کار ضمن تحصیل در روسیه

همانطور که میدانید کشور روسیه  به دلایل مختلفی مانند کم هزینه بودن تحصیل ،زندگی وغیره مورد استقبال دانشجویان خارجی در سراسر جهان می باشد.افرادی که قصد تحصیل در کشور روسیه را دارند معمولا به دنبال کار ضمن تحصیل در روسیه هستند.  دانشجویان جویای کار در روسیه  می بایست قبل از اقدام  اجازه کار ضمن تحصیل در روسیه دریافت کنند. با توجه به اینکه کار در ضمن تحصیل در روسیه اسان تر پیدا می شود اکثر دانشجویان به دنبال کار دانشجویی در ضمن تحصیل در روسیه هستند. شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه متفاوت می باشد وبا توجه به شرایط دانشجو می تواند به صورت پاره وقت و یا تمام وقت باشد.

کار ضمن تحصیل در روسیه با محدودیت ها وقوانین و مقررات خاصی مواجه است. ما در این مقاله سعی بر این داریم تا شما عزیزان را درمورد شرایط کار در ضمن تحصیل در کشور روسیه آگاه سازیم.تا با اطلاعات کافی برای مهاجرت تحصیلی واطالاع  از شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه مهاجرت کنید.

آیا دانشجویان  می توانند به کار ضمن تحصیل در روسیه بپردازند؟ شرایط کاردانشجویی در کشور روسیه چگونه است؟ ساعات کاری در کشور روسیه چگونه می باشد؟ دستمزد کار دانشجویی در کشور روسیهچه مقدار است؟ کارهای دانشجویی موجود در کشور روسیه برای دانشجویان چه کار هایی می باشد؟ آیا دانشجویان با کار ضمن تحصیل در روسیه می توانند اقامت کشور روسیه را اخذ نمایند؟

قولنین مهاجرتی کشور روسیه به  دانشجویان خارجی اجازه می دهد  تا ضمن تحصیل خود مشغول یه کار شوند.  دانشجویان خارجی که در دانشگاه های معتبر روسی تحصیل میکنند و با ویزای تحصیلی وارد کشور روسیه شده اند شرایط کار قانونی ضمن تحصیل را دارند نکته ای که مورد توجه در این زمینه می باشد این است که کار در روسیه هنگام تحصیل هم میتواند در دانشگاه باشد وهم بیرون از دانشگاه باشد. که دانش جویان خارجی جویا کار دانشجویی برای کار کردن در دانشگاه محل تحصیل خود مستلزم دریافت اجازه کار از اداره مهاجرت  کشور روسیه نمی باشند. دانشجویان خارجی جویای کارکه میخواهند خارج از دانشگاه مشغول به کار شوند نیاز به دریافت اجازه کار هستند.

روسیه کشوری است که امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای متقاضیان تحصیل فراهم کرده است. تحصیل در روسیه در مقاطع کارشناسی،کارشناسی ارشد، دکتری امکان پذیر است.  تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه ۴ ساله است. افراد متقاضی برای تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه باید حداقل مدرک دیپلم داشته باشند. البته باید توجه داشت که تحصیل در مقطع لیسانس در روسیه به زبان روسی تدریس می شود. ودانشجویان میبایست به زبان روسی تسلط داشته باشند.

اجازه کار در مقطع کارشناسی در روسیه : دانشجویان محصل در مقطع کارشناسی اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته را دارا می باشند که حداقل حقوق در یافتی آن حدودا ۸تا ۱۰ دلار درساعت می باشد که تقریبا هزینه های زندگی دریک سال را در روسیه پوشش می دهد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه امکان پذیراست که حدودا ۲ ساله می باشد. هزینه تحصیل در روسیه پائین می باشد با این حال دانشگاه های کشور روسیه از اعتبار پایینی  در سطح جهان برخوردار هستند. بسیاری از افراد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی مانند دکترا تحصیل در مقطع ارشد را در کشور روسیه می گذرانند زیرا این گونه  می توانند شانس شان را برای  بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.

در مقطع کارشناسی ارشد دروس دانشگاهی به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می شوند . متقاضیان تحصیل به زبان روسی در مقطع کارشناسی هم می بایست مدرک مبنی بر تسلط به زبان روسی را به دانشگاه ارائه دهند.دانشجویانی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های روسیه را دارند باید مدرک آیلتس ۶ -۶٫۵ را به دانشگاه ارائه دهند.

اجازه کار در مقطع کارشناسی ارشد : دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در روسیه ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند و میانگین حقوق دریافتی دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار در هر ساعت است که تقریبا هزینه های زندگی، خورد وخوراک، رفت وآمد در یک سال سال را پوشش می دهد.

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه مانند سایر کشور ها امکان پذیر است . ودولت روسیه به دانشجوها  مقطع دکتری توجه ویژه ای دارد. وهزینه ها و مخارج تجصیل وزندگی را برای دانشجویان مقطع دکتری را فراهم میکند و در واقع افراد میتوانند برای تحصیل در مقطع دکتری بورس تحصیلی دریافت کنند. به طورکلی تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور روسیه به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل بدون بورسیه تحصیلی امکان پذیر است.

تحصیل بدون دریافت بورس تحصیلی در واقع مانند اخذ پذیرش دد مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد درکشور روسیه  است البته باید توجه داشت که کشور روسیه برای افرادی که در مقطع دکترا در  روسیه مشغول به تحصیل هستند،حقوقی به میزان تقریبا ۲ هزار دلار  در ماه می پردازد.

اجازه کار در مقطع  دکتری :دانشجویان مقطع دکترا در روسیه اجازه۳۰ ساعت کار در هفته دارند و حقوق دریافتی  دانشجویان درمقطع دکتری حدودا بین ۸ تا۱۰ دلار در هر ساعت می باشد که درواقع دانشجو میتواند از در آمد حاصله خود به راحتی هزینه های زندگی و تحصیل خود را در یک سال پوشش دهد .

دانشجویان بین المللی در روسیه برای کار در دانشگاه ها وسازمان های وابسته به آن خارج از ساعات کلاس وحتی تعطیلات احتیاج به دریافت مجوز ندارند. البته این مجوز به دانشجویان در دوره های تمام وقت در دانشگاه های دولتی داده شده است. این مجوز به مدت یک سال صادر شده است وبرای قرار داد مجدد باید تمدید شود. واگر دانشجو کار خود را ترک کند این مجوز لغو میشود.

مزیت های کارآموزی درضمن تحصیل در روسیه :

-دانشجو میتواند برای مخارج تحصیلی خود در آمد کسب کند. -دانشجو میتواند با کار دانشجویی تجربه ومهارت کسب کند..- کار دانشجوییباعث قوی شدن رزومه کاری دانشجو میشود.-کار دانشجویی علاوه بر مزایای فوق باعث هدفمند شدن  واستقلال  دانشجو نیز میشود. در نهایت  با توجه به مطالب گفته شده می توان گفت که دانشجویان در کشور روسیه می توانند به کار ضمن تحصیل در کشور روسیه بپردازند اما کار دانشجویی به صورت محدود و با حقوق اندک می باشد که البته برای گذراندن زندگی دانشجویی در کشور روسیه مناسب می باشد تقریبا هزیه های زندگی آنان را پوشش میدهد. فرادی که قصد اخذ اقامت و تابعیت کشور آلمان از  طریق  کار ضمن تحصیل در روسیه را دارند بهتر است بدانند که با کار ضمن تحصیل در کشور روسیه  نمی توانند اقامت کشور روسیه را در یافت کنند. در مجموع می توان گفت که دولت روسیهبه دانشجویان امکان کار ضمن تحصیل در کشور روسیه را می دهد.

در صورتی که احتیاج به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط کار ضمن تحصیل در روسیه وتحصیل در روسیه دارید میتوانید به وبسایت موسسه حقوقی ملک پور به آدرس موسسه حقوقی ملک پور با بهره گیری از وکلا ومشاوران حقوقی مجرب اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار شما قرار میدهد.

 

 

منابع :

http://studyinrussia.ru/en/life-in-russia/arriving-in-russia/job-for-students/

http://www.goabroad.com/providers/language-link/programs/work-study-programme-in-russia-10191

http://www.acg.ru/english/students_can_now_get_work_permits

 

 

نگارنده: مریم مومنی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 5
9 پاسخ
 1. سیما گفته:

  سلام وقت بخیر من توی مسکو ویزای کار گرفتم.و قصد ادامه تحصیل هم دارم.میخوام بدونم میشه بدون اینکه این ویزای کارم باطل بشه یا مشکلی به وجود بیاد درس هم بخونم اینجا توی مسکو؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. چون شما شهروند روسی نیستید، تنها می توایند در آن واحد یک ویزا داشته باشید و در نتیجه نمی توانید همزمان ویزای کار و ویزای تحصیل در روسیه داشته باشید ولی با داشتن ویزای تحصیلی و اخذ مجوز از اداره مهاجرت روسیه می توانید به کار پاره وقت مشغول شوید.

   پاسخ
 2. mojtaba گفته:

  با سلام
  من با ویزای کاری (برای فرصت مطالعاتی دکتری) آمدم روسیه. ویزای من یک ساله مالتیپل هست، اما ظاهرا باید بعد از 90 روز برگردم. (در ویزا 90 روز از 180 روز قید شده). امکانش هست اینجا ویزا تمدید بشه یا نوع ویزا تبدیل به دانشجو بشه که من نخواد برگردم؟ اگه مجبورم برگردم حتما باید 90 روز ایران بمونم؟ میشه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. امین گفته:

  با سلام خدمت شما سوالی که برای بنده پیش آمد این بود که منظور دقیق شما از کار خارج از دانشگاه چیست؟ آیا می توان همزمان با دانشجو بودم مغازه هم باز کرد یا خیر؟

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. منظور اجازه کار پاره وقت حین تحصیل است که بسته به مهارت خود می توانید در این کشور مشغول به کار شوید. برای بررسی شرایط کار در این کشور پیشنهاد می شود با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.