگی یک کیلو 1.77 یورو
هزینه حمل و نقل در اسلواکی
هزینه حمل و نقل بین 0.70 یورو  الی 26 یورو می باشد که بستگی دارد به حمل و نقل عمومی و دربست
هزینه اجاره ملک در اسلواکی
هزینه اجاره ملک دراسلواکی از حداقل 364 یورو در ماه الی 753 یورو در ماه در مراکز شهر پایتخت متغیر می باشد.

اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی

افرادی که به واسطه روش های مختلف مهاجرتی وارد خاک اسلواکی شده اند و اقامت اسلواکی را اخذ نموده اند، می توانند در صورت رعایت پروسه اقامت و تبعیت از قوانین این کشور و نداشتن جرم کیفری و تسلط کامل به زبان بومی این کشور، درخواست تابعیت این کشور را نمایند. بحث تابعیت مضاعف در قانون تابعیت و اقامت اسلواکی به رسمیت شناخته نشده است. بنابراین شخص باید تابعیت پیشین خود را رها کند.

برای اخذ اقامت و تابعیت در کشور اسلواکی به مانند بسیاری از کشور ها افراد متقاضی باید قوائد و شرایط خاص این کشور را رعایت کرده باشند و در این راستا مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت اسلواکی و اخذ تابعیت اسلواکی به شرح زیر می باشد.

 • ارائه مدارک هویتی افراد متقاضی
 • نداشتن سابقه کیفری
 • ارائه گواهی سلامت و نامه پزشک
 • ارائه اسکن پاسپورت به همراه اصل پاسپورت
 • ارائه مدارک پرداخت بیمه
 • ارائه مدارک و اسناد تاهل افراد
اقامت اسلواکی و سخن پایانی

اقامت اسلواکی و شرایط اخذ اقامت و مهاجرت به این کشور در مقاله فوق به صورت تخصصی و علمی مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به موارد ذکر شده در باب اقامت اسلواکی و همچنین ذکر قوانین این کشور از طریق هر یک از روش های اخذ اقامت اسلواکی باید در نظر گرفت هریک از این موارد دارای مزایا و معایب خاص خود می باشد. ما سعی کردیم در مقاله به صورت کامل خدمت متقاضیان عزیز شرح دهیم. در صورتی که شما عزیزان پس از مطالعه مقاله فوق همچنان سوالات بیشتری در زمینه راه های اخذ اقامت اسلواکی دارید می توانید با دفاتر موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش تماس حاصل نمایید و مشاوره کامل دریافت نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح نمود تا توسط کارشناسان پاسخ داده شود.