کار در اروپا

کار در اروپا و شرایط کاریابی در اروپا ۲۰۱۷ ، ویزای کار اروپا و هزینه های اخذ ویزای کار اروپا ، نرخ درآمد کار در اروپا چقدر است ، آیا هدف شما اخذ ویزای کار اروپا است؟ آیا قصد مهاجرت از طریق کار به اروپا را دارید؟ آیا می­دانید افراد غیر از اتحادیه اروپا می­توانند در اروپا کار کنند؟ شخص متقاضی کار در اروپا چه معیاری باید داشته باشد؟ اعتبار ویزای کار اروپا چه مدت است؟ آیا امکان تبدیل ویزای کار اروپا به اقامت دائم ممکن می­باشد؟ آیا می­دانید چه کشورهایی از قانون کار اروپا پیروی نمی­کنند؟ چه رشته­های تحصیلی برای کار در اروپا از موقعیت بهتری برخوردارند؟ این مقاله توسط کارشناسان برگزیده موسسه مشاوره MIE با همکاری موسسه حقوقی ملک­پور به منظور آشنایی شما با شرایط کار در اروپا نگارش شده است. موسسه حقوقی ملک­پور با داشتن کارشناسان و وکلای متخصص، شما را در پاسخ به سوالاتتان در باب مهاجرت کاری یاری می­دهند.

جستجوی شغل در خارج از کشور به ۳ علت رخ می­دهد. ۱- شخص قادر به یافتن شغل مناسب در کشور خود نمی­باشد. ۲- شخص مایل است تجربه­ی بین­المللی کسب کند و افق خود را گسترش دهد. ۳- شخص مایل است از طریق فرصت شغلی، نسبت به دریافت شهروندی کشور اروپایی اقدام نماید.

فایل تصویری آقای ملک پور در باب وام بانکی در اروپا

video کار در اروپا

افراد متخصص زیادی بودند که پیش از این کانادا، استرالیا و یا آمریکا را برای مهاجرت کاری خود انتخاب    می­کردند. ولی امروزه کار در اروپا به دلایل زیر محبوب می­باشد و در سال­های اخیر متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است.

۱- شرایط کار و حقوق برابر با شهروندان.

۲- واقع شدن در منطقه شنگن و آزادی در رفت و آمد بین کشور­های اتحادیه اروپا.

۳- داشتن حقوق­های اجتماعی و اقتصادی (حقوق بیکاری).

۴- شرایط مطلوب برای خانواده.

۵- چشم انداز اقامت دائمی.

کلیه کشور­های عضو اتحادیه­ی اروپا، تقریباً دارای قوانین کاری یکسان می­باشند. در همه­ی کشور­های عضو اتحادیه­ی اروپا چنانچه کارفرمایی به نیروی کار نیاز داشته باشد، باید آگهی مبتنی بر نیاز خود را، به مدت سه ماه در کشور خود و در صورت عدم یافتن شخص متقاضی شغل آگهی شده، این آگهی باید مجدداً به مدت سه ماه دیگر در اتحادیه­ی اروپا تکرار گردد. در نهایت چنانچه بعد از گذشت این شش ماه متقاضی برای شغل آگهی شده یافت نشد، کارفرما مجاز به دعوت افراد خارج از اتحادیه اروپا می­باشد. قابل ذکر است که این حالت در واقع به سادگی میسر نمی­باشد.

حال سوالی پیش می­آید که آیا راه حل ساده­تری برای اخذ شغل توسط افراد خارجی در اتحادیه اروپا وجود دارد؟

بله. یک راهکار مربوط به رشته­هایی است که کشور­های اروپایی برای آن­ها نیروی متخصص کمی دارند. اکثر کشور­های اروپایی در رشته­هایی چون برق، مکانیک، کامپیوتر، الکترونیک، صنایع، آی تی، گروه پزشکی و پرستاری دچار کمبود نیروهای متخصص می­باشند. لازم به ذکر است چنانچه کارفرمایی نیازمند نیروی کاری در چنین رشته­هایی باشد به راحتی و بدون نیاز به آگهی، می­تواند نسبت به جذب نیروی خارجی اقدام نماید. راهکار دوم آن که شخص متقاضی با گرفتن ویزای شش ماهه جستجوی کار، خود شخصاً وارد کشور مورد نظر گردد و به بررسی موقعیت­های شغلی موجود بپردازد.

بهترین سن برای شخص متقاضی کار در اروپا زیر ۳۰ سال است، زیرا بسیاری از کشور­ها به دنبال جذب نیروی جوان می­باشند. همچنین در کشورهایی همچون هلند، ایرلند، اتریش، لوکزامبورک و آلمان که دارای نرخ بیکاری پایین­تری هستند، دریافت اجازه کار راحت­ تر است.

شرایط و مراحل اخذ ویزای جستجوی کار اروپا

داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی و توانایی پرداخت هزینه­های زندگی طی دوره­ی شش ماهه جستجوی کار از مهمترین شرایط اخذ این ویزا است. شخص متقاضی برای دریافت ویزای کار اروپا، درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری کشور مورد نظر ارائه می­دهد. پس از آن، سفارت درخواست شخص را به اداره مهاجرت ارسال
می­نماید. ادراه مهاجرت با همکاری اداره استخدام محلی تصمیم نهایی را اخذ می­کند. چنانچه درخواست تأیید شود، سفارت ویزای ورود به متقاضی می­دهد.

چنانچه شخص متقاضی دارای همسر و فرزند زیر ۱۸ سال باشد، می­تواند آن­ها را با خود به کشور مورد درخواست ببرد. نکته قابل توجه این است که همسر فرد متقاضی نیز حق کار در کشور اروپایی را دارد.

 

بلو کارت یا کارت آبی

شورای اروپا یک نشست ویژه در تاریخ ۲۳-۲۴ مارس سال ۲۰۰۰ در لیسبون برگزار کرد تا در مورد تقویت اشتغال در اتحادیه­ی اروپا رایزنی نماید. در اکتبر ۲۰۰۷، دستورالعملی با هدف جذب نیروی مهاجر ماهر و تحصیل کرده که بعد­ها به عنوان دستورالعمل بلوکارت به کار گرفته شد ارائه گردید. در نهایت در ماه مه سال ۲۰۰۹، شورای اروپا طرح بلوکارت را تصویب کرد.

طرح بلوکارت یک مجوز کاری به کارگران خارج از اتحادیه اروپا است که بتوانند در همه­ی کشور­های عضو اتحادیه­ی اروپا به جز انگلستان، دانمارک و ایرلند کار و زندگی کنند. همچنین دارنده­ی بلو کارت می­تواند اعضای خانواده را با خود همراه کند.

شرایط لازم برای متقاضی بلو کارت اروپا

شخص باید حداقل مدرک لیسانس داشته باشد.

شخص باید در کشوری که قرار است بلوکارت آن را داشته باشد، قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی داشته باشد.

حداقل حقوق دریافتی شخص متقاضی باید ۱٫۲ تا ۱٫۵ برابر حداقل حقوق در کشور صادر کننده بلو کارت باشد.

مدت اقامت دارنده بلوکارت

بلوکارت­ها معمولاً ۱ تا ۴ ساله صادر می­شوند و قابل تمدید می­باشد. دارنده بلو کارت اجازه سفر به مدت ۹۰ روز (در هر دوره­ی ۶ ماهه) به سایر کشور­های دارنده­ی بلو کارت را دارد.

نکته: چنانچه دارنده بلوکارت شغل خود را از دست بدهد، مدت ۳ ماه مهلت دارد که شغل دیگری بیاید، در این زمان وی از حقوق بیکاری برخوردار می­گردد. اگر شخص بعد از گذشت ۳ ماه شغلی نیافت، بلو کارت او باطلل می­گردد.

در این مقاله سعی بر این شد که شرایط کلی کار در اروپا مورد بررسی قرار گیرد. حال اگر شما به دنبال اخذ ویزای کاری از کشوری مناسب و ایده­آل هستید، می­توانید از تجربه­ی مشاوران ما در موسسه­ی مشاوره­ای MIE با همکاری موسسه حقوقی ملک­پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران استفاده نمایید. مشاوران موسسه حقوقی ملک­پور، شما را در یافتن بهترین گزینه یاری خواهند کرد.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

4 پاسخ
 1. مشاور حقوقی گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت گروه ملک پور و سپاس فراوان از اطلاعات خوب سایتتون . من ۳۷ سال و شوهرم ۴۶ سال سن داریم ودارای یک دختر ۱۱ ساله هستیم ، تحصیلات من لیسانس و همسرم لیسانس عمران هست و نزدیک به ۲۰ سال سابقه کار دارند . هدف ما از مهاجرت رفتن از ایران و شرایط ایده آل برای تحصیل دخترمان در خارج از ایران هست . شرایط سرمایه گذاری نداریم ولی اگر از طریق ویزای کاری میتونیم برای هر کدام از کشورهای اروپایی اقدام کنیم ، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید .

  • مشاور حقوقی گفته:

   شرایط شما برای مهاجرت از طریق کاری مناسب به نظر می آید البته برای همسر شما نیز راه هایی وجود دارد ولی باید دقیقا بررسی نماییم که کدام راه را شما انتخاب مینمایید. بهتر است با دفتر مرکزی MIE تماس حاصل نمایید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی نماییم . با تشکر

 2. مشاور حقوقی گفته:

  از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
  ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
  https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
  ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
  https://goo.gl/YSG82A
  ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

  باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

 3. مشاور حقوقی گفته:

  با سلام و احترام اینجانب خانمی ۳۵ ساله و مجرد و دانشجوی سال آخر دکتری محیط زیست از دانشگاه علوم تحقیقات تهران می باشم . میخواستم برای ویزای کاری در اروپا اقدام کنم اما نمیدونم شانس موفقیتم در کدوم کشور بیشتر است اگه ممکن من راهنمایی کنید.سپاس

دیدگاه ها غیر فعال است.