پناهندگی در ترکیه

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

پناهندگی در ترکیه در سال 2018 یکی از موضوعاتی در چند سال اخیر ذهن متقاضیان مهاجرت به ترکیه را به خود در گیر کرده و تبلیغات زیادی درباره ی آن صورت می گیرد موضوع پناهندگی در ترکیه است. کشور ترکیه میزبان پناهندگان از سراسر دنیاست. ما در این مقاله در پی آنیم اطلاعات کامل و به روز در زمینه پناهندگی در ترکیه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله توسط وکیل مهاجرت با همکاری کارشناسان و متخصصین مؤسسه حقوقی ملکپور گردآوری و خدمت شما عزیزان ارائه شده است. به گزارش کمیسیون عالی پناهندگان سامان ملل در سال 2017 حدود 2.3 میلیون پناهنده سوری در ترکیه حضور دارند. همچنین حدود 44 درصد پناهندگان از افغانستان، 42 درصد از عراق و 10 درصد از ایران هستند. در سال 2006 مجموعأ 4550 درخواست پناهندگی در ترکیه صورت گرفت در سال 2011 این تعداد 16000 نفر بود.

audio پناهندگی در ترکیه
audio پناهندگی در ترکیه

بررسی حقوقی قانون پناهندگی در ترکیه

ترکیه یکی از امضاکنندگان اصلی کنوانسیون 1951 بود اما کنوانسیو را با محدودیت جغوافیایی تأیید کرد. بدین معنا که ترکیه مسئولیت کامل پناهندگان از کشورهای عضو شورای اروپا را برعهده گرفت. برای اشخاصی که خارج از این منطقه هستند ترکیه وظیفه حمایت موقت را بر عهده دارد. در سال 2013 ترکیه قانون جدیدی وضع کرد که طبق این قانون سیستم پناهندگی در ترکیه تغییر کرد و بیشتر پناهندگان ترکیه را ترک می کنند و راه حلی برای اقامت دراز مدت می یابند.

پناهندگان سوری

افرادی که از سوریه به ترکیه می آیند تحت حمایت دولت ترکیه برای اسکان موقت هستند و ممکن است برای اسکان مجدد به کشور سوم هدایت شوند. حدود 3 میلیون پناهنده سوری در حال حاضر در ترکیه زندگی می کنند.حفاظت موقت شهروندان سوری اجازه دسترسی به خدمات اساسی را به آنها می دهد.

پناهندگان غیر سوری

متقاضیان غیر سوری و غیر اروپایی برای درخواست پناهندگی در کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل واجد شرایط هستند. اگر شخص یا خانواده ای تحت قانون UNHCR واجد شرایط پناهندگی شناخته شوند کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل تلاش می کند تا آنها را به کشور سوم انتقال دهد. پناهندگان در زمان رسیدگی به درخواست دسترسی محدودی به مراقبت های پزشکی در بیمارستان های دولتی و آموزش دارند. با وجود اینکه پناهجویان مجوز کار دارند تعداد کمی از پناهندگان به طور تمام وقت کار می کنند.

پناهندگان افغان و ایرانی

از سال 2016 حدود 35 درصد از پناهندگان در ترکیه غیر سوری هستند که این تعداد 120.000 نفر می رسد. پناهجویان افغان در ترکیه مشکلات زیادی دارند که این مشکلات به دلیل محدودیت اسکان مجدد برای آنهاست. فقط حدود 500 افغان در سال از ترکیه به ایالات متحده آمریکا می روند. تا اواسط سال 2016 حدود 30 هزار نفر از ایران به دلایل مختلفی من جمله عدم وجود آزادی مذهبی و همچنین فعالیت های سیاسی، خشونت جنسی در ترکیه پناهنده شده اند.

پناهندگان عراقی

در سال 2016 ترکیه میزبان حدود 125 هزار آواره عراقی بوده است که این رقم هشدار دهنده است. آشفتگی شدید در عراق طی چند سال گذشته باعث افزایش تعداد پناهندگان عراقی در ترکیه شده است. قاچاقچیان در ترکیه پناهندگان را از ترکیه به یونان و شمال اروپا منتقل می کنند. حتی در مورد پناهندگان نیز تعداد تقاضا بازار را قاچاق را تعیین می کند.

قاچاقچیان بین 1200 تا 1500 دلار برای هر بزرگسال دریافت می کندد و به صورت کاملأ خطرناک با استفاده از قایق پناهجویان را به سایر کشورها منتقل می کنند. تاکنون 537 هزار مهاجر و پناهنده به یونان منتقل شده اند. دولت ترکیه مخارج کمک به پناهندگان را تقبل می کند و از سال 2011 بیش از 2 میلیون پناهنده را با هزینه 8 میلیون یورو پناه داده است.

درخواست پناهندگی در ترکیه

درخواست پناهندگی توسط DGMM بررسی می شود. مراحل مربوط به بررسی واجد شرایط بودن متقاضیان پناهندگی توسط کارشناسان در دفتر مرکزی  DGMM بررسی می شود. مراحل مختلف رویه ثبت و بررسی پناهندگی یعنی ثبت نام و مصاحبه توسط کمیسیون عالی پناهندگی سازمان ملل متحد و شرکای اجرای آن ASAM انجام می شود. مصاحبه اصلی و تصمیم گیری درمورد درخواست توسط PDMM بررسی می شود. تصمیم گیری ظرف 6 ماه انجام می شود. افراد با نیازها و شرایط ویژه با توجه با حقوق و اولویت های بین المللی اولویت بندی می شوند. طبق روال مصاحبه شخی با متقاضیان باید ظرف 30 روز از تاریخ ثبت نام انجام شود که این مصاحبه توسط افراد آموزش دیده در زمینه حقوق پناهندگی و حقوق بشر انجام می شود. طبق قانون LFIP افراد با نیازهای ویژه عبارتند از افراد معلول، سالخوردگان، زنان باردار، کودکان خردسال، قربانیان شکنجه و خشونت جنسی و فیزیکی.  متقاضی در جلسه مصاحبه می تواند با اعضای خانواده، وکیل، مترجم، روانشناس یا نماینده قانونی حاضر شود. به طور معمول در مصاحبه مترجم در اختیار پناهجویان قرار می گیرد.

تصمیم گیری به صورت کتبی اعلام می شود و تصمیمات منفی می بایست با دلایل عینی و قانونی اعلام شود. امکان تجدید نظر به تصمیم و نتیجه منفی وجود دارد. درصورت که پاسخ درخواست تجدیدنظر هم منفی باشد متقاضی موظف به ترک خاک ترکیه است. هزینه های مربوط به این پروسه مربوط به هزینه اداری شامل هزینه دفتر اسناد رسمی و وکیل است که دولت کمک هزینه در اختیاز متقاضیان قرار می دهد و متقاضیان می توانند هزینه های خود را از این منابع پوشش دهند.

خطرات پناهندگی در ترکیه

با توجه به خطرات روش پناهندگی برای متقاضیان چه برای افرادی که به صورت قانونی وارد کشور شده اند و چه برای افرادی که به صورت غیر قانونی از مرزها عبور کرده اند ما به هیچ وجه روش پناهندگی را به متقاضیان پیشنهاد نمی کنیم و خواهش ما از شما عزیزان این است که پیش از هر اقدامی با وکلا و کارشناسان حقوقی و مهاجرتی مشورت نمایید و روشهای قانونی مهاجرت را با توجه رزومه خود بررسی نمایید. توجه داشته باشید در سالهای اخیر افراد زیادی در این راه متحمل ضررهای مالی و معنوی شده اند و اشخاص سودجو با استفاده از عدم اطلاع کافی افراد اقدام به کلاهبرداری نموده اند. همچنین پس از اعلام درخواست پناهندگی نیز در محل اقامت پناهنجویان اتفاقات ناگواری رخ می دهد که این اتفاقات جبران ناپذیر است. تعداد زیادی از پناهجویان با وعده های قاچاقچیان از کشور ترکیه قصد مهاجرت به و پناهندگی در کشورهای اروپایی را دارند که در این زمینه نیز خطرات زیادی پناهجویان را تهدید می کند. ما این مقاله را با موضوع پناهندگی در ترکیه جهت اطلاع بیشتر شما عزیزان ارائه دادیم و متقاضیان عزیز می توانند جهت بررسی روشهای قانونی مهاجرت به ترکیه  با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس بگیرند.

 

Rating: 5
14 پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. امکان تحصیل در ترکیه بستگی به گپ تحصیلی، میزان سرمایه، وضعیت تاهل و برخی عوامل دیگر خواهد داشت. همچنین در صورتی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه را داشته باشید می بایست در آزمون های مرتبط آن شرکت نمایید. پیشنهاد میکنیم با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره تخصصی داشته باشید.

   پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام من18سالمه ایرانی ام وکارگرم میخوام برم ترکیه یاالمان یا کانادا پناهنده شم باهزینه کم میشه پناهنده شم کسی هست راهنمایم کنه

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. موسسه حقوقی ملک پور هیچ گونه خدماتی در زمینه پناهندگی ارائه نمی دهد چرا که پناهندگی را بیراهه و آسیب پذیر می داند. شما با پناهندگی تنها پل های پشت سر خود را خراب نموده و با آِنده خود و خانواده تان بازی می کنید. همچنین با برخورد مناسبی از سوی شهروندان آن کشور مواجه نخواهید بود و امکان بازگشت به وطنتان را نیز نخواهید داشت. راه های مناسبتر و قانونی برای مهاجرت وجود دارد. پیشنهاد می کنیم ویدئو زیر را تهیه کنید تا در مورد مهاجرت اطلاعات جامع بدست آورید.
   https://malekpour.ir/product/ویدئو-راهنمای-گام-به-گام-انتخاب-مسیر

   پاسخ
 2. ع ح گفته:

  با سلام مایک خانواده ی افغانستانی هستیم درایران زندگی میکنیم همسرم کارگر است پول زیادی نداریم چگونه میتوان بامبلغ کم به اروپا مهاجرت کرد مادر این جا مشکل مذهبی نیز داریم با تشکر از شما

  Rating: 4
  پاسخ
    • azadehnoory گفته:

     با سلام. به دلیل خطر های جبران ناپذیر، این روش به هیچ عنوان توصیه نمی شود. توجه داشته باشید که اگر درخواست شما رد شود برای مهاجرت از طریق روش های دیگر نیز با مشکل مواجه خواهید شد. اگر شرایط مهاجرت از روش های قانونی برای شما فراهم نیست، با توجه به اینکه سن کمی که دارید توصیه می شود به تحصیل در ایران بپردازید و شرایط لازم برای مهاجرت را فراهم کنید. با مطالعه سایر مقالات در این وبسایت و مشاهده ویدئو های مؤسسه و عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام ما می توانید با انواع روش های قانونی و امن مهاجرت آشنا شوید.

     پاسخ
 3. ناصر گفته:

  بنظر شما اقامت خانواده در شهرهای بزرگتر مثل استانبول و آنکارا برای خانواده بهتر است یا شهر های کوچک تر؟؟

  Rating: 4
  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.