پرچم هند 300x199 تابعیت کشور هند از طریق تولد

پرچم هند

کشور هند کجاست؟ آیا تا بحال درباره تابعیت کشور هند از طریق تولد شنیده اید؟ آیا می دانید قوانین تابعیت کشور هند از طریق تولد چگونه می باشد؟ آیا تابعیت در کشور هند از طریق تولد امکان پذیر می باشد؟ کشور هند از چه قانونی تابعیت می کند؟ سیستم تابعیتی هند چیست؟ موسسه حقوقی ملک پور پاسخ به سوالات شما عزیزان را در این مقاله گردآوری کرده و موسسه حقوقی ملک پور سعی در آگاه سازی و شفاف سازی هر چه بیشتر در مسائل قوانین کشورهای مختلف دارد و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ارائه مشاوره تلفنی رایگان  به شما عزیزان، سعی در پاسخگویی به سوالات شما و ارائه اطلاعات صحیح و درست می باشد. کشور هند با نام رسمی جمهوری هندوستان شناخته شده است. پایتخت آن دهلی نو و در جنوب آسیا واقع شده است. بعد از کشور چین، هند دومین کشور پرجمعیت دنیاست. زبان رسمی هندی و انگلیسی می باشد و واحد پول آن روپیه است. آب و هوای کشور هند به دلیل واقع شدن رشته کوه هیمالیا در شمال کشور هند و داشتن سرزمین های پست، کشوری مرطوب و پر باران می باشد.

تابعیت از طریق تولد

در تمامی دنیا کشور ها دارای سیستم تابعیتی خاص خود می باشند. یا سیستم خاک دارند یا سیستم خون. البته باید اظهار داشت که اگر سیستم خاک دارند بدین معنا نیست که سیستم خون را نمی پذیرند بلکه  سیستم خون را نیز به عنوان سیستم فرعی خود پذیرفته اند.

سوالی که پیش می آید این است، این سیستم ها به چه معنا می باشند؟

اصل خاک:

از شیوه های اعطای تابعیت می باشد که بر اساس آن هر شخصی که در کشوری دیگر متولد شده باشد می تواند تابعیت آن کشور را اخذ نماید.توجه داشته باشید که هواپیما، کشتی، سفارت آن کشور در کشورهای دیگر نیز جز خاک آن کشور محسوب می شود.

اصل خون:

یک نوع از روش های اخذ تابعیت می باشد که در این روش بر اساس وراثت، نژاد تابعیت به شخص اعطا می گردد. ایران و فرانسه از اصل خون پیروی می کنند.

قوانین کشورهای مختلف بر اساس کامن لا Commom law بودن یا سیویل لا Civil law بودن آنها مشخص می شوند.

Common law:

عموما کشورهایی که مهاجر پذیر هستند از سیستم خاک پیروی می کنند، یعنی Common law  می باشند. و از آنجاییکه این قوانین ازکشور انگلیس آمده، کشورهای دارنده سیستم خاک تابع انگلیس می باشند. عموما کشورهای capitalism از سیستم خاک پیروی می کنند که از جمله ی این کشورها می توان به کانادا، استرالیا، برزیل،.. اشاره کرد.

Civil law:

در رابطه با سیستم خون می توان گفت: کشورهای سوسیالیزم Socialism، که البته مهاجرپذیر هم نمی باشند، از سیستم خون پیروی می کنند. این سیستم از کشور فرانسه می آید مانند: آلمان، اتریش، بلغارستان، مجارستان،…

نکته حائز اهمیت این است که انگلیس قانون خود را از خاک به خون تغییر داده است. بدلیل مهاجرت بیش از حد افراد از کشورهای مختلف مجبور به تغییر قانون خود شده است.

در کشور ایران بر طبق قوانین شهروندی ایران (ماده ۹۷۶ قانون مدنی)-

  1. تمامی افرادی که ساکن ایران هستند به جز افرادی که تابعیت خارجی دارند،
  2. افرادی که در ایران و یا خارج از آن به دنیا آمده اند و پدر آنها ایرانی است،
  3. افرادی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنها غیر معلوم می باشد،
  4. افرادی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آنها در ایران متولد شده،
  5. افرادی که در ایران متولد شده اند و پدر آنها غیر ایرانی است وحداقل ۱۸ سال در ایران اقامت داشته اند،
  6. هر زنی که دارای تابعیت خارجی می باشد و با مرد ایرانی ازدواج کرده است و
  7. هر تبعه خارجی که تابعیت کشور ایران را دریافت کرده باشد فرزند وی نیز ایرانی است.

نکته: این ماده تبصره دارد، بند ۴ و ۵ شامل فرزندان دیپلمات های سیاسی نمی شود.

با توجه به این ماده، می توان گفت که ایران از اصل خون پیروی می کند. و این بدان معناست که ایران کشور مهاجرپذیری نمی باشد. شرایط اخذ تابعیت در ایران بسیار سخت و پیچیده بوده و فقط مرد ایرانی است که از ارزش بالایی برخوردار است.

تاج محل 300x225 تابعیت کشور هند از طریق تولد

تاج محل

در گذشته، کشور هند مستعمره انگلستان بود، به همین دلیل از حقوق انگلستان، نظام حقوقی Common law پیروی می کند. همانطور که در بالا ذکر شد، کشورهای Common law از سیستم خاک پیروی می کنند. کشور هند نیز همانند سایر کشورهای تابع، اگر فرزندی در خاک هند متولد شود به فرزند تابعیت هندی اعطا می شود اما کشور هند نیز از سال ۲۰۰۴ قوانین اعطای تابعیت از طریق فرزند را تغییر و اصل خاک خود را به اصل خون تغییر داد. تنها دلیل آن جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی کشورهای مختلف بوده و شرطی مبنی بر اینکه داشتن ملیت هندی برای یکی از والدین برای اعطای تابعیت از طریق تولد فرزند را اجباری اعلام کرد.

تابعیت هند از طریق تولد به ۳ روش زیر امکان پذیر می باشد:

شخصی که در روز ۲۶ ژانویه ۱۹۵۰ یا بعد از آن و اما قبل از ۱ جولای ۱۹۸۷ در هند متولد شده باشد، با صرف نظر از ملیت والدینش یک شهروند هندی است.

شخصی که در هند در روز ۱ جولای ۱۹۸۷ و بعد از آن و اما قبل ۳ دسامبر ۲۰۰۴ مت.لد شده باشد یک شهروند هندی محسوب می شود اگر یکی از والدینش دز زمان تولد وی شهروند هند بوده باشد.

شخصی که در هند در روز ۳ دسامبر ۲۰۰۴ متولد شده است تابعیت هند از طریق تولد را دریافت می کند اگر هر دوی والدین شخص متولد شده شهروند هندی باشند یا یکی از آنها شهروند هندی می باشد و دیگری در زمان تولد شخص یک مهاجرغیرقانونی باشد.

موسسه حقوقی ملک پور در زمینه ی مشاوره ی حقوقی در ایران یکی از قدرتمندترین موسسات حقوقی می باشد که شما می توانید با تماس با موسسه حقوقی ملک پور از مشاوره ای جامع و صحیح بهره مند شوید. موسسه حقوقی ملک پور تنها موسسه حقوقی در ایران می باشد که با سابقه ای درخشان و در این بین مورد اعتماد هموطنان عزیزمان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های سایت با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید و از ما پاسخ سوالات خود را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.