کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه

کار دانشجویی در فرانسه و شرایط 2018 کاریابی در فرانسه و شرایط اخذ کار دانشجویی در فرانسه و درآمد حاصل از کار دانشجویی در فرانسه و قوانین کار دانشجویی در 2018 را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد ، تحصیل، کار دانشجویی در فرانسه و زندگی در فرانسه مستلزم اطلاعات موثق و به روز درباره جنبه های مختلف تحصیل، کار و زندگی در فرانسه است. برای تحصیل، کار و زندگی در فرانسه باید بتوانید به سوالات مختلفی پاسخ دهید. از جمله: آیا می توان کار دانشجویی در فرانسه گرفت؟ چگونه می توان کار دانشجویی در فرانسه یافت؟ چند ساعت در هفته مجاز به کار دانشجویی در فرانسه هستیم؟ درآمد کار دانشجویی در فرانسه چقدر است؟ آیا میتوان پس از فارغ التحصیلی در فرانسه برای کاریابی اقدام نمود؟ آیا کارآموزی در حین تحصیل در فرانسه مهیاست؟ آیا در فرانسه به دانشجوی کارآموز حقوقی پرداخت می شود؟ موسسه حقوقی ملک پور مشاوری معتبر و خوشنام در امور تحصیلی، کاری و مهاجرتی آخرین اطلاعات و موثق ترین اخبار را در زمینه تحصیل، کار و مهاجرت به فرانسه در اختیار شما قرار خواهد داد. پس از مطالعه مقاله پیش رو میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زبده موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

 

طبق آخرین آمار سایت worldometers جمعیت فرانسه حدود ۶۵ میلیون نفر است. این کشور حدود ۵۴۷۵۵۷ کیلومترمربع مساحت دارد و تقریبا ۸۶/۰ درصد جمعیت جهان را در خود جای داده است. هشتاد درصد جمعیت این کشور شهرنشین بوده و متوسط سن مردم این کشور ۴۱٫۴ سال است و نرخ رشد جمعیت در فرانسه حدود ۴/۰ درصد میباشد. بر اساس اطلاعات countryeconomy و tradingeconomics در سال ۲۰۱۷ نرخ بیکاری فرانسه حدود ۹ درصد است.

فرانسه یکی از محبوب ترین کشورهای جهان برای تحصیل است و سالانه حدود ۳۰۰٫۰۰۰ دانشجوی خارجی برای تحصیل به این کشور می آیند. کار در فرانسه در طول دوران تحصیل برای دانشجویان یک امر بسیار عادی است و حتی پس از اتمام تحصیلات، فارغ التحصیلان برای کسب تجربه کاری در فرانسه، مایل به ماندن و اقامت دائم در فرانسه هستند.

کار دانشجویی پاره وقت در فرانسه و مدارک مورد نیاز

دانشحویان بین المللی در فرانسه، اگر مجوز اقامت دانشجویی (carte de séjour d’étudiant) داشته باشند و در یک موسسه معتبر ثبت نام کنند، این حق را دارند که در فرانسه کار کنند. (این موضوع عملا شامل تمام دانشگاه ها، اکثر مدارس کسب و کار و سایر موسسات آموزش عالی است). بسیاری از مدارس زبان نیز به رسمیت شناخته شده اند. اما الزامات مکملی مانند حداقل ۱۲ ساعت واحد درسی در هر هفته وجود دارد و دانشجو نمیتواند بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

اکثر دانشجویان برای کار پاره وقت به نگهداری از نوزاد می پردازند و منبع اصلی مخارج روزانه دانشجویان چنین کارهایی است. اکثر مشاغل به صورت word-of-mouth به دست می آیند، بنابراین اگر میخواهید کار کنید، پس پرس و جو کنید. آژانس هایی نیز وجود دارند که به عنوان واسطه بین پدر و مادر و پرستار کودک فعالیت می کنند. معمولا ۵-۶ یورو در ساعت برای نگهداری کودک پرداخت می شود. اگر خانه به آسانی قابل دسترس نباشد، ممکن است هزینه رفت و آمد و حمل و نقلتان را نیز پرداخت کنند. سایر مشاغل نیمه وقت عبارتند از: آموزش زبان خارجی، ترجمه، بازاریابی تلفنی، نظرسنجی تلفنی، تست نرم افزار و یا بازی، و غیره.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی با ویزای تحصیلی در فرانسه تا زمانی که یک مجوز اقامت معتبر دارید، شما می توانید ۹۶۴ ساعت (تقریبا ۶۰ درصد از کار تمام وقت برای یک سال) در یک سال تحصیلی کار کنید. همچنین شما می توانید با قراردادهایی که به مدت یک سال از ۱ سپتامبر تا ۳۱ اوت به طول می انجامد، در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی کار کنید، به شرطی که کار کردنتان تاثیر منفی بر تحصیلتان نگذارد. در طول ترم، اشتغال پاره وقت (حداکثر ۱۹٫۵ ساعت در هفته) مجاز است؛ اما در طول تعطیلات، می توانید تمام وقت کار کنید.

همه دانشجویان غیربومی اتحادیه اروپا بهAPT [1] (اجازه کار موقت) نیاز دارند تا اجازه استخدام موقت را بگیرند. دانشجو باید شخصا در دفتر DDTEFP [2] (وزارت کار، اشتغال و آموزش حرفه ای) درخواست دهد. یک لیست به زبان فرانسوی در سایت زیر وجود دارد که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به لینک روبرو مراجعه فرمایید: www.emploi-solidarite.gouv.fr (به زبان فرانسه).

برای کار دانشجویی در فرانسه به اصل و یک فتوکپی از اسناد زیر نیاز دارید:

  • گذرنامه با ویزا و اجازه اقامت
  • کارت دانشجویی برای سال تحصیلی فعلی
  • تأیید وابستگی موسسه علمی خود به سیستم تأمین اجتماعی فرانسه
  • قرارداد کار، که باید در آن این موارد ذکر شود: ماهیت قرارداد، صلاحیت، جریمه، تاریخ شروع و پایان، محل کار و ساعات کاری
  • پاکت تمبر شده با نام و آدرس متقاضی

بر اساس آمار سایت wageindicator حداقل حقوق قانون کار در فرانسه در سال ۲۰۱۷ ساعتی ۹٫۷۶ یورو و حداقل دستمزد خالص ماهیانه ۱۱۵۳ یورو میباشد.

کارآموزی(internship) در فرانسه

یک دانشجوی کارآموز (اینترن) به عنوان یک شاغل یا کارمند به حساب نمیاید. کارآموزی به مجوز نیاز ندارد و شما همچنان دانشجو محسوب می شوید. در کارآموزی یک توافقنامه بین شما، شرکت و موسسه علمی یا دانشگاه شما امضا میشود و این توافقنامه  نوع کار، آموزش و شرایط (ساعت، محل کار، کمک هزینه) را تعیین می کند.

از سال ۲۰۱۵، به ازای هر کارآموزی که دو ماه یا بیشتر طول بکشد باید حقوق پرداخت شود. البته باید کار مورد نظر مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو باشد. حداقل دستمزد برای این نوع کارآموزی در سال ۲۰۱۵ برابر ۵۰۸ یورو در ماه بوده است و در سال ۲۰۱۷ حدود ۶۱۵ یورو در ماه است. شرکت محل کارآموزی می تواند برخی از هزینه های خاص مانند حمل و نقل، اقامت و یا وعده های غذایی را نیز پرداخت نماید. ارزش کارآموزی در این است که دانشجو تجربه حرفه ای کسب می کند و شروع به ساختن یک شبکه حرفه ای می نماید. دور از انتظار نیست که یک کارآموزی موفق، منجر به یک پیشنهاد شغلی تمام وقت شود.

اکثر دانشگاه ها اطلاعاتی درباره مکان های موجود برای کارآموزی ارائه می دهند، بنابراین اگر علاقمند به کارآموزی هستید به دانشگاه و یا دفاتر کاریابی اطلاع دهید. همچنین آژانس های تخصصی و وب سایت هایی نیز در این زمینه وجود دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید با موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید.

 

کار تمام وقت و چگونگی تغییر وضعیت از دانشجو به کارمند یا کارآفرین در فرانسه

اگر شما دانشجویی هستید که فارغ التحصیل شده اید و به دنبال یک شغل تمام وقت در فرانسه میگردید، باید وضعیت خود را تغییر دهید. پس از اخذ مدرک کارشناسی، ۶ ماه فرصت دارید به جستجوی کار بپردازید. اگر تحصیلاتتان را با موفقیت پشت سر گذاشته و شایستگی های مورد نیاز را داشته باشید، بنابراین شانس خوبی برای یافتن کار تمام وقت خواهید داشت.

همچنین هنگامیکه یکی از مدارک زیر را در یک موسسه آموزش عالی با طرح ملی تطبیق داده باشید، می توانید برای اجازه اقامت موقت (APS، authorisation provisoire de séjour) که برای ۱۲ ماه پس از تاریخ انقضای مجوز اقامت دانشجویی و غیر قابل تمدید است، درخواست دهید.

  • مدرک حداقل معادل کارشناسی ارشد
  • مدرک به عنوان سطح یک CGE (کنفرانس Grandes écoles) معادل یک دوره ۵ ساله
  • مجوز حرفه ای

اگر کاری پیدا کنید که حقوق حداقل ۱٫۵ برابر بیشتر از حداقل دستمزد را داشته باشد، می توانید یک اجازه کار از DDTEFP دریافت کنید. سپس می توانید با کارفرمای خود و اداره محلی تماس بگیرید تا وضعیت شما از دانشجو به کارمند تغییر دهد. سپس می توانید تمام وقت کار کنید. پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان می توانند برای اقامت در فرانسه اقامت کنند.

پس از ۱۲ ماه مجوز اقامت موقت، باید دانشجو برای تغییر وضعیت درخواست کند:

  • تغییر وضعیت از “دانشجو” به “کارمند“، برای دانشجویانی که بتوانند اثبات نمایند قرارداد کاری مرتبط با تحصیلات خود دارند؛
  • تغییر وضعیت از “دانشجو” به “ کارآفرین مستقل ” برای دانشجویانی که می خواهند شرکت خود را راه اندازی کنند. زمینه کاری باید مربوط به دوره تحصیلی باشد و قابلیت سوددهی این شرکت باید اثبات شود (جزئیات پروژه، طرح کسب و کار، و غیره).

امکان کار دانشجویی در فرانسه بسیار متنوع و راحت می باشد و هم از طریق دانشگاه، هم دفاتر کاریابی و هم از طریق شبکه ارتباطی با دوستان و اطرافیان و به اصطلاح word-of-mouth می توان به کار دانشجویی پاره وقت یا کارآموزی اشتغال یافت. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید. موسسه حقوقی ملک پور با ده سال سابقه درخشان در خدمت صادقانه در امر مهاجرت همراه شما خوبان همراه میباشد. شما مخاطب گرامی میتوانید سوالات خویش را از طریق وبسایتهای موسسه و یا مشاوره های تلفنی و حضوری با موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران مطرح کرده و ابهامات خویش را رفع نمایید.