شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان

امروزه افراد زیادی بنا بر مقاصدی که دارند در اندیشه مهاجرت به کشوری دیگر هستند . مهاجرت راه های قانونی گوناگونی دارد از جمله کار ، تحصیل ، سرمایه گذاری و ثبت شرکت ، ازدواج و تولد می باشد . یکی از بهترین گزینه ها که بسیار مورد توجه است مهاجرت تحصیلی می باشد و از جمله کشورهای که ممکن است انتخاب فرد متقاضی جهت مهاجرت تحصیلی باشد کشور آذربایجان است . از دغدغه های فرد متقاضی تحصیل در این کشور شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان است و مهمترین سوالی که برای متقاضی پیش می آید این ساله است که آیا شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان را دارد ؟ هر دانشجوی متقاضی تحصیل در کشور آذربایجان  برای تامین گوشه ای از مخارج تحصیل و زندگی باید به شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان بیاندیشد . همانند سایر کشورها شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان ، قوانینی دارد که متقاضی قبل ازاقدام برای مهاجرت تحصیلی به آذربایجان بهتر است از آن مطلع باشد . موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) برترین موسسه حقوقی ایران این افتخار را دارد که در این مقاله که شما را از شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان آگاه سازد .

تحصیل در کشور آذربایجان

کشور آذربایجان یکی از کشورهایی است که در همسایگی کشورمان ایران عزیز می باشد و پایتخت آن شهر باکو است .زبان رسمی این کشور آذری است . هزینه های تحصیل وزندگی پایین بسیاری و سیستم آموزشی که الگو برداری از کشور روسیه است متقاضیان را به تحصیل در کشور آذربایجان تشویق می کند . به طور کلی زبان تدریس در کشور آذربایجان آذری است و   برای دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان در برخی از دانشگاه ها به زبان انگلیسی می باشد .در حال حاضر۳۶ دانشگاه دولتی و ۱۵ خصوصی درکشور آذربایجان وجود دارد. هزینه های تحصیل در کشور آذربایجان تقریبا معادل دانشگاه آزاد در کشور ایران است ومدارک تحصیل در رشته های پزشکی در این کشوربسیار معتبرمی باشد .یکی از مهمترین نکات مورد توجه برای داتشجویان بین المللی برای تحصیل در آذربایجان این است که شرایط و هزینه های تحصیل برای دانشجویان بومی و دانشجویان بین المللی یکسان می باشد .
مطالعه اتباع خارجی در جمهوری آذربایجان، توسط “مقررات در مورد مطالعه اتباع خارجی در دانشگاه های آذربایجان و ارسال از شهروندان جمهوری آذربایجان به تحصیل در خارج از کشور” مورد تایید قرار گرفت و توسط تصمیم شماره ۵۶ مورخ ۲۰۰۱/۱/۶ از کابینه وزرا این کشورتنظیم شد.
شهروندان خارجی برای تحصیل در دانشگاه های جمهوری آذربایجان، نیازی به ارائه مدرک زبان نیستند، اما آموزش های اصلی پس از فراگیری  زبان elevant آغازمی شود . تنها ۱۷ دانشگاه در جمهوری آذربایجان به آموزش زبان به دانشجویان بین المللی می پردازند

دانشگاه های محبوب کشور آذربایجان

ازجمله  موسسات عالی آموزشی که در کشور آذربایجان محبوبیت بیشتری دارند به شرح زیر می باشد :
دانشگاه دولتی باکو ، آکادمی دولتی نفت (ASOA) جمهوری آذربایجان ، دانشگاه قفقاز ، دانشگاه خزر ، دانشگاه فنی آذربایجان ، موسسه آموزشی  میرزا فتحعلی آخوندزاده ، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان ، اوزیر حاجی آکادمی موسیقی باکو .

ساعات اجازه کار برای دانشجویان بین المللی در کشور آذربایجان :
به طور کلی ساعات اجازه کار برای دانشجویان در کشور آذربایجان در مقاطع مختلف متفاوت می باشد که به شرح زیر می باشد ؛
_ کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان  در مقطع کارشناسی ۱۰ ساعت در طول هفته می باشد .
_ کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان  در مقطع کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در طول هفته می باشد .
_ کارضمن تحصیل درکشور آذربایجان  برای دوره دکترا۳۰  ساعت در طول هفته می باشد .
این کار می تواند شامل موارد کار در محوطه دانشگاه و ا کار در رستوران، مسئول صندوق فروشگاه ، فروشندگی در مراکز خرید و… باشد .

زبان مورد نیاز برای کار در کشور آذربایجان

به طور کلی زبان رسمی کشور آذربایجان ، زبان آذری می باشد و متقاضی تحصیل در این کشور به عنوان دانشجویی که قصد کار پاره وقت را دارند باید به زبان آذری برای انجام محاوره های روزمره با همکاران و یا ارباب رجوع نیاز دارند تا حدودی بر زبان آذری تسلط داشته باشند و در واقع جستجوی کار ضمن تحصیل درآذربایجان بدون دانایی زبان آذری امکان پذیر نیست .مگر اینکه کاری کاملا به زبان انگلیسی باشد که شانس بدست آوردن این کارخیلی پایین است . البته زبان روسی نیز در این کشور مورد توجه است و دانایی زبان روسی در جستجوی کار در این کشور تاثیر گذار است .
بنابر این لازمه کار ضمن تحصیل و یا فارغ التحصیلی در کشور آذربایجان دانایی زبان آذری است و از آنجا که زبان آذری در دنیای اقتصاد نقشی در جوامع بین المللی ندارد بهتر است دانشجویانی که علاقه شخصی به این زبان را دارند این کشور را برای تحصیل انتخاب نمایند .

هزینه زندگی درجمهوری آذربایجان

به طور کلی هزینه های زندگی در کشور آذربایجان مطلوب است . واحد پول این کشور منات می باشد . جزئیات هزینه های زندگی به طورمیانگین در کشور آذربایجان به شرح زیر می باشد ،
_هزینه های مربوط به خورد وخوراک :
گوشت قرمز( ۱ کیلوگرم )                    ۹٫۲۱ منات
فیله مرغ ( ۱ کیلوگرم )                    ۴٫۴۴ منات
تخم مرغ( ۱۲ عدد )                ۱٫۹۸ منات
شیر ( ۱ لیتری )                            ۱٫۳۶ منات
پرتقال (۱ کیلوگرم )                    ۲٫۰۵ منات
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم )           ۱٫۹۴ منات
یک پاکت سیگار (مارلبورو)                ۴٫۰۰ منات
_هزینه های مربوط به حمل و نقل :
بلیط یک طرفه  (حمل و نقل محلی)    .۲۰ منات
تاکسی (تعرفه عادی)              ۱٫۰۰ منات
تاکسی ساعتی دربست  (تعرفه عادی)    ۳٫۰۰ مرد
بنزین (۱ لیتر)                        .۷۲ منات

_هزینه میانگین آب و برق ماهانه :
عمومی (برق، حرارت، آب، دفع زباله) برای آپارتمان ۸۵ متری ۲ خوابه     ۶۵٫۳۶ منات
پیش پرداخت تلفن همراه تعرفه محلی در هر دقیقه                                  .۰۶ منات
اینترنت (۱۰ مگابیت در ثانیهADSL)                                              ۲۰٫۵۲ منات

_هزینه های مربوط به ورزش و اوقات فراغت :
عضویت ماهانه افراد بزرگسال در باشگاه تناسب اندام                    ۴۷٫۸۸ منات
اجاره ۱ ساعت زمین تنیس                                             ۳۸٫۶۴ منات
بلیط سینما                                                                          ۷٫۰۰ منات

_هزینه های مربوط به لباس و کفش :
شلوار جین                             ۵۴٫۳۳ منات
۱ جفت کفش از نایک               ۱۱۲٫۵۰ منات
۱ جفت از مردان کفش چرم         ۹۸٫۹۴ منات
_اجاره آپارتمان  در هر ماه :
آپارتمان در مرکز شهر، ۱ خواب              ۴۹۴٫۱۲ منات
آپارتمان در خارج از شهر ، ۱ خواب                 ۲۵۰٫۰۰ منات

_حقوق و دستمزد :
به طور متوسط ماهانه حقوق و دستمزد پس از کسر مالیات        ۴۳۴٫۳۳ منات

در نهایت از آنچه که در این مقاله در رابطه با شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان ذکر شد می توان این نتیجه را گرفت به دلایل شرایط اقتصادی این کشوراوضاع کار مناسبی وجود ندارد و شانس پیدا کرد کار با توجه به زبان مورد نیاز آذری و روسی کم می باشد و در کل شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان و یا پس از تحصیل آنچنان مطلوب نیست . توصیه ما این است که جهت مهاجرت تحصیلی اگر هزینه های تحصیل برای شما مهم است به کشورهای پیشرفته اروپایی مانند آلمان و نروژ که تحصیل در آنها تقریبا رایگان است و شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان و پس از تحصیل در آنها مطلوب است ، بیاندیشید . موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) با سالها تجربه با کادری مجرب از وکلای مهاجرت امرو اطلاع کامل از قوانین بین المللی امر خطیر مهاجرت را برای شما عزیزان سهل کرده و در کوتاه ترین زمان شما را به مقصد مهاجرت می رساند.در پایان امیدواریم از مطالب ارائه شده در رابطه با شرایط کار ضمن تحصیل در آذربایجان اطلاعات لازم را کسب کرده باشید .

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.
نگارنده: سید علیرضا واقفی

Rating: 5
6 پاسخ
 1. الی گفته:

  سلام ببخشید امکان پیدا کردن یک کار دانشجویی بزای دانشجویی که در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی نفت درس میخونه وجود داره یا خیر

  Rating: 4
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   برای کار دانشجویی شما باید ابتدا بتوانید به زبان بومی کشور مورد نظر صحبت کنید. اگر توانایی و مهارت کافی داشته باشید امکان پیدا کردن کار هست. اما توجه داشته باشید که کار دانشجویی همیشه فقط بخشی از هزینه های شما را تامین می کند.

   پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   دوست عزیز کار حین تحصیل در جمهوری آذربایجان نیازمند اخذ مجوز از اداره کار این کشور بوده و زمان آن محدود خواهد بود. اگر منظور شما کار طبابت یا کارهای مشابه آن می باشد می بایست بدانید تا زمان فارغ التحصیلی و اخذ مجوزهای لازم و همچنین اخذ مدرک زبان آذری این امکان برای شما وجود نخواهد داشت.
   در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.

   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 2. رضا پژمان گفته:

  سلام . به عنوان یک ددانشجوی مقطع ارشد رشته عمران در کشور آذربایجان و شهر باکو چه شغل هایی میشه انجام داد حین تحصیل . چه میزان در آمدی میشه کسب کرد ؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • mostafaostovar77 گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز کارهای حین تحصیل ممکن است در زمینه های مرتبط یا غیر مرتبط با تحصیل شما باشند و این امر تا حد زیادی به علاقه خود حضرتعالی و نیز شرایط اقلیمی موجود در آذربایجان و نیازمندی های این کشور می باشد لذا نمی توان گزینه ای قطعی و مناسب برای شرایط شما پیشنهاد نمود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.