کار حین تحصیل در نروژ

یکی از سوالاتی که هر دانشجوی متقاضی تحصیل در نروژ می پرسد این است که آیا اجازه کار حین تحصیل در نروژ وجود دارد یا خیر؟باید دانست در خصوص کار حین تحصیل در نروژ قوانین با اندکی تفاوت نسبت به دانشجویان اروپایی و غیراروپایی حاکم است و شرایط کار حین تحصیل در نروژ برای دانشجویان اروپایی راحت و غیرسخت گیرانه تر است.در بیشتر مواقع برای کار حین تحصیل در نروژ نیاز به تخصص یا مهارت ویژه ای نیست و کارهای پاره وقت در دانشگاه ها و کمپ های آن یا وجود ندارد و یا بسیار کم است.در این مقاله سعی می کنیم به اجمال کار حین تحصیل در نروژ را در بین دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی بررسی کنیم

این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا

ممکن است دانشجو به مدت سه ماه تا ۲۰ ساعت در هفته را بدون اجازه کار به طور پاره وقت کار کند. این دانشجویان به طور خودکار زمانی که اجازه اقامت دانشجویی دریافت می کنند اجازه کار پاره وقت  هم به آنها داده می شود

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا لازم نیست تاییدیه  از موسسه ای نشان دهند که کار بر پیشرفت تحصیلی او  تاثیر نمی گذارد،همچنین نیاز به نشان دادن  تاییدیه  پیشنهاد کار از کارفرما ندارند.

دانشجو به طور معمول اجازه کار تمام وقت را در طول فرجه ترمی دارند.

اعضای خانواده این دانشجویان به عنوان همراه اجازه کار دارند.

 دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / انجمن تجارت آزاد اروپا

ممکن است به یک دانشجو تا ۲۰ ساعت در هفته به صورت پاره وقت اجازه کار داده شود. درخواست کاربردی برای اجازه کار باید از طرف موسسه  تاییدیه ای ضمیمه شود که بیان می دارد کارکردن تاثیری بر  پیشرفت درسی او نمی گذارد.به علاوه  نامه از کارفرما مبنی بر داشتن پیشنهاد کار نیز باید ارسال شود.

دانشجو به طور معمول اجازه کار تمام وقت را در طول فرجه ترمی دارند.

لطفا توجه داشته باشید که اکثر موسسات طرح کار حین تحصیل در دانشگاه را ندارند ، و دانشجویان خارجی را مجبور به رقابت کردن در بازار کار می کنند.

درخواست  رای اجازه کار باید به ایستگاه پلیس محلی ارایه شود.

در این مجوز نوع استخدام  مشخص نشده است به همین جهت مجاز به داشتن چند کارفرما هستید. زمانی که برای تجدید مجوز تحصیلی تان درخواست می دهید لازم نیست به قرارداد استناد کنید.

اجازه کار پاره وقت به طور خودکار قابل تمدید نیست.به همین دلیل بایدتاییدیه ای  ارائه دهید که بیان می کند  آیا کار بر پیشرفت تحصیلی شما تاثیر منفی گذاشته یا نه؟

بیشتر کارفرمایان در نروژ در زمان درخواست برای کار از دانشجویان توصینه نامه می خواهند.

اکثر شغل های پاره وقت غیر حرفاه ای هستند که در آن ها مهارت زبان نروژی یک پیش شرط است:

شغل هایی مانند:

کار در کافه / رستوران ها، هتل ها، آژانس های نظافتی

تولید / صنعت / انبارها

توزیع تبلیغات

کار در مغازه های فروش سوغات، راهنمای گردشگری

شرکت های بین المللی انگلیسی زبان

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق ، عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین )در باب کار ضمن تحصیل در نروژ

audio کار حین تحصیل در نروژ

فرایند جست و جو

اگر شما قصد اقامت در نروژ برای بیش از ۶ ماه را دارید به شما یک شماره شناسایی شخصی توسط اداره مالیات نروژی داده خواهد شده.به طور حضوری در اداره مالیات های محلی خود حاضر شوید تا شما را به عنوان یک مقیم در نروژ ثبت نام کنند.

هنگامی که به شما شماره شناسایی دادند می توانید یک حساب بانکی باز کنید. در عین حال شما باید برای شغل درخواست دهید.

،نامه درخواستتان را باز بگذارید و آنها را به کارفرمایان بالقوه به طور مستقیم CVکپی ازطریق تبلیغات در روزنامه های محلی، چاپ کردن

بدهید.هنگامی که پیشنهاد کار دریافت کردید، می توانید برای کارت مالیاتی تقاضا دهید. کارت کسر مالیات و یا  کارت معافیت مالیاتی خود را به کارفرما ارائه دهید.

*کارت معافیت مالیاتی: اگر شما بر روی درآمد بیش از ۳۹٫۹۵۰، برنامه ریزی نکردید می توانید  برای این کارت درخواست دهید.

توجه:روند باز کردن حساب بانکی و درخواست دادن برای کارت مالیاتی را در یک زمان انجام ندهید زیرا در آن صورت ۲ شماره شناسایی خواهید داشت.

جایی که می توانید به دنبال کار بگردید:

www.finn.no

www.nav.no

www.deltidsjobb.no

www.manpower.no

www.adecco.no

www.jobzone.no

www.kellyservices.no

در نروژ به دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار پاره وقت داده می شود اما از آنجا که این داشنجویان آشنایی اندکی با زبان و فرهنگ نروژی دارند پیدا کار مناسب برایشان دشوار است.لذا باید به کارهایی که نیاز به دانش و مهارت خاصی ندارد مشغول شوند تا بتوانند از پس هزینه های بالای زندگی در نروژ برآیند.

در این مقاله سعی شد به اختصار درباره کار حین تحصیل در نروژ اطلاعاتی ارایه شود.برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید لازم است با مشاوران و وکلای مجرب موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید

این مقاله در خصوص کار حین تحصیل در نروژ متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است.

 منابع:

 

http://www.studyinnorway.no/study-norway/Student-residence-permit/Working-permit-for-students

http://www.sib.no/en/karriere/job-searching-in-norway-for-international-students

 

گردآورنده:پریسا ایمانی شاهاندشتی

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.