ویزای کار بلاروس–  مهاجرت به بلاروس از طریق کار

باید اذعان داشت امروزه یکی از طرقی که جهت مهاجرت ، متقاضیان بیشماری  را به سمت خود جلب نموده است، مهاجرت کاری یا اخذ ویزای کار  است. یکی  از کشورهایی که در راستای اخذ ویزای کار یا مهاجرت از طریق کار ، دوستان عزیز از موسسه حقوقی ملکپور درخواست داشته اند اخذ ویزای کار بلاروس یا مهاجرت به بلاروس از طریق کار می باشد. سوالات مکرر که متقاضیان جهت اخذ ویزای کار بلاروس داشته اند بیشتر حول این سوالات است که  آیا مهاجرت کاری به بلاروس امکان پذیر است؟ شرایط اخذ ویزای کار بلاروس جیست ؟ مدارک مهاجرت کاری به بلاروس چیست؟ آیا با مهاجرت کاری به بلاروس می توان اقامت دائم بلاروس یا تابعیت بلاروس را اخذ نمود؟

 

 

 

سوالاتی مکرر و متعدد زیادی توسط دوستان عزیز طراحی شده و وکلای بین المللی موسسه حقوقی ملکپور را ترغیب نمود تا با مقاله ای با عنوان چگونگی اخذ ویزای کار بلاروس یا مهاجرت به بلاروس از طریق کار نگاشته شود.

 

اخذ ویزای کار در بلاروس در حال حاضر ، نسبت به گذشته برای شهروندان خارجی سهل تر شده است منتها  مهاجرت به بلاروس از طریق کار هنوز پیچیدگی های خاص خود را دارد و به طور کل بسیاری از اشخاص در پی مهاجرت از طریق کار هستند چرا که اشخاص با اجازه کار و اخذ ویزای کار نه تنها هزینه ای جهت مهاجرت نمی پردازند بلکه درآمد بسیار خوبی هم عاید آنها خواهد شد. بنابراین  این روزها بسیاری از مردم خواستار مهاجرت از طریق کار که لازمه آن ترک زادگاه خود و در حال حرکت به کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی  جهت  رفاه مادی، شرایط بهتر زندگی و فرصت های کار هستند.

رشد سریع کسب و کار و تولید ووجود کارخانجات و کمپانی ها در جمهوری بلاروس سبب  افزایش مهاجرت نیروی کار در بلاروس  و به تبع آن افزایش نیروی کار خارجی شده است. با توجه به سطح پایین بیکاری در بلاروس، یک تغییر قابل توجهی در تنوع شهروندان خارجی جهت اخذ ویزای کار بلاروس شده است. در واقع بلاروس  اکنون درهای خود را به استقبال کارگران ماهر از سراسر جهان گشوده است.

اشخاص خارجی که در بلاروس حضور دارند منتها هنوز تابعیت بلاروس را اخذ ننموده اند  با دارا بودن شرایط زیل می توانند اجازه کار بلاروس دریافت نمایند:

الف) پس از دریافت پناهندگی و یا پناه در قلمرو جمهوری بلاروس؛
ب) اقامت دائم بلاروس را به نحوی از انحا اخذ نموده باشند؛
ج)  اشخاصی که مطابق وظیفه فرامرزی یکسری از مشاغل به آنها محول می شود مانند کار در دفاتر دیپلماتیک و موسسات کنسولگری معتبر در جمهوری بلاروس، نمایندگان سازمان های بین المللی، شرکت های خارجی واقع در قلمرو جمهوری بلاروس؛
چ) مشغول به کار در نهادهای مستقر در خاک جمهوری بلاروس مطابق با معاهدات بین المللی از جمهوری بلاروس، مردان علم و فرهنگ؛
د) روحانیون انجام فعالیت های دینی در سازمان های مذهبی رسمی ؛

ر: اشخاصی که در جمهوری بلاروس به عنوان کارکنان رسانه های جمعی خارجی معتبر مشغول به کار هستند؛
س) اشخاصی که کمتر از ۹۰ روز به بلاروس دعوت می شوند به عنوان سخنران و یا مربیان برای مدت سخنرانی ها و یا دعوت می شوند جهت تدریس در موسسات آموزشی آموزش عالی یا آموزش های حرفه ای پیشرفته،

ه)اشخاص خارجی مشغول  به کار در جهت های مختلف تصریح شده توسط معاهدات بین المللی از جمهوری بلاروس؛
ی)بنیانگذاران، مدیران سازمان های تجاری با سرمایه گذاری خارجی که با ثبت شرکت در بلاروس می توانند جهت کار حضور داشته باشند.

 

 

 

روند درخواست جهت ویزای کار بلاروس

کار در بلاروس برای اتباع خارجی توسط قوانین در وضعیت حقوقی اتباع خارجی و افراد بدون تابعیت در جمهوری بلاروس، در مهاجرت نیروی کار خارجی، و توافقنامه های بین المللی تنظیم می شود. البته پیمان اتحادیه اقتصادی اوراسیا ، امکان اشتغال شهروندان روسیه، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان  و چهار کشور دیگر را در بلاروس میسر ساخته است. مطابق قوانین کار بلاروس جهت دریافت اجازه کار برای فعالیت های کار، تسلیم مدارک زیر به اداره امور داخلی در Mingorispolkom و وزارت امور داخلی  و همچنین موسسه جمهوری خواه عالی مدارس  توسط متخصص خارجی جویای کار در بلاروس  بایستی به عمل آید:
برنامه کاری؛
تکمیل فرم های مربوط به درخواست و اجازه کار
کپی از پاسپورت فرد خارجی؛
تایید هزینه پرداخت جهت ارزیابی مدارک
کپی از اسناد و مدارک تایید ثبت نام دولت از نهاد قانونی و یا کارآفرین فردی
خلاصه ای  از ثبت نام تجاری کشور مبدأ شرکت های خارجی (در صورت شرکت های خارجی به عنوان یک کارفرما عمل می کند
پیش نویس قرارداد کار امضا و مهر شده توسط کارفرما.
ضمانت نامه که تایید نماید کارمند خارجی جهت اقامت توانایی کافی را دارد.

اسناد و مدارک که جهت اجازه کار به بلاروس ارسال می شود  ظرف مهلت ۱۵ روز باید تایید شود و  اگر تایید شود، اجازه کار برای یک سال از تاریخ تصویب معتبر است و چنانچه یک متخصص خارجی در نظر دارد تا برای چند کارفرمای بلاروسی درخواست مجوز کار دهد باید برای هرکدام درخواست جداگانه دهد و هزینه هارا جهت ارزشیابی مدارک پرداخت نماید.

شایان ذکر است که چنانچه کارفرمایی خواستار این باشد تا برای نیروی خارجی متخصص ، مجوز کار صادر نماید می بایست تنها در صورتی که شهروند یا مقیم بلاروس قادر به انجام کار مورد نظر نباشند برای نیروی خارجی مجوز کار صادر نماید و این مجوز کار توسط وزارت ملیت و مهاجرت و همچنین اداره کار بلاروس تایید شود بنابراین در این پروسه اولویت با شهروندان بلاروس است  وکارفرمایان در بلاروس تنها در صورت عدم وجود نیروی کاری که شهروند یا مقیم بلاروس است می تواند با درخواست کار نیروی خارجی موافقت نمایدبنابراین  پروسه ای بسیار پیچیده است و در مورد اخذ ویزای کار بلاروس این نکته حائز اهمیت است که سفارت بلاروس بسیار سختگیرانه عقدام کرده و شانس متقاضیان بسیار پایین است، لذا پیشنهادی که  وکیل موسسه حقوقی ملکپور به شما دوست عزیز ارائه می دهد این است که چنانچه شما متقاضی مهاجرت کاری به بلاروس هستید از طریق ویزای تحصیلی وارد بلاروس شده  و پس از تحصیل در بلاروس اجازه کار گرفته و پس از آن بتوانید اقامت دائم بلاروس را نیز اخذ نمایید.

 

 

 

همانطور که در سطور بالا گذشت مهاجرت کاری به بلاروس چندان مزایای قابل توجهی ندارد و از یکسو متقاضی کار می بایست تا حدود زیادی به زبان روسی واقف باشد چرا که عموما سررشته ای از انگلیسی نداشته و به زبان روسی تکلم می نمایند از سوی دیگر هرچند  شهرستان های واقع در بلاروس از جمله مینسک بسیار به پایتخت های کشورهای اروپایی شباهت دارد  منتها نباید این حقیقت را نادیده گرفت که به دلیل جو سرمایه گذاری ناپایدار در بلاروس و همچنین داشتن محیط سیاسی نامطلوب جهت مهاجرت کاری مورد پیشنهاد و تایید وکلای بین المللی موسسه حقوقی ملکپور نخواهد بود . توصیه ما این است که چنانچه قصد مهاجرت کاری دارید مهاجرت از طریق کار به آلمان یا اتریش را در دستور کار خود قرار دهید چرا که شرایط بسیار مطلوبی در این کشورها هم از لحاظ اقتصادی ، صنعتی و اقامتی وجود دارد.

چنانچه شما عزیزان اطلاعات جامع و کاملتری برای مهاجرت از طریق کار به بلاروس و سایر کشورها دارید می توانید با موسسه حقوقی ملکپور که بی اغراق بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه است تماس حاصل نموده و از مشاوره های تلفنی و حضوری کارشناسان موسسه برخوردار شوید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

 

علی مهری

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.