پناهندگی در فرانسه

پناهندگی در فرانسه

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی در فرانسه را میتوان یکی از بدترین راه های مهاجرت به فرانسه شناخت . مهاجرت به فرانسه در طول سال های اخیر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است که البته راه های بسیاری برای ورود به این کشور زیبا وجود دارد . انتخاب راه پناهندگی یکی از اشتباه ترین حالات ممکن است که افراد میتوانند انجام دهند زیرا برای تمامی افراد راه های قانونی برای مهاجرت وجود دارد .

پیشنهاد میگردد که قبل از مطالعه کامل این مقاله ویدیو ها و ویس های موجود در این بخش را که توسط آقای  ملک پور (دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه ملی وین و دانشجوی حقوق تجارت بین الملل در کشور سوئیس و وکیل پایه یک دادگستری ایران )در باب خطرات کلی پناهندگی است را مشاهده نمایید تا اطلاعات بیشتری را در باب خطرات پناهندگی است را کسب نمایید .

فایل های تصویری آقای  ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین)در باب خطرات پناهندگی

video پناهندگی در فرانسه
video پناهندگی در فرانسه

یکی از طرق مهاجرت، مهاجرت از طریق پناهندگی می باشد. پروسه ی درخواست پناهندگی در سال ۲۰۱۵ در جهت تسهیل روند تقاضای پناهندگی تغییر پیدا کرده است با این وجود، این روند همچنان دارای پیچیدگی های بسیاری بوده و دربرخی از موارد نیز کیس های پناهندگی قابل درک و اقناع نمی باشد. در پناهندگی در فرانسه ممکن است روند درخواست پیچیده تر و طولانی شود، از این رو شما باید خود را به جهت حمایت از طرف انجمن آماده کنید. روند تقاضای پناهندگی در فرانسه بدین صورت است که ، ابتدا لازم است به بخش پذیرش پناهندگانPADA مراجعه کنید و مستقیماً نمیتوان به استانداری یا به اداره پناهندگی فرانسه (Ofpra) مراجعه کرد. چنانچه هر چه سریع تر خود را به بخش پذیرش معرفی نمایید و اعلام کنید که بیشتر از ۱۲۰ روز است که داخل خاک فرانسه شده اید، پس از آن استانداری یا اداره پناهندگی فرانسه به سرعت به کارتان رسیدگی خواهد کرد.

فلذا افرادی که در کشور خود مورد تهدید قرار میگیرند و دولت کشورشان نمی تواند از آنها محافظت کند میتوانند از دولت دیگری درخواست حفاظت کنند و به عبارت دیگر به آن کشور پناه ببرند. .قوانین اروپا مشترک است ، اما هر دولت اروپایی روش خاص خود را اعمال می نماید.

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره گیری از وکلای خبره و حقوق دانان برجسته شما را با طرق قانونی مهاجرت آشنا نماید فلذا در این موسسه ارایه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود..

پذیرش درخواست پناهندگی (پلت فرم پذریش PADA)

برای درخواست پناهندگی، ابتدا لازم است به بخش پذیرشPADA مراجعه کنید و مستقیماً نمیتوان به استانداری یا به اداره پناهندگی فرانسه (Ofpra) مراجعه کرد. چنانچه هر چه سریع تر خود را به بخش پذیرش معرفی نمایید و اعلام کنید که بیشتر از ۱۲۰ روز است که داخل خاک فرانسه شده اید، پس از آن استانداری یا اداره پناهندگی فرانسه به سرعت به کارتان رسیدگی خواهد کرد.

*آدرس بخش های پذیرش درخواستهای پناهندگی را می توانید از لینک ذیل دانلود نمایید.

http://www.gisti.org/IMG/pdf/adresse_pada_fev2016_site.pdf

وظایف بخش پذیرش

 • ارایه اطلاعات در جهت آگاه سازی شما و در اختیار قرار دادن برگه هایی که توسط سازمان مهاجرت فرانسه (Ofii) که یک ارگان دولتی است، جهت اطلاع پناهندگان.
 • کمک در جهت پر نمودن برگه درخواست پناهندگی که شامل سوالاتی از قبیل: مشخصات فرد (نام و نام خانوادگی، ملیت، وضعیت تاهل..)، مسیر سفر از کشور مبدا، طریقه ورود به فرانسه، و اینکه آیا قبلا تقاضای پناهندگی در فرانسه و یا در اروپا کرده اید یا خیر؟ (اطلاع از مسیری که شما طی نموده اید این امکان را به آنها می دهد تا بدانند آیا از سایر کشورهای اتحادیه اروپا عبور کرده اید یا خیر تا در این صورت قانون دوبلین را اجرا کنند (
 • و بررسی درخواست ها به منظور اطمینان حاصل کردن از تکمیل آن به انضمام چهار قطعه عکس و ارسال آن به استانداری یا اداره پناهندگی فرانسه.

تمامی این اطلاعات مستقیما به اداره پناهندگی فرانسه فرستاده خواهند شد .

فایل های صوتی آقای ملک پور (فارغ التحصیل حقوق عضو کانون وکلای دادگستری و مشاوران حقوقی ایران و دانشجوی دکترای حقوق دانشگاه ملی وین)در باب پناهندگی در فرانسه

audio پناهندگی در فرانسه
audio پناهندگی در فرانسه

اقدامات اولیه جهت تقاضای پناهندگی در فرانسه

 • انتخاب متقاضیان توسط استانداری (روند معمولی و روند تسریع شده)
 • در استانداری اثرانگشت از شما گرفته می شود تا متوجه شوند آیا اسم شما در فهرست یوروداک Eurodacثبت شده است یا خیر.
 • به شما یک attestation de demande d’asile( تاییدیه درخواست پناهندگی) داده خواهد شد.

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره گیری از وکلای خبره و حقوق دانان برجسته شما را با طرق قانونی مهاجرت آشنا نماید فلذا در این موسسه ارایه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود..

سازمان مهاجرت فرانسه OFII

سازمان مهاجرت فرانسه یک سازمان دولتی است که وظیفه دارد پناهجویان را از حقوقشان آگاه ساخته و مسئولیت سکونت و کمک مالی آنها را برعهده می گیرد. در این خصوص سازمان مهاجرت به شما پیشنهاد می دهد به منظور بهره مندی از مسکن و کمک های مالی فرمی را امضا نمایید که در این صورت شما می توانید از امکاناتی که برای شما فراهم شده است استفاده نمایید.

این کمک های مالی ADAدر موارد ذیل قطع می شود اگر:

 • شما پیشنهاد مسکن را بدون هیچگونه دلیل موجهی رد کرده باشید.
 • اگر شما یک یا چندین وقت ملاقات در استانداری یا سازمان مهاجرت فرانسه را از دست داده باشید.
 • اگر شما مسکنی که برای شما تدارک دیده شده است را بدون دلیل موجهی برای ۵ روز ترک کرده باشید.

جهت کسب اطلاعات در مورد کمک های مالی ADA، می توانید با شماره مرکزی سازمان مهاجرت تماس حاصل فرمایید: ۰۱٫۴۱٫۱۷٫۷۳٫۲۳

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره گیری از وکلای خبره و حقوق دانان برجسته شما را با طرق قانونی مهاجرت آشنا نماید فلذا در این موسسه ارایه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود..

روشهای پناهندگی در فرانسه

دو روش پناهندگی در فرانسه وجود دارد:

یکی معمولی و نرمال، که بهترین تضمین را دارد.

یکی با اولویت، که عمدتا برای افرادی که پناهندگی در مرکز را درخواست میدهند، یا برای کسانی که تصمیم به ترک خاک فرانسه را دارند،که سریع تر و با ضمانت کمتر است.

روش اولویت

اگر یک پناهندگی منطبق با دوبلین دوم انجام شود، مقام ریاست فرانسه نمیتواند آن را رد کند،حتی اگر متقاضی در مرکز نگهداری اجرایی بازداشت باشد.

دفتر فرانسه برای حمایت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت (OFPRA) پاسخگوی متقاضیان ظرف مدت ۱۵ روز میباشد.

این پاسخ عمدتآ به افرادی داده می شود که کشور آنها امن می باشد .این کشورها شامل:
بوسنی .صربستان .کرواسی .هند .غنا .مقدونیه. یوگسلاوی .مغولستان. تانزانیا .اوکراین
افرادی که از این کشورها باشند باید ظرف مدت تعین شده خاک فرانسه را ترک کنند که در صورت عدم ترک کشور فرانسه بعد از مدت تعین شده پلیس سرحدی و امور اتباع خارجه موظف است تا این افراد را به کشور شان بازگرداند.
امور اتباع خارجه وظیفه دارد تا در مدت تقاضای پناهندگی، امکانات خوابگاه برای پناهجویان فراهم کند.
اگر هیچ خوابگاهی برای شما فراهم نشده باشد شما می توانید از دادگاه درخواست کنید و در این روش گرفتن کمک و یا مشاوره از انجمن حقوقی مهم میباشد.

نتایج روند دوبلین بر روی پرونده پناهندگی

روند قانون دوبلین ممکن است چند ماه به طول بیانجامد، در این مدت:

 • شما نمی توانید از فرانسه درخواست پناهندگی کنید. استانداری به شما یک تاییدیه مخصوص درخواست پناهندگی “روند قانون دوبلین” اعطا خواهد کرد.
 • همه پناهندگان از حقوق یکسانی برخوردار خواهند بود (کمک مالی، بیمه درمانی، ثبت نام فرزندان در مدرسه…) اما به شما اجازه سکونت در کمپ پناهندگان (adaC) داده نمی شود.
 • امکان این هست که در طول این مدت خانه نشین شوید (برای مدت ۶ ماه، و یکبارقابل تمدید میاشد) و یا حتی شما را جهت فرستادن به کشور مسئول رسیدگی به درخواست پناهندگیتان به یک بازداشتگاه بفرستند.

تحویل درخواست به سازمان پناهندگی

بعد از وقت ملاقات در استانداری، شما بایستی فررم درخواست پناهندگی خود را به زبان فرانسوی پرنمایید و به سازمان پناهندگی تحویل دهید. تاریخ و امضا بزنید و ظرف ۲۱ روز از زمان دریافت تاییدیه درخواست پناهدگی از طریق پست سفارشی و همراه با تاییدیه دریافت آن به سازمان پناهندگی ارسال کنید و یا خود شخضا آن را تسلیم دارید.

چنانچه پرونده شما کامل باشد شما از سازمان پناهندگی، “ثبت درخواست پناهندگی” را دریافت خواهید کرد.

. موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره گیری از وکلای خبره و حقوق دانان برجسته شما را با طرق قانونی مهاجرت آشنا نماید فلذا در این موسسه ارایه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود..

اجازه کار

در ماههای نخست درخواست پناهندگی در فرانسه اجازه کار وجود ندارد.

اما این امکان وجود دارد که ۹ ماه پس از تسلیم تقاضای پناهندگی درخواست اجازه کار نمایید در صورتی که :

 • اگر سازمان پناهندگی فرانسه در مورد پرونده شما تصمیم گیری نکرده باشد
 • اگر در CNDA دادگاه ملی حقوق پناهند گی درخواست تجدید نظر کرده باشید

تاثیر پناهندگی فرد در وضعیت خانواده اش

 • اگر شما به عنوان پناهنده پذیرفته شوید، اعضای خانواده تان طبق شرایط خاصی، کارت اقامت ۱۰ ساله دریافت خواهند کرد.
 • چنانچه شما تحت حمایت یارانه ای هستید، اعضای خانواده تان در شرایط خاصی کارت اقامت موقت ۱ ساله دریافت خواهند کرد که به مدت ۲ سال قابل تمدید خواهد بود.

در زمان پناهندگی تحصیل

تا زمانیکه شما درخواست پناهندگی خود را ارائه کرده اید این امکان وجود دارد که فرزندان شما در نزدیک ترین مدارس و مراکز آموزشی به تحصیل مشغول شوند.

امتناع از درخواست پناهندگی

با توجه به مقررات دوبلین دوم، یک پناهجو میتواند تنها در اولین کشوراتحادیه اروپا که قدم نهاده و از او اثر انگشت گرفته شده درخواست پناهندگی کند. پناهجویانی که اثر انگشت آنها در پایگاه داده یوروداک ثبت شده ، قبل از اینکه به فرانسه برسند با توجه به نامه ای که مقامات فرانسه به صورت پرینت شده به آنها میدهند نسبت به این کشور دیپورت میشوند، این تصمیم در بعضی مواقع باعث جدال در دادگاه میشود .

موسسه حقوقی مهاجرتی ملک پور مفتخر است با بهره گیری از وکلای خبره و حقوق دانان برجسته شما را با طرق قانونی مهاجرت آشنا نماید فلذا در این موسسه ارایه خدماتی در باب پناهندگی ارائه نمی شود.

در چند سال اخیر مهاجرت از طریق پناهندگی به طریق فزاینده ای افزایش پیدا کرده است حال اینکه بسیاری از پناهجویان با حقوق خود و حتی خطرات و معایب این روش مهاجرتی آشنایی ندارند. این روند همچنان دارای پیچیدگی های بسیاری بوده و دربرخی از موارد نیز کیس های پناهندگی قابل درک و اقناع نمی باشد.

افرادی که در کشور خود مورد تهدید قرار میگیرند و دولت کشورشان نمی تواند از آنها محافظت کند میتوانند از دولت دیگری درخواست حفاظت کنند و به عبارت دیگر به آن کشور پناه ببرند. .قوانین اروپا مشترک است ، اما هر دولت اروپایی روش خاص خود را اعمال می نماید.

در فرانسه نیز ممکن است روند درخواست پناهندگی پیچیده تر و طولانی شود. درخصوص روند تقاضای پناهندگی در فرانسه بدین صورت است که ، ابتدا لازم است به بخش پذیرشPADA مراجعه کنید و مستقیماً نمیتوان به استانداری یا به اداره پناهندگی فرانسه (Ofpra) مراجعه کرد.

پناهندگی در فرانسه را میتوان به جرات بدترین راه مهاجرت به فرانسه تلقی کرد . این کشور زیبا دارای راه های مهاجرت بسیار زیادی است و شما میتوانید با مطالعات کافی و مناسب و مشورت با مشاورین سطح بالا یکی از راه های مهاجرت به فرانسه را انتخاب نمایید . باز هم تاکید میکنیم که بهتر است فایل های صوتی و تصویری این بخش را به صورت رایگان مشاهده نمایید تا اطلاعات مناسبی را در باب این موضوع کسب نمایید.

شما عزیزان می توانید در صورت هر گونه سوال در رابطه با مهاجرت به فرانسهو مهاجرت تحصیلی و مهاجرت کاری و اخذ اقامت دائم در اروپا ، با دفتر موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران  تماس حاصل نموده و از طریق مشاورین و کارشناسان حقوقی و وکلای رسمی این دفاتر به صورت تلفنی و رایگان مشاوره ی تخصصی دریافت نمایید .

4 پاسخ
 1. Behi.hp گفته:

  با سلام
  خدمت جناب آقای دکتر ملکپور
  بنده ۳۲ سالمه و به همراه همسر و فرزندم که ۸ساله میباشد قصد مهاجرت به اروپا بیشتر اتریش را دارم و تمام پولی که میتوانم فراهم کنم ۴۰ هزار دلار میباشد تحصیلاتم دیپلم است و شغلم هم آزاد پیشنهاد شما مهاجرت از چه طریقی میباشد؟

  تشکر میکنم از وقتی که میگذارید و پاسخ میدهید

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم نیاز به اطلاعات کاملتر و جزیی تری از شما داریم و برای اینکه بتوانیم پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 2. Mahdi گفته:

  واقعا عالی بود، سپاس فراوان از دکتر ملک پور و همکاران محترم

  شنیدم در فرانسه، همون روزهای اولی که درخواست پناهندگی میکنی ، بهت کمپ نمیدن و شاید یک ماه تا سه ماه بعد هم بهت کمپ ندن!!! خواستم بپرسم این واقعا حقیقت داره؟؟ راسته که میگن تو این مدت، پناهنده ها و بعضا ایرانی ها مجبور شدن تو خیابون ویا زیر پل بخوابن !!؟؟؟ من واقعا دوس ندارم زیرپل بخوابم!

  من بیست سالمه و داریم خانوادگی برای ویزای شینگن از فرانسه اقدام میکنیم، اما من دارم رو این موضوع کار میکنم که برم اما برنگردم و به تنهایی درخواست پناهندگی بدم….

  البته خیلی دوش داشتم تو کشورهایی مثل امریکا و آلمان درخواست پناهندگی بدم اما چون شرایط گرفتن ویزا از این کشورها رو ندارم و همچنین اصلا قصد ندارم قاچاقی سفر کنم، به همین دلیل فرانسه رو انتخاب کردم

  از آقای ملکپور ممنون میشم اگه در رابطه با پناهندگی در فرانسه تو کانالشون در تلگرام وویس بزارن

  با سپاس فراوان

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.