خیلی از متقاضیان عزیز اساسا خود ماهیت ویزا را نمی شناسند.

ویزا یا روادید معنای حقوقی دارد که در این مقاله به آن می پردازیم. چنان چه مستحضرید هر کشوری برا ی خود مرزهایی دارد. ورود به این مرزها نیازمند اجازه می باشد. اصطلاح حقوقی برای این اجازه که مسبب ورود به خاک کشور می شود ویزا نام دارد.

ویزا یا روادید از قدیم  و در تاریخ به انواع مختلف موجود بوده است. درگذشته اگر کسی وارد مرز کشوری می شد بایستی از آن کشور اجازه می گرفت همچنین کاروانها، اشخاص،اتباع کشورهای مختلف برای این که از داخل کشوری عبور و به داخل کشور دیگری بروند یا به مقصد خود برسند نیازمند اجازه بودند همین ماهیت حقوقی و همین رابطه ی سیاسی فی مابین کشورها به مرور زمان شکل گرفته و جای خود را به واژه ویزا داده و بعضی کشور ها با یک کشور دیگر قرارداد لغو روادید و همان لغو ویزا امضا می گردد.

منظور از قرارداد لغو ویزا (قرارداد لغو روادید) در بعضی از کشورها چنان که به عرض رسید به دلیل رابطه ی نزدیک دیپلماتیک با کشور همسایه یا کشوردیگر قراردادی امضا می شود تا اتباع دو کشور برای رفت و آمد در کشو همدیگر نیاز به ویزا یا روادید نداشته باشند  این قرارداد؛ قرارداد لغو ویزا یا روادید خوانده می شود به هر حال انچه که بدیهی ایست ویزا واژه اصطلاحی ایست که در رابطه با مهاجرت به کشور دیگر هر چند برای کوتاه مدت استفاده می شود.

بعضی از ویزاها در انواع مختلف ویزا کوتاه مدت می باشند به طور مثال ویزا توریستی که برای مدت یک ماه یا بیست روز صادر می شود اما ویزاهای دیگری داریم که بلند مدت هستند، برای مثال آمریکا ویزاهایی دارد که به وسیله ی آن فرد می تواند در آمریکا وارد شده و برای مدت طولانی در آمریکا باشد و به دنبال کار جستجو کند. بنابراین ویزا از یک مقسم تقسیم به ویزاهای کوتاه مدت و بلند مدت می شود.

یک گونه ی دیگر روادید یا همان ویزا، ویزای دیدار بستگان می باشد، در ذیل برخی از انواع ویزا را برای شما نام میبریم:

-ویزا تجاری

-ویزا دانشجویی

– ویزا پیوستن به خانواده

-ویزا توریستی یا گردشگری

از این مقسم ما ویزاهای متعددی داریم که به جنس و هدف ویزا بستگی دارند ، ممکن است هدف ویزا فقط دیدار بستگان و خانواده باشد که ویزای visit family  یا ویزا دیدار خانواده به آن می گوییم.

برخی کشورها مثل کشورهای عضو کنوانسیون اگر برای شما ویزا صادرکنند کشورهای دیگر نیز به شما اجازه ی ورود می دهند در اینجا این نوع ویزا بسته به کشور متفاوت است.

مثلا شما اگر از کشور روسیه ویزا بگیرید در هفت کشور متحد می توانید ورود و خروج نمایید یا چنانچه از یکی از اعضای کنوانسیون شنگن ویزایی را اخذ نمایید حق دارید به تمامی کشورهای عضو شنگن بدون نیاز به ویزا جدید مسافرت کنید.

به هرحال نکته ی اصلی این است که تمام این کشورها چه در باب ویزا شنگن صحبت بکنیم یا ویزا غیر شنگن، ویزا دیدار یا ویزا توریستی همه و همه قواعد خاص خود را دارد .

کشورها برای صدور ویزا قوانین و مقرراتی دارند. بعضی کشورها به افسر ویزا خود اختیارات بسیاری می دهند از جمله آمریکا، آمریکا به افسر ویزا خود امکانات زیادی می دهد تا تصمیم بگیرد که به یک شخصی ویزا بدهد یا خیر.

به نوعی این شخص دارای یک اختیار کامل برای تصمیم گیری در صدور ویزا است.

اما برخی کشورها نظیر انگلستان در ویزا سرمایه گذاری و تحصیلی بر حسب قاعده ی امتیاز بندی ویزا صادر می نمایند. ویزا انگلستان کاملا سیستم امتیازی دارد که اگر امتیاز شما به حد نصاب برسد یاید به شما ویزا دهد.

البته باز هم کشورها در انواع مختلف ویزا به افسر ویزا امکانات مختلف میدهد. لذا است که وقتی شما جهت ویزا اقدام میکنید هر کشور با کشور دیگر فرق دارد. حتما به یک حقوقدان مراجعه نمایید که آن ویزا را مطالعه نموده و در مورد هدف شما و ویزا مورد نیاز شما به شما توصیه لازم را انجام داده و بگوید که چه مدارکی برای صدور ویزا لازم است.

مهمترین نکته این است که وقتی شما می خواهید ویزا را درخواست بکنید بایستی ان مدارک را کامل تهیه کرده و برساس اصول حقوقی ارائه فرمایید. در باب روادید و ویزا نکات بسیار بسیارمهمی هم موجود است که در این مختصر نمی گنجد اما می توانید چنانچه در خصوص ویزاهای مختلف، قوانین بین المللی در باب صدور ویزا، آثار هر نوع ویزا و اینکه در هر نوع ویزا آیا حق کار وجود دارد یا خیر ؟

از مشاورین موسسه MIE  یا موسسات همکار موسسه حقوقی ملک پور سوال فرمایید.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0 پاسخ