کار ضمن تحصیل در ژاپن

این مقاله در جهت اطلاع شما عزیزان همیشه همراه وبسایت موسسه حقوقی ملک پور نوشته وتقدیم شما سروران گرامی میگردد .به طور کلی اطلاعاتی در رابطه شرایط کار ضمن تحصیل در ژاپن  به شما دوستان ارائه می گردد. آیا مایل هستید در حین تحصیل در ژاپن کار  کنید ؟ آیا اطلاعاتی در باب  شرایط کار ضمن تحصیل در ژاپن  را  دارید ؟ آیا برای کار ضمن تحصیل در ژاپن شما نیاز به مجوز کار دارید ؟ برای کار ضمن تحصیل در ژاپن چه مدارکی مورد نیاز است ؟ آیا از  محدودیت های ساعات کار پاره وقت در ژاپن اطلاعی دارید؟ اگرمایل به کسب اطلاعات بیشترهستید  با ما همراه باشید و  در صورت هر گونه شبهه و سوالات بیشتر در مورد کار ضمن تحصیل در ژاپن می توانید با مشاوران و وکلای برجسته امر حقوق بین الملل در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

موضوع این مقاله در ارتباط با شرایط کار ضمن تحصیل در ژاپن می باشد . اطلاعات عنوان شده در این مقاله برای اخد مجوز کار ضمن تحصیل در ژاپن  ومحدودیت های کاری ضمن تحصیل  در ژاپن عنوان شده است . امید است با خواندن این مقاله اطلاعاتی در زمینه کار ضمن  تحصیل در ژاپن را کسب کنید .شما می توانید برای اطلاعات بیشتر نیز به سایت http://malekpour.ir /مراجعه فرمایید .

بسیاری از دانشجویان بین المللی  کار پاره وقت را برای کمک به پرداخت شهریه یا مخارج زندگی خود در ژاپن را انتخاب می کنند. امروزه ۷۵ درصد از دانش آموزان خارجی در برخی از انواع کار های  پاره وقت در ژاپن فعالیت دارند (: JASSO بررسی ۲۰۱۳ منبع). با این حال، وضعیت اقامت “دانشجوی کالج،” یا ویزای دانشجویی به دانشجویان خارجی داده می شود، اصل بر این است که دانشجویان بین المللی  اجازه اقامت در ژاپن به منظور تحصیل در مدارس ژاپن را دارند ، و کار ضمن تحصیل در ژاپن برای دانشجویان بین المللی مجاز نیست . بنابراین، اگر کسی  با وضعیت اقامت “دانشجوی کالج”  در ژاپن ساکن است و تمایل به کار ضمن تحصیل در ژاپن را دارد نیاز به اخذ مجوز رسمی( shikakugai katsudo kyoka اجازه به شرکت در فعالیت های مجازپیش از اعطا  وضعیت محل اقامت) از نزدیکترین اداره مهاجرت منطقه ای ژاپن را  دارد. در این صورت، فعالیت دانشجویان خارجی نباید با فعالیتهایشان در مدرسه تداخل داشته باشد . البته به استثنا ی فعالیت به عنوان دستیاران پژوهشی آموزشی در کالج یا دانشگاه مربوطه .

اخذ مجوز به کار از دفتر مهاجرت

برای دانشجویان خارجی که مایل به کارضمن تحصیل در ژاپن  هستند ، اولین گام این است که به اداره مهاجرت منطقه ای درژاپن درخواست  و مجوز shikakugai katsudo kyoka (اجازه شرکت در فعالیت  های مجاز با وضعیت محل اقامت ویزای دانشجویی ) را بدست آورند .فهرست دفاتر مهاجرت منطقه ای ژاپن در سایت زیر قید شده است:

فهرست دفاتر مهاجرت منطقه ای

 • http://www.immi-moj.go.jp/soshiki/index.html (ژاپنی)

http://www.immi-moj.go.jp/english/soshiki/index.html (انگلیسی)

مدارک مورد نیاز زیر  را باید  به اداره مهاجرت منطقه ای ژاپن  ارائه دهید:

 

 • فرم درخواست برای اجازه به شرکت در فعالیت  های مجاز با وضعیت محل اقامت که در اداره مهاجرت موجوداعطا می شود.
 • مدارکی که  محتویات فعالیت های مربوط به فرم اشتغال را نشان دهد (به عنوان مثال، ارائه گواهی اشتغال که توسط کارفرما  به صورت کار  پاره وقت اعطا می شود).
 • ارائه کارت اقامت متقاضی (یا / گواهی ثبت نام دانشجوی بین المللی که معادل کارت اقامت است ).
 • ارائه پاسپورت متقاضی و یا گواهی واجد شرایط بودن برای وضعیت اقامت
 • ارائه اسناد و مدارک شناسایی متقاضی (به عنوان مثال، یک کارت دانشجویی در صورت موجود بودن در زمان درخواست کار ).
 • کار پاره وقت در طول مرخصی از دانشگاه مجاز نیست.

فرم درخواست به صورت رایگان می باشد.

محدودیت ساعت کار

دانشجویان بین المللی  مجاز به کار پاره وقت تنها برای  ساعات محدود کاری می باشد  و  دانشجویان ملزم به رعایت شرایط کار ضمن تحصیل در ژاپن  هستند که در جدول زیر درج شده است:

 

 

       (وضعیت اقامت) نوع مجوز ساعات کار مجاز
هفتگی در طول تعطیلات مدرسه بلند مدت
تبادل دانشجو و استاد دانشجویان دانشگاه (در مقطع کارشناسی / کارشناسی ارشد) و دانش آموزان از موسسات آموزشی مشابه مجاز در شرایط مساوی تا ۲۸ ساعت تا ۸ ساعت در روز
دانشجویان دانشگاه حسابرسی و دانش آموزان پژوهشی
دانشجویان دانشکده های فنی و دیگر موسسات آموزشی مشابه
وابسته(همراه )
فعالیت های تعیین شده
(کسانی که قصد  اقامت در ژاپن برای  ادامه جستجوی کار یا برای یک دوره انتظار تا زمانی شغل خود را شروع کرده ، و  یا وابستگان آنها)
فعالیت های فرهنگی مجاز به شرایط فردی (محل سکونت و نوع کار مشخص خواهد شد) تعیین به صورت جداگانه

اگز فردی قصد داشته باشد بیشتر از ۲۸ ساعت در هفته کار کند باید مجوز داشته باشد.

ساعات کار بدون محدودیت برای فعالیت به عنوان دستیارپژوهشی و آموزشی اعطا می شود اگر کار براساس یک قرارداد با یک دانشگاه یا کالج فنی باشد البته نباید با  مدرسه خود دانش آموز تداخل داشته باشد.

محدودیت برای انواع مشاغل ضمن تحصیل :

قوانین و مقررات زاپن ، کار ضمن تحصیل  ژاپن را در موسسات خدمات سرگرم کننده که امکان تهدید در عفت عمومی است  را  برای دانشجویان بین المللی ممنوع اعلام کرده است .کار در مکان ها مختص به بزرگسالان است حتی در این مشاغل محدودیت زمانی برای کار پاره وقت  ممنوع است .  این  مشاغل شامل کافه ها و کاباره ها که به مشتریان خدمات می دهند ، مشاغل  سرگرمی بزرگسالان، و مشاغل  قمار (اتاقهای استراحت پاچینکو، سرو فال ماهجونگ، و غیره) است . هر کاری مانند ظرفشویی و یا تمیز کردن، در این موسسات ممنوع است.

چگونه  کار پاره وقت پیدا کنیم :

بسیاری از دفاتر امور دانش آموزان و یا بخش رفاهی در دانشگاه می تواند مشاغل پاره وقت را به دانش آموزان معرفی کند

منابع زیر در دسترس  دانشجویان بین المللی  که به دنبال  کار پاره وقت هستند قرار گرفته است :

■ دفتر امور دانشجویی در دانشگاه ها ی و مدارس ژاپن

■ مجلات اشتغال و آگهی روزنامه ها در ژاپن

به عنوان مثال :

 • مجلات شغل: “TOWNWORK،” “به یک”، “DOMO!”
 • مقالات جامعه برای خارجی ها:
 • “شهر” (توزیع در توکیو، چیبا، کاناگاوا، سایتاما)،
  “اعلانات توکیو” (توزیع در توکیو و Kanagawa)
 • ” بازار کانسای ” (توزیع در منطقه کانسای)

■ دفاتر استخدام عمومی (سلام کار)

■ حلقه ای از دوستان، همکلاسی ها، آشنایان، و غیره

■ تابلوهای اعلانات در مدارس

■ وب سایت اطلاعات شغلی

 • خالص TOWNWORK: http://townwork.net
 • از A ناوی: http://froma.yahoo.co.jp
 • DOMO! NET: http://domonet.jp
 • AN: http://weban.jp/
 • B-cause.inc: http://www.b-cause.co.jp/english/
 • کار پاره وقت یا کار ضمن تحصیل  @ CHIKYUJIN: http://job.chikyujin.jp/en/
 • کلانشهر: http://metropolis.co.jp
 • اعلانات  توکیو (توکیو و Kanagawa): http://www.tokyonoticeboard.co.jp/
 • بازار  کانسای کک (منطقه کانسای): http://www.kfm.to/

 

تمایل دانشجویان بین المللی به کار ضمن تحصیل در ژاپن

 

انواع کارهای پاره وقت
# دسته بندی نسبت
۱ خوردنی و آشامیدنی ۴۸٫۸٪
۲ فروش و بازاریابی ۲۵٫۳٪
۳ مربی زبان ۷٫۵٪
۴ مسئول پذیرش هتل / هیات خدمات ۵٫۷٪
۵ تدریس / دستیار تحقیق ۵٫۵٪
۶ تصفیه ۴٫۵٪
۷ کار لوازم التحریر ۴٫۳٪
۸ ترجمه / تفسیر ۴٫۲٪
۹ کارخانه / اپراتور مجمع ۳٫۷٪
۱۰ معلم خصوصی ۳٫۲٪

بررسی شیوه زندگی از تمایل خصوصی  دانشجویان بین المللی  به کار در ژاپن ۲۰۱۱ (JASSO):

 

شرایط کار ضمن تحصیل در ژاپن

بهترین کار این است اگر شما  کار پاره وقتی را در ژاپن پیدا کرده اید می تواند «قرارداد کار”را با کارفرمای مربوطه خود ببندید  در گمرک ژاپن، چنین روشی  در اکثر موارد وجود دارد. برای جلوگیری از سوء تفاهم ها  شما باید پس از مصاحبه،ضعف زبان ژاپنی خود را عنوان کنید . از کارفرمای خود  بخواهید که، تعداد روز کاری، ساعت، حقوق ، روز پرداخت حقوق ، نام کارفرما، شماره تلفن، و غیره را قید کند  شما می توانید با استفاده از این تفاهم نامه از هر گونه مشکلی  جلوگیری کنید . اگر شما این کار را از طریق یک روزنامه یا یک مجله مناقصه و استخدام پیدا کردید بهتر است مقالات تبلیغاتی را نگه دارید.

ثبت ساعات کار و پرداخت

برای جلوگیری از مشکلات عدم پرداخت حقوق و دیگر مشکلات تعداد ساعتی که  کار کرده ایدرا باید از میزان پرداختی شما ثبت و ضبط گردد.

 

حوادث در محل کار

اگر  در حین کار ضمن تحصیل در ژاپن هستید و تصادفی رخ دهد حتی زمانی که در راه محل کار به خانه هستید وبالعکس شما می توانید از   “غرامت بیمه کارگران کار” استفاده کنید. این قانون را می توان برای  خارجی ها هر زمان که  در حال کار هستند وتصادف رخ دهد استفاده کنید ، شما باید با فرد مسئول، در محل کارمذاکره کرده  و درمان های پزشکی فوری  را دریافت کنید. حتی اگر دانشجویان بین المللی حادثه ترافیکی در جاده ها، را به پلیس گزارش کنند  به محض دریافت گزارش شما   تحت درمان پزشکی قرار خواهید گرفت  .

از آنجا که اگر  فرد مسئول در محل کار به طور کامل به شما خدمات مربوطه را ارائه ندهد و شما نتوانستید  درمان پزشکی مناسب دریافت کنید ، برای  جبران غرامت می توانید با سازمان های  مشاوره کار منطقه ای مذاکره کنید  . دانشجویان بین المللی برای حل مشکلات کار ضمن تحصیل می توانند به سایت زیر مراجعه کنند:

دفاتر در اداره  کاردولت ژاپن  کمک خواهد کرد که مشکلات بین کارکنان و کارفرمایان را حل کنند .
مرکز مشاوره توکیو  در روزهای  دوشنبه تا جمعه پاسخگوی مشکلات کار ضمن تحصیل است .
http://www.hataraku.metro.tokyo.jp/soudan-c/center/

 

دو نوع مالیات برای کارهای پاره وقت و یا کار ضمن تحصیل  در زاپن برای دانشجویان در نظر گرفته شده است :

مالیات ملی کسر شده از حقوق کار پاره وقت  و دستمزد کار “مالیات بر درآمد” نامیده می شود.  کارفرما ی  شرکت ژاپنی یا صاحب مغازه پول مالیات را از درآمد شما  کسر و به جای شما مالیات پرداخت می کند. مالیات بر درآمد در مقدار حاصل از شغل است. حتی اگر کار ترجمه باشد ، ۱۰٪ برای کسانی که برای بیش از یک سال اقامت در ژاپن را دارند و ۲۰٪ برای کسانی که درآمد بیش از ۱،۰۰۰،۰۰۰   ین است کسر مالیات خواهد شد. دفتر ملی درآمد اطلاعات مربوط به درآمد کار مربوطه را  به دفاتر محلی گزارش خواهد داد  و مالیات شهرداری محلی جدا از مالیات ملی را نیز باید پرداخت کنید.

مالیات ملی بر درآمد سالانه

مالیات بر درآمد که به این کشور پرداخت می شود از هر یک از دستمزد های کار ضمن تحصیل کسرمی شود ، اما  در مقدار نهایی حقوق پرداختی  ،کسر خواهد شد و در کل حقوق و دستمزد سالیانه (از فوریه ۱۶ تا ۱۵ مارس هر سال )در نظر گرفته می شود  . مودیان مالیاتی باید برای مالیات بر درآمد (بر اساس درآمد سالانه منهای هزینه ها و معافیت های مالیاتی )میزان  مبلغی که پرداخت می کنند نباید بیشتر  و یا کمتر  از فایل گزارش شده باشد. مقدار اضافی مالیات پرداخت شده  در هر صورت  مسترد خواهد شد.

برای پر کردن فرم مالیات بر درآمد باید به دفتر درآمد ژاپن مراجعه کنید .گزارش مالیات بر درآمد در دوره اقامت خود در ژاپن  هر ساله از۱۶ فوریه  تا۱۵ مارس در دفتر درآمد ژاپن درج خواهد شد. برای اطمینان ازاطلاعات  مالیاتی خود می توانید به  بخش محلی و یا یک دفتر شهرستان مراجعه فرمایید .

در آخر برای کار ضمن  تحصیل درژاپن و اخذ مجوز کاراره وقت در ژاپن باید شرایطی که در مقاله عنوان شده است رعایت فرمایید . برای تحصیل در ژاپن و کار ضمن تحصیل در ژاپن به بزرگترین موسسه حقوقی ملک پور مراجعه فرمایید .وکلا و مشاوران مجرب موسسه حقوقی ملک پور شما را در زمینه کار پس از تحصیل در ژاپن راهنمایی می کنند.

 

نگارش:بهار وفایی

منابع

http://www.jpss.jp/en/life/&prev=search

http://www.cie-waseda.jp/visastatus/en/current/parttimeworkpermission.html&prev=search

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.