پناهندگی در اسپانیا و بررسی شرایط آن

پناهندگی در اسپانیا، مهاجرت به اسپانیا از طریق پناهندگی و اخذ اقامت و تابعیت از طریق پناهندگی در اسپانیا در این مقاله مورد بحث و تحلیل علمی قرار می گیرد. آیا پناهندگی روش مناسبی برای مهاجرت می باشد؟ پناهنده در اسپانیا چه حقوقی دارد؟ پناهندگی در اسپانیا چه خطراتی می تواند به همراه داشته باشد؟ امید است که این مقاله به اساسی ترین سوالات و مسائل پیرامون پناهندگی در اسپانیا پاسخ دهد. کشور اسپانیا مقصد جذابی برای بسیاری از افراد جویای زندگی در کشوری با امکانات و اختیارات حوزه شینگن و هم چنین اتحادیه اروپا به نظر می رسد. با توجه به سرد بودن بیشتر کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا، اسپانیا از جمله کشورهایی در اروپا می باشد که آب و هوایی معتدل دارد. مؤسسه حقوقی ملک پور سعی کرده تا در این نوشتار با بررسی مهم ترین نکات، پاسخ گوی ابهامات شما خوانندگان گرامی باشد. لازم به ذکر است با توجه به ریسک های بی شمار پناهندگی، مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار موسسه مشاوره ای MIE به هیچ عنوان در خصوص پناهندگی در اسپانیا و سایر کشورهای جهان اقدامی ندارد و حتی مشاوره ای هم ارائه نمی دهد. این مقاله صرفاً برای آشنایی شما عزیزان با مبحث پناهندگی در اسپانیا و افزایش اطلاعات حقوقی و عمومی شما در این زمینه می باشد.

پناهندگی در اسپانیا پناهندگی در اسپانیا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

پناهندگی در اسپانیا و شرایط عمومی

کشور اسپانیا بزرگ ترین کشور در جنوب اروپا، دومین کشور بزرگ اروپای غربی و اتحادیه اروپا و چهارمین کشور بزرگ قاره اروپا می باشد. اسپانیا در لیست پرجمعیت ترین کشورهای کل اروپا (ششمین) و اتحادیه اروپا (پنجمین) قرار دارد. با وجود داشتن مردمانی خون گرم و تاریخ و فرهنگی غنی، شاید پناهندگی در اسپانیا روش خوبی برای ورود به این کشور زیبا و بی نظیر به نظر بیاید. ولی برای قضاوتی درست و انتخابی عاقلانه، اول باید مسائل پیرامون این موضوع کمی بیشتر مطالعه شود. با توجه به اینکه تعداد افراد پناهنجو هر ساله رو به افزایش بوده، پناهندگی در اسپانیا نیز به معضلی تبدیل شده است و دولت اسپانیا برای مدیریت این بحران پناهندگان کمتری می پذیرد. مردم در اکثر موارد پناهندگان را سربار جامعه می دانند و دید خوبی نسبت به آن ها ندارند. در ادامه مباحث به جزئیات بیشتری خواهیم پرداخت.

شرایط عمومی اسپانیا پناهندگی در اسپانیا

فایل تصویری موسسه ملک پور در باب پناهندگی

video پناهندگی در اسپانیا

فایل صوتی موسسه ملک پور در باب پناهندگی

audio پناهندگی در اسپانیا

پناهندگی در اسپانیا و کنوانسیون ژنو

بعد از جنگ جهانی دوم دنیا به سمتی رفت که جهان را نیازمند صلح و آرامش می دانست. کشورها باید از افرادی که در جنگ لطمات جبران ناپذیری دیدند حمایت کنند. از آن جایی که انسان ها حق انتخاب کردن دارند، در نهایت باید از آزادی اظهار کردن افراد حمایت شود. کنوانسیون 1351 پناهندگی که در شهر ژنو به تصویب رسید، اولین سند بین المللی در عرصه پناهندگی محسوب می شود. اصل اولیه موجود در این کنوانسیون بسیار مهم می باشد: هیچ کشوری حق ندارد بعد از اعطای پناهندگی به یک پناهجو او را به کشورش برگرداند. تاکنون 145 کشور به این کنوانسیون پیوسته اند. کشور اسپانیا در سال 1952 عضو این کنوانسیون شد.
هم چنین طبق معاهده دوبلین که مورد پذیرش تمامی کشورها می باشد، شخص پناهجو باید در اولین کشوری که ورود می کند درخواست پناهندگی بدهد. البته استثنا هم وجود دارد: اگر شخصی بتواند ثابت کند بیش از 6 ماه در کشوری اقامت داشته است می تواند همان جا درخواست پناهندگی خود را بدهد. گرچه در باب پناهندگی در اسپانیا باید شرایط فرد پناهجو هم مورد بررسی قرار گیرد و نمی توان این گونه موارد را به همه افراد تعمیم داد.

پناهندگی

پناهندگی در اسپانیا و خطرات آن

در این بخش به وضوح خواهید دید پناهندگی در اسپانیا می تواند چه عواقبی داشته باشد و شما را گرفتار چه مشکلاتی می کند. به طور کلی، خطر در تمامی مراحل پناهندگی در کمین شما خواهد بود. طبق آخرین آمار ثبت شده، در سال 2018 کشور اسپانیا 54 هزار درخواست پناهندگی دریافت کرد و یکی از 5 کشور اروپایی با بیش ترین تعداد درخواست های پناهندگی بوده است. ولی در مقایسه با کشورهای دیگر که همین تعداد درخواست را داشتند، تعداد بسیار کمتری را پذیرفت. در سال 2018، فقط 12 هزار درخواست پذیرفته شد و تنها 1 نفر از 4 پناهجو توانستند در اسپانیا پناهنده شوند.
کسانی که به فکر پناهندگی در اسپانیا هستند، همیشه به دنبال بهبود شرایط زندگی خود و خانوادشان می باشند، اما اکثراً از مشقت های پیش روی خود بی خبر هستند. گذشته از امکان عدم حصول نتیجه و اتلاف وقت، افراد از همان لحظه ای که برای پناهندگی در اسپانیا اقدام می کنند، همواره در معرض خطرات گوناگون قرار دارند. از قاچاقچیان انسان و افراد سودجو گرفته تا شرایط نامناسب پناهجویان در کمپ ها که می تواند صدمات جانی و مالی جبران ناپذیری را به آنان وارد کند. پناهجویان و پناهندگان معمولاً برای گذراندن امورات زندگی دست به کار سیاه هم می زنند که نتایج مطلوبی به همراه ندارد.

پناهندگی در اسپانیا و کیس های پناهندگی در اسپانیا

در سال 1967 پروتکلی به کنوانسیون ژنو الحالق شد که موضوع مندرج در ماده یک این کنوانسیون را توسیع داد. ماده یک کنوانسیون ژنو پناهنده را این گونه تعریف می کند: کسی که به واسطه دین، عقاید سیاسی، نژاد، رنگ پوست، ملیت و یا عضویت در گروه های اجتماعی و سیاسی بیم آن می رود که مورد اذیت و آزار و شکنجه قرار بگیرد. خطر هم لزوماً بالفعل نمی باشد و می تواند بالقوه باشد. به طور کلی با توجه به شرایط افراد پناهجو، کیس های پناهندگی در اسپانیا شامل سه بخش اصلی سیاسی، دینی و اجتماعی می باشند:

 • کیس های سیاسی

  اشخاصی که به دلیل عقاید سیاسی خود و یا عضویت در گروه های سیاسی خاصی بیم آن دارند که مورد شکنجه قرار گیرند. در این صورت امکان اقدام برای پناهندگی در اسپانیا وجود دارد.

 • کیس های دینی

  افرادی که جزو اقلیت های مذهبی یک کشور محسوب می شوند، ممکن است هم از سوی دولت کشور خود و هم از سمت مردم تحت فشارهای مختلفی قرار گیرند. هم چنین گروهی هستند که به واسطه تغییر دین در ایران، ترس از کشته شدن و اذیت و آزار شدید دارند. اگر اظهاراتشان درست باشد، می توانند برای حفظ جان خود به کشور اسپانیا پناه ببرند.

 • کیس های اجتماعی

  طیف گسترده تری از پناهجویان واجد شرایط پناهندگی، مربوط به کیس های اجتماعی می باشد. کسانی که به خاطر وجود عقاید نژاد پرستانه در کشوری مورد تعرض قرار می گیرند، عضو گروه های اجتماعی به خصوصی هستند یا از کشورهای جنگ زده می باشند، شرایط پناهندگی در اسپانیا را دارا می باشند.

اما توجه داشته باشید که افرادی هم مشمول کنوانسیون ژنو نمی شوند:

 • کسانی که مرتکب نسل کشی و جنایات جنگی شده اند
 • کسانی که تظاهر به داشتن شرایط پناهندگی می کنند!

 از آن جایی که روش پناهندگی در اسپانیا با شرایط اکثر افراد همخوانی ندارد، می تواند مهاجرتی غیر قانونی تلقی شود. مشاورین ما هیچ گاه چنین روش پر ریسکی را تأیید نخواهند کرد. این مطالب توسط موسسه حقوقی ملک پور همکار مؤسسه MIE اتریش جمع آوری شده و هرگونه کپی برداری از آن بدون ذکر منبع غیرقانونی می باشد.

انواع کیس های پناهندگی

پناهندگی در اسپانیا و مراحل آن

فرد پناهجو در اسپانیا باید درخواست رسمی خود را به مقامات ذیصلاح بدهد و از او مصاحبه ای گرفته می شود. دو راه اصلی برای درخواست پناهندگی در اسپانیا وجود دارد:

 • در مرزهای اسپانیا
 • داخل خاک اسپانیا

در صورتی که پناهجو خارج از خاک اسپانیا باشد، باید درخواست خود را به مرجع کنترل مرزی بدهد. اگر در اسپانیا باشد، فرد باید در عرض 1 ماه از ورودش به کشور اسپانیا به مقامات ذیصلاحی مانند اداره پناهندگی، هر دفتر خارجی، مرکز بازداشت برای خارجیان یا ایستگاه پلیس مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را اعلام کند. دقت بفرمایید که در حال حاضر درخواست پناهندگی در اسپانیا نمی تواند از طریق سفارتخانه ها یا نمایندگی های کنسولگری خارج از قلمرو اسپانیا داده شود. به طور کلی دو رویه متفاوت برای بررسی درخواست های پناهندگی در نظر گرفته شده است:

 • روند عادی
 • روند فوری

در رویه عادی، اشخاص پناهجو در خاک اسپانیا هستند و درخواست خود را به اداره پناهندگی که یک مقام وابسته به وزارت کشور است می دهند. طی 1 ماه این اداره تصمیم خود را مبنی بر رد یا پذیرش پناهجو می گیرد. طبق قوانین اسپانیا، اگر خبری به فرد داده نشود به این معنی می باشد که درخواست او پذیرفته شده است. اگر درخواستش پذیرفته نشود پناهجو می تواند درخواست تجدید نظر بدهد. در صورتی که پذیرفته شد، وزارت کشور 6 ماه به بررسی پرونده و مدارک پناهجو اختصاص می دهد که البته پروسه آن در عمل بسته به اینکه در کدام شهر اسپانیا درخواست داده باشد طولانی تر می شود.
در رویه فوری، پناهجویان خارج از خاک اسپانیا یا در مرکز بازداشت برای خارجیان می باشند. اداره پناهندگی می بایست ظرف 72 ساعت نتیجه اولیه مبنی بر رد یا پذیرش را به پناهجویان خارج از کشور و طی 4 روز به مرکز بازداشت خارجیان اعلام کند. در صورت قبولی، وزارت کشور موظف است 3 ماهه مدارک فرد را بررسی کند و تصمیم نهایی خود را بگیرد. کسی که درخواست پناهندگی در اسپانیا می دهد و با پناهندگی او موافقت می شود معمولاً بعد از 3 سال پاسپورت اسپانیا را دریافت می کند. با توجه به پیچیدگی های خاص پناهندگی در اسپانیا، در این بخش بیشتر هدفمان اشاره به کلیات مراحل پناهندگی در اسپانیا بوده است.

پناهندگی در اسپانیا و روش های جایگزین

پناهنده در هر کشوری از جمله اسپانیا حق و حقوقی دارد. علاوه بر اینکه به او سند سفری داده می شود تا اجازه سفر به کشورهای دیگر را داشته باشد، پناهنده در اسپانیا از دولت حقوق دریافت کرده و می تواند در این کشور زندگی، تحصیل و کار کند. ما در این قسمت می خواهیم شما را با روش های امن و بهتری آشنا کنیم که در نهایت باعث حصول امتیازات مشابه برای شما می شود و شما هم چنان می توانید از حقوق شهروندی اسپانیا برخوردار شوید:

 • روش جایگزین کار در اسپانیا

  روش کار در اسپانیا از جمله ارزان ترین روش ها برای دریافت تابعیت اسپانیایی می باشد. در صورت داشتن سابقه کار مکفی، تحصیلات و سن مناسب می توانید واجد شرایط برای کار در اسپانیا باشید. البته در نظر داشته باشید دریافت ویزای کار در اسپانیا فقط با داشتن پیشنهاد کاری مقدور می باشد. در صورت یافتن شغل مناسب شما می توانید به صورت تمام وقت در این کشور کار کنید و از حقوق بسیاری بهره مند شوید.

 • روش جایگزین تحصیل در اسپانیا

  روش تحصیل در اسپانیا سریع ترین راه برای ورود به کشور اسپانیا می باشد. این کشور چندین دانشگاه معتبر و معروف دارد. دو نوع دانشگاه در اسپانیا وجود دارد: خصوصی و دولتی. دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی هستند. دانشگاه های دولتی تقریباً رایگان هستند ولی کورس ها اغلب به زبان اسپانیایی می باشند. دانشجو حقوقی مانند حداقل 20 ساعت کار در هفته و بردن همسر و فرزند زیر 18 سال را دارد.

 • روش جایگزین سرمایه گذاری در اسپانیا

  با توجه به اینکه قصد انجام چه کاری را دارید، می خواهید چه مقدار و در چه منطقه ای سرمایه گذاری کنید طرق مختلفی مانند ثبت شرکت یا اجاره رستوران امکان پذیر می باشد. هم چنین روش تمکن مالی (یا همان خود حمایتی) اسپانیا نیز وجود دارد که شرایط آن متفاوت می باشد ولی بعد از مدت تقریباً کوتاهی امکان تغییر آن به روش سرمایه گذاری وجود دارد. در هر صورت، شخص اجازه کار برای فرد دیگری را ندارد و در روش سرمایه گذاری فقط می تواند از بیزینس خود کسب درآمد کند. می بایست حدوداً 6 ماه در سال در اسپانیا حضور داشته باشد که این اقامت موقت تحت شرایطی بعد از 5 سال می تواند به اقامت دائم تبدیل شود.

 • روش جایگزین تولد و اخذ تابعیت اسپانیا

  اسپانیا از جمله کشورهایی می باشد که از قاعده خون پیروی می کند. این به این معناست که در صورت تولد فرزند شما در اسپانیا اگر حداقل یکی از والدین اسپانیایی نباشد، نوزاد متولد شده تبعه اسپانیا محسوب نمی شود. حتی در کشورهایی که بلافاصه به نوزاد تابعیت آن کشور داده می شود، والدین بلافاصه تابع آنجا نمی شوند. بنابراین این روش نمی تواند راه گشای کسانی باشد که در جستجوی تابعیت اسپانیا با راحت ترین حالت ممکن هستند.

 • روش جایگزین ازدواج در اسپانیا

  اکثر کشورها از طریق ازدواج با تبعه آن کشور بلافاصله اعطای تابعیت نمی کنند و اسپانیا از آن دسته می باشد. روال کلی کار به این صورت است که بلافاصله بعد از ازدواج در اسپانیا اول به فرد اقامت دائم اهدا می شود و بسته به شرایط دو نفر، معمولاً بعد از گذشت چند سال زندگی مشترک تابعیت اسپانیا اخذ می گردد. قوانین اخذ اقامت و تابعیت برای زن و مرد یکسان می باشد و حتی ازدواج هم جنس گرایان در این کشور شناخته شده است.

border immigration ap img پناهندگی در اسپانیا

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
پناهندگی در اسپانیا و سخن پایانی

پناهندگی در اسپانیا، از جمله روش های مهاجرت به کشور اسپانیا می باشد. همان طور که این موضوع مورد بحث قرار گرفت، پناهندگی در اسپانیا در کثیری از موارد نمی تواند پاسخ گوی نیازهای مهاجرتی افرادی باشد که خواهان به دست آوردن اقامت و تابعیت کشوری در اتحادیه اروپا و حوزه شینگن هستند. به دلیل خطرات کثیری که در روش مهاجرت از راه پناهندگی وجود دارد، باید مسیرهای جایگزین و قانونی اخذ پاسپورت کشور اسپانیا در نظر گرفته شود. گزینه های دیگری از جمله ازدواج، کار، تحصیل و سرمایه گذاری در اسپانیا جهت کسب اقامت خود و فرزندانتان میسر می باشد. شایان ذکر است حتی اگر شما شرایط پناهندگی را داشته باشید، روش پناهندگی در اسپانیا به شما توصیه نخواهد شد چرا که پناهندگی از هیچ نظر گزینه مناسبی برای افراد نیست. در این مقاله تمام تلاشمان این بود شما را با قوانین و عناوین کلیدی پیرامون پناهندگی در اسپانیا آشنا کنیم. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره تخصصی رایگان دارید، همواره می توانید با دفاتر ما در سراسر دنیا ارتباط برقرار کنید. هم چنین می توانید تمامی سؤالات خود در باب پناهندگی در اسپانیا را در بخش پرسش و پاسخ همگانی به اشتراک بگذارید و پاسخ آن ها را در کوتاه ترین زمان ممکن دریابید.

law پناهندگی در اسپانیا
9 پاسخ
 1. محمد حسين گفته:

  با عرض سلام،
  من يك مهاجر تنها هستم كه به سوئد امده ام و سه سال ميشود كه در اينجا زندگي ميكنم و حالا بعد سه سال ترك خاك گرفته ام. ميخواستم ببينم وضعيت قبولي در اسپانيا چطور است چون ميخواهم به اسپانيا بيايم.

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان تنها در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 2. محمد ممبینی گفته:

  سلام من آقا و 28 ساله هستم
  متاهل و دارای دو فرزند 5و1 ساله هستم
  قصد داریم در قالب یک تور مسافرتی به اسپانیا سفر کنیم و آنجا درخواست پناهندگی بدهیم آیا امکان این وجود دارد که با این روش درخواست ما را مورد بررسی قرار دهند?

  پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   با سلام و احترام. بزرگوار در خصوص پناهندگی خدماتی ارایه نمیشود. همچنین برای پاسخ گویی به این سوالات نیاز به اطلاعات جامع تری است. اگر قصد دارید با خانواده از طرق قانونی مهاجرت کنید، پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 3. محمد گفته:

  سلام بنده پسر هستم مجرد ۲۸ ساله دو سال پیش رفتم ترکیه آسام ثبت نام کردم به دلایلی برگشتم ایران الان قصد مهاجرت به اسپانیا دارم میتونین راهنماییم کنید که باید چیکار کنم ممنون میشم میخوام از راه قانونی برم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. شرایط شما (میزان تحصیلات، مدرک زبان و …) باید مورد بررسی قرار گیرد. در صورت داشتن شرایط لازم می توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. پیشنهاد می کنیم در این خصوص با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 4. آسمان گفته:

  سلام
  من خانم ۳۱ ساله و مجرد هستم و به مدت ۲ سال و شش ماه در آلمان درخواست پناهندگی دادم که رد شده و نگاتیو اولم اومده و حالا به گفته وکیلم باید ی یکی دوسال دیگه هم منتظر باشیم ببینیم دولدونگ میشم یا آبشیبونگ !در حال حاضر حتی کار نظافت هم بهم نمیدن درحالیکه من لیسانس نرمافزارم. دیگه تحمل این شرایط زندگی رو ندارمـ در یک دهات دورافتاده هستم که تا اولین مارکت ۴ کیلومتر راهه و … میخوام بیام اسپانیا
  ولی نمیدونم که قانون دوبلین شامل حالم میشه یا نه و اینکه هزینه چقدر هست؟
  ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ
  • مشاور ارشد حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.