اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد در سال 2018 امکان پذیر است و قوانین 2018 تولد در ترکیه چیست ؟ آیا در مورد آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد اطلاعات دارید؟ شرایط آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد چیست؟ مدارک مورد نیاز جهت آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد چیست؟ مدارک مورد نیاز جهت ثبت تولد در ترکیه چیست؟ ایا اقامت ترکیه از طریق تولد، منجر به اقامت والدین و دیگر فرزندان هم خواهد شد؟ مزایای داشتن اقامت ترکیه در چه می باشد؟ در مورد آیا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد دوستان عزیزی در تماس با موسسه حقوقی ملکپور  سوالاتی داشته اند و به طور کل خواستار اطلاعات جامع و دقیق در مورد اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد داشته اند. در حقیقت قوانین راجع به اخذ اقامت از طریق تولد و یا اخذ تابعیت از طریق تولد مسائل ظریفی بوده و تابع حقوق بین الملل خصوصی است که مستلزم این است که از وکیل متخصص سوال طرح شود. از این رو وکیل متخصص موسسه حقوقی ملکپور با مقاله ای مختصر و مفید سعی نموده است تا قوانین مربوط به اقامت ترکیه از طریق تولد را تشریح نماید. همچنین شما عزیزان اگر خواستار اطلاعاتی در مورد مهاجرت به ترکیه، تحصیل در ترکیه با بورسیه ، خرید ملک در ترکیه، ثبت شرکت در ترکیه هستید پیشنهاد می شود حتما با مشاور حاذق معتبر و با تجربه مشورت بفرمایید.

video اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد

مفهوم تابعت و اقامت

کسب اقامت و تابعیت یک رابطه سیاسی، معنوی است که فرد متبوعه ویا مقیم را به کشور و دولت پذیرنده مرتبط می کند. اخذ تابعیت از طریق تولد جزء اصلی ترین راه تابعیت محسوب می شود. این نوع تابعیت با متولد شدن آغاز می شود و در طول زندگی فرد ادامه دارد و کسب تابعیت از روش تولد به دو شاخه اصلی منشعب می شود. تابعیت از طریق خون که در کشور هایی با نظام سیویل لا که اکثرا مهاجر فرست هستند سیستم خون را می پذیرند و در این نظام که در برخی کشور ها پدر را عامل اصلی می داند و در برخی کشور ها هم مادر را عامل اصلی انتقال تابعیت می داند. در نظام بعدی یعنی کامن لا که سیستمی مهاجر پذیر است عامل اصلی تولد را خاک می داند و طبق این نظام هر کودکی در محدوده جغرافیایی یک کشور در محدوده دریای مثل تولد در کشتی یا در محدوده هوایی برای مثال کودک در یک هواپیما متولد شودبه طور اکتسابی تابعیت را دریافت می کند ولی در این نوع تابعیت به عامل پدر چندان تاثیری ندارد. تابعیت افراد به طور غیر ارادی و  تحمیلی به آنها اعطاء می شود و خارج از اراده خود فرد متبوعه است مثل یک فرزند ایرانی که پدر ایرانی دارد در کشور ایران به طور انتسابی این تابعیت را دریافت می کند و به طور کاملا غیر ارادی تحصیل کرده است. حال اگر او بخواهد این تابعیت را از دست بدهد و از خود سلب کند ناگزیر ملزم به رعایت قوانین خاصی می باشد. حال اقامت در کشوری به حالتی گفته می شود که فرد با اقامت نامه قانونی و رسمی خود اجازه زندگی، کار، تحصیل را در کشوری پیدا می کند در حالی که از حقوق متبوعین محروم است مثل : رای دادن، کار در مشاغلی خاص و همه مواردی که فرد به علت رابطه ی حقوقی مادی با کشور پذیرنده دارد ممنوع از حضور و فعالیت است .

 

اخذ اقامت در ترکیه از روش تولد :

قانون اقامت در کشور ترکیه برای کودکانی که تازه متولد شده اند در کشور ترکیه به گونه ای است که باید مواد قانونی زیر را رعایت کنند :

>>  کارت تولد کودک، همراه با ارائه نامه ابوت پدر و نامه احراز مادر کودک که در ترکیه متولد می شود و ۶ ماه از تاریخ تولد به او داده می شود

>>  در دوره ی ۶ ماهه ای که برای کودک در نظر گرفته شده قبل از پایان این دوره باید وضیت اقامت فرد به طور کامل مشخص شود و این دوره به طور کامل به کودک داده شود.

>>  برای کودکی که در دوره ی ۶ ماهه اجازه اقامت به دلیل تولدشان داده شده نا گزیر به اخذ اجازه برای اقامت، مسکن، کار وغیره است.

>>  برگه ی تولد برای والدینی که می خواهند از ترکیه خارج شوند ویا در ترکیه وارد شوند مثل یک برگه روادید است.

>>  کسانی که با برگه تولد در کشور ترکیه مانده و در این دوره ی مقدور و مشخص در این کشور درخواست نداده اند به دلیل مسایل امنیتی اقامت غیر قانونی را مرتکب شده و مستحق مجازات است برای اقامت تبعه خارجی به طور غیر قانونی.

 

 

مدارک لازم برای ثبت نام کودک و تقاضای اقامت در ترکیه :

>> اقامت هر دو طرف والدین ( پدر و مادر ) و اسناد هویتی آنها

>>  گواهی ازدواج والدین

>>  گواهی رسمی تولد کودک

>> فرم در خواست

>>  پرداخت هزینه های ثبت نام

د ر رابطه با کشور ترکیه آگر مادری باردار شد و فرزند خود را در کشور ترکیه به دنیا آورد فرزند او مقیم کشور ترکیه است و ۶ ماه به طور قانونی و مسلم به کودک او داده شده و در این کشور زندگی می کند ولی بعید است به دلیل تولد در این کشور بعد از رسیدن به سن قانونی به آن فرزند تابعیت اعطاء شود.

برای گرفتن اجازه اقامت در کشور ترکیه در فرم ها ارائه محل دقیق محل زندگی، اطلاعات برای وضعیت تاهل و گذرنامه خود به صورت دقیق قید کند و به اداره شهری که در آن اقامت دارد مراجعه کند. روز ملاقات خود را برای اقامت قید کند در درخواست خود و نامه یا همان دادخواست خود را ارسال که منطقه زندگی خود در آن اداره به رسمیت شناخته باشد .

در درجه اول برای کسب تابعیت و ااقامت فرزند توسط یک پدر ومادر ترکی است، که در داخل یا خارج از ترکیه باشند شهروندان از بدو تولد در ترکیه برای درخواست اقامت خود دادخواست خود را با شرح بالا ارسال میکنند. این دادخواست به بالاترین مقام اداری در محل مشخص اقامت و زمانی که خارج از کشور باشد به کنسول گری ترکیه ارسال می شود و برای اقدام مناسب برای پردازش توسط این مقامات به وزارت کشور ارسال می شود. مرحله نهایی ثبت فرم در خواست کودک و اقامت آن به سفارت آمریکا که در این کشور ساخته شده به پایان می رسد.

نامگذاری کودک :

نام کودک باید توسط در یک تصمیم مشترک توسط پدر و مادر انتخاب می شود اگر پدر شرایط برای نام گذاری را نداشته باشد حق تصمیم گیری با مادر است هر پند که کشور ترکیه تمامی حقوق فرزند را با پدر او می داند در صورت ازدواج یک خارجی و یک ترک ممکن است که کودک دارای دو نام باشد ( یک نام ترک و یک نام خارجی) .

هر کودک متولد شده در ترکیه صرف نظر از ملیت پدر و مادر به واسطه تولد در کشور ترکیه اقامت این کشور را به طور فرعی می پذیرد.

برگه مجوز اقامتگاه

در حالتی که کسی بتواند برگه رسمی را برای اقامت خود از دولت کشور مقصد دریافت کند می تواند با آن برگه در اقامتگاه مورد نظر خود مقیم شود.

>>  تولد باید توسط پدر در جمعیت اداره ثبت شود و از رجیستری منطقه ظرف مدت ۳۰ روز ثبت نام کند و اگر انجام ندهد جریمه می شود و اگر در قادر به انجام این کار نیست روند ثبت نام او را کسانی که در حین تولد حضور داشتند ومی توانند نسبت خود را ثابت کنند انجام دهند مثل مادر ویا پدر بزرگ پدری.

مزایای داشتن اقامت در ترکیه
۱ -امکان دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور ترکیه

۲- تجارت آزاد و به دور از تحریم در سراسر جهان

۳- افتتاح حساب های بین المللی بانکی در بانکهای سراسر جهان

۴- دریافت تسهیلات، وام، جهت خرید مستغلات وسایل نقلیه و … با بهره بسیار پایین( ۱ تا ۴ درصد)

۵- زندگی در یک کشور امن دنیا

۶- امکان تحصیل ارزان در دانشگاههای کشور ترکیه ( در مقایسه با فردی که با اقامت ایران برای دانشگاه کشور ترکیه اقدام می نماید هزینه پرداختی شما بسیار ناچیز خواهد بود.)

۷- امکان گشایش اعتبار ( LC ) بدون محدودیت

۸- تسهیلات و سهولات در خصوص اخذ ویزا از کشورهای اروپا و آمریکا ( برای فردی با پاسپورت ایران اخذ ویزای آمریکا بسیار مشکل است اما در صورتی که شما کارت اقامت ترکیه را دارا باشید با داشتن موجودی حساب بانکی در حدود ۲۰ هزار دلار به راحتی می توانید برای ویزای آمریکا اقدام نمایید و احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار پایین است.)

۹- امکان مدیریت شرکت بر بستر اینترنت از ایران و یا سراسر جهان

۱۰- امکان دریافت شماره های بین المللی تلفن در ترکیه برای تجارت شما

 

همانطور که در سطور بالا گذشت و همچنین بر طبق قوانین مهاجرتی کشور ترکیه بیشتر تابع نظام حقوق سیویل لا و سیستم تولد از طریق خون است به عبارتی ترکیه بیشتر از آنکه مهاجرپذیر باشد مهاجر فرست است لذا اخذ تابعیت ترکیه از طریق تولد فرزند پیشنهاد وکیل موسسه حقوقی ملکپور بر این است که شما عزیزان برای این امر کشورهایی که تابع حقوق کامن لا و سیستم خاک هستند را انتخاب نمایید تا فرزند شما بتواند به محض تولد تابعیت آن کشور را اخذ نماید. جهت اطلاع از کشورهایی که با تولد فرزند در آن کشور اقامت اخذ می نماید می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملکپور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرید.

Rating: 5
31 پاسخ
 1. سعید گفته:

  سلام.من همسرم باردارهستش میخام اقامت ترکیه رابگیرم.آیامیشه باتولد فرزندم اقامت بگیریم.یااینکه آپارتمان درآنجابخرم لطفا راهنماییم کنید.ممنون.

  Rating: 4
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   تولد فرزند شما در ترکیه آثار اقامتی برای شما یا فرزندتان نخواهد داشت و شما باید از روش های دیگری اقدام کنید.

   پاسخ
 2. مریم گفته:

  سلام وقتتون بخیر .من و همسرم داریم از طریق ملک (سرمایه گذاری) اقامت ترکیه رو میگیریم اگر من باردار بشم بچمو اونجا به دنیا بیارم آیا پاسپورت کشور ترکیه رو بهمون میدن؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   خیر. اعطای تابعیت به فرزندان متولد شده در ترکیه بر اساس تابعیت والدین است و تنها در صورتی که یکی از والدین تابعیت ترکیه را داشته باشد کودک نیز تابعیت می گیرد.
   کشورهایی مثل کانادا و آمریکا هستند که با تولد در خاکشان به کودک تابعیت می دهند.

   پاسخ
 3. ناشناس گفته:

  سلام من و همسرم قصد مهاجرت داریم وهر دو ایرانی هستیم و همسرم ده سال نروژ بودن پاس نروژ دارن آیا میتونیم اقامت بگیریم برای من

  Rating: 4
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   اگر همسر شما شهروند نروژ است شما نیز می توانید با استفاده از قانون الحاق خانواده، اقامت نروژ را به دست آورید.

   پاسخ
 4. محمود گفته:

  سلام من پدربزرگم ترک بودن و شناسنامه ترکیه داشتن البته فوت شدن!! ایا میشه برای مادرم برای گرفتن پاسپورت ترکی اقدام کرد و به تبع اون برای خودم؟؟!!

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   شما می توانید اقدام کنید اما اگر مادر شما در ترکیه زندگی نکرده است و با توجه به شرایط سنی ایشان ممکن است درخواست شما قبول نشود.

   پاسخ
 5. حامد گفته:

  سلام من و همسرم هر دو ایرانی هستیم و میخایم بچه رو در ترکیه به دنیا بیاریم ایا امکانش هست؟؟؟ و ایا اقامت تعلق میگیره یا خیر ؟؟؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
 6. فاطمه گفته:

  من همسرم اقامت یکسال کاری دارن و امسال دوباره تمدید میشه یعنی در سال آینده ۲ساله بهشون میدن میخواستم ببینم در این شرایط من اگر فرزندم رو به دنیا بیارم شرایط برای فرزندم به چه صورت هست با توجه به اینکه همسرم اقامت کاری دارن

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   با توجه به اینکه کشور ترکیه تابعیت را از والدین به فرزند انتقال می دهد، تولد فرزند شما در ترکیه آثار اقامتی در پی نخواهد داشت.

   پاسخ
 7. خرسند گفته:

  با عرض سلام . من مجرد و ۲ ماهه باردار هستم ،ازدواج نکردم . با گرفتن ویزای توریستی ترکیه واقامت در ترکیه تا زمان زایمان ، آیا می توانم شناسنامه نوزاد را از سفارت ایران در ترکیه بگیرم با نام خانوادگی خودم ؟ خیلی ممنون میشم پاسخ دهید

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. اخذ اقامت و تابعیت نوزاد از طریق تولد در کشور ترکیه، با توجه به حاکمیت اصل خون در این کشور، تنها در صورتی منجر به اقامت فرزندتان خواهد شد که یکی از والیدن فرزند شهروند ترکیه باشند و حتی در این صورت نیز حقی برای اخذ اقامت و تابعیت شما ایجاد نخواهد کرد.

   پاسخ
 8. سعید علیزاده گفته:

  با سلام علیزاده هستم ساکن تهران .یه بچه ۴ساله دارم و یه دختر که تو ۸ ماهگیه هنوز به دنیا نیامده ‘خواستم بدونم اگه بخوام اقامت ترکیه را بگیرم چیکار باید بکنم .ممنون از بابته راهنمایی🙏

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. به منظور اخذ اقاکت ترکیه از طریق تولد فرزند، یکی از زوجین می بایست شهروند ترکیه بوده و پاسپورت این کشور را داسته باشد تا منجر به اقامت فرزند شود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات در سایر زمینه های مهاجرت به ترکیه پیشنهاد می شود جهت بررسی شرایطتان با شماره ۰۲۱۴۹۱۹۶۰۰۰ دفاتر موسسه تماس حاصل نمائید.

   پاسخ
 9. حميد رضا گفته:

  سلام،فرزند من ١٤ روزه كه در شهر آنتاليا بدنيا اومده و من با تمام مدارك به اداره نفوس مرادپاشا رفتم و بعد از ثبت اسم چند برگه به من دادند و الان نميدونم ادامه مراحل به چه صورت هستش ، آيا با همين برگه ها ميتونم ٢ ماه ديگه كه قصد رفتن به ايران رو دارم در ايران پاسپورت و شناسنامه براي بچم بگيرم يا اينكه بايد به سفارت ايران در آنكارا برم و از اونجا اقدام كنم و آيا مدارك تركيه به فرزندم تعلق ميگيره يا خير, متشكرم.

  پاسخ
 10. هادی گفته:

  با سلام و دروود فراوان
  ما یک خانواده ۴ نفره هستیم و الان هم یک تو راهی داریم و قصد داریم بچمون رو ترکیه ب دنیا بیاریم و از این طریق اقامت بگیریم آیا این امر ممکن است؟ اگر ممکن است هزینه تقریبی آن چقدر است؟ .
  با سپاس فراوان از شما

  پاسخ
  • ghazaleh salehi گفته:

   با سلام
   تابعیت کشور ترکیه بر مبنای خون است نه خاک. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشور هایی که تابعیت آنها بر مبنای خاک است می توانید با شماره ی 49196000-021 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 11. Warنورالله گفته:

  سلام با عرض ادب بنده مدت 2 سال میشود که به ترکیه زندکی میکنم همراه با خانمم فعلا طفل مه در راه است یعنی مه هشتم ویزای مه از وقت اش گذشته چگونه اقامت بگریم لطفا همکاری کنید.

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما بسیار مهم و تخصصی میباشد اتفاقاً اینگونه پرونده ها می بایست با راهنمایی شخص آقای ملک پور مشاوره گردد. پیشنهاد میکنیم در این باب با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 12. شيدا گفته:

  سلام و عرض ادب بنده ٣ماهه باردار هستم ميخواستم بدونم اگه بخوام تركيه زايمان كنم ايا ميتونيم براي دخترمون شناسنامه ترك بگيريم؟

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 13. نیلوفر جابری گفته:

  سلام وقت بخیر من 31 ساله و متولد استانبول ترکیه هستم اما با پدر و مادری ایرانی. در زمان تولدم در سال 1365 بدلیل جنگ ایران و عراق، ترکیه نیز اوضاع مناسبی نداشت و مشابه افغانستان کنونی بود. و بناچار من شناسنامه ام رو از سرکنسولگری ایران در ترکیه گرفتم. حالا میخوام ببینم که ایا طبق قوانین تابعیت ترکیه من میتونم اقدامی کنم برای پاسپورت ترکیه ای؟
  چند سال پیش بارها به سفارت ترکیه در ایران و وزارت امور خارجه ایران مراجعه کردم اما گفتند که تو نمیتونی و شامل حال تو نمیشه. اما با یک وکیل دولتی صحبت کردم گفت که
  میتونی به وزارت امور خارجه در ترکیه مراجعه کنی اونجا میتونی اقدام کنی. میخواستم ببینم ترکیه قانون خاک رو در خودش داره در حال حاضر؟ ممنون میشم راهنماییم بفرمایید.

  پاسخ
 14. مها گفته:

  سلام خسته نباشید غرض از مزاحمت بنده یک خانم باردار هستم و ماه چهارم بارداریمه برای زایمان میخواستم کشور کانادا برم ایا امکان گرفتن ویزا هست و ایا با زایمان توریستی میشه از بیمه برای زایمان استفاده کرد?از راهنمایی و کمک شما ممنونم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.