پناهندگی مجارستان و بررسی شرایط آن

پناهندگی مجارستان، شرایط پناهنده و قوانین بین الملل پناهندگی در مورد چگونگی پناهنده شدن در این مقاله به صورت تخصصی مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. چه کسانی می توانند پناهنده شوند؟ پناهنده به چه کسانی گفته می شود؟ آیا از روش پناهندگی مجارستان، شخص پناهجو می تواند اقامت دریافت کند؟ پناهندگی مجارستان به عنوان یکی از راه های مهاجرتی و البته پر خطر ترین راه مهاجرت به این کشور است و هیچ وقت توسط مجموعه حقوقی ملک پور پیشنهاد نمی شود. اطلاعات موجود در این مقاله فقط جهت اطلاع شما عزیزان و معرفی روش های جایگزین است. امیدواریم در این مقاله بتوانیم پیرامون پناهندگی مجارستان، به سوالات شما پاسخ روشنی بدهیم. این مقاله به همت کارشناسان موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص راه های دیگر مهاجرت به مجارستان، می توانید با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسهMIE  اتریش؛ تماس حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید.

پناهندگی مجارستان 2 پناهندگی مجارستان

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

شرایط عمومی پناهندگی مجارستان

کشور مجارستان یکی از مهمترین مراکز توریستی در اروپا است که پایتخت آن بوداپست یکی از زیباترین شهر های جهان است و به رغم اندازه کوچک آن میزبان بسیاری از میراث جهانی می باشد. کشور مجارستان دارای دومین دریاچه آب گرم در جهان از لحاظ وسعت، بزرگترین دریاچه در اروپای مرکزی و بزرگترین چمن زار طبیعی در اروپا است. مجارستان در منطقه ای معتدل است و آب و هوای قاره ای نسبتا خشک دارد. به طوری که در فصل تابستان نسبتا گرم و در فصل زمستان سرد است. این کشور از لحاظ آب و هوایی تحت تاثیر کوه های آلپ است. مجارستان از شمال با اسلواکی، از جنوب با اسلونی، کرواسی و صربستان؛ از شرق با رومانی و اوکراین و از غرب با اتریش مرز مشترک دارد. در تصویر زیر اطلاعاتی اولیه از این کشور نمایش داده شده است.

پناهندگی مجارستان 1 پناهندگی مجارستان

این کشور محبوب از همسایگی 7 کشور ذکر شده بهره می برد که مهم ترین آن اتریش می باشد. مردم در مجارستان به زبان مجاری صحبت می کنند ولی زبان انگلیسی هم مطابق دیگر کشورهای اروپایی مرسوم است. در مجارستان دولت به صورت جمهوری است و بزرگترین شهر آن بوداپست جمعیتی حدود 1.7 میلیون نفر دارا می باشد.

برخی شهرهای مهم مجارستان عبارت از سگد، میشکولتس، گیور و دبرسن است و واحد پول آن فورینت می باشد. در مجارستان رود دانوب و تیسا جریان دارند که نقش بسزایی در کشاورزی و تولید محصولات باغی در این کشور و در کل اروپا را دارند. در واقع به واسطه رود دانوب و زمین های حاصل خیز، این کشور به صادر کننده محصولات کشارزی تبدیل شده است. علاوه برآن در زمینه تولید ادوات کشاورزی، صنعتی و محصولات الکترونیک صادرات دارد.

مجارستان عضو اتحادیه اروپا و در محدوده شنگن است. عضویت در اتحادیه اروپا که یک پیمان سیاسی و اقتصادی است که باعث می شود،کشور های عضو آن همکاری های سیاسی و اقتصادی را با دیگر کشورها به آسانی انجام دهند.

به واسطه حضور در حوزه شنگن، اشخاص تبعه آن می توانند به 26 کشور در این حوزه بدون اخذ روادید سفر کنند. این موضوع کمک شایانی به رشد و شکوفایی کشورهایی همچون مجارستان می کند چرا که افراد دارای پاسپورت مجارستان برای بیزنس، تحصیل و … با دیگر کشورهای پیشرفته اروپا رفت و آمد بسیار راحتی دارند. از این حیث پاسپورت کشور مجارستان دارای رتبه ششم در جهان است که با آن به 163 کشور می توان سفر کرد. این موارد ذکر شده است که افراد را به پناهندگی مجارستان ترغیب نموده که این روش از جانب ما شدیدا غیر قابل توصیه محسوب می شود. مقاله پناهندگی در مجارستان توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و گردآوری شده است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز است.

پناهندگی مجارستان 4 پناهندگی مجارستان

پاسپورت مجارستان

پناهندگی مجارستان و کنوانسیون ژنو

پناهندگی مجارستان تحت تاثیر پذیرش کنوانسیون ژنو است ولی این کشور در اجرای آن سهل انگاری کرده و گاها از آن را اجرا نمی کند. بعد از جنگ جهانی دوم در سال 1951 کنوانسیون پناهندگی در شهر ژنو تصویب شد که این اولین سند بین المللی در زمینه پناهندگی است. 15 سال بعد پروتکلی در این سند اعمال شد که به موجب آن پناهنده به کسی اطلاق می گردد که به واسطه عقاید سیاسی، دین، نژاد، ملیت یا عضویت در گروه های اجتماعی مختلف؛ بیم آن رود که مورد آزار و اذیت و شنکنجه قرار گیرد.

در ابتدا  به کسی که می خواهد در خواست کند و این شرایط را دارا باشد پناهجو گویند و زمانی که درخواست وی پذیرفته شد، شخص را پناهنده می نامند.

اصل اول موجود در این کنواسیون عدم استرداد شخص پناهنده به کشور خودش است. این بدان معنی است که هیچ کشوری حق ندارد بعد از اعطای پناهندگی به فرد، او را به کشور خودش بر گرداند. از این حیث دانمارک اولین کشوری بود که این اصل را به امضا رسانید.

یکی از قوانین مشهور و پرکاربرد در زمینه پناهندگی قانون دوبلین می باشد. به موجب این قانون افرادی که می خواهند درخواست پناهندگی بدهند، باید به اولین کشور امن که رسیدند درخواست خود را بدهند. در غیر این صورت اگر به واسطه انگشت نگاری سابقه سفر قبلی شخص به دیگر کشورها مشخص شود، به کشور قبلی که از آن آمده است برگردانده می شود تا روند درخواست پناهندگی در آن کشور دنبال شود.

اما چه کسانی شامل قوانین پناهندگی نمی شوند؟ افرادی که مرتکب نسل کشی و جنایت جنگی شده باشند و افرادی که تظاهر به داشتن شرایط پناهندگی می کنند، نمی توانند در کشورهای دیگر پناهنده شوند.

شرایط اقامت مجارستان

خطرات پناهندگی مجارستان

پناهندگی مجارستان همواره راهی غیر اصولی و غیر قابل پیشنهاد بوده چرا که افراد به واسطه پناهندگی در کشور مقصد، از دیار و کاشانه خود خارج می شوند و به قصد زندگی بهتر در مسیر آن گام بر می دارند. تعداد بسیاری از این افراد به واسطه کیس های ساختگی و دروغ توسط قاچاقچیان، جان و مال خود را در این مسیر پر ریسک و پر خطر به مخاطره می اندازند و خود و خانوادشان را به دست سوداگران این راه می سپارند. این افراد هیچ آگاهی نسبت به این موضوع و این که چه چیزی در انتظار آن ها است، ندارند. اصولا در صد زیادی از افراد، شرایط پناهندگی مجارستان را ندارند و فقط به علت عدم آگاهی از راه های قانونی در دام افراد سودجو می افتند. بسیارند افرادی که به امید زندگی بهتر در این مسیر حرکت کردند ولی هیچ وقت به مقصد نرسیدند. در این راه خطرات غیر قابل انکاری وجود دارد، چراکه افراد از مرزهای زمینی و به طور غیر قانونی وارد کشورها می شوند و گرفتار ماموران مرزبانی می شوند. در این صورت با افراد همانند مجرمین و ناقضین قوانین برخورد خواهد شد و در زندان ها و بازداشتگاه ها شبانه روز خود را سپری می کنند.

مهاجرت به مجارستان

مراحل پناهندگی مجارستان

علی رغم این که مجارستان کنوانسیون های موجود را پذیرفته ولی به آن پایبند نیست و آن را اجرا نمی کند. این بدان معنی است که افراد برای پناهندگی مجارستان با مشکل مواجه خواهند شد.

در مورد رسیدگی به پرونده پناهجویانی که در بازداشتگاه ها، زندان ها و یا کمپ ها نگهداری می شوند طبق اولویت بندی انجام می گیرد.

به موجب تصمیمات اتخاذ شده، پناهجویانی که در خواست آن ها رد شده بلافاصله اخراج می شوند و برا آن ها ممنوعیت ورود و خروج 1 یا 2 ساله صادر می کنند. این ممنوعیت در سیستم اطلاعاتی شنگن وارد می شود و مانع از ورود شخص به محدوده شنگن به صورت قانونی نیز خواهد شد. طبق دستورالعمل ها، رسیدگی به پرونده های پناهندگی مجارستان، 60 روز به طول می انجامد ولی در عمل این زمان بین 3 تا 6 ماه خواهد بود و البته هستند کسانی که 4 سال منتظر جواب باشند.

شخص پناهجو در ابتدا یک یا چند مصاحبه خواهد داشت. معمولا اگر مترجم در دسترس باشد بلافاصله مصاحبه انجام می گیرد ولی این نکته وجود دارد که مترجم ها گاهی اوقات به دلیل عدم تسلط کافی به زبان پناهجو برداشت های غلط و سلیقه ای از صحبت های شخص را دارند و این باعث تاثیر گذاری در جواب پرونده خواهد شد.

مراحل در خواست پناهندگی در اداره مهاجرت و پناهندگی مجارستان به شرح زیر می باشد.

 • مصاحبه های حضوری

  شخص باید دلایل قابل توجیه خود را مبنی بر ترک کشور خود و همچنین هویت و ملیت خود را ذکر کند. به علاوه باید جزییات ترک کشور و نحوه رسیدن به مجارستان را توضیح دهد.

 • اسکان در کمپ

  در طول مدت رسیدگی به پرونده، پناهجو را به کمپ تحویل داده و حداقل سه وعده غذا به همراه لوازم بهداشتی و لباس و مبلغی پول به صورت ماهیانه به شخص تعلق خواهد گرفت.

 • اثر انگشت و عکس

  پس از ثبت درخواست اگر متقاضی بالای 14 سال داشته باشد، اثر انگشت او گرفته خواهد شد و با سیستم اطلاعاتی در اتحادیه اروپا تطبیق خواهند داد تا مشخص شود که پناهجو قبلا برای پناهندگی درخواست کرده یا خیر. یا قبلا در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حضور داشته؟ در طول بررسی پرونده اگر مشخص شود که شخص قبلا در کشوری از اتحادیه اروپا حضور داشته، آن شخص را طبق قانون دوبلین به آن کشور بر می گردانند.

 • آزمایش پزشکی

  به علت کنترل بیماری های مسری، پناهجو ملزم به انجام آزمایشات غربالگری است تا میزان سلامتی شخص مشخص شود.

 • پذیرش یا رد درخواست

  اگر درخواست پناهجو طبق اظهارات خودش رد شود باید کشور را ترک کند و اگر پذیرفته شود پناهجو می تواند از کمپ بیرون آید و وارد جامعه شود.

کیس های پناهندگی مجارستان

طبق کنوانسیون ژنو پناهجو به فردی اطلاق می گردد که به واسطه دین، ملیت، عضویت در گروه های اجتماعی، نژاد و عقاید سیاسی بیم آن رود که مورد آزار و اذیت و شنکنجه قرار گیرد. اثبات این که فرد دارای شرایط پناهندگی است یا خیر به عهده پناهجو می باشد.

در زیر برخی از انواع کیس هایی که افراد به واسطه آن پناهنده می شوند را خواهیم گفت.

 • پناهندگی مجارستان از طریق کیس سیاسی

  افرادی که دارای عقاید خاصی هستند و به سبب این عقاید خلاف کشورها مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند یا خواهند گرفت.

 • پناهندگی مجارستان از طریق کیس مذهبی

  در بعضی از کشورها، برخی ادیان و مذاهب حق فعالیت و اظهار موجودیت ندارند که پیروان این مذاهب می توانند پناهنده شوند.

 • پناهندگی مجارستان از طریق کیس اجتماعی

  افرادی که به سبب داشتن زندگی سخت در کشور خود، ترجیح می دهند که در کشوری دیگر زندگی کنند. (مثال: همجنس گرایان)

 • پناهندگی مجارستان به واسطه جنگ

  کشورهایی که در آن جنگ داخلی است و یا با حمله نظامی مواجه شده اند و جان افراد در خطر باشد .(مثال: جنگ سوریه)

 • پناهندگی مجارستان به واسطه عضویت در گروه ها

  بعضی از اشخاص به خاطر عضویت در گروه هایی که مورد تایید حکومت نیست مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشند.

پناهندگی مجارستان 5 پناهندگی مجارستان

روش های جایگزین پناهندگی مجارستان

پناهندگی مجارستان به عنوان پر خطر ترین راه مهاجرتی است و هیچ گاه توصیه نمی شود. در عین حال وقتی می توان با توجه به شرایط و توانایی های فردی جهت مهاجرت اقدام نمود دیگر چه نیازی به راه های پر پیچ و خم و خطرناک است. در ادامه روش های جایگزین پناهندگی برای مهاجرت به مجارستان معرفی شده است.

 • کار در مجارستان

  برای دست یابی به اقامت مجارستان از طریق کار، ابتدا شخص باید یک پیشنهاد شغلی از کارفرما داشته باشد تا بتواند ویزای کاری مجارستان را اخذ کند و بعد از 3 تا 5 سال می تواند اقامت دائم کسب نماید.

 • تحصیل در مجارستان

  هزینه تحصیل در مجارستان بسیار ارزان است و هزینه های زندگی در مجارستان در قیاس با سایر کشور های اروپایی پایین تر است. همچنین به دلیل وجود دانشگاه ها و کالج های زبان متعدد این کشور مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته است. علاوه بر متقاضیان مهاجرت به مجارستان بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت به آلمان دارند، برای کوتاه تر شدن زمان انتظار برای وقت سفارت، به تحصیل دوره های زبان در مجارستان می پردازند. با توجه به همسایگی این دو کشور رفت و آمد به آسانی فراهم می باشد و افراد می توانند در آلمان به جستجوی کار بپردازند یا از دانشگاه های آن به صورت حضوری پذیرش بگیرند.

 • سرمایه گذاری در مجارستان

  یکی از راه های سرمایه گذاری در مجارستان ثبت شرکت است که از مزایای آن می توان به ثبت شرکت در مدت زمان کوتاه، راه اندازی و نگهداری از آن با هزینه کمتری نسبت به برخی از کشورهای اروپا و امکان سفر به محدوده شنگن اشاره نمود.

 • اخذ تابعیت مجارستان از طریق تولد

  تابعیت در کشور مجارستان از طریق سیستم خون می باشد. چنانچه فردی از پدر و یا مادری مجارستانی متولد شود؛ تابعیت مجارستان به فرزند خواهد رسید.

 • ازدواج در مجارستان

  یکی دیگر از راه های جایگزین پناهندگی در مجارستان ازدواج است که به واسطه آن فرد به راحتی می تواند تابعیت مجارستان را اخذ کند. این کشور در این زمینه تابع قوانین به خصوصی است لذا جهت اقدام از این روش حتما با وکیل مهاجرت صحبت فرمایید.

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
سخن پایانی

پناهندگی مجارستان در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار گرفت. همواره تاکید بر این داریم که پناهندگی مجارستان هیچ گاه مورد تایید و توصیه ما نبوده و موارد پرداخته شده به آن فقط جهت اطلاع شما عزیزان می باشد. کسانی که مایل به اخذ اقامت و یا تابعیت مجارستان هستند حتما از روش های جایگزین استفاده کنید تا دچار خسارت جانی و مالی نشوید. امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم پاسخگوی سوالات ذهنی شما پیرامون پناهندگی مجارستان باشیم. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی، شما می توانید با کارشناسان ما تماس تلفنی حاصل فرمایید و مشاوره رایگان دریافت نمایید. همچنین شما می توانید در انتهای مقاله سوالات و نظرات خود را مطرح فرمایید تا در اولین فرصت کارشناسان ما به شما پاسخ دهند.