پناهندگی در کانادا

پناهندگی در کانادا

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی در کانادا ، شرایط پناهندگی کانادا ۲۰۱۸ ، قوانین پناهندگی کانادا ۲۰۱۸ ، پناهندگی برای اتباع افغان در کانادا ، پناهندگی در کانادا با ویزای توریستی ، مقاله اخذ اقامت کانادا از طریق پناهندگی متعلق به موسسه حقوقی ملک پور می باشد.

موسسه حقوقی ملک پور آماده ی هرگونه همکاری با متقاضیان محترم و ارائه خدمات مشاوره ای با کیفیت بسیار بالا در این زمینه می باشد. کنوانسیون بین المللی ژنو در تاریخ ۲۸ جولای ۱۹۵۱ جهت حمایت از وضعیت پناهندگان تشکیل شد که اصلی ترین منبع حقوق پناهندگان در چارچوب  حقوق بین الملل به شمار می رود. به طور خلاصه در ماده یک آن در تعریف اصطلاح پناهنده، شخصی را معرفی کرده است که بنا به دلایلی پیرامون مذهب، نژاد، ملیت، داشتن یک عقیده سیاسی خاص یا عضویت در برخی احزاب اجتماعی در کشور خودش مورد شکنجه قرار خواهد گرفت. به همین دلیل از آن کشور خارج شده و نمی تواند یا اینکه نمی خواهد به کشور خود باز گردد؛ از همین رو تقاضای تابیعت کشور جدید را می کند. به عبارت دیگر مبنای تقاضای تابعیت او، ترس قابل توجیهی است که از کشور متبوع خود دارد.کانادا نیز از کشور های امضاکننده ی این پیمان می باشد که در این راستا قوانین پناهندگی در کانادا را جهت سامان بخشیدن به وضع پناه جویان ترتیب داده است. موسسه حقوقی ملک پور در مقاله ی پیش رو در صدد بررسی و توضیح این قوانین یعنی اخذ تابعیت کانادا از طریق پناهندگی است.

فایل صوتی توضیحات آقای ملک پور ( دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین ) در باب پناهندگی در کانادا

audio پناهندگی در کانادا

برنامه ی حفاظت از پناهندگان کانادا

سیستم پناهندگی در کانادا دارای دو بخش اصلی است:

۱-اسکان مجدد پناهندگان در برنامه بشر دوستانه برای افرادی که در خارج از کانادا هستند.

۲- برنامه پناهندگی در کانادا جهت حمایت از پناهندگانی که داخل خاک کانادا هستند.

اسکان مجدد پناهندگان در برنامه بشر دوستانه برای افرادی که در خارج از کانادا هستند:

پناهندگانی که برای اسکان مجدد به کانادا انتخاب شده اند، اغلب خانه های خود را به دلیل سختی غیر قابل باوری رها کرده اند و در بسیاری از موارد، مجبور به زندگی در اردوگاه های پناهندگان برای چندین سال بوده اند.

کانادا به عنوان یک عضو جامعه ی بین المللی برای پیدا کردن راه حل مناسب جهت مشکلات پناهندگان به کمیسیاریای عالی پناهندگان، همراه با حامیان بخش خصوصی جهت شناسایی پناهندگان برای اسکان مجدد همکاری می کند.

مطابق با قوانین کانادا، تمام موارد اسکان مجدد باید به دقت بررسی شود تا اطمینان حاصل شود هیچ یک از مسائل مربوط به امنیت، جرم و جنایت و یا سلامت وجود ندارد.

حامیان مالی خصوصی در سراسر کشور برای استقرار مجدد پناهندگان به دولت کانادا کمک می کنند؛ برخی از آنان به طور سازمان یافته برای انجام این کار، جهت حمایت از پناهندگان خارج از کشور به طور مداوم، با دولت کانادا قراردادهای اسپانسری امضا کرده اند.

 

برنامه پناهندگی در کانادا جهت حمایت از پناهندگانی که داخل خاک کانادا هستند:

در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۳۵۰۰ نفر به کانادا از این طریق درخواست پناهندگی نمودند. اما هرکسی واجد شرایط پناهندگی در کانادا نیست. برای مثال، افراد با جرایم جنایی جدی و افرادی که تقاضای پناهندگی آنان توسط کانادا رد شده باشد، واجد شرایط برای درخواست پناهندگی نیستند.

 

برنامه کمک به پناهندگان:  Resettlement Assistance Program

به طور کلی در ۴تا ۶ هفته اول، پس از ورود متقاضی به کانادا خدمات زیر به وی تحویل داده می شود:

۱-ارائه خدمات ورود و پذیرش

۲- اقامتگاه موقت

۳-کمک برای پیدا کردن محل اقامت دائمی

۴- نیاز سنجی به منظور افزایش آگاهی برای نیازهای استقرار آنها

۵- اطلاعات و جهت گیری خدمات به درک بهتر از زندگی در کانادا و تصمیم گیری آگاهانه

۶- ارتباط دادن برنامه های دیگر فدرال و استانی به منظور خدمات حل و فصل.

و همچنین خدماتی چون آموزش زبان انگلیسی و فرانسه، خدمات پشتیبانی مانند مراقبت از کودکان، کمک های حمل و نقل، ترجمه و تفسیر و مشاوره کوتاه مدت جزء برنامه هایی است که دولت کانادا برای همه ی تازه واردان از جمله پناهندگان در نظر گرفته است.

 

همچنین حامیان خصوصی برای مدت زمان دوره حمایت تازمانی که آنها از لحاظ مالی مستقل شوند مسوول ارائه حمایت مالی و عاطفی پناهندگانی هستند که اسپانسر آنها شده اند. این کمک ها شامل مسکن، پوشاک و مواد غذایی است. کمک مالی تا یکسال است اما برای برخی از پناهندگان واجد شرایط این مدت سه سال است. (http://www.cic.gc.ca/english/refugees/canada.asp)

آنچه خواندید ترجمه ای از توضیحات سایت رسمی کانادا در زمینه سیستم پناهندگی کانادا بود.

 

اکنون برای روشن تر شدن موضوع با استنباط از مطالب بالا و قانون مهاجرت و حمایت و پناهندگان کانادا « Immigration and Refugee protection act» قواعد را به صورت قابل فهم تری در اختیار خوانندگان قرار خواهیم داد:

 

اخذ تابعیت کانادا به روش پناهندگی:

در خارج از خاک کانادا:

این امر زمانی امکان پذیر می باشد که افرادی تحت عنوان اسپانسر یا حامی که از سوی کمیسیاریای عالی پناهندگان، شرکت ها، گروه ها و سازمان خصوصی که با دولت کانادا در این زمینه قرارداد دارند، افرادی را به عنوان پناهنده به دولت کانادا معرفی می کنند، در این صورت هزینه های زندگی شخص پناهنده تا یکسال برعهده ی آنان می باشد.

 

در داخل خاک کانادا:

این امر در داخل خاک کانادا به دوشیوه صورت می پذیرد؛ شیوه ی اول زمانی را شامل می شود که شخص پناهنده به محض ورود به کشور کانادا درخواست پناهندگی خود را اعلام  می کند، در این روش شخص پناهنده باید دلایل اثبات ادعای خودش را ظرف۱۵ روز به دولت کانادا تقدیم کند؛ و شیوه ی دوم نیز زمانی است که شخص پناهنده درخواست خود را مستقیماً در اداره مهاجرت و شهروندی کانادا CIC یا  Citizenship and Immigration Canadaمطرح می کند؛ در این شیوه شخص باید ضمن حضور فیزیکی در اداره مهاجرت و شهروندی کانادا تمامی ادله اثبات ادعای خویش را همزمان با طرح دادخواست به اداره مذکور ارائه دارد.

پس از بررسی در خواست آنان و متعاقباً حکم به رد تقاضا، حق اعتراض برای متقاضیان محفوظ است و پناهندگان از این حق برخوردارند که در زمان بررسی حق اعتراضشان در خاک کشور کانادا بمانند.

اما این قاعده یک استثنای مهم به خود اختصاص داده است و آن این است که اگر متقاضیان پناهندگی کسانی باشند که دولت متبوعشان کشور های امنی از دیدگاه دولت کانادا باشد، پس از رد درخواست پناهندگی شان اجازه ماندن در کشور کانادا را نخواهند داشت و سریعاً باید کشور را ترک کنند حتی اگر درخواست اعتراض آنان در دست بررسی باشد. لازم به ذکر است که درخواست پناهندگی چنین متقاضیانی در کمتر از ۲ ماه بررسی و تصمیم گرفته خواهد شد.

در این شیوه ی درخواست پناهندگی داخل خاک کانادا در مدت بررسی درخواست پناهندگان، هیچ یک از آنها اجازه ی کار در خاک دولت کانادا را نخواهند داشت مگر اینکه ۶ماه بگذرد و هنوز هیچ تصمیمی در خصوص تقاضای آنان از اخذ نشده باشد پس از آن می توانند از دولت کانادا برای کار کردن درخواست مجوز کنند. شخص متقاضی پناهندگی پس از گرفتن مجوز، تنها در صورت عدم توانایی تامین هزینه های زندگی خود تا ۶ ماه دیگر می تواند از دولت کانادا کمک مالی دریافت کند.

 

رد درخواست پناهندگی کانادا:

در صورتی که افراد متقاضی شامل یکی از افراد زیر باشند، در خواست آنان رد خواهدشد:

۱-قبلاً تقاضای پناهندگی آنان توسط دولت کانادا رد شده باشد.

۲- تقاضای پناهندگی آنان در کشور دیگری در حال بررسی باشد.

۳-قبلاً درخواست پناهندگی آنان توسط کشور دیگری که عضو کنوانسیون ژنو بوده پذیرفته نشده باشد.

۴- جزء اشخاصی باشند که به دلیل نقض حقوق بشر و اعمال تروریستی اجازه ی ورود به خاک کانادا را ندارند.

۵- درخواست پناهندگی خود را پس گرفته باشند.

۶- به واسطه ی آمریکا وارد کانادا شده باشند.

 

نتیجه:

سایت رسمی دولت کانادا پناهندگان را افرادی معرفی می کند که به دلیل ترس موجه از کشور خود فرار کرده اند و بنابراین قادر به بازگشت به خانه نیستند، بسیاری از آنان از کشور های جنگ زده می آیند و وحشت غیر قابل تصوری را تجربه کرده اند. دولت کانادا شخص پناهنده را از یک مهاجر متفاوت می داند؛ مهاجر را کسی معرفی می کند که خواهان اقامت دائم در یک کشور است اما پناهندگان کسانی هستند که مجبور به فرار از کشور خود هستند. دولت کانادا جهت حمایت ازاین اشخاص قوانینی را وضع کرده که آنها به طور خلاصه بایکدیگر بررسی کردیم.

مضافاً از نظر دور نمی داریم که موسسه حقوقی ملک پور این روش را به هموطنان ایرانی عزیز توصیه نمی کند چرا که شخص پناهنده با نوعی بی احترامی به کشورش درصدد کسب تابعیت به روشی تقلب آمیز است که ازین منظر در صورت موافقت کشور پذیرنده راهی بی بازگشت را بر می گزیند که بیشتر از همه به خود شخص پناهنده فشارهای روحی روانی کثیری وارد شود.

لذا موسسه حقوقی ملک پور با بیش از ده سال سابقه در این حوزه خوانندگان محترم را نسبت به خطرات و جزئیات پناهندگی در کانادا آگاه می کند و خدمات مشاوره ای مناسبی را به هموطنان عزیز جهت مهاجرت به کانادا ، راههای قانونی مهاجرت به کانادا ، همچون تحصیل در کانادا ، کار در کانادا ، اخذ ویزای تحصیلی کانادا ، ویزای کار کانادا ، سرمایه گذاری در کانادا ، ویزای همراه کانادا و … ارائه می دهد. میتوانید جهت اخذ مشاوره رایگان با دفاتر ما در وین تماس حاصل بفرمایید.

 

17 پاسخ
 1. soran aram گفته:

  باسلام من مدت چهارساله درترکیه پناهنده هستم وا سازمان ملل دوساله قبولی دارم ودرحال حاضری پرونده من دربخش تعیین کشور می باشد افرادی هستن درشهرونکوور که بابنده آشنایی دارن وانان نیز حاضربه همکاری جهت وردنه کانادا هستن ازشما درخواست دارم بندرو راهنمایی کنید که به چه تریق اقدام نمایم تاکشور کانادا پرونده منوازسازمان تحویل بگیرد باتشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام. ما برای پناهندگی هیچ گونه خدماتی نداریم و به هیچ عنوان این روش را به شما توصیه نمی کنیم. می توانید برای اطلاع از روشهای قانونی با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 2. mie editor2 گفته:

  با سلام. ما به هیچ عنوان روش پناهندگی را به شما توصیه نمی کنیم و خدماتی در این زمینه نداریم. برای اطلاع از راه های قانونی مهاجرت به کانادا می توانید با دفاتر ما تماس بگیریدو

  پاسخ
 3. mie editor2 گفته:

  با سلام دوست من که آقایی ۴۵ ساله هستن از طریق برادرشان موفق به کسب ویزای ماتیپل شدند و یک بار هم به کانادا سفر کردند. اقدام ایشان برای اخذ ویزا برای همسر و دو فرزندشان نامرفق بود. ایشان مهندس هستند و تصمیم دارند در سفر بعدی خود درخواست پناهندگی کنند. خواهش میکنم با توجه به محدودیت مالی ایشان راهنمایی بفرمایید در خصوص پناهندگی اقدام ایشون باید به چه صورت باشه تا در کوتاهترین و مطمئنترین زمان ممکن بتوانند برای فرزندان خودشون اقدام کنند. ضمنا اگر راه قانونی و مطمئن تری وجود دارد ممنون میشم مطرح بفرمایید.

  پاسخ
 4. mie editor2 گفته:

  با سلام. ما راه های قانونی را به شما پیشنهاد می کنیم و روش پناهندگی به هیچ عنوان به شما توصیه نمی شود. این نکته نیز لازم به ذکر است که اخذ ویزای کشور آمریکا در حال حاضر بسیار دشوار است. برای اخذ اطلاعات بیشتر می توانید با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

  پاسخ
 5. mie editor2 گفته:

  درود و عرض ادب بنده ۳۹ ساله و شوهرم هر دو علمی هستیم و همسرم از چهره های علمی در کشور است در درگیریهای اخیر ایران که به تازگی اتفاق افتاد چون من شرکت داشتم مورد تهدید قرار گرفته ایم و همسرم را در صدد هستند که از پست خود کنار بگذارند و خودم که دانشجوی دکترا هستم را پزیرش نکنند و موجب آزار و اذیت قرار گرفته ام خواهش من از شما جواب دادن به ۲ سوال من است ۱ من و دو فرزندم ویزای توریستی به کانادا را داریم اگر به کانادا بیاییم و در خواست پنآهندگی بکنم آیا قبول می کنند ۲از راهای مختلف در صدد مهاجرت هستم حتی eb1 آمریکا را پرونده دارم ولی هر لحظه برایم اینجا ماندن برایم قابل تحمل نیست و مطمئنم در آینده برای بچه‌ها یم مشکل درست می کنند شما چه پیشنهاد میدهید .ممنون میشم اگر راهنمایی کنید

  پاسخ
 6. haid.... گفته:

  سلام من یک دختر افغان هستم و یک مدت کوتاهی میباشد که به همراه خانواده ام به ایران آمدیم از آنجایی که در افغانستان جان برادر بزرگترم و پدرم در خطر بود و همیشه از سوی تعدادی از افراد ناشناس تهدید به مرگ میشدن ما مجبورشدیم تا به ایران به صورت ناشناس وارد شویم ولی اکنون نیز دوباره آن افراد برادربزرگم و پدرم را تهدید میکنن و ایران هم دیگر برای ما امن نیست…مدارکی نیز درخصوص این مسئله دارا هستیم حال میخواهم بدانم چطورمیتوانیم به کانادا پناهنده شویم ….آیا راهی وجود دارد؟؟؟؟

  پاسخ
 7. کشتورز گفته:

  بنده داکتر زنانه میباشم در افغانستان ولایت کندزدر دفاتر دولتی و غیر دولتی ایفای وظیفه نمودم اکنون نظر به مشکلات وضعیت امنیتی و هنچنان تهدید های وظیفوی زندگی را با مشکلات سپری مینمایم میخواهم برای بهتر شدن وضیعت روحی فرزندانم به کشور کانادا پناهنده شوم درین مورد روشنی دهید ممنون شما.

  پاسخ
 8. mohadeseh گفته:

  سلام ومرسی بابت متن مفیدتون.
  من ۱۹ سالمه و میخام مهاجرت کنم به خاطر یسری مشکلات
  چون اوضاع مالی خوب نیست و هیچ حمایتی بعد از رفتن ندارم تنها راهی که جلومه پناهندگیه
  میشه لطفا کمک کنین که باید از کجا شروع کنم و اسپانسر از کجا باید پیدا کنم؟

  پاسخ
 9. پیمان انوری گفته:

  با عرض ادب و احترام خدمت شما زحمت کشان
  بنده پناهنده کشور آلمان هستم و نزدیک به دو هفته میشه قبولی سه ساله گرفتم سؤال من از محضر شما این هستش که آیا من میتونم با پاس آبی پناهندگی وارد کانادا بشم و اونجا درخواست پناهندگی بدم خیلی ممنون میشم اگه بهم یه جواب روشن بدید.
  با نهایت تشکر از زحمات شما

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   چند نکته در خصوص سوال شما مطرح میشه
   سوال اول اینکه شما میتونید با پاسپورت آلمانیتون درخواست ویزای کانادا بکنید یا نه باید تشریف ببرید در سفارت کانادا در خواست ویزا بکنید اگر با ویزای شما موافقت شد میتوانید وارد کانادا بشید
   اما وقتی وارد کانادا شدید اینکه درخواست پناهندگی مجدد بدید اصلا منطقی نیست برای اینکه در آلمان شما هیچ مشکلی نداشتید . بر فرض که شما در کیس پناهندگی آلمان مدعی شدید که در ایران مشکل داشتید و به این دلیل وارد آلمان شدید و درخواستتون مورد موافقت قرار گرفت اما در کانادا به چه دلیل میخواهید درخواست پناهندگی بدهید هر چند که احتمالش هست که مورد موافقت قرار بگیرد

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.