اقامت از طریق کار در سوئیس

اقامت از طریق کار در سوئیس در سال 2018 دارای شرایطی است که به آن در اینجا میپردازیم ، آیا قصد کسب اقامت از طریق کار در سوئیس در سال 2018 را دارید ؟ آیا روش های 2018 اخذ اقامت کاری سوئیس را نمی دانید ؟ آیا از طریق کار در سوئیس امکان اقامت وجود دارد ؟ راه های اقامت در سوئیس در چه عنواینی وجود دارد ؟ مدت زمان مهاجرت به سوئیس و کسب اقامت دائم کاری در سوئیس چقدر می باشد ؟ مزایای اقامت کاری در سوئیس چه می باشد ؟ شرایط کسب بیمه بازنشستگی در سوئیس برای افرادی که اقامت کاری در سوئیس را کسب نموده اند، چه می باشد ؟ آیا حقوق شهروندی سوئیس برای افرادی که اقامت کاری در سوئیس دارا می باشند ؟ ویزای کار در سوئیس نیازمند چه مدارکی می باشد ؟ شرایط ویزای کار سوئیس چه می باشد ؟ مراحل اخذ اقامت از طریق کار در سوئیس چگونه می باشد ؟

در کشور سوئیس بر اساس تنظیم قانون در سال ۱۹۹۸ میلادی ، بنا شد که اجازه کار و اقامت کاری بر اساس یک سیستم اولویت دوگانه برای اجازه کار حکم فرما گردد. لذا بر اساس این قانون اولویت کاری با شهروندان عضو اتحادیه اروپا می باشد و  سپس پذیرش و صدور مجوز محدودتر برای سایر افراد در خارج از حوزه اتحادیه اروپا .

اجازه کار اروپا عموما با اجازه اقامت در اروپا برابر می باشد . و این اقامت در انواع مختلف می باشد که بر اساس نوع کشور و ملیت ، نوع قرارداد کار ، صنعت         که شما در آن مشغول به فعالیت می باشید و بازه تقاضا در کشور سوئیس متفاوت خواهد بود .

اجازه اقامت از طریق کار برای شهروندان اروپایی :

از سال ۲۰۰۲ در کشور سوئیس یک توافق نامه دو جانبه فی ما بین سوئیس و اتحادیه اورپا منعقد شد . که بر آن اساس مقرر شد ، ورود آسان و اقامت راحت و اشتغال در سوئیس برای اتباع اتحادیه اروپا و شهروندان تبعه نروژ ، کشور ایسلند ، اعضای اتحادیه تجارت آزاد اروپا به صورت کامل و برای کشور لیختن اشتاین  به صورت مشروط فراهم شد .

حقوق تبیین شده برای اعضای اتحادیه اروپا :

*انتخاب آزاد محل اقامت و اشتغال در بین کانتون ( آزادی در تحرکات جغرافیایی )

*حق انتخاب شغل ، تغییر شغل ، تغییر کارفرما ( آزادی تحرکات شغلی )

*حق ورود د اقامت اعضاء خانواده در سوئیس

*حق کار و انتخاب کارفرما در سوئیس برای اعضاء خانواده

به صورت کلی برای شهروندان اتحادیه اروپا حق اقامت و اشتغال به صورت آزادی و با سهولت فراهم می باشد . لذا این توافق نامه دو طرفه می باشد و شهروندان تبعه سوئیس امکان اقامت و اجازه کار در کشور های اتحادیه اروپا را خواهند داشت . لذا با توجه به مطالب فوق الذکر برای این امکان از تاریخ ۳۱ می سال ۲۰۰۷  ظرفیت کلی سهمیه تعیین شد . که بر این اساس مقرر شد تا حداکثر ۱۵٫۰۰۰ اجازه اقامت طولانی مدت و تعداد ۱۱۵٫۵۰۰ اجازه اقامت کوتاه مدت به افراد حوزه اتحادیه اروپا تخصیص شود .

در تاریخ ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی مصوب شد تا در قوانین سوئیس در زمینه اجازه اقامت و اجازه کار برای شهروندان تغییر حاصل نماید. از این جهت در ژوئن سال ۲۰۱۴ طرحی تببین شد که بر آن اساس توافق نامه ای بین اتحادیه اروپا و سوئیس امضاء شد که رفت و آمد و آزادی رفت و آمد بین اتحادیه اروپا و سوئیس به وجود آید .

جستجوی کار :

برای مدت سه ماه برای افرادی که شهروند اتحادیه اروپا می باشند اجازه خواهند داد تا در خاک کشور سوئیس ورود نمایند و جویای کار شوند . لذا در صورتی که جستجوی کار شما بیش از مدت ۳ ماه به طول می انجامد نیاز به اجازه جستجوی کار و اقامت بیش از ۳ ماه را خواهید داشت . لازم به ذکر است که  این اجازه خارج از سهمیه اعلام شده برای اقامت های کوتاه مدت و بلند مدت می باشد . و به هیچ عنوان شامل حال بیمه تأمین اجتماعی نمی شود .

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور( فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب اقامت در سوئیس

audio اقامت از طریق کار در سوئیس

اجازه کار و اقامت کاری در سوئیس برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا :

افرادی که در خارج از اتحادیه اروپا اقامت داردند و یا تبعه خارج از اتحادیه اروپا می باشند ، باید اجازه کار خود را به تبع پیشنهاد کاری و قرارداد کاری فی ما بین شخص و کارفرما منعقد می گردد کسب نماید . در این صورت وی می تواند از این رو اقامت کاری سوئیس را کسب نماید . این پروژه کاری می تواند بسیار پیچیده و سخت و وابسته  به مراتب اداری باشد . شایان ذکر اسست برای افرادی که سابقه مدیریتی قوی دارد و دارای تخصص خاص باشد و  در فعالیت کاری خود مجرب باشد در این پروسه کاری استثنا می باشند .

در صورتی که یک کارفرما بخواهد برای شما کاری پیشنهاد نماید می بایست این پیشنهاد کاری را رسما به اداره اشتغال تسلیم نماید . پس از تأیید و پذیرش این پیشنهاد کاری توسط شما ، کارفرمای شما می بایست برای اجازه اقامت شما به  بخش کانتون پلیس محلی برای خارجی ها و مهاجرین مراجعه نماید . سپس به متقاضی  یک پیش اقامت به نام Zusicherung der Aufenthaltsbewilligung – Autorisation de Séjour برای اقامت کاری اعطا می نمایند . سپس با ورود شما به کشور سوئیس در برنامه کلی برای شما یک سند واقعی برای اقامت کاری صادر می گردد . سیر این پروسه در حدود چند ماه ممکن است به طول انجامد . و حتی ممکن است به هیج وجه اجازه کاری صادر نگردد . این در حالی است که ممکن است که اجازه کاری صادر شود و پیشنهاد کاری نیز به تأیید برسد اما تصمیم نهایی با مقامات مهاجرتی سوئیس می باشد . این مجوز معیار های بسیاری دارد از جمله : نوع کار پیشنهادی ، مدارک کارفرما و فرد متقاضی ، ملیت فرد متقاضی و مواردی از این قبیل . در ایالت های مختلف سوئیس امکان صدور اقامت را به طور آزادانه به فرد می توانند اعطا نمایند .

اقامت کاری برای کارمندان سازمان های بین المللی :

کارمندان سازمان های دولتی بین المللی نیازی به اجازه کار نخواهند داشت . برای این افراد به جای اجازه اقامت کاری یک کارت ویژه  هویتی دریافت خواهند نمود که نام آن ( Identitätskarte – Carte de Légitimation ) می باشد . این افراد می توانند از از خدمات رفاهی و تامین اجتماعی بهره مند شوند .

 

موسسه حقوقی ملک پور با داشتن سال ها تجربه و با قرار دادن  اطلاعات جامع  در باب راههای مهاجرت به سوئیس و سایر کشورها به شما متقاضی گرامی کمک میکند که  به راحتی بتوانید شرایط مهاجرت را با شرایط خود تطبیق داده و بهترین طریق را برای مهاجرت انتخاب نمائید. در این راه حتما با کارشناسان حقوق بین الملل مشورت نموده و از انها یاری بخواهید . هم اکنون با موسسه  حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته و اطلاعات تکمیلی در این رابطه اخذ نمائید . مشاورین با تجربه ی ما شرایط را به طور کامل برای شما شرح داده و شما را به بهترین شکل ممکن یاری خواهند نمود .

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

14 پاسخ
 1. کیهان گفته:

  با سلام و عرض خسته نباشید من ۲۱ سالمه دتنشجوی پرستاری ام و میخواستم بعد از گرفتن مدرک لیسانس ام (هم بتونم کار کنم هم ارشدمو ادامه بدم )از الان چه کارایی برای راحت تر شدن پذیرشم باید انجام بدم
  ممنون میشم جواب بدید

  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   اگر قصد کارکردن دارید باید سابقه کار داشته باشید. برای ادامه تحصیل و کار ابتدا باید مدرک تان معادلسازی شود سپس اقدام نمایید. بهتر است مدرک زبان خود را دریافت دارید

   پاسخ
 2. رامین سقیانی گفته:

  سلام . مربی و داور بین المللی تکواندو هستم . تمام مدارک تکواندو من بین المللی هست . دارای مدرک کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی – مدیریت ورزشی . در دانشگاه آزاد اسلامی گرگان نخبه ورزشی شناخته شدم . از سال 1360 هجری شمسی تکواندو را شروع کردم. دارای مسئولیت های زیادی در این رشته در استان خودم بودم . ( استان گلستان ) . البته اگر رزومه من را بخواهید براتون ارسال خواهم کرد . برای اقامت وکار در کشور سوئیس می خواهم اقدام کنم . با تشکر از لطف شما بزرگواران .
  دوست دارم که از تجارب شما بزرگواران نهایت بهره مندی را ببرم .

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. فاضلی گفته:

  با سلام . من دندانپزشک و دارای تخصص ارتودنسی از کشور اوکراین و فارغ التحصیل سال ۲۰۱۰ هستم. آیا میتوانم از طریق تخصصم وارد کشور سوئیس بشم و مشغول به کار بشم؟

  پاسخ
  • MJ Support گفته:

   با سلام
   راه های بسیار زیادی برای ورود به کشور سوئیس وجود دارد ولی باید دید که شرایط کامل شما مناسب کدام راه است
   بهتر است شرایط خود را کاملا ذکر نمایید تا بتوانیم شما را راهنمایی نماییم . با تشکر

   پاسخ
 4. مرجان گفته:

  عرض ادب و احترام
  من با سن ٣۴ سال فوق لیسانس ریاضی کاربردی دارم و در یکی از بانک ها رییس یک شعبه هستم. به تازگی به سوییس سفر داشتم و خیلی علاقه مندم که از طریق کار به این کشور مهاجرا کنم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از این کشور می توانید برای آن اقدام نمایید. برای اطلاع از راه های ورود به این کشور پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 5. حامد گفته:

  سلام
  من ۳۳ سال سن دارم و مدرک ارشد حسابداری دارم
  میخواستم بدونم شغل حسابداری برای مهاجرت به کدوم کشور اولویت و تقاضا داره و برای کدوم کشور بهتره اقدام کنم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. به طور معمول اخذ ویزای کار مرتبط با رشته حسابداری شرایط خاص خود را داراست به عنوان مثال با داشتن سابقه کار مرتبط، ویزای جستجوی کار آلمان میسر می باشد. پیشنهاد می کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 6. mie editor2 گفته:

  با سلام و تشکر از لطف شما. برای کار در کشور سوئیس به حضور در این کشور نیاز است. شما می توانید برای اطلاع از راه های ورود به کشور سوئیس یا ویزای کار کشورهای دیگر با دفاتر ما تماس بگیرید. شماره های تماس با ما را در بخش ارتباط با ما جستجو کنید.

  پاسخ
 7. mie editor2 گفته:

  با سلام خدمت آقای ملک پور عزیز و تیم مجربتون ،خیلی ممنونم از اینکه شرایطی رو برای ما هموطنانتون فراهم کردید تا بتونیم با شما در ارتباط باشیم و از تجربیات و تخصص شما استفاده کنیم ،من مریم هستم ۳۲ سالمه ،یه دختر ۷ ساله دارم ،همسرم ۳۹ سالشه ،خیلی در تلاش و تکاپو هستیم که بتونیم اقامت کاری برای همسرم فراهم کنیم ،ایشون لیسانس متالوژی جوش دارن ،کارشون مهندسی کنترل کیفیت هستش ،همسرم در زمینه کاریش ۴ تا مدرک بین الملل داره که یعنی در زمینه کاریش ۴ تا تخصص داره ،رادیو گرافی صنعتی در نیروگاه کرج انجام میدن ،چند تا شرکت ریخته گری در کشور سوییس وجود داره که با نیروگاهی که همسرم درش کار میکنه فعالیت دارن ،ولی ما هیچ کسی رو نداریم در خارج از ایران که بتونه به ما کمک کنه و همسرم رو به یه job offer معرفی کنه ،کمال تشکر رو ازتون دارم ،خواهش میکنم تمنا دارم کمکمون کنید ،ما اول به خدا بعد هم به شما امید داریم ،شرایطی رو برای ما فراهم کنید تا بتونیم با شما همکاری داشته باشیم چون نیاز به یک وکیل کار کشته ای مثل شما داریم

  پاسخ
 8. فرزاد گفته:

  سلام
  اگه یک فرد سوئیسی که شرکت دارد برای ما ویزای کار بفرستد امکان مهاجرت برای ما وجود دارد چه شرایطی باید داشته باشیم

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   با سلام ویزا جست و جو کار کشور سوئیس وجود ندارد و باید شخص داخل کشور سوئیس حضور داشته باشد میتوانید جهت دریافت راهنمایی و مشاوره در ارتباط با راه های مهاجرت به کشور سوئیس میتوانید با دفتر مرکزی MIE اتریش تماس حاصل نمایید .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.