گران فروشی و کم فروشی

گران فروشی یعنی چه؟آیا جرم گران فروشی نیاز به شاکی خصوصی دارد؟دیدگاه اسلام در خصوص گران فروشی چیست؟ایا مجازات گران فروشی فقط جریمه نقدی است؟رسیدگی به جرم گران فروشی و کم فروشی در صلاحیت کدام دادگاه است؟جریمه کم فروشی چیست؟جریمه گران فروشی چیست؟

*گران فروشی به چه معناست؟

بر اساس ماده ۲ قانون تعزیرات حکومتی گرانفروشی عبارتست از عرضه کالا یا خدمات به بهای بیش از نرخهای تعیین شده توسط مراجع رسمی بطور علی الحساب یا قطعی و عدم اجرای مقررات و ضوابط قیمت گذاری و انجام هر نوع اقدامات دیگر که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمات برای خریدار گردد.

همچنین طبق ماده ۵۷ همین قانون گران‌فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت به‌ بهائی بیش از نرخ‌های تعیین شده به وسیله مراجع قانونی ذی‌ربط، عدم اجرای مقررات و‌ضوابط قیمت‌گذاری و انجام دادن هر نوع عملی که منجر به افزایش بهای کالا یا خدمت به‌زیان خریدار گردد.

-جریمه گران فروشی:

جریمه گران ‌فروشی، با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:
متخـلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد‌شده به خریدار یا مصرف‌کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ گرانفروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌گردد.
در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به عنوان متخلف صنفی به‌مدت دو هفته نصب می‌شود.
در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی به‌مدت یک‌ماه نصب می‌شود.
در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده‌برابر مبلغ گرانفروشی جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی به‌مدت دو ماه نصب می‌شود. همچنین به مدت شش‌ماه، پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌گردد.

-کم فروشی به چه معناست؟

طبق ماده ۵۸ قانون تعزیرات حکومتی کم فروشی: عبارت است از عرضه یا فروش کالا یا ارائه خدمت کمتر از‌میزان یا معیار مقرر شده.

-جریمه کم فروشی:
‌جریمه کم فروشی با عنایت به دفعات تکرار در طول هر سال به شرح زیر است:
متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت وارد شده به خریدار یا مصرف‌کننده در مرتبه اول به دو برابر مبلغ کم‌فروشی و در مرتبه دوم به چهار برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌شود.
در مرتبه سوم به شش برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌شود و علاوه بر پرداخت جریمه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی به‌مدت دو هفته نصب می‌شود.
در مرتبه چهارم به هشت برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌شود و پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی به‌مدت یک‌ماه نصب می‌شود.
در مرتبه پنجم و مراتب بعدی به ده برابر مبلغ کم‌فروشی جریمه می‌شود و به‌مدت دو ماه پارچه یا تابلو بر سر در محل کسب به‌عنوان متخلف صنفی نصب می‌گردد. همچنین به مدت شش ماه پروانه کسب وی تعلیق و محل کسب تعطیل می‌گردد.
تبصره ـ عدم انجام خدمات پس از فروش در دوره ضمانت(گارانتی) توسط متعهد در حکم کم‌فروشی است و متخلف از این امر علاوه بر انجام خدمت مربوط، به جریمه‌های موضوع این ماده نیز محکوم می‌شود. مبنای محاسبه ارزش خدمات پس از فروش، قیمت کارشناسی خدمات مورد نظر است که توسط کارشناسان سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود.

*کم فروشی در اسلام:

یکی از مسائلی که قرآن کریم در آیات متعدد آن را مطرح کرده است مسائل اقتصادی است که در دین اسلام نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است و آیات زیادی در زمینه اقتصاد بیان شده است و برای اهمیت اقتصاد در دین همین بس که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند :ما قام و لاستقام دینی الا بمال الخدیجه و سیف علی بن ابیطالب علیه السلام:بر پا نشد و استقامت نکرد دین من الا به دارایی خدیجه و شمشیر علی بن ابیطالب علیه السلام

اصلاح کردن اقتصاد یک ملت و یک قوم یکی از برنامه های مهم انبیای الهی بوده که برای مثال خداوند متعال در آیات متعددی جریان حضرت شعیب رو نقل می کنه که از مردم خودش میخواسته که آداب خرید و فروش را رعایت کنند و کم فروشی نکنند :

ویا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیالَ وَ الْمیزانَ بِالْقِسْطِ وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ وَ لا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدینَ : اى قوم من، پیمانه و ترازو را به داد، تمام دهید، و حقوق مردم را کم مدهید، و در زمین به فساد سر برمدارید.(هود۸۵)

از اهمیت مساله کم فروشی همین بس که در قران کریم خداوند متعال یک سوره را با نام این مساله قرار داده است و با شدن و با استفاده از کلمه ویل از آن نهی کرده و فرموده است(وَیْلٌ لِلْمُطَفِّفینَ : واى بر کم‏فروشان،مطففین۱)

اما در اینکه منظور از کم فروشی چیه و آیا فقط در مورد کسانی که مشغول به کسب و کار و داد و ستد هستند صدق می کند یا نه باید گفت که کم فروشی نسبت به هر شغلی صدق می کند :

اینکه معلمی در نحوه تدریس خود به دانش آموزان کم کاری کند .

اینکه کارمندی زودتر از تمام شدن وقت اداری کار خود را به پایان برساند .

اینکه کاگری آن چنان که باید و شاید کار نکند .

همه اینها میتواند مصداق هایی از کم فروشی باشد که خداوند متعال به آن وعده عذاب داده است و در نتیجه از گناهان کبیره محسوب میشود .

*چند نکته مهم

۱-کم فروشی باعث قحطی و خشک سالی میشود

هرگاه مردم گرفتار گناه کم‏فروشى شوند، زمین روئیدنى‏هاى خود را از مردم باز مى‏دارد و مردم به قحطى تهدید مى‏شوند

۲-کم فروشی نسبت به همه نهی شده چه مسلمان باشد و چه غیر مسلمان چون در این سوره تعبیر به الناس شده که همه افراد را میتواند شامل شود .

۳-کلمه ویل به معنای هلاکت و عذاب که بیشتر در قران کریم در مورد کافرین و مشرکین و دروغ گویان استفاده شده است این بار در حق کم فروشان به کار برده است که نشان دهنده زشتی و پلیدی این عمل است.

*مجازات گران فروشی و کم فروشی چیست؟

قانون تعزیرات ، بر اساس میزان گرانفروشی و مبلغ آن مجازاتهای مختلفی را در نظر گرفته است ، مثلا در مواردی که میزان گرانفروشی تا بیست هزار ریال باشد در صورت ارتکاب برای بار اول به تذکر کتبی و تشکیل پرونده بسنده می کنند اما در صورت ارتکاب برای مرتبه های بعد ، اقداماتی مثل اخطار ، اخذ تعهد کتبی ، ممهور کردن پروانه واحدهای صنفی به مهر ، جریمه نقدی و در آخر تعطیلی موقت و دایم ولغو پروانه در مورد واحد صنفی متخلف انجام می گیرد .

موسسه حقوقی ملک پور در تلاش است تا هموطنان عزیز را نسبت به حقوق و تکالیف شان آگاه سازد و به روز ترین اطلاعات حقوقی را در این مورد ارائه میکند اگر شما هم برای حل مسائل حقوقی خود نیاز به مشورت با وکلای حرفه ای و مشاوران مجرب دارد با موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.

 

 

 

فاطمه عرب

Rating: 4

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. بهزاد رنجبران گفته:

  در این مطلب به دلایل فقهی گران فروشی اشاره ای نشده است. آنچه مهم است، میان کم فروشی و گران فروشی تفاوت است. در کم فروشی، فروشنده از جهل خریدار سوء استفاده کرده و دروغ می گوید. یعنی مقدمه کم فروشی فریب و دروغ است. مثلا یک کیلوگرم روغن را درواقع هشتصد کیلوگرم می فروشد.
  اما در گرانفروشی قیمت و جنس به اطلاع طرفین رسیده و آنچه رعایت نمی شود از جنس عدالت است.

  Rating: 4
  پاسخ
 2. مای گفته:

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  پاسخ