حق کار در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی در آفریقای جنوبی

مقدمه

مطالب فوق توسط وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور جهت آشنایی با قواعد مربوط به حق کار در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی در آفریقای جنوبی و مقررات کار در آفریقای جنوبی گردآوری شده است. لذا چنانچه علاقه مند به تحصیل در آفریقای جنوبی هستید و می خواهید با قواعد حق کار در حین تحصیل در آفریقای جنوبی آشنا شوید مطالب ذیل را مطالعه نمایید. همچنین ممکن است در خصوص مقررات کار در آفریقای جنوبی و نیز حق کار پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور نیز سوالاتی داشته باشید این مقاله به تمامی پرسش های شما در خصوص موارد فوق پاسخ می دهد. چنانچه با مطالعه ی این مطالب قصد تکمیا اطلاعات خود را داشتید با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور در ارتباط باشید.

کلمات کلیدی: حق کار در آفریقای جنوبی، حق کار پس از تحصیل در آفریقای جنوبی، مقررات کار در آفریقای جنوبی

حق کار در حین تحصیل

دارنده ی ویزای تحصیلی ممکن است برای انجام کار در آفریقای جنوبی نیز درخواست بدهد، در این صورت متقاضی باید در درخواست خود موارد ذیل را اثبات نماید:

  • یک پیشنهاد کار از جانب کارفرما
  • رضایت موسسه ی محل تحصیل
  • اشتغال به تحصیل در آفریقای جنوبی

در صورت داشتن موارد فوق دانشجو می تواند به صورت تمام وقت به کار مشغول شود اما دانشجویانی که پیشنهاد کار از طرف کارفرما ندارند می توانند، به صورت پاره وقت و به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

مدت ویزای تحصیلی معمولاً به میزانِ دوران تحصیل است و دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی در آفریقای جنوبی حق کار به مدت ۲۰ ساعت در هفته را خواهند داشت.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور(فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب تحصیل و کار آفریقای جنوبی

audio کار حین تحصیل و پس از تحصیل در آفریقای جنوبی

کسب اقامت دائم آفریقای جنوبی از طریق تحصیل و کار

امروزه در تمامی دنیا یک رقابت برای جذب استعدادها و افراد ماهر وجود دارد، آفریقای جنوبی نیز از این امر مستثنی نمی باشد، به همین دلیل آفریقای جنوبی که تا مدت ها قانونی برای جذب فارغ التحصیلان در این کشور نداشت، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ قوانین مهاجرتی خود را تغییر داده و امکان کسب اقامت را برای دانشجویان مقطع دکتری فراهم نمود که است. طبق این قانونِ جدید دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع دکتری هستند قادر هستند که برای ویزای مهارت های کاری نیز درخواست بدهند. ویزای مهارت های کاری به دارنده ی آن این امکان را می دهد که به مدت ۵ سال در آفریقای جنوبی اقامت داشته باشد، مزیتی که برای دانشجویان دکتری در خصوص این ویزا وجود دارد این است که این افراد نیازی به پیشنهاد کاری از سوی کارفرما ندارند اما باید ظرف ۱۲ ماه نسبت به تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود اقدام نمایند. پس از گذشت ۵ سال از انجام کار در آفریقای جنوبی، متقاضی می تواند برای کسب اقامت دائم درخواست بدهد.

 اشتغال به کار پس از اتمام تحصیلات و اعطای اقامت دائم به فارغ التحصیلان

در قوانین مهاجرت آفریقای جنوبی در خصوص اشتغال به کار فارغ التحصیلان خارجی (به غیر از دانشجویان دکترا) از دانشگاه های این کشور و اعطای مجوز اقامت دائم، هیچ گونه پیش بینی نشده است، اما اخیراً وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی  آقای مالوسی گیگبا در بیانیه ای اظهار نموده که کشور آفریقای جنوبی به مهارت های دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل نموده اند احتیاج داشته و مایل است که قوانینی برای تسهیل اقامت این افراد در کشور تصویب نماید. وی در این بیانیه اضافه نموده است که دانشجویان بین المللی بخشی کلیدی در جامعه ی اقتصادی می باشند و می توانند تجربیاتِ موفقِ کشور خود را نیز به آفریقای جنوبی منتقل نمایند، لذا از هفته های آینده برنامه های  ویژه ای برای دانشجویانِ بین المللی جهت کار به عنوان نیروی کار ماهر و نیز اعطای اقامت دائم در نظر گرفته شده است.

حال باید دید تا چه حد برنامه های وزیر کشور به صورت عملی در آمده و قانون گذاری می شود یا خیر.

قواعد کار نیمه وقت در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی معمولاً میانگین ساعات کارِ تمام وقت به مدت ۴۵ ساعت در هفته است بنابراین هر گونه کاری که از این ساعت کم تر باشد مثلاً ۳۰ یا ۳۵ ساعت در هفته مشمول قوانین کار پاره وقت می شود. و در مورد افرادی که کار نیمه وقت انجام می دهند نیز باید قراردادی وجود داشته باشد و مشاغل ذیل تحت شمول این قانون هستند:

  • کار کردن تنها یک روز در هفته
  • کار کردن فقط در آخر هفته
  • کار کردن فقط در نصف روز

چنانچه شخصی قرارداد کار نیمه وقت داشته باشد تحت حمایت قانون روابط کارگر (LRA) و شرایط عمومی استخدام (BCEA) قرار                   می گیرد. و شخصی که بیش از ۲۴ ساعت در هفته کار میکند به طور خودکار از حداقل های قانون شرایط عمومی استخدام بهره مند خواهد شد. همچنین شخصی که به صورت نیمه وقت کار می کند این حق را دارد که به عضویت صنفِ مربوط به شغلش در آید.

حداقل دست مزد در آفریقای جنوبی

طبق قانون شرایط عمومی استخدام وزیر کار حداقل دست مزد را تعیین می کند و در این کشور هیچ گونه حداقلی دستمزد ملی و کشوری وجود نداشته و حداقل دست مزد بر اساس منطقه و ناحیه ی فعالیت متفاوت است. حداقل دست مزد برای برخی مشاغل تعیین می شود، مانند: خدمات نظافت منزل، خرده فروشی، تاکسی داران، کار کودکان در تبلیغات و آگهی ها، فعالیت های فرهنگی و هنری و… .

شرایط پرداخت دست مزد

طبق قانون شرایط عمومی استخدام کارفرما می تواند حقوق کارگر را ماهیانه، هفتگی و حتی روزانه پرداخت کند و نمی تواند بیش از ۷ روز از زمان پرداخت حقوق کارگز تاخیر نماید. حقوق به صورت نقدی یا به صورت چک به کارگر پرداخت می گردد. کارفرما نمی تواند کارگر را مجبور به خرید کالا یا پذیرش کالایی به جای حقوق نماید.

نتیجه گیری

آفریقای جنوبی تا قبل از سال ۲۰۱۴ نسبت به حق کار دانشجویان سخت گیر بود و قواعد خاصی را در این خصوص تنظیم نکرده بود اما پس از اینکه با درخواست های مکرر دانشجویان برای انجام کار مواجه شده و نیز نیروی کار ماهر را ملاحظه نمود، قواعد مربوط به کار دانشجویان را انعطاف پذیرتر نموده و برای دانشجویان دکترا نیز در حین تحصیل حق کار تمام وقت قائل شد و حتی حق اقامت دائم را نیز به ایشان اعطا نمود. این کشور به دلیل پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی گزینه ی خوبی برای انجام کار و پس انداز می باشد و می تواند به عنوان سکوی پرش محسوب شود. البته این کشور معایبی نیز دارد از جمله شیوع بیماری ایدز و وجود جرائم سازمان یافته که البته بیشتر در مناطق محروم و حاشیه های وجود دارد، لذا می توان با انتخاب شهرهای بزرگ برای تحصیل و کار از معایب این کشور فاصله گرفت.

منابع

 

http://www.mywage.co.za/main/decent-work/employment-security/part-time-work

 
اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

رویا خدایاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ