پناهندگی در کشور لهستان

پناهندگی در کشور لهستان یکی از روش های مهاجرت به کشور لهستان می باشد. بسیاری از افراد سالانه و با اهداف متفاوت در تلاش هستند در کشورهای اروپایی نظیر لهستان پناهنده شوند، از عوامل پناهندگی در کشور لهستان و سایر کشورها می توان به جنگ و نابسامانی های شدید در کشورهای مختلف اشاره کرد که خطرات جانی احتمالی ، سبب ساز تصمیم این افراد برای پناهندگی در کشورهای مختلف، نظیر پناهندگی در کشور لهستان می گردد. که خطرات جانی احتمالی ، سبب ساز تصمیم این افراد برای پناهندگی در کشورهای مختلف، نظیر پناهندگی در کشور لهستان می گردد. یافتن بهترین کشور برای پناهندگی و اخذ ویزای پناهندگی از جمله مواردی است که شاید ذهن شما مخاطبان گرامی را جهت یافتن پاسخ، به این مقاله هدایت نموده باشد. پناهندگی در کشور لهستان نیز مانند سایر کشورهای اروپایی نیازمند اثبات فقدان امنیت در کشور مبدا می باشد. علیرغم مهاجرپذیری بسیاری کشورها از جمله لهستان، آمار پناهجویان در این کشور طی سالهای اخیر رو به کاهش بوده است. به دلایل فراوانی که برخی از آنها در مقاله پیش رو به آنان نیز خواهیم پرداخت، موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه mie اتریش شما را به یافتن راه های قانونی و مناسب تر برای مهاجرت به لهستان دعوت می نماید و در زمینه پناهندگی هیچ گونه خدماتی ارائه نمی دهد. اگر در جستجوی وکیل مهاجرت و انتخاب راه های مناسب برای مهاجرت می باشید می توانید با دفاتر رسمی ما تماس حاصل نموده و از مشاوره های رایگان ما در زمینه مهاجرت از راه های قانونی بهره مند شوید.

فایل های موسسه درباب خطرات پناهندگی

video پناهندگی در کشور لهستان
video پناهندگی در کشور لهستان

 

audio پناهندگی در کشور لهستان
audio پناهندگی در کشور لهستان

نحوه درخواست پناهندگی در کشور لهستان

ابتدا پس ورود به خاک لهستان و روبرو شدن با پلیس مرزبانی می بایست درخواست خود مبنی بر پناهندگی در کشور لهستان را اعلام نمایید. آفیسرهای مرزبانی پس از طرح سوال شما را به مراکز اداره مهاجرت هدایت می نمایند درخواست رسمی خود را جهت پناهندگی در کشور لهستان ارائه نمایید.

مرحله بعد مراجعه به شعب رسمی اداره مهاجرت در کشور لهستان می باشد که می بایست در آن علل درخواست پناهندگی در کشور لهستان را اعلام نمایید و در صورت نیاز مدارک مربوطه را ارائه دهید. در این مرحله باید به ارائه مدارک هویتی خود مبادرت ورزید. ارائه پاسپورت و سایر مدارک هویتی که در آن سن و ملیت شخص متقاضی پناهندگی در کشور لهستان قابل ارزیابی باشد الزامی می باشد. در صورتی که امکان ارائه مدارک اصلی هویتی برای متقاضی مقدور نباشد می تواند از سایر مدارک هویتی مانند سند ازدواج و… استفاده نماید اما معمولا ارائه این مدارک برای اخذ پناهندگی در کشور لهستان به تنهایی کافی نمی باشد.

در مرحله بعد ثبت اثر انگشت متقاضی انجام می شود که از این طریق زمان و مکان ورود شخص متقاضی به حوزه شنگن و یا اتحادیه اروپا نیز مشخص می گردد و در صورتی که ورود اولیه شخص به کشور دیگری بوده باشد جهت اخذ پناهندگی در همان کشور معرفی می گردد و درخواست او جهت پناهندگی در کشور لهستان مورد بررسی بیشتر قرار نمی گیرد.

در مرحله بعد متقاضی توسط نماینده اداره مهاجرت مورد مصاحبه قرار می گیرد و متقاضی اجازه دارد از یک مترجم استفاده نماید و به سوالات مختلفی که در خصوص ترک کشور مبدا و علل تقاضای پناهندگی در کشور لهستان پرسیده می شود، پاسخ دهد. در این مرحله اطلاعات اولیه جهت اسکان موقت و خدمات اولیه دریافتی (مانند خدمات بهداشتی و آموزشی) تا زمان اعلام حکم قطعی به متقاضی پناهندگی در کشور لهستان اعلام می گردد.

متقاضی می تواند تا زمان بررسی کامل اداره مهاجرت در لهستان باقی بماند و پس از اعلام حکم قطعی، اگر دلایل ارائه شده توسط متقاضی پناهندگی در کشور لهستان مورد قبول نباشد حکم ممنوعیت ورود به لهستان برای او صادر می گردد و شخص باید در اسرع وقت به کشور مبدا خود باز گردد و در صورت تایید می تواند از حق اقامت در لهستان و حضور در کمپ های تعیین شده برخوردار شود و اجازه کار در لهستان و استفاده رایگان فرزندان از تحصیل و سایر خدمات بدیهی است. البته کار باید به واسطه تایید کارفرما و امضای قرارداد رسمی فی مابین باشد و نام متقاضی در اداره کار لهستان اعلام شود.

شرایط اخذ اقامت و تابعیت بعد از پناهندگی در کشور لهستان

وضعیت پناهندگی(refugee status) برای مدت نامحدودی اعطا می شود و پناهندگان شناخته شده ابتدا یک کارت اقامت 3 ساله (karta pobytu) را به دست می آورند. کارت اول به صورت ex officio صادر می شود و بعد از این دوره 3 سال دیگر پس از درخواست ایشان تجدید می شود.

حفاظت جانبی(subsidiary protection) نیز برای مدت زمان نامحدود اعطا می شود. ذینفعان حفاظت ضمانتنامه یک کارت اقامت 2 ساله (karta pobytu) را بدست می آورند. کارت اول همچنین به صورت ex officio صادر می شود و پس از این مدت 2 سال دیگر پس از درخواست تجدید می شود.

حفاظت بشردوستانه(humanitarian protection) برای مدت نامحدودی اعطا می شود. مزایای حفاظت از بشر دوستانه، کارت اقامت 2 ساله (karta pobytu) را دریافت می کند. کارت بعد از این مدت برای 2 سال دیگر تجدید می شود. کارت اول و بعدی پس از درخواست خارجی می باشد.

درخواست برای تجدید کارت اقامت باید 30 روز قبل از تاریخ انقضای کارت اقامت فعلی ارائه شود. اتباع خارجی اغلب از این قانون اطلاعی ندارند.

کارت اقامت بعد از پناهندگی در کشور لهستان باید شخصا دریافت شود. کارت اقامت برای یک کودکان زیر 13 سال باید شخصا توسط نماینده قانونی او دریافت شود. هیچ امکان دیگری برای دریافت یک کارت توسط یک نماینده وجود ندارد و افراد بالای 13 سال مشمول چنین شرایطی نمی شوند. علاوه بر این، خارجیان موظفند هر بار که یک کارت اقامت را تمدید می کنند اثر انگشت از خود ارائه دهند. اگر آنها از ارائه اثر انگشت خود امتناع کنند، کارت اقامت ایشان صادر نخواهد شد. تعهد به دادن اثر انگشت و حضور شخصی اجباری برای انتخاب کارت به این  معناست که هر بار که اتباع خارجی باید کارت اقامت جدیدی بدست آورند، حتی در صورتی که در شهر دیگری زندگی می کند، به ورشو و دفاتر پناهندگان و متقاضیان تحت حمایت مراجعه کنند که این می تواند وقت گیر و پر هزینه باشد. با این حال، دفتر اتباع خارجی اعلام کردند که در سال 2016 در دو مورد به علت بیماری های خاص و جدی، این وظیفه را برای جمع آوری اثر انگشت از متقاضیلان لغو شود. هیچ اطلاعات جدیدی در سال 2018 ارائه نشده است.

عدم رعایت یک کارت اقامت را می توان با جریمه مجازات کرد، اما این به ندرت در عمل اتفاق می افتد. در سال 2015-2017، چنین مواردی در میان متقاضیان پناهندگی در کشور لهستان گزارش نشده است.

علاوه بر این، قانون لهستان نیاز به ارائه – به عنوان یک شرط برای صدور و یا تمدید کارت اقامت – عکس های اخیر. عکس هایی که صورت را با موهای پوشانده می شود مجاز نیستند (موها باید بر روی تصویر قابل مشاهده باشند)، که اغلب برای زنان مسلمان مشکل است.

کارتهای اقامت باید حاوی عبارات «دسترسی به بازار کار» باشند، اگر خارجی به کار در لهستان مشغول باشد . کارتهای صادر شده برای پناهندگان و متقاضیان حفاظت تحت حمایت در ابتدا اینگونه حاشیه نویسی را ندارند که می تواند دسترسی آنها به بازار کار را مختل کند به بعضی از مزایای اجتماعی آنان بکاهد. ذکر این نکته الزامی است که اجازه کار پناهندگان پس از 6 ماه صادر می شود.

مجوز اقامت بلند مدت اتحادیه اروپا در صورت وجود شرایط زیر در متقاضی صادر می شود:

1- حداقل پنج سال اقامت در لهستان به طور قانونی و به طور مداوم قبل از ارسال درخواست برای اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا

2-دارای منابع مالی پایدار و منظم که برای حفظ آن و خود و اعضای وابسته خانواده کافی است

3-بیمه مناسب بیمه درمانی داشته باشد

هزینه صدور مجوز اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا حدودا 150 یورو می باشد.

تابعیت لهستانی را می توان از طریق دو روش به دست آورد. اول، رئیس جمهور لهستان می تواند شهروندی را اعطا نماید. هر خارجی می تواند از رئیس جمهور تقاضا کند که شهروندی لهستان به او داده شود. هیچ شرایط و معیارهای خاصی برای به دست آوردن شهروندی در روش اول وجود ندارد. خارجی فقط باید یک فرم را با اطلاعات مربوط به خود پر نمایند و دلایل درخواست برای شهروندی لهستان را تشریح کنند. دانش لهستانی زبان مورد نیاز نیست و شهروندی به صورت رایگان ارائه می شود. نظر منفی ریاست جمهوری یک تصمیم نهایی است و نمی تواند مورد تجدید نظر قرار گیرد.

حالت دوم، یک خارجی می تواند واجد شرایط اخذ شهروندی گردد اگر مشمول موارد مطروحه در قانون باشد. چه پناهنده و چه متقاضی حمایت ابتدا باید اجازه اقامت دائم (zezwolenie na pobyt stały) یا اجازه اقامت طولانی مدت اتحادیه اروپا در لهستان را بدست آورند که طی 5 سال حضور دائم در کشور لهستان صادر می گردد. یک پناهنده بعد از صدور اقامت دائم و حضور متناوب به مدت دو سال در این کشور می تواند تقاضای اخذ تابعیت کند.

چرا پناهندگی در کشور لهستان اشتباه است؟

بر اساس یک مطالعه ای که توسط مرکز تحقیقات پیشگیری(یک مرکز علمی حرفه ای در دانشگاه ورشو) انجام شده است حدود 70 درصد از لهستانی ها تمایل ندارند پناهجویان در کشورشان زندگی کنند. اکثریت قریب به اتفاق معتقد هستند که مهاجران فرصت های کاری را از لهستانی ها می گیرند و پناهندگی در کشور لهستان عموما برای اقتصاد زیان آور است. این دیدگاه در اروپای شرقی به طور گسترده ای وجود دارد.
سیاستمداران در حال تجدید نظر در زمینه سیاست های پناهندگی در کشور لهستان هستند. از سوی دیگر، اتحادیه اروپا از لهستان خواسته است تا به منظور همسویی با کل اروپا نسبت به خارج کردن خارجی ها اقدام نماید.  یک سیاستمدار ارشد مدنی مدنی می گوید: «مردم نه تنها مهاجران را در اینجا نمی خواهند بلکه آنها را نمی فهمند، مردم آنها را دوست ندارند و باور دارند که نگهداری آنها بسیار هزینه بر و گران است»

در نتیجه، دولت به طور مداوم علیه تقسیم اتحادیه اروپا برای سهمیه پناهندگان و مقوله ی پناهندگی در کشور لهستان اعتراض کرده است ، که نشان می دهد که هر ساله چه تعداد پناهجو را بپذیرد. برای مثال اخیرا دولت لهستان تحت فشار سازمان های غیردولتی قرار گرفت که خواستار پذیرش 300 خانواده مسیحی سوریه بودند که توسط اسلام گراها تهدید به مرگ شده بودند. (اما تأکید شد که آنها مسیحی هستند و بنابراین به لحاظ فرهنگی بیگانه نیستند) به گفته کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، لهستان متعهد شده است که تنها 100 پناهنده سوری بین سال های 2016 و 2020 را بپذیرد.

لهستان هرگز برای پناهندگان کشور مهمان نوازی نبوده است. در سال 2014، رئیس ادارۀ مهاجرت فقط 732 تن از افراد خارجی را حمایت کرد و از ورود 2000 نفر به خاک این کشور جلوگیری شد. از جمله افراد پذیرفته شده، 115 فرد سوری بودند. جنگ داخلی در سوریه 4 میلیون نفر را مجبور به فرار کرده است. ضمنا حدود 5،500 مورد نیز اخراج شدند، به ویژه پناهندگانی که سعی در رسیدن به غرب اروپا، به ویژه آلمان را داشته اند.

حال دریافتیم که پناهندگی در کشور لهستان راه مناسبی برای مهاجرت به لهستان نمی باشد. پناهندگی در کشور لهستان علاوه بر عدم رضایت جو جامعه لهستان انتخاب مناسبی برای اخذ اقامت در این کشور نمی باشد و به هیچ وجه توصیه نمی شود. موسسه حقوقی ملک پور با همکاری موسسه mie اتریش پیشنهاد می کند جهت دریافت اطلاعات بیشتر با دفاتر رسمی ما تماس حاصل نموده و از مشاوره رایگان در این زمینه بهره مند شوید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ