کار در ایسلند

کار در ایسلند 

کار در ایسلند که شمالی ترین کشور اروپاست ، از جمله سوالات متداول در سایت ها و مقالات مهاجرتی ست . جزیره ای در شمال اقیانوس اطلس که جمعیت این کشور به  حدود 350000 هزار نفر می رسد . زبان رسمی اینت کشور ایسلندی ست اما 99% مردم آن ، مسلط به زبان انگلیسی هستند . واحد پول این کشور کرونای ایسلندی ست و پایتخت آن شهر بزرگ ریکیاویک می باشد . ما در این مقاله سعی نمودیم چگونگی کار در ایسلند را برای شما عزیزان شرح دهیم . در این مقاله علمی برای توضیح اهم راه های اخذ ویزای کار در ایسلند و چگونگی پیدا کردن کار در ایسلند ، سعی نمودیم . ضمنا در صورتی که بعد از پایان مقاله باز هم در خصوص کار در ایسلند ، برایتان سوالی پیش آمد ، می توانید با کلید واژه ملک پور یا (MIE) در سایت ها و مقالات ما ، جست و جو کنید و از فایل های صوتی و ویدئو های مرتبط با کار در ایسلند ، نهایت استفاده را ببرید .

video کار در ایسلند
audio کار در ایسلند

ویزای کار در ایسلند Work permit in Iceland

هر کس در صدد آن است که با کار در ایسلند ، ویزا اخذ کند ، باید ابتدا اجازه کار از دولت اخذ کند . در ابتدا باید به خدمتتان عرض کنیم که سیستم اخذ ویزای کار در ایسلند و اخذ اقامت این کشور ، با کمی سختی همراه است . چرا که کشور ایسلند ، یکی از زیبا ترین کشور های اروپاست و اکثر مهاجران به دنبال یافتن راهی برای اخذ اقامت ایسلند هستند . اما ایسلند کشور مهاجر پذیری نیست و در اصل ، برای اخذ ویزای کاری این کشور ، باید یک کارفرما و یا یک پیشنهاد کاری ( Job offer )  به همراه داشت. اما به طور مختصر به انواع ویزای کاری در ایسلند ، می پردازیم .

اجازه کار در ایسلند ممکن است برای هر شغل و منسبی به مدت 3 ماهه یا بیشتر صادر شود . ویزای کار موقت در ایسلند توسط مامور اصلی مهاجرت صادر می شود و ویزای کار سالانه توسط ادارات رسمی اجازه کار صادر می شود . ویزای بلند مدت کاری حداکثر تا 9 سال می تواند صادر می شود . اگر یک کارمند آینده کشور ایسلند ، زبان انگلیسی کافی برای استخدام در این کشور را نداشته باشد ، باید در یکی از ادارات مهاجرتی تست تعیین سطح زبان بدهد . اگر حتی اجازه اقامت هم داشته باشد ولی سطح زبان مناسبی نداشته باشد ، ممکن است ویزای وی لغو شود . چرا که دانستن زبان انگلیسی در این کشور بسیار مهم است .

نرخ بیکاری در ایسلند    Unemployment rate in Iceland

در ماه آگوست امسال (2018) نرخ بیکاری در کشور ایسلند 2.9 درصد بوده است . این در حالی ست که کشور های هم جوار و مشابه مثل جمهوری ایرلند یا فنلاند ، به ترتیب 5.6 و 7.6 درصد بوده است ! ممکن است این نرخ علتی عام داشته باشد مثل جمعیت کمتر نسبت به کشور های هم جوار . جمعیت کشور ایسلند همان طور که در بالا توضیح داده شد ، حدود 350000 نفر می باشد و ممکن یکی از عوامل نرخ پایین بیکاری در این کشور باشد . نرخ بیکاری در ایسلند از سال 2010 رو به پایین بوده و این حاکی از آن است که در طی 8 سال اخیر ، کشور ایسلند ، روندی رو به پیشرفت و تعالی رفاه اجتماعی داشته است . در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری سه کشور نروژ ، ایسلند و دانمارک را از سال 2010 تا کنون ببینید .

اقامت کاری در ایسلند  Work residence in Iceland

اگر شما عضو اتحادیه اروپا نیستید و می خواهید به ایسلند عزیمت کنید ، ابتدا به یک اجازه کار و اقامت معتبر در این کشور نیاز دارید . در این حالت شما دو نوع ویزا در پیش دارید : یکی ویزای توریسیتی به ایسلند و یا ویزای بلند مدت . مثلا برای کسانی می خواهد در این کشور به تحصیل مشغول شوند و … . قبل از اینکه در خواست ویزای شما ثبت شود و یا پیگیری شود ، باید ابتدا یک قرار داد کاری مطمئن داشته باشید . این قرارداد قبل از ورود شما به این کشور لازم است و اگر قرارداد کاری مطمئنی نداشته باشید ، شما اجازه ورود از طریق ویزای کاری در این کشور را نخواهید داشت . برای اخذ اقامت و یا ویزای کار در ایسلند ، به مدارک زیر نیاز دارید :

  1. فرم اخذ ویزا که توسط شما تکمیل و امضا شده است
  2. فرم پذیرش کار که توسط شما و کارفرمای خود در ایلسند امضا شده است
  3. قرارداد کاری
  4. اصل پاسپورت و کپی آن
  5. گواهی عدم سوء پیشینه کیفری که توسط کشوری باید صادر شود که در پنج سال گذشته در آن اقامت داشته است
  6. اثبات بیمه سلامت
  7. مدرکی دال بر اینکه اثبات کند شما یک مکان امن برای زندگی دارید

اجازه اقامت کاری در ایسلند می تواند تمدید شود اما به خاطر داشته باشید که یک ماه قبل از انقضای مهلت ویزای کاری خود ، حتما نسبت به تمدید آن اقدام نمایید . چرا که در صورت عدم تمدید ، ممکن است از شما خواسته شود کشور ایسلند را ترک کنید تا ویزای شما دوباره تمدید شود . نکته قابل توجه این است که برای اخذ این اجازه کار در ایسلند ، کارفرما باید درخواست دهد نه کارمند !

انواع اقامت های کاری در ایسلند Types of work residence in Iceland

اقامت کاری در ایسلند ، به چهار دسته تقسیم می شود که در این مقاله ، به سه دسته ی آن خواهیم پرداخت .

اقامت کاری متخصصان حرفه ای : طبق قانون کار برای ملیت های خارجی که در ایسلند به تصویب رسیده است ،‌ برای کارفرمایان این کشور ، باید نیروی متخصص احتیاج باشد و متخصصان داخلی دچار کمبود شده باشد . در این صورت قانون ایسلند به تابعان کشور های خارج از اتحادیه اروپا ، اجازه می دهد که برای رفع این نقصان ، به این کشور بیایند و ویزای موقت کار در ایسلند را برای آن ها صادر می کند . این ویزای موقت شامل ویزای همراه هم می شود ( پدر و مادر شخص متقاضی که از 67 سال بیشتر سن داشته باشند هم شامل این ویزا می شوند )

اقامت کاری بر اساس کمبود کارگر : در صورتی که ایسلند و اتحادیه اروپا ، دارای نقصان و کمبود کارگر باشند ، به کارگران خارجی اجازه کار در این کشور را می دهد . این ویزا شامل ویزای همراه نمی شود !

اقامت کاری برای ورزشکاران : کشور ایسلند به وزرشکارانی که به استخدام یک باشگاه ورزشی تحت نظر اتحادیه المپیک یا انجمن ورزشی ایسلند ، درایند ، اجازه کار موقت در این کشور را می دهد . این ویزا شامل ویزای همراه هم مثل نوع اول می شود .

اقامت کاری دائم در ایسلند   Permanent work residence in Iceland

به طور کلی و طبق قانون کار در ایسلند ، صراحتا بیان شده است که بعد از 4 سال اقامت موقت در این کشور ، شخص می تواند برای اخذ اقامت و تابعیت کشور ایسلند ، درخواست دهد و بعد از مدت مذکور ، شهروند ایسلندی به حساب بیاید . اما این مدت یک طول زمان نسبی ست . چرا که ممکن است با کار در ایسلند یا پیدا کردن یک قرارداد کاری مطمئن توسط کارفرما ، زودتر از موعد مقرر در قانون به اقامت دائم در ایسلند برسد . و یا بالعکس ممکن است شخص متقاضی با مرور زمان بیشتری مواجه شود و اخذ اقامت دائم در ایسلند را با تاخیر اخذ کند .

در سخن پایانی ، ما در این مقاله سعی نمودیم اهم راه های یافتن کار در ایسلند و اخذ اقامت و تابعیت این کشور را برای شما سروران عالی قدر به طور علمی و موثق بیان کنیم . در صورتی که سوالات بیشتری در موضوع کار در ایسلند یا مطالب مربوط به آن به ذهن شما خطور کرد ، می توانید با مشاوران ما در موسسه ملک پور ارتباط داشته و ابهامات ذهن خود را بر طرف سازید . توصیه می شود قبل از هر اقدامی برای اخذ کار در ایسلند ، از مشاوران و وکلای امور مهاجرتی ما تحقیق و تفحص به عمل آورید . چرا که ایسلند ، یکی از کشور های سخت گیر در موضوعات مهاجرین و مهاجرت می باشد . از این که توجه خود را به این مقاله گذاشتید ، نهایت سپاس گذاری را داریم .

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ