هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه

 

این مقاله در باب هزینه های تحصیل و زندگی در کشور فرانسه می باشد و متعلق به سایت موسسات ملک پور بزرگترین موسسات مهاجرتی خاورمیانه می باشد.

آیا  قصد مهاجرت از طریق تحصیل به کشور فرانسه را  دارید اما از هزینه های تحصیل و زندگی این کشور آگاهی ندارید؟ هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه  چه میزان می باشد و جزییات هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه چیست؟ چگونه می توان هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را کاهش داد؟

اگر به دنبال پاسخ به سوالات فوق و این قبیل از سوال ها می باشید شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت می نماییم.

 

از نظر محبوبیت، فرانسه را به عنوان یکی از برترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی می توان نام برد. وجود برخی از بهترین دانشگاه های جهان،باعث شده تا دانش آموزان به فرانسه کشیده شده تا ایشان علاوه بر تمرین و یا بهبود زبان فرانسوی خود،به بازدید از موزه های معروف پرداخته و همچنین سبک زندگی فرانسوی را تجربه نمایند.
یکی از مزایای عمده تحصیل دانش آموزان در فرانسه لذت بردن از سیستم هزینه ای این کشور است.

 

۱٫هزینه تحصیل و شهریه

شهریه در دانشگاه های دولتی در فرانسه بسته به انتخاب مقطع مورد نظظر متفاوت می باشد.  برای اولین درجه – مقطع کارشناسی، شهریه به طور متوسط ۱۹۰ یورو در هر سال می باشد. رشته های مهندسی دارای شهریه بالاتری درحدود ۶۲۰ یورو در هر سال تحصیلی می باشند، در حالی که شهریه رشته های پزشکی به طور متوسط ۴۵۲ یورو در سال می شود.

همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل می باشد. میانگین شهریه برای مقطع فوق لیسانس در حدود ۲۶۰ EUR / در سال و برای مقطع دکترا ۳۹۶/ EUR  در سال می باشد،جهت اخذ مقاطع تخصصی خاص شهریه های بالاتری انتظار می رود.

دانش آموزان جهت تحصیل در Frances highly selective grandes écoles and grands établissements (مدارس و موسسالت بزرگ) می بایست شهریه هایی بیشتر پرداخت نمایند. ( حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو هر سال)
در حالی که شهریه سالیانه دانشگاه های خصوصی بین ۱۵۰۰ و ۶۰۰۰ EUR. می باشد.

در مورد مدارس بیزینس، بدون در نظر گرفتن مقطع، هزینه های شهریه ای  بین ۵۰۰۰ و ۷۰۰۰ EUR  در سال است.

پس بسته به اینکه  آیا آنها عمومی یا خصوصی هستند، grandes écoles (مدارس بزرگ) شهریه سالانه آنها به طور متوسط از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ EUR متغییر می باشد.

 

 

۲ .هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه های کلی زندگی در فرانسه به شیوه زندگی شما بستگی دارد اما بیشتر از همه به محل زندگی شما  در شهرهای مختلف فرانسه  وابسته می باشد.

طبق انتظار، پاریس به عنوان گران ترین شهر فرانسه به حساب می آید. حال می توانید میانگین بودجه ای که شما برای هر یک از شهرهای بزرگ در فرانسه نیاز دارید را بررسی نمایید:

–    پاریس: بین ۱۰۵۰  تا ۱۲۰۰ یورو  ماهیانه (گاهی اوقات شامل هزینه های اقامتی نیز هم می شود، اگر شما زندگی در  یک خوابگاه  دانشجویی انتخاب نمایید)

–    نیس: بین ۷۰۰  تا ۹۲۰ یورو ماهیانه

– لیون، نانت، بوردو و یا تولوز: بین ۶۵۰ تا  ۸۵۰-۹۰۰  یورو

– برای بقیه فرانسه، شما می توانید با مقادیر کمتر (حداقل ۶۰۰ یورو) زندگی نمایید.

می توانید برای لیست جزییات به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=France

۲٫۱٫  محل اقامت

قیمت برای محل اقامت معمولا بالاتر از میانگین بین المللی از ۲۰۰-۳۰۰ یورو/ماهیانه می باشد.

گزینه های اصلی مسکن برای دانشجویان در فرانسه عبارتند از:

  • سالن های دانشجویی اقامت بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ EUR درماه، بسته به دانشگاه، شامل امکانات اگر اتاق خصوصی یا مشترک است دارد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین المللی در خوابگاههای دانشجویی زندگی می کنند

 

  • اجاره / اشتراک گذاشتن یک آپارتمان بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ EUR در ماه، در حالی که در شهرستانها کوچکتر فرانسوی شما می توانید یک آپارتمان کوچک برای حدود ۳۰۰ EUR  در ماه اجاره نمایید.

اگر شما با شریک زندگی و / یا فرزند (ان) خود زندگی می کنید، قیمت برای اجاره از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ EUR  در ماه متغیر است، و شما می توانید یک آپارتمان در مرکز شهر انتخاب نمایید و رد قبال آن  میالغ بالاتری را پرداخت نمایید. صورتحساب مواردی چون (برق، آب، اینترنت) ۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

 

  • خانواده میزبان- شما می توانید با نرخ هایی تنها با ۲۰۰ یورو در ماه تا حدودا ۸۰۰ یورو در ماه درشهر پاریس پیدا نمایید. با این حال، همه آنها شامل حداقل یک وعده غذایی در روز است.

تا آنجا که مربوط به میزان رضایت شرایط اقامت در فرانسه است، حدود ۵۸ درصد از دانشجویان بین المللی از شرایط خشنود می باشند.، که فقط یک درصد کوچک زیر ۶۰٪، متوسط نرخ برای اروپا می باشد.

“این مقاله متعلق به سایت ملک پور می باشد و هرگونه کپی برداری از آن بدون درج مرجع پیگرد قانونی خواهد داشت.”

۲٫۲٫ هزینه های مواد غذایی

غذاهای فرانسوی خوشمزه و پیچیده می باشند و دیدگاه کلی و رایج این است که هزینه آن بسیار زیاد است. که ممکن است با توجه به ارزش غذایی برای برخی از وعده های عذایی به اینگونه باشد که  به طور معمول این گونه غذا ها را در هنگام جشن میل می نمایند. با این حال،  هزینه غذا در سراسر فرانسه چندان گران نیست.

یک نفر می تواند انتظار خرج ۲۰۰-۲۵۰ یورو در ماه  در شهر پاریس را داشته باشد که این میزان برای شهر های دیگر کمتر می باشد.

میانگین قیمت یک وعده غذایی در رستوران گران قیمت حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است. در رستوران لوکس، منوها را می توان حتی گران تر یافت. انواع دسر هزینه ای  حدود ۶  تا ۸ EUR دارند.

گزینه مقرون به صرفه تر که در آن شما می توانید یک وعده غذایی صرف نماییدد اغذیه فروشی ها، کافه های و غرفه های کرپ هستند. که در آن ها هزینه یک وعده ناهار  از ۲ تا ۵ EUR می باشد.

 

۲٫۳٫ حمل و نقل

قیمت یک اتوبوس یا بلیط مترو ممکن است از ۱  تا ۱٫۷ یورو متغیر باشد ، اما در بسیاری از شهرها اگر شما یک پاس هفتگی، ماهانه، سالانه خرید نمایید شامل تخفیف خواهد شد. یک پاس ماهانه  اتوبوس، مترو یا تراموا معمولا  بین ۱۷ تا ۳۳ یورو است.

در پاریس، مترو ساده ترین راه برای سفر است و تاکسی نیز نسبتا ارزان می باشد، در حدود ۱٫۲۵  یورو در هر کیلومتر میباشد و  برای یک سفر کوتاه تقریبا باید ۷تا۱۰ یورو خرج نمایید. در پاریس، شما همچنین می توانید یک دوچرخه از طریق برنامه اجاره دوچرخه Vélib اجاره نمایید.
۲٫۴٫هزینه های اضافی

شما می بایست بابت یک بیمه درمانی نیز هزینه نمایید که با توجه به پوشش درمانی آن از ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه متغیر است .

به طور متوسط هزینه های متوسط پرداختی برای کتاب ها و یا دیگر موارد دیگرآموزشی ۵۰ یورو در ماه است.

 

  1. بورس های تحصیلیکمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط برخی از دانشگاه های،وزارت امور خارجه فرانسه و یا سفارت فرانسه از کشور خود ارائه خواهد شد.۱٫ برخی از دانشگاه ها ۱۰،۰۰۰ EUR کمک هزینه تحصیلی در هر سال به دانش آموزانی  که حداکثر ۳۰ سال سن دارند ارائه می دهند که شامل افرادی که دارای سابقه تحصیلی عالی دارند خواهد شد.۲٫ وزارت امور خارجه فرانسه  کمک هزینه تحصیلی از طریق  برنامه The Eiffel Excellence Scholarship Programme  ارائه می دهد که به طور عمده برای دانش آموزان دوره های کارشناسی ارشد (۱۱۸۱یورو در ماه) و دکتری (۱۴۰۰ یورو در ماه) می باشد.

 

  1. نکاتی برای صرفه جویی در پول
  • سعی کنید از اقامت در مرکز شهر که به طور معمول گران تر می باشد اجتناب نمایید.
  • در فرانسه، دانش آموزان زیر ۲۵ واجد شرایط برای تخفیفات ویژه ای هستند. برای مثال، شما با خرید کارت بین المللی جوانان می توانید از تخفیفات عمده جهت بازدید جاذبه های فرانسه استفاده نمایید.
  • مواد غذایی مورد نیاز خود را از ارزان ترین سوپر مارکت ها ی فرانسه تهیه نمایید: مانند لیراک و گینت کازینو
  • رستوران های بین المللی، بر خلاف نوع کلاسیک فرانسوی، معمولا وعده های غذایی با قیمت های مقرون به صرفه سرو می کنند.

 

مقایسه و برآورد هزینه های مختلف در کشور فرانسه به صورت تقریبی به شکل زیر می باشد:

 

 

با توجه به مقاله فوق این گونه می توان فهمید که  هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه بر خلاف تصور عموم نسبت به دیگر کشور های اروپایی چندان بالا نمی باشد و با رعایت نکات بیان شده در این مقاله می توان هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را به مراتب تقلیل داد. حال برای شمایی که قصد مهاجرات به کشور فرانسه را دارید با بررسی شرایط خود و مقایسه گزینه هایی که شرایط آن را دارا می باشید می توانید بهترین تصمیم خود را اتخاذ نمایید که در این زمینه مشاوران و وکلای مجرب ما می توانند سهم عمده ای در این امر ایفا نمایند.

 

 

منابع:

http://www.mastersportal.eu/articles/355/tuition-fees-and-living-costs-in-france.html

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=France

 

محمد امین نخشبی

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ