اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند

اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند 2018  و درصورت گرفتن وکیل مهاجرت چگونه است ؟ شرایط اخذ اقامت ایتالیا و شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند به چه صورت است ؟ قوانین مهاجرت توریستی به ایتالیا و یا تحصیل در ایتالیا و یا کار در ایتالیا و یا سرمایه گذاری در ایتالیا و یا ازدواج در ایتالیا و یا تولد فرزند در ایتالیا و یا مهاجرت توریستی به ایتالیا چگونه است ؟

فایل تصویری اقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ,عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین اتریش ) در باب قواعد کلی تولد

video اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند

در ابتدا باید به عنوان مقدمه در مورد قواعد کلی در زمینه اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند ، دو عنوان اصالت خاک و اصالت خون را بیان کرد و درباره کشور ها با توجه نظام حقوقی آن ها که نسبت به این دو موضوع چه موضع ای دارند و بعد از تولد فرزند تحت چه شرایطی با متقاضیان اخذ اقامت از طریق تولد برخورد خواهد شد ، بحث کرد .

در ادامه بحث اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند با توجه تعاریف دکترین حقوق بین الملل حقوق خصوصی ، اصالت خاک بدین گونه تعریف می شود که بدون توجه به تابعیت پدر و مادر فرزند افراد با تولد فرزند خود در خاک این کشور موفق به اخذ اقامت از طریق تولد می شوند ، لذا باید توجه داشته باشید که اینکه به والدین و دیگر اعضای خانواده بعد از چه مدتی اقامت می دهند و یا در قانون تعریف خاک کشور تحت چه عناوینی مطرح شده است را باید به بحث و گفتگوی بسیاری نشست که در مقال نمی گنجد .

ولکن در تعریف اصالت خون آمده است که اگر پدر یا مادر ( برعکس قانون ایران که فقط پدر فرزند را مورد قبول قرار می دهد ) فارغ از سرزمین و خاکی که در آن حضور دارند تابعیت یک کشور را داشته باشند فرزند نیز می تواند تابعیت کشور متبوع پدر یا مادر را بگیرد و از اخذ اقامت از طریق تولد به تبع تابعیت پدر یا مادر استفاده نماید .

گفتنی است که در مقام ثبوت اگر سرزمین و حکومت و نظام حقوقی ای به عنوان مثال اصالت خاک تحت عنوان اصل می پذیرد ، در کنار آن به عنوان یکی از فروع اصالت خاک را می پذیرد ولکن این عنوانین در ابتدا جهت توضیح و شرح مبحث اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند مورد بررسی قرارداده شد تا کنون به مبحث اصلی که موضوع اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند است بپردازیم .

تابعیت ایتالیا را به یکی از طرق سه طرق ذیل می توان اخذ کرد.

 • تابعیت خودکار ( اتوماتیک وار )
 • تابعیت از طریق اسناد و بینه
 • اهدای تابعیت به افراد

تابعیت خودکار خود در سه راه وصف شدنی است :

 1. تولد فرزندی که پدر و یا مادر فرزند ایتالیایی باشد : در این مورد لازم به ذکر است محدودیت نسلی وجود ندارد و تنها نکته ی قابل توجه این است که هیچ یک از اجداد فرزند متولد شده از خد سلب تابعیت نکرده باشند .

نکته ای که امروزه ما شاهد آن هستیم سوالاتی در باب تغییر قوانین کشور های اروپایی است ، اما در مورد اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند باید خاطر نشان کرد که کشور ایتالیا از ۱ ژانویه ۱۹۴۸ قانون تولد فرزندی که مادر فرزند ایتالیایی باشد را می پذیرد و به عبارتی اگر قبل از تاریخ مذکور فرزندی متولد شده است که مادر فرزند ایتالیایی است شامل قوانین نخواهد شد و نمی تواند اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند استفاده نماید .

 1. تولد فرزندی که در خاک ایتالیا به دنیا آمده و پدر و مادر فرزند متولد شده مشخص نباشد و نامعلوم نباشد .

طبق قوانین حقوق بین الملل خصوصی لازم به ذکر است که هیچ شخصی نمی تواند بدون تابعیت باشد و بی تابعیتی مبحثی است که در مجامع بین المللی و کشور های دنیا مورد قبول نیست و بند مذکور نیز از همین اصل تابعیت می کند که زمانی فرزندی که در ایتالیا متولد می شود و پدر مادر آن یا نشخص نیستند و یا نا معلوم اند از تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۸۳ با تصویب قانون فرزند اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد می کند .

 1. اهدای تابعیت از طریق حکم قضایی

در این مورد فرزندانی که در ایتالیا متولد شده اند و شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند را دارند تنها بعد رسیدن به سن قاننی در اروپا بعد از یک سال می توانند با ارائه مدارکی از جمله :

 • شناسنامه و مدارک شناسایی
 • سند مثبت تابعیت پدر و یا مادر خود در ایتالیا

درخواست اهدای تابعیت ایتالیا را بدهند و بعد از آن شامل قانون اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند شوند ، قانون شهروندی ایتالیا تحت این عنوان از فرزندانی که در ایتالیا به دنیا آمدند و شرایط اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند را دارا باشند حمایت می کند و تنها بعد از حکم قضایی ۵ سال در ایتالیا اقامت داشته باشند می توانند در خواست پاسپورت ایتالیا را بدهند .

راه بعدی اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند از راه بینه و ادعا است ، بدین گونه که افرادی که تابعیت کشور دیگری را دارند و یا تابعیتی ندارند در موارد ذیل ادعا و درخواست اقامت و تابعیت ایتالیا را انجام دهند . لازم به ذکر است که این نسبت ها ی ادعا شده می تواند تا درجه دوم نسبت شخص باشد .

 1. خدمت در نیرو های مسلح حکومت ایتالیا
 2. اشتغال در مشاغل دولتی ایتالیا ( حتی خارج از کشور )
 3. اقامت حداقل ۲ سال در ایتالیا قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی

( تنها یکی از ادعا های فوق را با یکی اسناد ذیل که ذکر خواهد شد اثبات می کنید می توانید تابعیت ایتالیا را اخذ نمائید . )

 1. شناسنامه
 2. گواهی اشتغال و یا تابعیت پدر و یا اجداد خود تا درجه دوم
 3. گواهی اقامت خواسته شده ( حداقل ۲ سال قبل از رسیدن به ۱۸ سال )

در آخر هم باید اشاره کرد اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند در بعضی از مواقع از طرق قوانین خاص انجام می شود ، به عنوان مثال در ۱۴ دسامبر سال ۲۰۰۰ قانونی در ایتالیا تصویب شد که افرادی که در قلمرو امپراطوری اتریش و مجارستان هست که اگر اجداد شخصی در این قلمرو حضور داشته باشند که بعد از جنگ جهانی اول به ایتالیا ملحق شده اند می توانند درخواست تابعیت ایتالیا را دهند .

نکته حائز اهمیت این است که افرادی که اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند کردند بعد از ۱۸ سال تمام خود می توانند تمایل خود را نسبت به اقامت خود در کشور ایتالیا ابراز کنند و اگر درخواست کشور ایتالیا را داشته باشند می توانند پاسپورت ایتالیایی بگیرند .

اگر شما هم خواهان مهاجرت به ایتالیا و یا اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند هستید وکلای مجرب ما در موسسه  حقوقی  MIE (همکار موسسه حقوقی و مهاجرتی ملک پور) در سراسر دنیا از جمله شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص اخذ اقامت ایتالیا از طریق تولد فرزند و یا راههای قانونی مهاجرت و در نهایت اخذ اقامت مشاوره رایگان دریافت نمایید ..

Rating: 5
4 پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام برادر من وهمسرشون چند ماه است به ایتالیا مهاجرت کردن از طریق خواهرم که ۲۰ ساله اقامت ایتالیا داره اقامت بگیرن البته هنوز کارشون درست نشده به تازگی همسر برادرم باردار شده میخواستم بدونم با به دنیا اومدن این بچه ها که دو قلو هم هستن برادرم میتونه زودتر درخواست اقامت بده آیا قانون ایتالیا شامل این میشه یا نه ممنون میشم پاسخ بدید

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. با توجه به اینکه کشور ایتالیا از اصل خون پیروی می نماید تولد فرزند در ایتالیا هیچ گونه حق اقامتی برای فرزند و والدین غیر ایتالیایی ایجاد نخواهد کرد و هیچ تاثیری در وضعیت آنان نخواهد داشت.

   پاسخ
 2. مهديه گفته:

  مهديه هستم ٢٩ ساله داراي دو فرزند ميزان تحصيلاتم ديپلم است با بدنيا اوردن فرزند سوم در ايتاليا ميتوانم اقامت دريافت كنم؟ ممنون از راهنماييتون

  پاسخ
  • m.n گفته:

   سلام دوست عزیز
   ایتالیا از قانون خون تبعیت میکند و باید همسر شما یا خودتان تابعیت ایتالیا را داشته باشید تا فرزند اقامت بگیرد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.