پناهندگی در نیوزیلند

موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.

اگر شما هم از آن آن دسته از افرادی هستید که اطلاعات کمی از پناهندگی در نیوزیلند دارید، پیشنهاد می کنیم تا این مقاله را با عنوان پناهندگی در نیوزیلند مطالعه فرمایید تا از شرایط، مزایا و معایب پناهندگی در نیوزیلند آگاه شوید. همواره از دغدغه های اصلی مهاجران ، ورود به کشوری است که بتواند آرزوهای دست نیافته فرد را نسبت به محل زندگی کنونی او تا حدودی محقق کند. اگرچه این امر، امری شخصی است و نسیت به هر فرد متفاوت است اما بعضی ملاک ها را تقریبا همه مهاجران در نظر دارند. ما با بررسی این ملاک ها سعی در شناساندن مزایا و معایب پناهندگی در نیوزیلند به شما عزیزان داریم.

video پناهندگی در نیوزیلند
video پناهندگی در نیوزیلند
video پناهندگی در نیوزیلند
audio پناهندگی در نیوزیلند
audio پناهندگی در نیوزیلند
audio پناهندگی در نیوزیلند

در ابتدا باید ۲ مفهوم را از یکدیگر جدا نمود . یکی مفهوم پناهنده و دیگری مفهوم پناه جو . پناه جو asylum seeker کسی است که به علت های سیاسی یا مذهبی یا به دلیل تعلق به یک گروه  یا به علت داشتن نزادی خاص از سوی حکومت یا نهادهای وابسته یا غیر وابسته به آن ، تحت تعقیب قرار داشته و جانش در خطر بوده و امکان حفاظت از خود در داخل کشور خود را نداشته، در نتیجه به کشور دیگری درخواست پناهندگی داده و متقاضی پناهندگی است . از زمانی که درخواست پناهندگی این فرد پذیرفته شود ، دیگر او پناه جو محسوب نشده ، بلکه پناهنده refugee می باشد . که کشور مورد تقاضا باید از اعضای کنوانسیون ژنو ۱۹۵۱ در دفاع از حقوق پناه جویان باشد یعنی آن را امضاء کرده باشد .
به گفته سایت دولتی نیوزیلند ، این کشور به پناهندگان کمک می نماید تا بتوانند وارد جامعه شوند . به آن ها در مورد خدمات پزشکی- بهداشتی آموزش داده می شود و این افراد تشویق می شوند تا به دنبال یافتن شغل باشند تا بتوانند مخارج خود را تامین نمایند .
دولت نیوزیلند به شخصی که پناهنده نیوزیلند محسوب شود ، یعنی درخواست پناهندگیش مورد قبول قرار گرفته باشد ، اقامت دایم اعطا می کند ، حتی ممکن است در مواردی او را تبعه نیز محسوب کند . اگر چه پناه جویان ، کشور نیوزلند را به کشوری که نسبتا آسان پذیرش می دهد می شناسد اما در سال های اخیر امنیت ملی نیوزیلند با توجه به وضع اسفناک امنیت جهانی و حوادثی که اتفاق افتاد ، از این موارد تاثیر پذیرفته است لذا سخت گیری بیشتری در این باره صورت می گیرد . مخصوصا پس از قضیه پناهندگی «احمد زاوویی » سخت گیری ها از هر زمان بیشتر شده است .

توضیح مختصر آنکه در سال ۲۰۰۲ شخصی به نام احمد زاوویی ، فردی الجزایری که عضو جبهه آزادی بود که تشکیلاتی تروریستی قلمداد می شد در خواست پناهندگی به نیوزیلند را داد و علی رغم مخالفت دستگاه های اطلاعاتی نیوزیلند ، به او تابعیت نیوزیلندی اعطا گردید . به تعاقب این امر و انتقادات زیادی که به این مورد وارد آمد ، یک تجدید نظر مفهومی و جامع از قانون مهاجرت نیوزیلند به عمل آمد که خود منجر به ارائه پیش نویسی به مجلس گردید که در آن اختیارات قضایی نظیر امکان تجدید نظر محدود گشت و جهت احتیاط بیشتر قدرت و اختیارات گسترده تری به ماموران مهاجرت اعطا گشت .
پناهندگی به نیوزیلند سابقه تاریخی نیز دارد . این کشور حتی قبل از به وجود آمدن کنوانسیون ملل متحد درسال ۱۹۵۱ ، پناهندگان را می پذیرفت .در سال ۱۹۳۰ ، هزار و صد یهودی ، در سال ۱۹۴۴ هشتصد و سی هفت پناهنده که بیشترشان کودک بودند را پذیرفت . در سال ۱۹۶۰ کنوانسیون مریوط به وضعیت پناهندگان سازمان ملل متحد پیوست . این کنوانسیون مشخص می‌کند پناهنده چه کسی است و حقوق افراد پناهنده و مسئولیت کشورهای عضو را نسبت به پناهجویان مشخص می کند. در رویه رایج برای اخذ پذیرش پناهندگی نیوزیلند ، پناهجویان اکثرا به وسیله قایق سعی در رساندن خود به نیوزیلند دارند اما عموما توسط ماموران استرالیایی متوقف می شوند و به نیوزیلند نمی رسند . در سال ۲۰۰۱ به موجب توافق حکومت استرالیا با دولت نیوزیلند ، تصمیم بر این امر گرفته شد که که پناه جویان به محلی در گینه نو فرستاده شوند و از آن جا پروسه درخواست پناهندگی خود را ادامه دهند .
در حال حاضر ۲ رویه برای پذیرش پناه جویان وجود دارد ؛ یکی از طریق قرارداد سهمیه ای با کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان بوده و دیگری ادعا و درخواست پناهندگی در ساحل نیوزیلند پس از رسیدن به ساحل است .  هر ساله نیوزیلند طی قرارداد مذکور با کمیساریای عالی سازمان ملل ، تعداد هزار پناه جو را که وضعیتشان طبق نظر کمیساریا تصدیق شده را پذیرا است . کشور نیوزیلند جزء ۲۰ کشوری است که برنامه اسکان مجدد را برای پناهندگان اجرا می کند . این برنامه که به نام برنامه اسکان مجدد کشور های جهان سوم نیز شناخته می شود ، یکی از ۳ راه حل طولانی مدت برای اسکان پناهندگانی است که از کشورشان فرار کرده اند . کشور نیوزیلند در حدود بیست سال است که این برنامه را اجرا می کند . حتی کمتر کشوری است که خود را متعهد به اسکان مکانی برای افرادی مثل زنان در معرض خطر ، افراد با بیماری های خاص یا معلولان و موارد اورژانسی بداند . برای نیل به این هدف ، اولویت های افراد بررسی می شود. به علت این اقدامات ، نیوزیلند احترام جهانی را به علت انسان دوستی کسب کرده است.

نحوه اسکان پناهندگانی که با سهمیه کمیساریای عالی سازمان ملل پذیرش می شوند به این صورت است که این افراد در گروه های ۱۲۰ نفری به اوکلند فرستاده می شوند و  در هفته اول در کمپ Mangere  که مرکز اسکان پناهندگان است مستقر می شوند . پس از سپری شدن مدت مذکور به ایشان پیشنهاد برنامه ای برای جا به جایی می شود . سپس به یکی از پنج محل اسکان مجدد یعنی اوکلند ، همیلتون ، ناپیر ، ولینگتون و کرایست چرچ منتقل می شوند . پناه جویانی که در ساحل درخواست پناهندگی نموده اند در مرکزی اسکان و یا حتی در زندان مستقر خواهند شد . اگر در بررسی ها مشخص شود که ایشان پناه جویان واقعی هستند به ایشان اقامت اعطا می شود که متعاقب آن افراد امکان دسترسی به مزایای اجتماعی را پیدا می کنند .
به طور کلی پس از بررسی شرایط مذکور می توان گفت ، پناهندگی در نیوزیلند در دوره کنونی اگرچه از فرصت های مهاجرتی است اما نباید به آن به عنوان یک گزینه جدی نگاه کرد. ریسک بالای این امر ، راه را برای تصمیم گیری در خصوص پناهندگی در نیوزیلند آسان نموده است. امری که به عقیده نگارنده اصلا نباید به عنوان یکی از گزینه های اصلی مهاجرت به نیوزیلند مورد توجه قرار گیرد .در صورت وجود هرگونه ابهام با  سوال در  زمینه پناهندگی در نیوزیلند ، شما عزیزان می توانید با مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس حاصل کرده و از مشاوره تخصصی تلفنی رایگان بهره مند شوید.

 

 

Rating: 4
4 پاسخ
 1. جاسم ایرندگانی گفته:

  سلام.میشه درخواست پناهندگی بدم کشور نیوزلند ولی مراحلش را نمیدانم از داخل کشور چطور درخواست کنم و کجا برم

  Rating: 4
  پاسخ
 2. علیرضا گفته:

  سلام ، آیا میشه با ویزای توریستی رفت به نیوزیلند و بعد توی فرودگاه درخواست پناهندگی کرد؟
  چه کیس هایی مناسب هست برای نیوزیلند؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.