اغلب ما به دفعات واژه ها و اصطلاحاتی همچون اقامت و تابعیت را از رسانه ها، دوستان و اشنایان و مردم کوچه بازار شنیده ایم. ولی آیا تا به حال به مفهوم اقامت و تابعیت فکر کرده ایم؟ ایا تا به حال در خصوص مبحث اقامت و تابعیت ایران مطالعه داشته ایم؟ ما شنیده ایم فلان کشور در قالب شرایطی اقامت و تابعیت میدهد ولی ایا از شرایط اعطای اقامت و تابعیت ایران، کشور خودمان مطلع هستیم؟ آیا شما می دانستید با کسب شرایط مشخصی می توان اقامت و تابعیت ایران را بدست آورد؟

ایا می دانستید برخی از اتباع غیر ایرانی که سالهاست در ایران حضور دارند صرفا به دلیل عدم اشنایی با قوانین ایران تا به حال موفق به اخذ اقامت و تابعیت ایران نشدند؟ ایا می دانید افراد غیر ایرانی با داشتن شرایط آمده در قانون گاها می توانند در طی دو سال و یا حتی بدون سابقه اقامت اقامت و تابعیت ایران را اخذ نمایند؟ می دانستید خیلی از اتباع غیر ایرانی می توانند در یک بازه پنج ساله موفق به اخذ اقامت و تابعیت ایران شوند؟ آیا می دانستید بسیاری از اتباع غیر ایرانی ساکن در ایران شرایط کسب اقامت و تابعیت ایران داشته و دارند؟

15.15 1 اقامت و تابعیت ایران

پرچم

ما مشاوران مجموعه موسسه حقوقی ملکپور با مطرح سوالاتی از این دست قصد داریم شما عزیزان را با مفاهیم مهمی همچون اقامت و تابعیت، قوانین اقامت و تابعیت ایران و شرایط تحصیل اقامت وتابعیت ایران اشنا نماییم. امیدواریم این مقاله نگاه شما را در خصوص مفاهیم اقامت و تابعیت عمیقتر کرده و برای شما خواننده عزیز مفید واقع گردد. دوستان عزیز لازم به یاد آوریست موسسه حقوقی ملکپور آموزش را مقدم بر هرچیز دانسته و معتقد به آفزایش آگاهی عموم درهمه حوزه ها بویژه مسائل حقوقی در راستای تامین منافع، آرامش و رفاه بیشترمردم می باشد.

درهمین راستا قبل از تعریف و تشریح مفهوم اقامت، تابعیت را تعریف خواهیم کرد. سپس سیستمهای اعطای تابعیت ایران، تابعیت اصلی یا مبتنی بر خون و سیستم اعطای  تابعیت فرعی یا مبتنی بر خاک شرح داده خواهد شد. درادامه موضوع سایر روشهای تحصیل تابعیت ایران، تحمیل تابعیت، تعریف اقامت، اقامت کوتاه مدت، اقامت بلند مدت، اقامت دائم و روشهای قانونی تحصیل تابعیت ایران تشریح خواهد شد.

تعریف تابعیت: به رابطه ای مشتمل بر رابطه سیاسی، حقوقی، اجتماعی و معنوی بین یک شخص و یک دولت تابعیت گویند. تابعیت تامین کننده حمایت دولت از شخص بوده و تکالیفی را در برابر دولت متبوع در پی دارد. همچنین درصحنه بین الملل افراد با شاخص تابعیت از یکدیگر متمایز می شوند و اما سوال اصلی این است که اصولا تابعیت چگونه بوجود می آید؟

اساسا در علم و عرف حقوق بین الملل خصوصی به تابعیتی که هنگام تولد به شخص تعلق می گیرد تابعیت اصلی یا تابعیت تولدی و پیرو آن  به هر نوع  تابعیت غیر تولدی که به شخص اعطا می گردد تابعیت اکتسابی گفته می شود. سیستم تابعیت اصلی ایران مبتنی بر خون می باشد بدین معنی که افرادی در بدو تولد تابعیت ایرانی می گیرند که پدرانشان ایرانی باشند. در برایر آن مشابه هر کشور دیگری در مواقع خاصی به نوزادانی که پدرانشان ایرانی نیست یا ایرانی بودن پدرانشان محرز نمی باشد نیز صرفا به دلیل اینکه در خاک ایران متولد می شوند تابعیت ایرانی تعلق می گیرد. لذا سیستم تابعیت تولدی ایران، نوعی سیستم مختلط بوده اساس آن مبتنی بر سیستم خون بوده و سیستم خاک به عنوان سیستم اعطای تابعیت فرعی محسوب می گردد.

مجموعه این اقدامات در چارچوب قانون اساسی و قانون مدنی ایران صورت گرفته و بر طیق همین قوانین – ماده ۹۷۶ قانون مدنی– افراد زیر تبعه ایران یا ایرانی محسوب می شوند:

۱- کلیه ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آنها مسلم بوده و اسناد تابعیتشان نیز مورد اعتراض دولت ایران نباشد.
۲- کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارج از ایران متولد شده باشند. (تابعیت تولدی، سیستم اعطای تابعیت مبتنی بر خون)
۳- کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنها غیر معلوم باشند. (تابعیت تولدی، سیستم اعطای تابعیت مبتنی بر خاک)
۴- کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آنها در ایران متولد شده بوجود آمده اند. (تابعیت تولدی، سیستم اعطای تابعیت مبتنی بر خاک)
۵- کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است بوجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن هجده سال تمام حداقل یکسال دیگر در ایران اقامت کرده باشد. (تابعیت تولدی، اعطای تابعیت مبتنی بر تحقق شرایط)
۶- هر زن تبعه خارجی که شوهرایرانی اختیارکند. (تابعیت تحمیلی – در این حالت طبق قانون
تابعیت ایرانی شوهر به زن تحمیل می گردد)
۷- هرتبعه خارجی که تابعیت ایران تحصیل کرده باشد.(طبق شرایطی امکان اخذ تابعیت ایران میسر است)
تبصره: اطفال متولد از نمایندگان سیاسی وکنسولی خارجه مشمول این بند ۴ و ۵ نمی شوند.

هرکدام از بندهای فوق در محل خود جای بحث و تجزیه و تحلیل فراوان دارد لذا در این بخش سعی می شود بند ۷ ماده ۹۷۶ که موضوع تحصیل تابعیت را مطرح نموده است را به دلیل متفاوت بودن جامعه هدف مورد بررسی قرار داده و شرایط تحقق آن را تشریح نماییم.

در عرف بین الملل معمولا اقامت کوتاه مدت، اقامت میان مدت، اقامت بلند مدت و اقامت دائم یک کشور می تواند از موارد زمینه ساز اعطای تابعیت آن کشور محسوب گردد.

16.16 1 اقامت و تابعیت ایران

گذرنامه

گرچه استثنائاتی هم وجود داشته و شخص گاهاً ممکن است در فاصله زمانی کوتاهی موفق به تحصیل تابعیت کشوری گردد. در این بخش به اصلاح اقامت اشاره کردیم لذا بهتر است قبل از ورود به بحث تعریف مختصری نیز از اقامت و اقامتگاه داشته باشیم.

طبق قانون اقامتگاه هر شخص محلی است که شخص در انجا سکونت داشته و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشد. اگر محل سکونت شخصی غیر از مرکز مهم امور وی باشد مرکز مهم امور او اقامتگاه شخص محسوب می شود. لذا اقامتگاه هر شخص مکان معینی از یک کشور است که رابطه ای مادی و حقوقی بین آن کشور و شخص ایجاد می کند و اقامت رابطه ای است مادی و حقوقی که بدون توجه به تابعیت شخص فرد را به قسمتی از خاک یک کشور مرتبط می سازد.

شرایط اخذ اقامت دائم ایران به شرح ذیل می باشد:

۱- متقاضی پنج سال سابقه اقامت قانونی(پروانه اقامت) در ایران داشته باشند.
۲- متقاضی به هنگام تقاضا به سن هجده سال تمام رسیده باشد.
۳- شخص دارای مقام عالی علمی یا شغلی با تخصص بالا بوده و دوسال سابقه اقامت قانونی باشد.
۴- متقاضی ضمن دوسال سابقه اقامت قانونی در ایران، خدمات شایسته و ارزنده ای به امور عام المنفعه که مورد تایید مقامات صلاحیت دار می باشند انجام داده باشد.
۵- متقاضی ضمن دارا بودن دو سال سابقه اقامت قانونی در ایران، در امور تولیدی و عمرانی ایران که مورد تایید مقامات صلاحیت دار باشد سرمایه گذاری کرده باشد.
۶- متقاضی دارای دو سال سابقه اقامت قانونی در ایران بوده و درآمد شخص یا حقوق مستمری بازنشستگی او به تایید یکی از بانکهای مجاز ایران رسیده باشد.
۷- متقاضی دارای معرفی نامه از اداره تابعیت وزارت امور خارجه ایران باشد.
۸- متقاضی دارای زن و فرزند ایرانی باشد.

پیرو مبحث شرایط اخذ اقامت دائم ایران در ادامه به شرایطی خواهیم پرداخت که محقق شدن آنها می تواند منجر به تحصیل تابعیت ایران گردد. طبق ماده ۹۷۹ و ۹۸۰ قانون مدنی ایران اشخاصی که دارای شرایط ذیل باشند می توانند تابعیت ایران را اخذ نمایند.

۱- متقاضی تابعیت ایران به سن هجده سال تمام رسیده باشد.
۲- متقاضی تابعیت ایران پنج سال سابقه اقامت قانونی در ایران داشته باشد.
۳- شخص از خدمت نظامی دولت متبوع خود فراری نباشد.
۴- متقاضی تابعیت ایران در هیچ کشوری به جنایت غیر سیاسی محکوم نشده باشد.

طبق ماده ۹۸۰ قانون مدنی ایران کسانی که به امور المنفعه ایران خدمت یا مساعدت شایانی کرده باشند و همچنین اشخاصی که دارای عیال ایرانی بوده و از وی اولاد داشته باشند و یا دارای مقام علمی و تخصصی بالایی باشند و تقاضای ورود به تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران را می نمایند در صورتیکه دولت ورود آنها را به تابعیت ایران صلاح بداند بدون رعایت شرط اقامت ممکن است با تصویب هیئت وزرا به تبعیت ایران قبول شوند.

17.17 1 اقامت و تابعیت ایران

پرچم ایران

 

پیرو مطالب مشروحه فوق می توانیم نتیجه گیری نماییم که دولت ایران نیز مانند بسیاری از کشورهای دنیا درخصوص اجازه اقامت بلند مدت، اقامت دائم و تابعیت قوانینی در نظر گرفته که افراد غیر تبعه ایران با توجه به شرایط خود می توانند از قوانینی که متناسب با شرایط آنهاست استفاده نموده و اقامت دائم یا تابعیت ایران را کسب نمایند. البته در خصوص شرایط تحقق بعضی از بندهای قوانین فوق بویژه بند مربوط به اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری خارجی در ایران به دلیل اهمیت موضوع سرمایه گذاری خارجی در اقصاد ایران مجموعه سازمانی مستقلی در قانون و مجموعه دولت پیش بینی شده است. مشاوران موسسه حقوقی ملکپور در راستای حمایت و صیانت از حقوق شما هم وطن و هم نوع عزیز آماده ارائه مشاوره حقوق داخلی و حقوق بین الملل خصوصی در رابطه با کلیه بندهای اخذ اقامت و تابعیت ایران می باشد.

 

 

Rating: 5
165 پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  من ایرانی ام و زنم افغانی میتونم براش شناسنامه ایرانی بگیرم؟ اگر شناسنامه بدن میتونه در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کنه؟

  Rating: 5
  پاسخ
 2. RAMIN گفته:

  من ایرانی هستم و همسرم افغانی آیا میتونم براش شناسنامه ایرانی بگیرم؟ و اون میتونه مثل یه ایرانی دانشگاه فرهنگیان بره ؟

  Rating: 5
  پاسخ
 3. هما جلالی گفته:

  با سلام
  فکر میکنم یکی از شرایط اخذ اقامت ایران داشتن مقام عالی علمی است. میشه لطفا راهنمایی کنین منظور است مقام عالی علمی دقیقا چیه ؟
  ممنون

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 4. شکیلا گفته:

  سلام خسته نباشید
  اگر به صورت قانونی وارد ایران شویم میتوانیم درخواست پناهندگی از دولت ایران کنیم یا وکیلی هست به ما کمک کند تا اقامت قانونی کسب کنیم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد چرا که پناهندگی را بیراهه و آسیب پذیر می داند. شما با پناهندگی تنها پل های پشت سر خود را خراب نموده و با آینده خود و خانواده تان بازی می کنید. همچنین با برخورد مناسبی از سوی شهروندان آن کشور مواجه نخواهید بود و امکان بازگشت به وطنتان را نیز نخواهید داشت. راه های مناسبتر و قانونی برای مهاجرت وجود دارد. پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر را تهیه کنید تا در مورد مهاجرت اطلاعات جامع بدست آورید.
   https://malekpour.ir/product/ویدئو-راهنمای-گام-به-گام-انتخاب-مسیر

   براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 5. محمدي گفته:

  باسلام خسته نباشيد ببخشي ميخاستم بپرسم اينكه بنده بيست سال است در جمهوري اسلامي ايران زندگي ميكنم فعلاً مدرك اقامتي من پاسپورتي خانواري است ميخام بالاي ٥٠٠ ميليون تومان سرمايه گذاري كنم امكان اينكه به اقامه بهتر كه بتونم گواهينامه رانندگي دريافت كنم است بايد چيكار كنم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 6. صالح علیزاده گفته:

  سلام من ۱۰ سال است که در ایران استم ولی اچ مدرکی ندارم فقد برگه تحصلی دارم ۲ سال شده بچم میره مدرسه تمام و میخوام برم افغانستان برگردم نمیتونم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. توصیه ما این است که این مورد را از اداره مهاجرت ایران جویا شوید. به طور کلی براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. توصیه ما این است که این مورد را از اداره مهاجرت ایران جویا شوید. به طور کلی براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 7. صالح علیزاده گفته:

  سلام من ۱۰ سال است که در ایران استم ولی اچ مدرکی ندارم فقد برگه تحصلی دارم ۲ سال شده بچم میره مدرسه تمام و میخوام برم افغانستان برگردم نمیتونم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. توصیه ما این است که این مورد را از اداره مهاجرت ایران جویا شوید. به طور کلی براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 8. صالح علیزاده گفته:

  سلام من ۲۰ سال است که در ایران استم ولی اچ مدرکی ندارم فقد برگه تصیلی دارم ۲ سال شده بچم میره مدرسه تمام

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. توصیه ما این است که این مورد را از اداره مهاجرت ایران جویا شوید. به طور کلی براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 9. مصطفی گفته:

  سلام من 29سال دارم ومتولدایران هستم کارت امایش دارم ومدافع حرم هستم به همین دلیل پروانه اقامت برای من صادرشده حدودسه سال هست که پروانه اقامت دارم ایامی توانم تابعیت ایران رابگیرم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد

   پاسخ
 10. سیدکبیرسادات گفته:

  سلام با عرض ادب من هفت سال هست که به ایران میام برمیگردم افغانستان ولی هیچ مدرک هم ندارم آیامیتوانم که اقامت یاتابعیت ایران را بگیرم تشکروسپاس ازشما

  Rating: 4
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   همچنین در صورتی که 250 هزار دلار آمریکا در ایران ملک بخرید به شما اقامت 5 ساله ایران داده خواهد شد.

   پاسخ
 11. یوسف گفته:

  سلام وقتتون بخیر من عراقی هستم ۳۱ سالمه ولی متولد عراق هستم و ۲۸ سال مقیم ایرانم تا سال ۸۸ کارت اقامت داشتم و باطل کردم بعلت اینکه با این کارت نمیتونم به عراق سفر کنم چون قانون این کارت اجازه نمیده بعد که رفتم عراق پاسپورتمو گرفتم و امدم ایران و الان رو پاسپورت ۶ سال اقامت دارم ایا میتونم شناسنامه عراقی بگیرم ممنونم؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. در صورتی که پدر شما عراقی باشند میتوانید درخواست پاسپورت عراق را نمایید. لذا عراق جزو کشورهای تابع اصل خون می باشد و به صرف تولد در این کشور نمی توانید پاسپورت این کشور را اخذ کنید.

   پاسخ
 12. پراونه گفته:

  سلام وقت بخیر .. من اتباع افغان هستم و در ایران ب دنیا امده ام و ازدواج کردم و اصلا از ایران خارج نشده ام ودارای دو فرزند هستم میخواستم بدانم میتوانم اقامت ایران را بگیرم ؟ ممنون میشم اگه راهنمایم کنید

  Rating: 5
  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   اگر اقامت قانونی در ایران داشتید می توانید اقدام نمایید و اینکه همسرتان ایرانی هستند یا افغان و اگر ایشان هم افغان باشند نوع اقامت شان در ایران به چه ترتیب است

   پاسخ
 13. Mina گفته:

  سلام و عرض ادب به شما آیا می توان با یک نامه از معاون رئیس جمهور افغانستان سریعتر اقامت گرفت چون دایی من یکی از فرمانده های شهر افغانستان هستش و به دلیل داشتن یک خواهر معلول و برای مداوا به ایران در سال ۸۲ قانونی سفر کردیم و به دلیل نداشتن مدرک پدرم ما در اینجا ماندگار شدیم و ۷ سال در اینجا درس خوندیم و مدارکی که با آن قانونی وارد ایران شدیم سوخت لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 14. غلامرضا گفته:

  باسلام وادب
  درخصوص حرفی که گفتید درکدام بخش مراجعه کنم و ایا وکیلی هم نیازهست یا خیر اما اداره اتباع خیلی سخته که بخواهیم شناسنامه بگیریم شما وکیلی دراین باره دارید که بتواند کمک کند

  پاسخ
 15. غلامرضا گفته:

  باسلام من وخانواده درسال 1380 وارد ایران شدیم والان اینجانب 17 سالم هست ودارایی کارت امایش هستیم ایا گرفتن شناسنامه ایرانی برای من که 17 سال درایران بوده ام ودرایران به دنیا امده ام میسرهست یانه لطفا هزینه را هم درجواب بگویید حداقل هزینه را وایا شما کمکی میکنید دراین راه ممنون از شما

  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   شما بعد از 18 سال حضور قانونی در ایران می توانید درخواست اقامت نمایید و برای این کار باید به اداره امور اتباع خارجه مراجعه نمایید

   پاسخ
 16. بانو گفته:

  سلام خسته نباشید، یکی از دوستان من برای مدت یک سال میخواد ایران زندگی کنه، ایشون آلمانی هستن و همراه دخترشون میخوان بیاد، چه راهی میتدنه ایشونو کمک کنه تا زودتر ویزای یکساله بگیرن، ممنونم اگه سریعتر پاسخ بذین

  پاسخ
 17. شکیلا گفته:

  سلام من یک زن افغانی هستم که ١٦ سال پیش ٢٢ سال ایران زندگی کردم اما در سال ٨٢ از ایران به افغانستان برگشتم و طی این ١٦ سال ازدواج کردم و دو فرزند دارم ولی شوهرم در حادثه انتحاری شهید شد و به علت فوت والدینم و نداشتن سرپرست تصمیم به مهاجرت دوباره به ایران را گرفتم ایا اگر به ایران برگردم امکان اقامت در ایران بصورت دایم را دارم دو فرزندم میتوانند تحصیل کنند ممنون از راهنمایتان

  Rating: 5
  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   با سلام و عرض ادب
   امکان اخذ اقامت برای شما وجود ندارد و یا بسیار ضعیف است و بهتر است از سفارت پی گیر این موضوع شوید

   پاسخ
 18. محمد رضا شریفی گفته:

  با عرض سلام خدمت شما:
  من و خانواده ام تبعه افغانستان هستیم سال 96 وارد ایران شدیم خواهان تابعیت ایران هستیم میشه همکاری فرمائید . ممنون و سپاسگذار

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 19. نیلوفر موسوی گفته:

  سلام وخسته نباشیدمن وشوهرم افغانی هستیم من درایران به دنیا امدم سال ۱۳۶۶ ودارای ۳فرزند هستم که همه درایران به دنیا امدندشوهرم هم دوساله بوده که به ایران امده ایا میتونم برای فرزندانم شناسنامه ی ایرانی بگیرم؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 20. ایات گفته:

  سلام سوالی داشتم خدمتتون بنده ۲۵سالمه متواد ایران وعراقی محسوب میشم درزمان صدام خانواده پدریم رانده شدن وجزو معاودین ایرانی اصل هستن هنوز موفق به شناسنامه گرفتن نشدن ایا راهی هست به ما شناسنامه بدن چوون واقعا ما حقمون ظایع شده اگه راهی هست میشه راهنمایی فرمایید

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 21. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشد من از اتباع افغانستان هستم سال ۱۳۷۱ کارت های اقامتمون گم شد کپی هایش الان موجود است میتونم اقدام کنم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 22. احمد گفته:

  باعرض سلام من فعلا تبعه افغانستانم وبین سالهای 1358تا1371 در ایران زندگی میکردم البته کارت مهاجرتی داشتیم که وقت خروج از ایران سال 1371 تحویل دادیم وحالا میخواهم به دلاءلی برای اقامت داءم به ایران مهاجرت کنم توان خرید خانه و راه اندازی کسب وکار راهم دارم لطفا شرایط جدید اخذ اقامت در ایران را توضیح دهید

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 23. مجیب رضایی گفته:

  با سلام و احترام من پدر و مادر افغانی دارم و گناهم این است که هردو افغانی است ومن متولد ایران و ۲۶ ساله تو ایران ولی شناسنامه ندارم هنوز با همون کارت آمایش که هیچ جایی بهش ارزش نمیدن میگردم من نمیخام برگردم به کشوری که نه فرهنگ و نه آداب اونجا رو ندارم برگردم من فرهنگ و آداب کشور ایران رو دارم و میخام تا آخر عمرم تو ایران باشم ۰۹۳۷۸۲۱۵۹۲۸

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 24. امیرحسین گفته:

  سلام خسته نباشید
  بنده مادرم ایرانی هستن و پدرم افغانی هست
  و گذاشته رفته
  و من با مادرم زندگی میکنم به دلیل اینکه مادرم نمیتونست کار کنه سیکل رو گرفتمو ترک تحصیل کردم تا به مادرم کمک کنم
  اما هیچ مدرکه هویتی ندارم جز اینکه اسمم توپاسپورت پدرم هست
  الان به سنه ۱۸ سالگی رسیدم
  ایا من میتونم دارای شناسنامه باشم یاخیر ؟؟؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 25. زینب گفته:

  سلام من دختری 26 ساله هستم حدود یک سال هست که با آقایی 29 ساله افغانستانی آشنا شدم ایشون در ایران متولد شدن ولی چون پدر و مادرش افغانستانی هستن نتونستن تابعیت ایرانی بگیرن. ایشون اومدن خواستگاری ولی خانواده من مخالفت میکنن. شرط شون گرفتن شناسنامه ایرانی هست. میخواستم بپرسم آیا با شرایطی که ایشون دارن میشه تابعیت ایرانی بگیرن؟ ایشون ایران متولد شدن مهندس شبکه هستن. مادر ایشون خواهر دو شهید هستن . پدربزرگ و مادربزرگش هم چون خانواده شهدا بودن تابعیت ایرانی گرفته بودن. الان در قید حیات نیستن .

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 26. ۰۰۰ گفته:

  سلام خسته نباشید
  من دختری ایرانی ام و خواستگار ی دارم که پدرش افغانی و مادرش ایرانیه خودش هم ایران بدنیا اومده اگر باهاش ازدواج کنم در آینده برامون و فرزندانمان مشکلی پیش نمیاد
  خواهش میکنم راهنمایی کنید خیلی ناراحتم

  Rating: 4
  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام و عرض ادب. در حال حاضر متاسفانه فرزندان مادران ایرانی نمی توانند تابعیت ایرانی دریافت کنند. لایحه ای در مجلس برای این موضوع تصویب شد اما متاسفانه توسط شورای نگهبان رد شد و نتیجه آن هنوز مشخص نیست. البته اگر خواستگار شما تابعیت ایرانی دارد مشکلی نخواهید داشت.

   پاسخ
   • زینب گفته:

    سلام من دختری 26 ساله ایرانی هستم حدود یک سال هست که با آقایی 29 ساله افغانستانی آشنا شدم ایشون در ایران متولد شدن ولی چند پدر و مادرش افغانستانی هستن نتونستن تابعیت ایرانی بگیرن. ایشون اومدن خواستگاری ولی خانواده من مخالفت میکنن. شرط شون گرفتن شناسنامه ایرانی هست. میخواستم بپرسم آیا با شرایطی که ایشون دارن میشه تابعیت ایرانی بگیرن؟ ایشون ایران متولد شدن مهندس شبکه هستن. مادر ایشون خواهر دو شهید هستن . پدربزرگ و مادربزرگش هم چون خانواده شهدا بودن تابعیت ایرانی گرفته بودن. الان در قید حیات نیستن .

    Rating: 5
    پاسخ
    • shahram shahidi گفته:

     با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
     – حداقل 18 سال تمام
     – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
     – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
     – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

     پاسخ
 27. فریبا گفته:

  سلام من دخترافغان متولدایرانم ک کارت امایش داشتم وتبدیل ب پاسپورت اقامت کردم درحال حاضرازدواج کردم یک فرزنددارم ک باشوهرم هیچ مدرکی ندارن میشه توضیح بدین چطوری باید برای اونام پاسپورت بگیرم.ایابارفتن ب کشوروگرفتن پاسپورت اونجاومهره تاییدیه ب شوهروپسرم پاسپورت اقامت ایران داده میشود؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 28. فریبا گفته:

  سلام من دخترافغان متولدایرانم کارت امایش داشتم ک باان پاسپورت اقامت گرفتم الان ازدواج کردم وصاحب فرزندیک ساله ام اما شوهرم هیچ مدرکی ندارد چطورمیشودبرای ان هاهم پاسپورت گرفت

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
  • کبرا گفته:

   سلام من شوهرم ایرانی هست 3تا بچه دارم اقامت ایران مدن به من تسکره دارم رفتم پاسپورت بگیرم گفتن باید اقامت داشته باشی

   Rating: 5
   پاسخ
   • MIE.Malekpour2 گفته:

    با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
    – حداقل 18 سال تمام
    – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
    – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
    – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

    پاسخ
 29. حسینی گفته:

  سلام خسته نباشین ، من یک خانم افغان هستم ۲۵سالمه مدرک لیسانس گرفتم درایران و پدرومادرم هم مدرک اینجارو دارن سال۵۹ اینجا اومدن ، و خودم قبل تحصیل کارت داشتم اما الان پاسپورت و اقامت ۵ ساله دارم ، ازدواج کردم و همسرم افغانستان زندگی میکنن ایا شرایطش هست ک همسرم اینجا بامدرک اقامت و یاکارت زندگی کنن و اگ هست لطفا راهنماییم کنین و از کجا باید شروع کنم؟ تشکر

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 30. علی علیدوست گفته:

  با سلام
  من همسرم تبعه آفریقای جنوبی است و اخیرا” با موافقت نیروی انتظامی در ایران ازدواج ایرانی کردیم و متعاقبا” میباید اسناد ازدواج و پاسپورت ایشان را تحویل نیروی انتظامی بدهیم تا مقدمات صدور شناسنامه و کارت ملی ایرانی برای ایشان فراهم شود.
  آیا راه قانونی برای ندادن پاسپورت ایشان وجود دارد؟

  از پاسخ سریع شما سپاسگزارم

  Rating: 4
  پاسخ
  • سلام مگر ب تبعه خارجی هم شناسنامه وکارت ملی ایرانی میدن؟! گفته:

   مگرامکانش هست ک ب تبعه خارجی شناسنامه و کارت ملی ایرانی بدن؟!

   Rating: 5
   پاسخ
   • shahram گفته:

    با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
    – حداقل 18 سال تمام
    – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
    – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
    – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

    پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 31. ناشناس گفته:

  سلام . من یک افغانی هستم و در شرکت یکی از دوستام به تازگی ۱۰ سهم خریدم و سهامدار هستم چطور میتونم اقامت موقت بگیرم ؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 32. ناشنای گفته:

  با سلام خدمت شما .من یکی از دوستانم افغانی هست .همسرش قبلا کارت شناسایی در کودکی داشته ولی با فوط والدینش کارت شناساییشو ازش میگیرن و اونو با برادش ب افغانستان میفرستن والان از طریق یک شرکتی در چابهار با اقامت محدود ب ایران اومده و اگه یوقت شرکت جمع بشه باید اینم برگرده.ولی دوستم خودش کارت داره و خانوادش ایران هستن آیا میشه از طریق کارت دوستم برای همسرش هم کارت گرفت یا حداقل گذرنامه دائمی گرفت

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :
   – حداقل 18 سال تمام
   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي
   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي
   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 33. سیدسجاد گفته:

  سلام
  بنده افغانستانی هستم و متولد ایرانم،پدرومادر متولد افغانستان هستن،پدر روحانی و مادرم خانه دار است.
  بنده 20 سالمه و کارت آمایش دارم وتو این20سال از ایران خارج نشدم.
  بنده ب دلیل اینکه دانشجو هستم چند ماه دیگه باید برم افغانستان و پاسپورت دانشجویی بگیرم
  میتونم تابعیت ایران رو بگیرم؟؟؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :

   – حداقل 18 سال تمام

   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي

   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي

   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 34. حمیده گفته:

  با سلام و خسته نباشید،پدر من سال دوهزار میلادی بعد از چهل سال زندگی در کشور کویت تابعیت این کشور رو گرفت و متاسفانه همون سال هم فوت شدن و کشور کویت اجازه تدفین در ایران رو هم به ما ندادن و همونجا در کویت بخاک سپرده شده،و اسم ما فززندانش هم در شناسنامه کویتیش ثبت نشده آیا ما حق یا حقوقی از کشور کویت داریم یا نه؟ممنون میشم اگر بنده رو راهنمایی بفرمایید

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. متاسفانه کشورهایی مانند کویت از قوانین جامع و قاطعی مانند کشورهای طراز اول جهان همچون اتریش ، آلمان، انگلستان و موارد مشابه برخوردار نیستند و در مباحث حقوقی اولویت را به شهروندان عرب کشور خود می دهند.

   پاسخ
 35. محمد گفته:

  باسلام خدمت شما و تبریک به سایت تون بابت اطلاع رسانی دقیق و صید و حوصله در پاسخ دادن به سوالات مردم
  بنده متولد اصفهان و۲۰ساله هستم و برگه تولد بیمارستان هم دارم پدر و مادر افغانی بوده و حدود ۳۰سال میشه ایران اقامت دارن و در این بیست سال هم خارج از کشور سفر ندارم سربازی هم در کشور بنده اجباری نیست درضمن در کنکور سراسری ریاضی هم رتبه دورقمی شدم آیا با وصف شرایط بنده امکان دریافت تابعیت ایرانی وجود دارد؟؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :

   – حداقل 18 سال تمام

   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي

   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي

   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 36. ناشناس گفته:

  عرض سلام ادب واحترام خدمت جناب عالی وهمکاران محترم شما بنده اتباع افغان هستم که ۳۵سال در ایران هستم درای همسر افغان متولد ایران است داری کارت امایش بودیم تبدیل وضعیت کردیم والا ۵سال است اقامت ایران رادارم وپسرم متولد ۸۱است ایا ابرای او می توانم اقدام به تابعیت ایران را بگیرم تا سیکل هم درس خوانداست خواهش می کنم راهنمائی کنید ممنون حسن زاده

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. براساس ماده 979 قانون مدني، متقاضي تحصيل تابعيت دولت جمهوري اسلامي ايران بايد داراي شرايط زير باشد :

   – حداقل 18 سال تمام

   – سکونت در ايران بمدت حداقل 5 سال، اعم از متناوب يا متوالي

   – فراري نبودن از خدمت سربازي و عدم محکوميت به جرم جنحه مهم ويا جنايت غير سياسي در هيچ مملکتي

   – اعلام ميزان درآمد و دارائي متقاضي که تامين کننده مخارج او و خانواده اش در ايران باشد

   پاسخ
 37. ناشناس گفته:

  سلام من یه افغانم ولی توایران متولد شدم ۵سال هم درس خوندم الان ۲۴سال سن دارم ولی هیچ مدرکی ندارم ولی از کارتهای که سالهاپیش برای اقامت میدادن دارم ایا من میتونم اقامت ایران رو بگیرم ؟

  Rating: 5
  پاسخ
 38. حسین گفته:

  سلام پدربزرگان ما قبل از انقلا توایران بودن اما به خاطر اینکه مال داربودن گاهن به شهرهای نزدیک افغانستان کوچ میکردند ودر فکر گرفتن شناسنامه نبودن .الا مادرمن ایرانی است وباپدر م دختر وپسر عمو حساب میشوند اینا پدربزرگاشون ایران موندن وپدربزرگای بابام رفتم افغانستان الان دوباره بیش از40یاله اومدم ایران الام ما ازطریق مادر ایرانی برگ تردد گرفتیم ایا میتوانیم تابعیت هم بگیریم

  Rating: 4
  پاسخ
 39. مریم گفته:

  سلام
  من لیسانس تربیت معلم گرفتم و تعهد ازم گرفتن که ۵ سال در یه شهری تدریس کنم
  و بنده با یه فرد کویتی می‌خوام ازواج کنیم
  میشه بریم کویت و تدریسم اونجا بشه؟یا میشه اون بیاد ایران و اینجا همان کارش را در ایران کار کنه؟

  Rating: 4
  پاسخ
 40. فیاض گفته:

  سلام من هفت ساله ایرانم اما هیچ مدرکی ندارم و تاحالا هیچ جرمی هم ندارم میخواستم بدونم آیا میتونم قانونی بشم تو ایران حالا هرجور اقامت پاسپورت کارت تردد لطفا راهنمایی کنی

  Rating: 4
  پاسخ
 41. محمدعطایی گفته:

  سلام من یه افغانی ام سه سال در ایران بدون هیچ مدرکی بودم حالا میخواهم با پاسپورت بیام چطوری میتونم اقامه پنج ساله بگیرم فعلا خودم افغانستان هستم توی بیام اقامه درست یا از سفارت افغانستان هم میشه اقامه درست کرد

  Rating: 4
  پاسخ
  • mostafaostovar77 گفته:

   سلام و عرض ادب
   موسسه حقوقی ملک پور در امور حقوق بین الملل فعالیت می نماید. لطفا باید با وکلای داخلی ایران در این زمینه صحبت نمایید. موفق و برقرار باشید.

   پاسخ
 42. madi.rezaei گفته:

  با عرض سلام و ادب
  خواهشمندم مساعدت فرمائید جهت دریافت مشاوره با همکاران شما ،راهنمائی لازم را بفرمائید .با تشکر

  پاسخ
 43. شمیلا صفری جعفرلو گفته:

  سلام من حدود ۴ سال است در ترکیه با اقای ترک ازدواج کردم و الان صاحب فرزندی پسر ۱ ساله هستم ،، میخواستم بدونم چطور امکان داره بتونم برای پسرم اقامت ایران رو هم بگیرم ؟ چون بر اساس قانون ترکیه و ایران شخص تابع ترک در طول ۶ ماه نمیتونه بیشتر از ۳ ماه در ایران بمونه و همینطور برای شخص تابع ایرانی در کشور ترکیه ،،، ممنون میشم پاسخ بدید یا اگر امکانش هست وقت مشاوره و شماره تماس
  ضمن اینکه ازدواج ما در ایران ثبت نشده است

  پاسخ
 44. askarishigri گفته:

  با سلام خدمت شما اینجانب تبعه پاکستانی هستم و بیست سال است اقامت ایران رو دارم و مقیم ایران هستم و سه تا بچه هایم هم در ایران به دنیا آمده اند بچه هایم هنوز به سن قانونی برای درخواست آخذ تابعیت نرسیده اند خودم می خواهم برای خودم درخواست تابعیت ایران رو بدهم چکار باید انجام بدهم ممنون میشویم که راهنمایم کنید.

  پاسخ
 45. محمد گفته:

  با عرض سلام و ادب خدمت شما، من متولد ایران هستم 1373 و مدرسه هم تا کلاس چهارم ایران بودم. فعلا تابعيت آلمان رو دارم ولی علاقه شدیدی دارم که تابعیت ایران رو هم بدست بیارم. و اصالتا هم ما ترک تبار ها،، قزلباش های ایران هستیم که سالها قبل شاه به افغانستان برده بوده. بابام بیش از 25 سال ایران زندگی کرد ولی موفق به بدست آوردن تابعیت نشدیم

  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ تابعیت ایران بر طبق قانون می بایست از پدری ایرانی زاده شده باشید در غیر این صورت به صرف تولد در ایران تابعیت ایرانی به شما تعلق نمی گیرد.

   پاسخ
 46. سید محمد یعقوب گفته:

  سلام من افغانی اصل ‌آلمانی تعبارهستم. من در تهران سرمایه گزاری کردم ( مدت یک سال میشود مسکن خریداری کردم) و میخواهم بشتر سرمایه گزاری نمایم . آیا من می‌توانم اقامت دایمی بدست ارم. لطفا از شما خواهش میکنم راهنمایم کند. ممنونم

  پاسخ
  • E GH گفته:

   سلام شرایط شماباید بصورت کاملتری بررسی گردد لطفا یا باما تماس حاصل نمایید یا فرم رایگان واتس اپ را پرکنید تامشاوران ما با شماتماس بگیرند.

   پاسخ
    • azadehnoory گفته:

     با سلام و عرض ادب. بر اساس قوانین ایران همسر شما نمی تواند به صرف ازدواج با شما اقامت یا تابعیت کشور ایران را اخذ نماید. شرایط شما نیاز به بررسی دقیق تر دارد ممکن است بتوان از طرق دیگر برای همسر شما اقامت ایران را اخذ نمود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

     پاسخ
 47. Aysu گفته:

  با سلام من خودم موتولد ایرانم و۳۳سال دارم ودارای سه فرزند هستم که هرسه در ایران به دنیا آمده اند وپدرومادرم هم ۳۴سال است مقیم ایرانند ودراین مدت اقامت قانونی داشته اند بدون هیچ خلافی ومن نیز دارای مدرک پاسپورت اقامتی هستم وخودم سر پرست بچه هایم هستم می خواستم بدانم آیا می توانم برای فرزندانم شناسنامه ایرانی بگیرم لطفا مرا راهنمای کنید

  پاسخ
 48. ışnakhtımet laşı bi namüs گفته:

  من مادری روس پدری آلمانی دارم و در ایران به دنیا امدم
  بعد از طلاق پدری ایرانی داشتم و مادری اتریشی که من به فرزندی گرفتن و وقتی میخواستم شناسنامه بگیرم اوکی شد اما الان ۲۵ ساله که شناسنامه نیومده الانم من تو مونیخ پیش باباممم میشه اونجا شناسنامه بگیرم چون میخوام ایرانم برم لطفا یه کمک کنید

  پاسخ
 49. ışnakhtımet laşı bi namüs گفته:

  من مادری روس پدری آلمانی دارم و در ایران به دنیا امدم
  بعد از طلاق پدری ایرانی داشتم و مادری اتریشی که من به فرزندی گرفتن و وقتی میخواستم شناسنامه بگیرم اوکی شد اما الان ۲۵ ساله که شناسنامه نیومده الانم من تو مونیخ پیش باباممم میشه اونجا شناسنامه بگیرم چون میخوام ایرانم برم لطفا یه کمک کنید

  پاسخ
 50. حسن گفته:

  سلام.من در ایران متولد شدم.ومدارک داشتم.ولی چند سال رفتم افغانستان و الان هیچ مدارکی ندارم.لطفا راهنمایی کنید .ممنون

  پاسخ
 51. پژمان احمدی گفته:

  سلام خدمت شما من و همسرم تو ایران هستیم خیلی وقته و دخترم یک سال میشه تو کرج به دنیا اومده چطور میتونیم اقامت بگیریم ممنون میشم جواب بدید!!!!

  پاسخ
 52. Rahimi گفته:

  باسلام
  بنده مادر ایرانی و پدر خارجی هستم
  ما۶فرزند هستیم که دو فرزند بزرگتر بنا به قانون آن زمان شناسنامه دارند.برای یکی از برادر هام اقدام کردیم و شناسنامه گرفتیم(۵سال طول کشید)الان بنده و۲خواهر برادرم و پدرم شناسنامه نداریم(جمعأ۴نفر شناسنامه دارند و۴نفر ندارند)
  آیا دفترشما میتواند دراین خصوص وکالت مارا بعهده بگیرد و اقدام به دریافت شناسنامه کند؟وچه مبلغی اخذ میشود؟
  باتشکر

  پاسخ
  • elnaz qanavati گفته:

   سلام برای این منظور باید شرایط شما بررسی گردد.پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره ۰۲۱٫۴۹۱۹۶۰۰۰ تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 53. جاوید گفته:

  سلام من یک افغانستانی ام که 21سال دارم و در ایران به دنیا آمده ام آیا میتوانم شناسنامه ایرانی بگیرم و تاحالا من از ایران خارج نشدم و موجب جرمی نشده ام لطفا راهنمایی کنید.من میخواهم شناسنامه ایرانی بگیرم.

  پاسخ
  • t.m گفته:

   با سلام و احترام
   دوست عزیز تابعیت ایران بر اساس خون هست و به دلیل تولد در ایران نمی تونید برای گرفتن تابعیت ایرانی اقدام کنید.برای آگاهی بیشتر با شماره 02149196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 54. علی گفته:

  سلام
  من مادرم ایرانی و پدرم عراقی است خودم هم متولد ایران هستم و تا هفت سالگی اینجا به طور قانونی زندگی کردم . درباره اقامتم مرا راهنمایی کنید
  باتشکر

  پاسخ
  • M.N گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
   شرایط شما باید به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما نیاز به اخذ وکیل متخصص در این امر داشته و اینگونه پرونده ها می بایست با راهنمایی شخص اقای ملک پور مشاوره گردد تا شرایط شما به صورت کاملتری بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد. پیشنهاد میکنیم جهت اخذ مشاوره با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 55. نازیلا تاجیک گفته:

  سلام
  بنده توی ایران بدنیا اومدم و دارای کارت آمایش بودم ولی بابت ادامه تحصیل در ایران مجبور به اخذ پاسپورت شدم و اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی هستم . تبعه افغانستانم میخواستم بدونم میتونم تابعیت ایران رو داشته باشم؟

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 56. ساجد حسین گفته:

  سلام من اتباع افغانی داری شناسنه افغانی سند دوازده مدرسه را همرا دارم سن
  18

  ساله متولد1379 آیا میتوانم اقامت بلند مدت یا دایم داشته باشم

  پاسخ
  • ghazaleh salehi گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام. بزرگوار به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش به دلیل محدودیت نوشتاری در سایت امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد. برای مشاوره دقیق تر و برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست و کامل ارائه نماییم، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 57. سروه گفته:

  سلام وقت بخیر من خانوم ایرانی ام باتبعه افغان ازدواج کردم دارای یک پسر۷ساله ام (دارای 8سال اقامت)دراستان تهران…الان میخوام پسرم درکردستان توشهرخودم تحصیل کنه میگن منطقه ممنوعه است ولی من وطن خودمه مگه این قانون برای بچه من…توروخداراهنمایی کنین چه مراحلی روطی کنم که بتونم بچه م کردستان تحصیل کنه

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید
   و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.
   پاسخ
 58. علی گفته:

  سلام خسته نباشید من ایرانی هستم و در خارج از کشور زندگی میکنم یک بچه یک ساله دارم لطفاً راهنمایی کنید که چطور میتونم براش اقامت ایران را بگیرم .متشکرم

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 59. A گفته:

  سلام
  اگر خانمی خارجی با شوهر ایرانی ازدواج کند. جدا از این که تابعیت ایران به خانم داده میشود. آیا خانم میتواند تنها به اقامت دایم اکتفا کند و تابعیت ایران نخواهد؟اگر نه تابعیت خارجی خود را هم میتواند همزمان با تابعیت ایران داشته باشد؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 60. خانم گفته:

  سلام،من یک افغانم 26ساله درایران بدنیاآمدم،دارای2فرزند5ساله و1ساله،ک درایران بدنیاآمدن،آیامیتوانم برای فرزندانم شناسنامه بگیرم،خواهش میکنم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 61. کاظم گفته:

  سلام ما یه دوست پرتغالی داریم که در اصل چنو ساله با ویزای کاری توی ایران مونده چجوری میتونیم براش تابعیت دائم بگیریم که دیگه کلا تابعیت ایرانی داشته باشه الان چهارساله توی ایرانه

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 62. حسینی گفته:

  سلام خسته نباشید من پدرم عراقی و مادرم ایرانی ومن در ایران به دنیا آمدم آیا شناسنامه به من تعلق میگیرد یا نع

  پاسخ
  • ناشناس گفته:

   بله تعلق میگیره، اگه هم دختر هستین در صورت ازدواج با یه ایرانی بهتون شناسنامه تعلق میگیره و راه دوم خیلی راحت تر از راه اوله

   پاسخ
 63. هاشمی گفته:

  سلام علیکم ورحمت الله ضمن درخواست سلامتی برای شما وتمامی همکاران تان
  بندتبعه افغانستان استم تقریبا دوسال میشه با ویزا تجارت در ایران رفت امده دارم میخواهم داخل ایران کارتولیدی راه اندازی کنم میتوانم اقامت یکساله یا بشتر بیگیرم؟؟؟
  ممنون میشم اگه پاسخم را بیدید ، موفق باشیدانشاءالله

  پاسخ
 64. فرشته گفته:

  سلام.من تبعه افغانستان هستم .ایران متولد شدم و فوق دیپلم برق دارم میخام اقامت دائم ایران رو بگیرم کارت آمایش۱۲دارم چکار باید انجام بدم.

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب پرونده شما بسیار مهم و حساس و تخصصی میباشد اتفاقا اینگونه پرونده ها می بایست با راهنمایی شخص اقای ملک پور مشاوره گردد پیشنهاد میکنیم در این باب با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 65. Milad گفته:

  سلام وقت بخیر بنده یکسال ازدواج کردم و یک فرد ایرانی الاصل هستم همسرم به علت مشکوکیت تابعیت منع خدمات شده و تمامی مدارک شناسایی فاقد ارزش شده و تا مشخص نشدنه موضوع تابعیت همینطور بلاتکلیف هستیم الان نزدیک به 5ساله که ادارات مربوطه ایران نظر قطعی راجب تابعیت همسرم نداده اند خواستم بدونم که آیا راه حلی مبنی بر گرفتن تابعیت از طرف خودم به عنوان شوهر با داشتن سند ازدواج و مدارک قانونی ازدواجمون برای همسرم هست؟؟

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 66. رامین گفته:

  سلام من تبعه افغان هستم و در ایران به دنیااومدم والان ٢٣سال سن دارم دارای کارت امایش١٢هستم میخواستم بدونم که میتونم تابعیت ایران رابگیرم ممنون میشم جواب منو بدید با تشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و احترام. در خصوص اخذ تابعیت کشور ایران می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 67. راحله گفته:

  با سلام همسرم تبعه روس و خودم ایرانی هستم دخترم در خاک روسیه متولد شده،قصد جدایی از همسرم و باز گشت به ایران دارم آیا دخترم می تواند در ایران اقامت و تابعیت و ادامه تحصیل در مدارس ایرانی داشته باشد،ضمن اینکه ۵کلاس در مدارس روسی خوانده.لطفا شرایط این مبحث را بفرمایید

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و احترام. برای بررسی شرایط خود و اخذ اطلاعات پیشنهاد می کنیم با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
  • ناشناس گفته:

   سلام، بله می شود، بند 2 ماده 976 قانون مدنی در خصوص وضعیت شما بوده و فرزند شما به صورت خودکار دارای تابعیت ایران است.
   ۲- کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارج از ایران متولد شده باشند. (تابعیت تولدی، سیستم اعطای تابعیت مبتنی بر خون)

   پاسخ
 68. محسني گفته:

  سلام وقت بخیر ،بنده دو تا فرزند دارم که در هنگام تولد مادرشان پروانه أقامت یک ساله داشته و من نیز در هنگام تولد بچه ها کارت آمایش داشتم والی الان ۴ سال میشه که پروانه أقامت گرفتم .(بچه های من یکی ٧ و یکی ١٣ ساله شده و در این مدت داخل گذرنامه مادرشان پروانه أقامت داشتند ) لطفا راهنمایی بفرماءید تشکر

  پاسخ
 69. محمد گفته:

  با سلام خدمت شما یه دوست افغانی دارم که خودش پروانه اقامت یک ساله داره وهر سال تجدید اقامت میکنه پروانه اقامتش رو حالا زن گرفته زنش هم با ویزا یک ماه وارد ایران شده حالا میخواهیم برای زنش هم پروانه اقامت بگیریم چکار باید انجام بدهیم ممنون میشویم که راهنمایی مان کنید

  پاسخ
 70. پوریا گفته:

  سلام ی دوست افغانی دارم ک غیر قانونی وارد ایران شده هیچ مدرکی نداره چطور میتونه اقامت دائم ایران بگیره .ممنون میشم هرچه زودتر جوابمو بدین باتشکر.

  پاسخ
 71. سید حمید الله گفته:

  با عرض سلام و احترام خدمت شما
  من ی افغانم و با ویزه زیارتی وارد ایران شده ام الان میخام اینجا بمونم و برای بدست اوردن اقامه ی ساله که سالیانه تجدید میگردد چی کار باید کنم ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.