کار ضمن تحصیل در لهستان

ایا میخواهید در مورد کار ضمن تحصیل در لهستان بدانید؟ ایا سوالاتی در زمینه کار ضمن تحصیل در لهستان دارید؟ ایا دانشجوی لهستانید و از کار ضمن تحصیل در لهستان بی اطلاع هستید؟ ایا از شرایط کار ضمن تحصیل در لهستان، مدت زمان کار ضمن تحصیل در لهستان، مدارک مورد نیاز کار ضمن تحصیل در لهستان و یا هر گونه سوال دیگری در رابطه با کار ضمن تحصیل در لهستان میخواهید مطلع شوید؟ما به شما عزیزان توصیه میکنیم که مقاله زیر را مطالعه نمایید و اگر هرگونه سوال در مورد کار ضمن تحصیل در لهستان دارید ، میتوانید همواره با همکاران ما در موسسه حقوقی ملک پور،بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه ،تماس حاصل نمایید و با وکلا و مشاوران و حقوقدانان مجرب موسسه حقوقی ملک پور ،مشاوره تلفنی رایگان داشته باشید

 

 

 

کار در کنار تحصیل روش فوق العاده ای برای کسب مهارت و تجربه برای آینده کاری شما است. همچنین فرصتی برای شناختن جامعه محلی است.

بسیاری از دانشجویان خارجی در لهستان یک کار پاره وقت در کنار مطالعات خود دارند. دانشجویان دیگر به عنوان بخشی از دوره تحصیلی خود کارورزی یا کارآموزی دارند. در کارورزی یا کارآموزی، شما تحت نظر کارفرما، در شغلی مرتبط با ب دوره تحصیلی و حرفه آرمانی خود تجربه اولیه کاری کسب می کنید.

دانشجویان بین المللی می توانند برای به دست آوردن پول بیشتر، در لهستان کار ضمن تحصیل داشته باشند. اگر از اتحادیه اروپا آمده باشید، می توانید در تمام طول سال بدون درخواست اجازه کار پاره وقت داشته باشد. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا ، یا باید تنها در طول ماه ژوئیه، اوت و سپتامبر کار کنید، و یا برای اجازه کار در مشاغل که در تمام طول سال ادامه دارد درخواست دهید.

کار ضمن تحصیل

شما می توانید بخشی از هزینه آموزشی خود را با کار پاره وقت ضمن تحصیل پرداخت کنید.

دانشجویان بین المللی تا زمانی که در یک موسسه آموزشی ثبت نام کرده باشند، حق کار ضمن تحصیل در لهستان را دارند. دانشجویانی که اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند، همچنین باید اجازه اقامت معتبر داشته باشند. حق کار شامل همه دانشجویان می شود، از جمله کسانی که برای اولین بار در لهستان هستند، کسانی که برای سال اول تحصیلی دانشگاه ثبت نام کرده اند، و کسانی که به صورت تمام وقت در یک مدرسه زبان ثبت نام کرده اند.

 

۲۰ ساعت کار در طول تحصیل و همچنین ۳ ماه کار تمام وقت در طول تعطیلات مجاز است.

کار تمام وقت برای دارندگان کارت اقامت مجاز است.

کار در لهستان برای دانشجویان خارجی آسان تر است

از ۱ ماه می دانشجویان خارجی که در دوره تحصیلی تمام وقت در لهستان ثبت نام کرده اند، می تواند نه تنها در طول سه ماه تابستان بلکه در تمام طول سال در کشور ما بدون اخذ اجازه کار کنند.

مقررات جدید به خارجی ها امکان می دهد تا در طول دوره کلی اعتبار ویزای دانشجویی، یعنی سال تمام در لهستان کار کنند. این تغییر شامل همه دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته، ثبت نام تمام وقت در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می شود و همچنین مقطع دکترا که بر اساس ویزای دانشجویی در لهستان اقامت دارند. دانشجویانی که بر اساس مجوز اقامت موقت در لهستان هستند، نیاز به داشتن اجازه کار ندارند.

این تغییرات قرار است دانشجویان خارجی بیشتری را تشویق به تحصیل در لهستان کند. تعداد آنها هر ساله در حال افزایش است. پیشنهادهای آموزشی دانشگاه ها مهم است، اما بسیاری از دانشجویان خارجی همچنین خواستار کسب تجربه در شرکت های لهستانی هستند.

در حال حاضر، در حدود ۴۶۰۰۰ خارجی در موسسات آموزش لهستان ثبت نام می کنند. در مقایسه با سال گذشته، تعداد آنها تا ۱۰۰۰۰ نفر افزایش یافته است. شهروندان ۱۵۸ کشور در لهستان تحصیل می کنند. بزرگترین گروه ها از اوکراین (۲۳۰۰۰) و بلاروس (۴۰۰۰) هستند، اما بسیاری از نروژی ها و سوئدی ها (۱۵۰۰ هر یک) هم هستند.

اگر چه پیدا کردن کار زیاد دشوار نیست، اما تشریفات دیگری نیز باید انجام شود. با این حال، در حال حاضر وضعیت برای رفتن به خارج از کشور برای دانشگاهیان به لطف به قوانین وزارت کار لهستان بسیار ساده تر می شود.

تا کنون دانشجویان خارجی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل در لهستان بر اساس ویزا و بدون داشتن اجازه کار تنها در طول ماه های تعطیلات یعنی ژوئیه، اوت و سپتامبر اجازه کار در اینجا داشته اند. دانشگاهیان ساکن در لهستان تا کنون نه تنها اجازه کار در تمام سال را نداشته اند، بلکه همچنین امکان اخذ اجازه کار برای سخنرانان مهمان (به مدت ۳۰ روز در سال) نبود. این امکان تنها برای دانشگاهیان ساکن خارج از کشور میّسر بود.

در شهرهای لهستانی پیدا کردن کار پاره وقت برای دانشجویان ساده است. دستمزدها به صورت نظام مند افزایش می یابد، به طوری که بسیاری از دانشجویان لهستانی کار ضمن تحصیل را انتخاب کرده و شروع به کار می کندد. در هر صورت، اجازه کار در لهستان بستگی به کشور مبدا دارد.

 

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا

شهروندان اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه اقتصادی اروپا (سوئیس، ایسلند، نروژ و لیختن اشتاین) واجد شرایط لازم برای کار در لهستان بدون اجازه کار هستند.

 

شهروندان روسیه، بلاروس و اوکراین

اگر شما شهروند روسیه، بلاروس و اوکراین باشید، می توانید در لهستان به مدت ۳ ماه در یک دوره کوتاه تر از ۶ ماه بدون اجازه کار مشغول کار شوید. تأییدیه استخدام باید توسط کارفرما در مرکز کاریابی محلی ثبت شود.

 

دانشجویان خارجی در لهستان (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا)

شهروندان غیر اتحادیه اروپا حین تحصیل در لهستان در ماه ژوئیه، اوت و سپتامبر مجاز به کار هستند. برای باقی سال اجازه کار مورد نیاز است. کسب اجازه کار ممکن نیست، چرا که تنها در صورتی اعطا می شود که هیچ شهروندی از اتحادیه اروپا متقاضی نباشد. مراحل اداری باید توسط کارفرما انجام شود. کار بر اساس ویزای دانشجویی برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر نیست.

دانشجویان خارجی به طور معمول اجازه دارند در طول اقامت خود در یک کشور اروپایی کار کنند. با این حال، محدودیت های خاصی وجود دارد که باید رعایت شود. در این بخش اطلاعاتی در مورد تعداد ساعات کار مجاز در ماه، مدارک مورد نیاز و نحوه پیدا کردن کار ارائه می شود.

دانشجویان خارجی در لهستان (شهروندان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا)

اگر شما در حال تحصیل در لهستان هستید و کارت اقامت (Karta pobytu) دارید، می توانید به طور قانونی در کشور کار کنید و به مجوز کار نیاز ندارید.

 

کارت اقامت (Karta pobytu )

با شروع تحصیل در لهستان،  حق اقامت در کشور برای یک دوره حداکثر سه ماهه را دارید. شهروندان اتحادیه اروپا باید برای کارت اقامت خود به دفتر محلی وایود مربوط به منطقه خود مراجعه و درخواست دهند (که به معنی شهر محل زندگی شما در لهستان است).

توصیه می شود که شما پس از ورود به لهستان در اولین فرصت برای کارت اقامت درخواست دهید، و زمان درخواست بیش از ۳ ماه از تاریخ ورود شما نباشد. کارت اقامت لهستان معمولاً برای مدت دو سال با امکان تمدید دوره ای صادر می شود. کل دوره اقامت در لهستان بر اساس کارت اقامت نمی تواند بیش از ده سال باشد.

خارجی هایی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز می توانید برای کارت اقامت درخواست دهند. آنها همچنین ورود به کشور نیاز به ویزای لهستان دارند. شهروندان کشورهای زیر به موجب قرارداد بین المللی بین لهستان و کشورهای خود برای ورود به لهستان نیاز به ویزا ندارند: آندورا، آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، استرالیا، باهاما، باربادوس، برزیل، برونئی دارالسلام، کانادا، شیلی، کاستاریکا، کرواسی، گواتمالا، هندوراس، اسرائیل، ژاپن، کره جنوبی، مالزی، موریس، مکزیک، موناکو، نیکاراگوئه، نیوزیلند، پاناما، پاراگوئه، السالوادور، سان مارینو، سنت کیتس و نویس، سیشل، سنگاپور، آمریکا، اروگوئه، واتیکان، ونزوئلا، منطقه ویژه اداری جمهوری خلق چین: SAR هنگ کنگ، SAR ماکائو، اتباع بریتانیا (در خارج از کشور).

اگر کشور شما در لیست بالا ذکر نشده است، باید قبل از برنامه ریزی سفر خود به لهستان برای ویزا درخواست دهید. شما باید برای درخواست کارت اقامت ویزا داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست کارت اقامت به شرح زیر است:

 • ۴ کپی از فرم تکمیل شده درخواست (۱ نسخه اصلی و ۳ کپی)
 • ۵ قطعه عکس رنگی جدید (ابعاد: ۴،۳ سانتی متر × ۳،۵ سانتی متر، نیمرخ سمت چپ صورت)
 • یک برگ کپی از مدارک سفر شما (مانند گذرنامه) و نسخه اصلی آن برای بررسی
 • اثبات ثبت آدرس محل سکونت شما در یک اداره دولتی محلی
 • قبض پرداخت هزینه پردازش

 

در صورتی که بر اساس شروع یا ادامه تحصیلات خود درخواست کارت اقامت داده باشید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • حق قانونی شما برای سکونت در آدرس فعلی محل زندگی خود و اسناد مربوط به هزینه اجاره (به عنوان مثال اجاره نامه)
 • تاییدیه اینکه شما منابع مالی کافی برای پرداخت اجاره و بازگشت به کشور خود پس از فارغ التحصیلی را دارید.
 • بیمه خدمات درمانی و یا تاییدیه اینکه هزینه درمان شما در لهستان بر عهده شرکت بیمه شما است.
 • تأییدیه دانشگاه مبنی بر اینکه شما برای تحصیل در یک رشته پذیرفته شده و یا اینکه شما حق ادامه تحصیل دارید. گواهی پرداخت تمام شهریه نیز مورد نیاز است.

 

اگر در حال در دوره های آموزشی و کاری اتحادیه اروپا در لهستان شرکت دارید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • یک سند تایید مشارکت شما را در یک برنامه آموزشی و یا قرار داد کاری

 

در صورتی که برای انجام برنامه های علمی پژوهشی در لهستان هستید، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

 • قرارداد تایید حضور شما در برنامه تحقیقاتی در موسسه مورد نظر در خاک لهستان، و تأییدیه کتبی از طرف آن مؤسسه مبنی بر اینکه هزینه های اقامت شما بر عهده آنها است.

 

تمام مقررات فوق برگرفته از قانون وزارتخانه در ۱۳ژوئن ۲۰۰۳ در رابطه با خارجی ها در لهستان است.

پس از اخذ کارت اقامت خود، از نظر قانونی می توانید در لهستان کار کنید!

شما دوست عزیز هرگونه سوالی در رابطه با کار ضمن تحصیل در لهستان دارید، و از چگونگی کار ضمن تحصیل در لهستان بی اطلاع هستین ، همواره میتوانید با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل نمایید،وکلای زبده موسسه حقوقی ملک پور شما را در مورد کار ضمن تحصیل در لهستان ،یاری مینمایند.

گرداونده:سمیرا یاوری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ