کارآفرینی در قبرس

در این قسمت می خواهیم در رابطه با کارآفرینی در قبرس صحبت کنیم. کارآفرینی در قبرس می تواند به گونه‌های انجام پذیرد و از راه‌های حقوقی‌ متعددی انجام پذیرد. یک خارجی می تواند برای کارآفرینی در قبرس مهمترین گونه‌های حقوقی را انجام دهد.

موسسه حقوقی ملک پور با ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلا و کارشناسان در زمینه ی کارآفرینی در قبرس شما را در این امر یاری می نماید.

CYPEF صندوقی است که از طرف جمهوری قبرس برای پشتیبانی و تقویت کارآفرینی در قبرس با افزایش دسترسی شرکت های کوچک و متوسط (SME ها) به منابع مالی ایجاد شده است. اعتبار اختصاص داده شده از طرف دولت قبرس به CYPEF از طریق تامین مالی از بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) صورت گرفته است. CYPEF از طرف صندوق سرمایه گذاری اروپا (EIF) اداره می شود.

ابزارهای مالی CYPEF توسط بانک های محلی مورد استفاده قرار می گیرد که از طرف EIF پس از فراخوان برای ابراز تمایل (CEoI) انتخاب می شوند و بنابراین به عنوان واسطه های مالی EIF عمل می کنند. این واسطه های مالی ابزارهای مالی CYPEF را در شرایط مطلوب در دسترس SME های واجد شرایط در قالب کاهش نرخ بهره و به طور بالقوه کاهش نیاز به وثیقه، سررسید وام و مهلت پرداخت طولانی مدت قرار می دهد.

۱۰۰ میلیون یورو سرمایه اولیه توسط دولت قبرس به CYPEF اختصاص داده شد که با مشارکت یکسان واسطه های مالی انتخاب شده است و این سرمایه به ۲۰۰ میلیون یورو در جهت منافع SME های قبرسی رسید. ممکن است در مراحل بعدی و با جذب رضایت بخش بازار سرمایه در دسترس CYPEF افزایش یابد.

CYPEF از چه نوع شرکت ها و نیازهای مالی پشتیبانی می کند؟

مزایای CYPEF برای شرکت های ثبت شده در قبرس و همچنین کارآفرینان خود اشتغال تحت پوشش طرح بیمه اجتماعی قبرس که در اکثر بخش های اقتصادی فعالیت دارند است. هر گونه فعالیت اقتصادی تحت بودجه CYPEF باید در منطقه تحت کنترل دولت قبرس انجام شود. محصولات مالی CYPEF هم از سرمایه کاری و هم وام های سرمایه گذاری حمایت می کند. مالیات تجاری مانند مالیات بر ارزش افزوده (VAT) فقط در صورتی که غیر قابل بازیابی باشند، مورد قبول است.

 

آیا می خواهید بانک شما واسطه مالی CYPEF باشد؟

بانک ها علاقه مند که مایل باشند تبدیل به واسطه های مالی CYPEF شوند باید تمایل خود را مطابق با شرایط و ضوابط موجود در فراخوان منتشر شده از طرف EIF ابراز کنند. درخواست همکاری آنها متعاقباً با در نظر گرفتن معیارهای گزینش از پیش تعیین شده زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

ظرفیت اولیه متقاضی و توانایی تأمین به موقع مقدار سرمایه مورد درخواست؛

شرایط بودجه پیشنهادی برای SME ها (مانند قیمت گذاری و شرایط جانبی) به منظور ارائه شرایط جالب توجه به سود SME ها؛

 

اجرای چه نوع ابزار مالی مورد انتظار CYPEF است؟

CYPEF ابتدا ” بودجه وام با خطر مشترک” به واسطه های مالی انتخاب شده با هزینه مناسب برای قرض دادن به SME ها اختصاص می دهد که ریسک اصلی برای هر وام SME یکسان است. محصولات دیگر، از جمله تضمین وام ممکن است در مرحله بعد و هم راستا با نیازهای بازار ارائه شود.

بخشی از بودجه CYPEF برای تامین مالی وام های موجود تحت یک چارچوب قابلیتی خاص اختصاص یافته است. تامین مالی وام مجدد به صراحت برای SME های به لحاظ اقتصادی پایدار مجاز است و با هدف بهبود شرایط مالی و تقویت وضعیت نقدینگی و جریان پول نقد صورت می گیرد.

 

SME ها و کارآفرینان خود اشتغال:

اطلاعات دقیق در خصوص واجد شرایط بودن و شرایط تامین مالی را می توان از واسطه های مالی CYPEF کسب کرد، که تنها مسئول دریافت و ارزیابی درخواست های وام و پس از آن پرداخت و نظارت بر وام های SME ها می باشند. بررسی درخواست وام توسط واسطه های مالی CYPEF با توجه به قوانین  داخلی آنها انجام می شود. EIF نقش نظارت بر تمام واسطه های مالی CYPEF را بر عهده دارد. برای مشاهده فهرست واسطه های مالی که در حال حاضر با قبرس همکاری می کنند، و برای اطلاع از معیارهای واجد شرایط بودن و شرایط مالی به طور مستقیم با واسطه ها در تماس باشید. برای کسب اطلاعات در مورد امور مالی موجود تحت طرح های دیگر اتحادیه اروپا، لطفا از سایت http://www.access-to-finance.eu  بازدید کنید.

در اصل، نهادهای واجد شرایط شرکت های مستقل کوچک و متوسط ( “SME ها”) با کمتر از ۲۵۰ کارمند می باشند. با این حال، توافق با برخی از بانک ها می تواند ارتباط ویژه ای با میزان واجد شرایط بودن داشته باشد و قابلیت نهادهای ذینفع بالقوه همیشه باید به طور مستقیم با واسطه های مالی CYPEF حاصل شود.

واجد شرایط بودن بخش ها همیشه باید به طور مستقیم با واسطه های مالی CYPEF حاصل شود، چرا که برخی از آنها ممکن است مورد توجه ویژه باشند. بخش های / فعالیت هایی اقتصادی که واجد شرایط تامین مالی CYPEF نمی شود شامل موارد زیر است: سلاح و مهمات، قمار، تنباکو، فعالیت منحصر به توسعه املاک و مستغلات، فعالیت های منحصراً مالی (مانند، تجارت ابزارهای مالی). برای اطلاعات بیشتر لطفا به واسطه های مالی CYPEF مراجعه نمائید. تامین مالی خرید / ساخت و ساز و یا نوسازی املاک و مستغلات با هدف فروش یا اجاره ساختمان به شخص ثالث (یعنی، بخشی از همان گروه از شرکت ها نباشد) از پشتیبانی CYPEF برخوردار نمی باشد. با این حال، تامین مالی خرید دارایی های دیگر غیر از املاک و مستغلات (مانند تجهیزات ساخت و ساز)، با هدف اجاره آنها به اشخاص ثالث، واجد شرایط است.

با توجه به پروتکل ۱۰ از معاهده الحاق، درخواست های ارائه شده توسط انجمن آکیس (Acquis) شامل جمهوری چک، جمهوری استونی، جمهوری قبرس، جمهوری لتونی، جمهوری لیتوانی، جمهوری مجارستان، جمهوری مالت، جمهوری لهستان، جمهوری اسلوونی و جمهوری اسلواک تا اتحادیه اروپا، و مناطقی از جمهوری قبرس که تحت کنترل دولت جمهوری قبرس نیست، به حالت تعلیق درآید. علاوه بر این، با توجه به پروتکل ۳ معاهده بالا، مناطق پایگاهی پادشاهی بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی، در قبرس، شامل در مناطق واجد شرایط نمی باشد.

در پایان با توجه به کثرت متقاضی در باب سرمایه گذاری و کارافرینی در اروپا دفاتر مهاجرتی حقوقی بسیاری هستند که امروزه اقدام به انجام امور مربوط به این موارد می پردازند و به شما دوستان توصیه می شود قبل از مراجعه به این موسسات جهت انجام سرمایه گذاری و کار افرینی  در اروپا و قبرس رزومه این موسسات را جهت اعتبار بخشی بررسی نمایید.

و اگر متقاضی اخذ اقامت و مهاجرت به دیگر کشورها و یا حتی متقاضی سرمایه گذاری و یا کارآفرینی در قبرس هستید و سوالاتی در این باب در ذهن خود دارید می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور تماس حاصل فرمایید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید

و با بررسی اطلاعات و شرایط خود بهترین راه را برای خود برگزینید.جهت اطلاعات بیشتر در باره کارآفرینی در قبرس میتوانید به سایت  ذیل مراجعه بفرمایید.

 

نگارنده : مریم نظری

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.