پناهندگی در آذربایجان

موسسه حقوقی ملک پور و موسسه مشاوره ای MIE اتریش هیچگونه خدمات و مشاوره ای در زمینه ی پناهندگی انجام نمیدهند و این مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهی عموم از مضرات و خطرات پناهندگی میباشد.

آیا در قوانین جمهوری آذربایجان ، پناهندگی پیش بینی شده است؟ قوانین کشور  جمهوری آذربایجان در مورد پناهندگی چگونه است؟ آیا می توان از طریق پناهندگی در آذربایجان تابیعت کسب کرد؟ وضعیت افراد متولده شده از اشخاص پناهنده در جمهوری آذربایجان به چه صورت است؟  درچه صورت پناهندگی افراد در جمهوری آذربایجان لغو خواهد شد؟ در این مقاله سعی شده که به سوالات شما دوستان همیشگی موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) پاسخ داده شود.

پناهجو کیست؟چرا پناهندگی به وجود آمده است؟ وضعیت پناهندگان و آوارگان در آذربایجان چگونه می باشد؟

یکی از معضلاتی که جامعه جهانی با آن دست پنجه نرم می کند معضل پناهندگی می باشد و موضوع پناهندگی بعد از جنگ جهانی اول و به خصوص دوم نمود بیشتری پیدا کرد زیرا در پایان دو جنگ جهانی جامعه جهانی با میلیون ها اواره و پناهنده روبه رو بود که به دلایل چون در خطر بودن جان و مالشان امکان بازگشت به موطن اصلی خود را نداشتن.

در تعریف پناهجو  باید گفت که بهترین منبع حال حاضر برای تعریف آن کنواسیون مربوط به پناهندگی می باشد که در مورخه  ۲۸ ژوئیه‌ ۱۹۵۱، ژنو در ژنو تصویب شده است که پناهندگی به این صورت تعریف کرده است” در نتیجه‌ حوادث‌ قبل‌ از یکم‌ ژانویه‌ ۱۹۵۱ و به‌ علت‌ ترس‌ موجه‌ پناهنده از اینکه‌ به‌ علل‌ مربوط‌ به‌ نژاد یا مذهب‌ یا ملیت‌ یا عضویت‌ در بعضی‌ گروههای‌ اجتماعی‌ یا داشتن‌ عقاید سیاسی‌ ممکن پناهنده تحت‌ شکنجه‌ قرار گیرد ـ در نتیجه پناهنده خارج‌ از کشور محل‌ سکونت‌ عادی‌ خود به‌ سر می‌برد و پناهنده نمی‌تواند و یا بعلت‌ ترس‌ مذکور نمی‌خواهد خود را تحت‌ حمایت‌ آن‌ کشور قرار دهد یا در صورتی‌ که‌ پناهنده فاقد تابعیت‌ است‌ و پس‌ از چنین‌ حوادثی‌ در خارج‌ از کشور محل‌ سکونت‌ دائمی‌ خود بسر می‌برد ـ نمی‌تواند یا بعلت‌ ترس‌ مذکور نمی‌خواهد به‌ آن‌  کشور بازگردد.”پناهنده گویند

پناهندگان جنگ جهانی دوم

 

 

 

پناهندگی در آذربایجان

قانون پناهندگی و اوارگان داخلی جمهوری آذربایجان با اقتباس از کنوانسیون پناهندگی، پناهنده را به این صورت تعریف کرده است که هرکس با ترس موجه از اینکه به دلیل عقیده، مذهب، یا عضویت در یک گروه از کشور خود خارج شده و اگر هم برگردد مورد آزار اذیت و شکنجه واقع خواهد شد را پناهنده تعریف کرده است.

در قانون پناهندگی و آوارگان داخلی جمهوری آذربایجان علاوه بر پناهجویان قواعد را برای اتباع خود فرض کرده است که اگر در محل اقامت دایم آنها جنگ و یا بلایای رخ بدهد و آنها آواره  شوند از چه حقوقی برخوردار خواهند بود، این افراد در قانون مربوطه به عنوان آوارگان داخلی(IDP) شناخته می شوند که به گونه ای می توان تمایز میان قانون مربوطه و کنواسیون را اینجا مشخص کرد.

در قانون آذربایجان مثل قوانین اکثر کشورهای دنیا افرادی را از حق پناهندگی محروم کرده است که عبارت اند از: .

 1. اشخاصی که مرتکب جنایت علیه بشریت ، مرتکب جنایت علیه صلح و یا جنایت جنگی شده اند از پناهندگی محروم می باشند. در اینجا باید این نکته را اضافه کرد که براساس اساسنامه دیوان کیفری لاهه کشور مربوطه موظف است که این اشخاص را یا محاکمه کند و یا اینکه به دیوان تحویل بده.
 2. افرادی که در کشور دیگر مرتکب جرم عمومی جدی و غیر سیاسی شده باشند از پناهندگی محروم می باشند.
 3. و یا اینکه افراد مرتکب اعمالی شوند که برخلاف اصول سازمان ملل می باشد.

به موجب قانون اساسی کشور آذربایجان دولت مربوطه موظف است که به افراد آپاترید و پناهجو پناهندگی اهدا کند، مشروط به اینکه به طور قانونی وارد خاک کشور جمهوری آذربایجان شده باشند و از گیت های مرزی مربوطه عبور کرده باشند وگرنه این حق به دولت آذربایجان داده شده است که آن فرد را از کشور اخراج کند و یا حتی به کشوری اصلی اورا باز گرداند.

در صورتی که فرد  پناهجو به صورت قانونی وارد کشور آذربایجان شود و به تواند با توجه دلایل موجه پناهندگی خود را اثبات کند دولت آذربایجان حق ندارد پناهجو را به کشوری که آزادی و حیات پناهجو به خطر میفتد او را بفرستد

حق و حقوق پناهندگان:

پناهندگان از تمامی حقوق که شهروندان آذربایجانی بهره مند هستند برخوردار می باشند به استناء انچه که در قانون اساسی و قوانین عادی آذربایجان احصا به اتباع جمهوری آذربایجان شده مانند حق رای یا دستیابی به مناصب بالای حکومتی.

حقوقی که پناهجویان از آن برخوردار می توان می باشند عبارت اند از:

 1. .پناهندگان می توانند در مکان های مخصوصی که دولت آذربایجان مشخص میکند اقامت رایگان داشته باشند اما موظف هستند که ظرف سه ماه برای خود اقامتگاه و شغلی پیدا کنند.
 2. از حق جا به جای و نقل و انتقال برخوردار می باشند.
 3. از درمان رایگان می توانند بهره مند شوند
 4. همه روزه به پناهندگان کالا های مطلوب داده می شود مشروط به اینکه این پناهندگان کودک، پیر یا فقیر باشند یا اینکه خانواده خودشان را از دست داده باشند.
 5. کودکان و نوجوانان پناهجو حق استفاده از آموزش جمهوری آذربایجان برخوردار می باشند.
 6. پناهندگان همانند اتباع دولت آذربایجان حق خرید اقلام مورد نیاز شان را دارا می باشند.
 7. پناهجویان معلول و کهنسال تحت مراقبت های تخصصی در موسسات خاص رفاه اجتماعی قرار خواهند گرفت.
 8. پناهندگان ازحق طرح دعوا در دادگاه آذربایجان  می توانند بهره مند شوند.
 9. پناهندگان می توانید کمک های انسان دوستانه که از سازمان های بین المللی دولتی و غیر دولتی می باشند استفاده کنند.

آن دسته از پناهندگانی که به هر دلیل نتوانند در کشور آذربایجان پناهنده شوند از کشور اخراج شده و به کشور که منطبق با قانون  “موقعیت قانونی بیگانگان و افراد بدو تابیعت” می باشند فرستاده خواهند شد. حقوقی که بعد از اهدای پناهدگی افراد پناهنده برخوردار خواهند شد

در صورت تایید پناهندگی به مدت سه ماه  حق اقامت موقت در خاک جمهوری آذربایجان را دارا می باشند.

 1. حق اشتغال به کار موقت.
 2. استفاده از خدمات پزشکی.
 3. حق اجرای مراسم مذهبی.
 4. حق ارتباط با مسیول پناهدگان سازمان ملل
 5. پناهندگان می توانند تابعیت جمهوری آذربایجان مطابق با قانون جمهوری آذربایجان “در تابعیت جمهوری آذربایجان” به دست آوردن.
 6. پناهندگان از پرداخت عوارض مربوط به ثبت اسناد املاک معاف می باشند.
 7. پناهندگان از پرداخت مالیات و عوارض معاف می باشند.                                                                     پناهجویان آواره سوری

 

تکالیف فرد پناهنده

 1. ارایه اطلاعات ضروری فرد پناهنده به مسیول ذی ربط.
 2. ارایه اطلاعات مربوط وضعیت حال حاضر و محل سکونت خود.
 3. پناهده موظف است برای انجام معاینه پزشکی خود را به مراکز درمانی معرفی کند.

آن دسته از پناهندگانی که اطلاعات نادرست بدهند به آنها پناهندگی تعلق نخواهد گرفت.

از زمان ثبت نام برای درخواست پناهندگی ظرف سه ماه دادگاه نظر خود را در مورد رد یا قبول پناهندگی اعلام  نظر خواهد کرد درصورت تایید به فرد پناهند و خانواد ه اش کارت پناهندگی اهدا خواهد شد و مطابق کنواسیون پناهندگی به موجب کارت مربوطه حق مسافرت به تمام دنیا را خواهد داشت و نیز در صورت دریافت کارت مربوطه حق اقامت در خاک جمهوری آذربایجان خواهد داشت.

اگر به هر دلیلی با درخواست پناهجو موافقت نشود فرد پناهجو می تواند ظرف ۵ روز  از زمان صدور رای  از دادگاه تجدید نظر ، تجدید نظر خواهی انجام دهد.

عواملی  لغو پناهندگی

 1. فرد به طور داوطلبانه در خواست لغو پناهندگی بدهد.
 2. فرد به تواند تابیعت کشور آذربایجان یا کشور دیگری را کسب کند.
 3. فرد پناهجو از کشور خارج شده و دیگر تمایل به بازگشت به خاک جمهوری آذربایجان را ندارد.
 4. در صورت ساقط شدن عواملی که باعث اهدا پناهندگی به پناهجو شده است برای مثال فرد پناهجو بخاطر مذهب خود مجبور به فرار از کشور اصلی خود شده است اما در حال حاضر کشور مربوطه نسبت به پیروان این مذهب دیگر سختگیری نمی کند.

در صورت به وجود امدن هریک از این عوامل کشور جمهوری آذربایجان مسیولیت در قبال فرد پناهجو نخواهد داشت.

عوامل  محرومیت پناهجو

 1. فرد پناهنده برای امنیت عمومی و قوانین کشور تهدید باشد.
 2. اگر کسب پناهندگی پناهجو به دلیل ارایه اطلاعات جعلی باشد.
 3. در صورتی که فرد پناهجو به موجب نظر دادگاه مرتکب جرم شدیدی شده است.

تصمیم به محرومیت و اخراج پناهنده باید به موجب رای دادگاه باشد.

نتیجه گیری:   به طور کلی می تواند گفت با  انعقاد معاهده مربوط به پناهندگی مقداری از مشکلات پناهجویان رفع شده است و کشور آذربایجان نیز با تبعیت از این معاهده قوانین را برای پناهجویان تدوین کرده است اما باید همیشه به این نکته توجه داشت که به در هیچ کجای دنیا به فرد پناهجو دید مثبتی وجود ندارد و حکومت ها تمام تلاش خود را برای عدم ورود پناهجو به کشور خود می کنند زیرا این افراد جز تحیمل هزینه های هنگفت هیچ عایدی برای کشور مربوطه ندارند.

**در صورت تمایل به دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) تماس گرفته از مشاوران حقوقی بین المللی اطلاعات بیشتری دریافت کنید.***

 

امید محمدی

Rating: 5
4 پاسخ
 1. رضا صادقی گفته:

  بادرود مطلب پناهندگی بسیارکارشناسی ومفید بود ممنون اززحمات شما. می خواستم بدونم آیا کسی که دراین کشورپناهنده بشه وپناهندگیش پذیرفته بشه ادامه ی زندگیش چطورمیشه اگه حرفه ای نداشته باشه وپول هم نداشته باشه دولت آذربایجان مسکن رایگان وحقوق به پناهنده پرداخت می کنه یل نه؟ ممنون

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام. دوست عزیز ما به هیچ وجه پناهندگی را توصیه نمی کنیم. اخیرا شرایط پناهندگی بسیار سخت شده و امکانات کمی در اختیار پناه جویان قرار داده می شود.

   پاسخ
   • جانعلی آرمان گفته:

    سلام عرض ادب تشکری میکنم از معلومات شما
    میخواستم بپرسم که یک فرد افغانستان اگه درخواست پناهنده گی به باکو بده شرایط پذیریش چطوری هست وهزینه هر فرد یا خوانواده چقدر است اگه جوابم را به ایمل من روان کنید ممنون میشم

    Rating: 5
    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.