ویزای کار اسلوونی

شرایط اخذ ویزای کار اسلوونی چیست؟چه کسانی موفق به اخذ ویزای کار اسلوونی میشوند؟آیا اخذ ویزای کار اسلوونی میتواند مقدمه اقامت دائم در اسلوونی باشد؟اگر در مورد کشور اسلوونی و مهاجرت کاری اسلوونی پرسش هایی دارید میتوانید با مطالعه این مقاله که  توسط موسسه حقوقی ملک پور تهیه و تدوین شده  است به بررسی کار در اسلوونی و دریافت ویزای کار اسلوونی و معرفی موقعیت های شغلی در کشوراسلوونی و جذب نیروی کار در کشوراسلوونی میپردازد به پاسخ سوالات خود برسید.

 

اقتصاد اسلوونی

کشور اسلوونی  یکی از موفق ترین کشور های اقتصادی در  حوزه بالکان می باشد  و در اصطلاح کشور اسلوونی به بهشت اقتصادی معروف است.

جغرافیای کشور اسلوونی متنوع و بسیار زیباست.این کشورخوش آب و هوا زمین های کشاورزی دارد و مردم آن به کشت سیب زمینی,نخود,گندم,نیشکر,ذرت ولوبیا میپردازند.

وجود کوهستان های زیبا و سرسبز در اسلوونی باعث شده که دامپروری در این کشور از کشاورزی رواج بیشتری داشته باشد.

رودخانه ساوا با گذر از اسلوونی این موقعیت را فراهم کرده تا ازاین رودخانه برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کنند.

در کشور اسلوونی ذخایر معدنی مختلفی وجود دارد که از جمله آنها میتوان به جیوه، زغال سنگ ،روی، قلع و سنگ های ساختمانی اشاره کرد، وجود این ذخایر با ارزش صنعت ذوب و ریخته گری را در کشور اسلوونی توسعه داده است

کشور اسلوونی در زمینه استخراج گاز نیز فعالیت دارد البته تنها تا حدی که بخشی ازنیازهای خود را برطرف نماید.

مناظر زیبا و طبیعت بکر این منطقه فعالیت توریستی و گردشگری را رونق داده است.

صنایع دیگر در اسلوونی تجهیزات الکترونیکی، کامیون سازی، تجهیزات نیروگاهی، تسلیحات نظامی، محصولات چوب مواد شیمیایی بافندگی هستند.

اقتصاد کشور اسلوونی به لحاظ پایداری نسبت به گذشته در وضعیت مطلوب تری قرار گرفته است. کشوراسلوونی شرایط خاص و حساس منطقه اروپا را در نظر گرفته است و با کاهش ریسک سرمایه گذاری و کسر هزینه های اضافی توانسته بعنوان یک کشور صنعتی رقیب سایر کشور های اروپایی باشد.

کار در اسلوونی

کیفیت نیروی کار در اسلوونی یکی از دلایل جذب سرمایه گذاران خارجی به این کشور است.

مردم کشور اسلوونی بسیار زحمت کش هستند ونیروی کار جوان در این کشور دارای تحصیلات عالی بوده و  نیروی های کارگری مسن تر مهارت و تجربه دارند و میتوانند در برنامه های یادگیری مادام العمر شرکت نمایند.زبان اصلی مردم کشور اسلوونیایی است و بعد از آن زبان انگلیسی بیشترین استفاده را دارد.زبانهای آلمانی و ایتالیایی و کرواتی در رتبه های بعدی قرار دارند.اکثر مردم  کشوراسلوونی به دو زبان خارجی مسلط هستند و این میتواند یک  امتیاز مهم برای سرمایه گذاران خارجی باشد.

*به لحاظ قانونی افراد زیر به ترتیب میتوانند در کشوراسلوونی مشغول به کار شوند:

-شهروندان اسلونیایی

-افرادی که اجازه اقامت دائم در کشوراسلوونی داشته باشند.

-افرادی که ویزای شنگن دارند در صورتیکه یکسال در خاک اسلوونی بمانند.

-کسانی که از طریق پیشنهاد کاری ویزای کار اسلوونی را دریافت کرده اند.

اشتغال به کار در کشور اسلوونی به  ۲ روش امکان پذیر است:*

روش پیشنهادکاری:-

به این صورت که ابتدا یک کارفرمای اسلوونیایی در کشوراسلوونی پیشنهاد کاری خود را تبلیغ میکند اگر بعد از سه ماه شخصی را برای استخدام نیافت این پیشنهاد را در کشور های حوزه شنگن ارائه مینماید.در صورتیکه  تا ۳ ماه دیگربازهم کارمندی برای او یافت نشد حالا نوبت به سایر کشورها میرسد تا با این پیشنهاد کاری موفق به مهاجرت به اسلوونی شوند.

در ابتدا ممکن است به نظر برسد که با وجود این پروسه شانس پیدا کردن کار در کشور اسلوونی بسیار کم است اما باید به این نکته توجه کرد که تخصص، مهارت،  کیفیت کار ،و همچنین رزومه و ارزش مدارک تحصیلی نقش به سزایی در جهت اخذ ویزای کار در کشور اسلوونی  دارد و از رشته هایی که شانس اخذ ویزای کاری را در کشور اسلوونی برای افراد متقاضی کار در کشور اسلوونی بالا میبرد میتوان به رشته های مهندسی،مدیریت ،حسابداری ،و پرستاری اشاره کرد

روش کاریابی آزادانه:-

در این روش فرد متقضی کار در کشور اسلوونی تقاضای ویزای کار مینماید و در صورت موافقت اداره کار و استخدام اسلوونی و دریافت اقامت میتواند آزادانه در خاک این کشور به دنبال کار بگردد.

 

قانون کار اسلوونی:

قانون کار در کشوراسلوونی دو جنبه دارد:

جنبه اول به یک رابطه سه گانه میان کارگران و کارفرمایان و اتحادیه های کارگری اشاره میکند و دیگری به حفاظت از حقوق فردی در زمینه اخذ ویزای کاری کشور اسلوونی اشاره کرد

طبق قانون کارکشوراسلوونی یک کارفرما هنگام استخدام تنها باید به مهارت کافی و استعداد و کیفیت کار و رزومه کاری فرد توجه کند و مسائلی از قبیل مذهب و جنسیت نباید در انتخاب فرد متقاضی کاردر کشور اسلوونی تاثیر بگذارد.

مدت زمان قرارداد کاری در کشور اسلوونی بستگی به توافق طرفین قرارداد داردو در قرارداد های کاری باید قید شود که متقاضی برای چه مدتی تعهد به کار داردو در بعضی از مشاغل که مدت قانونی آن در قانون کار ذکر شده است ثبت مدت کار لازم نیست و در صورتی که در یک قرارداد کاری میان طرفین مدت زمان اشتغال به کار قید نشده باشد اصل بر نامحدود بودن زمان قرار داد است.

در بعضی موارد قراردادهای کار آموزی یکساله در  کشوراسلوونی  منعقد میشود و اگر از لحاظ قانونی محدودیتی وجود نداشته باشد تا ۶ ماه قابل تمدید است.

کارفرما در کشور اسلوونی  موظف است هرماه حقوق فرد را تنها به صورت پول نقد بپردازد.حقوق ماهیانه هر کارگر علاوه بر دستمزد اصلی و پایه او میتواند شامل پاداش هم باشد.

در یک قاعده کلی حداقل حقوق پایه هر اسلوونیایی ۷۸۳٫۶۶یورو در ماه است.و نرخ مالیات در این کشور ۱۷درصد میباشد.

 

ساعات کاری در کشوراسلوونی ۳۶ تا ۴۰ ساعت در هفته میباشد اما در بعضی مشاغل خطرناک ممکن است از۳۶ ساعت در هفته نیز کمتر باشد.میزان اضافه کاری های یک کارمند نباید از ۸ساعت در هفته.۲۰ساعت در ماه و ۱۷۰ ساعت در سال تجاوز کند.در بعضی موارد یک کارمند ۲۳۰ ساعت در سال کار میکند و البته این میزان اضافه کاری حتما باید بین کارگر و کارفرما توافق شود و کارفرما از کارگر رضایت نامه کتبی بگیرد.

نگاهی به قوانین مالیاتی  کشوراسلوونی:*

اگر شما در حوزه  کشوراسلوونی فعالیت دارید ویا اگر دفتر مرکزی شرکت در کشور دیگری است اما مجبوربه کسب و کار در اسلوونی هستید باید مالیات بر درآمد به دست آورده بپردازید.در اسلوونی کارفرما باید برای کارمند بیمه بازنشستگی از کار افتادگی سلامت و بیکاری در نظر بگیرد و انجام این امور اجباری است.

مرجع صالح برای بیمه های اجتماعی واجب برای بیمه  موسسه بهداشت و درمان اسلوونی است.

*تخفیفات مالیاتی

قانون مالیات  کشوراسلوونی به برخی افراد تخفیف های مالیاتی میدهد من جمله:

بازنشستگان-

کارآفرینان-

زنانی که زایمان داشتند-

 

نرخ مالیات برای محل کسب وکار۱۵ تا ۲۵/۱ درصد می باشد.

اظهار نامه های مالیاتی توسط افراد باید به صورت الکترونیکی از طریق سیستم ETAXاعلام و پرداخت شود.

 

اقامت دائم در کشور اسلوونی:*

یکی از راه های اخذ اقامت دائم در اسلوونی دریافت ویزای کار کشوراسلوونی  است .فردی که با ویزای کار درکشوراسلوونی مشغول به کار میشود بعد از ۵ سال میتواند تقاضای اقامت دائم نماید البته در صورتیکه مالیاتهای خود را به موقع بپردازد و تکالیف شهروندی خود را به درستی انجام دهد.

بعد از آن فرد مقیم  کشوراسلوونی میشود و از آنجایی که اسلوونی از کشور های حوزه شنگن است راه برای مهاجرت به سایر کشورهای حوزه شنگن باز میشود.

ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که شرایط اخذ ویزای کاردر  کشور اسلوونی را خدمت شما توضیح دهیم تا افراد متقاضی کار درکشور اسلوونی با مطالعه این مقاله بتوانند اطلاعات جامع وکاملی در زمینه اخذ ویزای کار در کشور اسلوونی کسب نمایند.و در صورتیکه تمابل دارید اطلاعات تکمیلی در زمینه اخذ ویزای کار در کشور اسلوونی و همچنین شرایط اخذ اقامت از طریق کار در کشور اسلوونی را کسب نمایید میتوانید در ساعات اداری با موسسه حقوقی ملک پور تماس بگیرید و از آخرین قوانین و مقررات مربوط به اخذ ویزای کشور اسلوونی مطلع گردید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

 

 

فاطمه عرب

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.