پناهندگی در سوئیس

پناهندگی در سوئیس

پناهندگی در سوئیس ممکن است در ذهن هر متقاضی مهاجرت به سوئیس برای اخذ اقامت سوئیس پس از گرفتن وکیل مهاجرت ایجاد شود . اما افراد از خطرات پناهندگی اطلاع دقیقی ندارند . قبل از پرداختن به بحث پناهندگی در سوئیس این نکته را به صراحت بیان می نماییم که موسسه حقوقی ملک پور در خصوص پناهندگی در سوئیس خدماتی ارائه نمی دهد و صرفا جهت اطلاع شما عزیزان از شرایط این مقاله به نگارش درآمده است . و در زمینه راههای قانونی مهاجرت مانند تحصیل در سوئیس و یا کار در سوئیس و یا سرمایه گذاری در سوئیس دارای به روزترین اطلاعات می باشد .

فایل های موسسه mie درباب پناهندگی

video پناهندگی در سوئیس
video پناهندگی در سوئیس
audio پناهندگی در سوئیس
audio پناهندگی در سوئیس

کشور سوئیس از نظر پذیرش هرساله‌ی پناهنده، چهارمین کشور اروپایی است. آسان بودن پناهندگی در سوئیس و قرار گرفتن این کشور در محدوده بالکان، منجر به افزایش نرخ پناهندگی در سوئیس شده است.

در این مقاله شرایط پناهندگی در سوئیس به صورت عمومی، حدود و ثغور قوانین پناهندگی در سوئیس براساس کنوانسیون بین‌المللی پناهندگی و قانون داخلی سوئیس و نیز مفاد مرتبط با شرایط پناهندگی در سوئیس برطبق قانون اتباع خارجی این کشور، بررسی گردیده است.

قوانین پناهندگی در سوئیس :

قانون داخلی پناهندگی در سوئیس براساس مفاد کنوانسیون بین‌المللی گونا در ارتباط با شرایط پناهندگان نگاشته شده است. همان‌طور که این کنوانسیون مقرر می‌دارد که پناهندگان قانونی باید از حداقل امکانات بهره‌مند شوند، قانون پناهندگی در سوئیس نیز برای پناهندگانی که به رسمیت شناخته شده‌اند، پناهگاه (محل اقامت) در نظر گرفته، در صورت لزوم از آنها به صورت موقت حمایت کرده، از نظر اجتماعی به آنها رسیدگی می‌کند و نهایتا به آنها این امکان را می‌دهد که پس از گذشت ده سال مجوز اقامت دائمی دریافت کنند. قانون پناهندگی سوئیس، پناهندگانی را به رسمیت شناخته شده و  به آنها مجوز پناهندگی B اعطا می‌کند که “در کشور مادری‌شان یا در کشوری که آخرین اقامتگاه‌شان بوده است، مورد ستم و زیان‌های جدی قرار گرفته باشند یا ترس جدی و معتبری مبنی بر در معرض برخی ستم‌ و آزارها قرار گرفتن، داشته باشند.”

براساس قانون پناهندگی در سوئیس ، ارائه برخی کمک‌های اجتماعی به پناهندگان الزامی است. به دنبال این ضرورت، شهرداری‌ها در مناطق مختلف سوئیس، براساس قانون داخلی این کشور، مقرر داشته‌اند که افراد مقیم سوئیس اجازه ندارند املاک خود را به پناهندگان اجاره دهند. تصویب این مقرره برخاسته از این نگرانی است که پناهندگانی که دارای مجوز B هستند به صورت بی‌رویه از منافع رفاه اجتماعی استفاده کنند و این موضوع از نظر اقتصادی عواقب مخربی به را دنبال داشته باشد.

متقاضیان پناهندگی در سوئیس ، عموما از شهر مرزی تیسینو وارد خاک سوئیس می‌شوند، شهری که براساس آمار 5760 مهاجر غیرقانونی در آن سکونت دارند.

متقاضیان پناهندگی در سوئیس برای استفاده از اقامتگاه‌های مخصوص پناهندگان درخواست داده‌اند، باید فرآیند اقامه این درخواست را نزد مرجع قانونی آن تکمیل کنند. با این وجود، 20 تا 40درصد از پناهندگانی که در این زمینه به مراجع قانونی مراجعه می‌کنند، از آنجایی که می‌خواهند امکان مهاجرت به آلمان را هم داشته باشند، از ارائه اطلاعات دقیق خود و الکترونیکی کردن این اطلاعات، خودداری می‌کنند. براساس قانون سوئیس، این افراد به عنوان مهاجران غیرقانونی شناخته می‌شوند.

براساس گزارشات واصله از برخی مناطق کشور سوئیس، تعداد پناهندگانی که از مراجعه به مراکز قانونی برای ثبت اطلاعات خود امتناع کرده‌اند، به 50 تا 90 درصد رسیده است. بر همین اساس است که مسئولین این مناطق به این نتیجه رسیده‌اند که مهاجران و متقاضیان پناهندگی در سوئیس ، از این کشور به عنوان گذرگاهی برای رفتن به سایر کشورهای اروپایی ازجمله آلمان استفاده می‌کنند.

به دنبال این موضوع، کشور سوئیس در سال 2014 یک طرح جدید در راستای کنترل کردن حجم پناهندگان وارد شده به این کشور، ارائه داد. براساس این طرح، سهمیه مشخص و محدودی به پذیرش پناهندگان به صورت سالانه اختصاص داده شده است؛ با این حال، در برخی مناطق و برخی شهرهای سوئیس، ازجمله منطقه Oberwil-Lieli، همین سهمیه سالانه نیز رعایت نمی‌گردد، زیرا فرماندار و مردم این منطقه معتقدند حضور پناهندگان در محل زندگی آنها موجب بروز برخی اختلالات در روند زندگی آنها شده است و بر همین اساس خواستار اخراج آنها می‌باشند.

مردم کشور اریتره، بیشترین جمعیت پناهندگی در سوئیس را تشکیل می‌دهند. حدود 34500 نفر از مردم اریتره در نتیجه کشمکش‌های سخت و شدید با اتیوپی، از خانه‌های خود گریخته‌اند. کشور سوئیس از دیرباز پناهندگانی را که به صورت غیرقانونی از اریتره خارج شده‌اند را می‌پذیرفته و اقامتگاه‌های قانونی را در اختیار آنها می‌داده است.

در ادامه بحث پناهندگی در سوئیس می توان بیان نمود که علاوه بر مردم اریتره، بسیاری از پناهندگانی که قصد مهاجرت از ایتالیا به آلمان را دارند نیز، از کشور سوئیس عبور می‌کنند. در همین راستا، مامورین مرزی این کشور به صورت جدی مهاجرانی را که برای دریافت اقامتگاه قانونی در سوئیس اقدام نکرده‌ و اطلاعات خود را در مراکز قانونی به ثبت نرسانیده‌اند، به ایتالیا بازمی‌گرداند. در سال 2016، بیش از هزار پناهنده به ایتالیا برگردانده شدند. مهاجران اخراج شده شامل صدها مهاجر تنها و خردسال و نیز بسیاری از خانواده‌ها بودند.

دلایل فسخ مجوز پناهندگی در سوئیس :

ممکن است مجوز پناهندگی در سوئیس به دلایل ذیل فسخ گردد :

  • ارائه اظهارات غلط یا پنهان کردن برخی واقعیت‌ها در فرآیند صدور مجوز پناهندگی
  • ارتکاب اقدامات مجرمانه در سوئیس
  • اقدام در راستای تهدید امنیت ملی

شرایط استخدام پناهندگان در پناهندگی در سوئیس :

پناهندگان قانونی که به آنها اقامتگاه داده شده است، اجازه اشتغال به کار و استخدام در سوئیس را دارند و می‌توانند بدون هیچ محدودیتی شغل و حرفه خود را تغییر دهند.[1] در همین راستا کارفرمایان مکلف‌اند بدون اعمال تبعیض در این زمنیه نیروهای کاری خود را جذب کرده و حقوق و شرایط کاری یکسانی را برای همه آنها فراهم کنند.[2] لازم به ذکر است که پناهندگان، بجز مالیات مقرر، ملزم به پرداخت هیچ مبلغ دیگری با عناوینی ازجمله عوارض نیستند.

شرایط رفاهی و بیمه سلامت برای متقاضیان پناهندگی در سوئیس :

متقاضیان پناهندگی در سوئیس باید در مقابل بیماری‌ها بیمه گردند. علاوه بر این، پناهندگان قانونی که نمی‌توانند خودشان از طریق منابع مالی و غیرمالی خود، تامین کنند؛ می‌توانند از منافع اجتماعی استفاده کنند. این افراد مستحق استفاده از منفعت‌هایی مشابه کمک‌های اجتماعی‌ ارائه شده به افراد محلی می‌باشند.[3] با این حال در فرضی که شخص سومی از این افراد حمایت مالی کند، آنها از استفاده از این منافع اجتماعی مستثنی می‌گردند .

تشکیل خانواده برای متقاضیان  پناهندگی در سوئیس :

همسران و یا پارتنرهای رسمی پناهندگان قانونی و نیز فرزندان صغیر آنها، به عنوان مهاجران قانونی شناسایی می‌گردند و به آنها اقامتگاه مخصوص پناهندگان اعطا می‌شود. وجود هیچ اوضاع و احوال خاصی، از اعمال این قاعده جلوگیری نمی‌کند.

حقوق ائتلافی برای متقاضیان پناهندگی در سوئیس :

تشکیل ائتلاف‌های کاری، اجتماعی و فرهنگی برای پناهندگان باید تسهیل گردد.[4] پناهندگان حق دارند از حقوق ائتلافی خود سود ببرند. اجرای این امر برعهده شهردار یا فرماندار هر منطقه است.[5]

سفر به خارج از کشور :

متقاضیان پناهندگی در سوئیس می‌توانند در راستای سفر به کشورهای دیگر، برای دریافت مدرک سفر خارجی پناهندگان، اقدام کنند. همه پناهندگان قانونی می‌توانند این مدرک را دریافت کنند. این مدرک به آنها اجازه می‌دهد که به خارج از کشور سفر کرده و مجددا به سوئیس بازگردند.[6] مدرک سفر پناهندگان برای سفر به همه کشورها معتبر است، بجز کشور مادری شان یا کشوری که از آنجا مهاجرت کرده‌اند. اگر پناهنده‌ای به کشور مادری خود یا کشوری که از آن مهاجرت کرده بازگردد و خود را مورد حمایت آن کشور قرار دهد، این عمل به معنای ابطال مدرک پناهندگی قانونی او می‌باشد.[7]

 

همان طور که در بالا توضیج داده شد، در این مقاله جوانب گوناگون شرایط پناهندگی در سوئیس از منظر قوانین مختلف، عنوان گردید. با وجود تمامی اطلاعاتی که در رابطه با شرایط پناهندگی در سوئیس در این مقاله جمع‌آوری گردیده است، موسسه حقوقی ملک پور به هیچ وجه مهاجرت از طریق پناهندگی را توصیه نمی‌کند. در عوض شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش‌های قانونی مهاجرت، مانند تحصیل در سوئیس و یا کار در سوئیس و یا سرمایه گذاری در سوئیس از مشاوره های موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه mie اتریش بهره بگیرید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.