مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در مکزیک

چگونه می توانم مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در مکزیک فراهم کنم؟ تهییه مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در مکزیک چه مراحلی دارد؟ مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در مکزیک چیست؟ چگونه می توانم اطلاعات بیشتری در مورد مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار در مکزیک بدست بیاورم؟

اقتصاد مکزیک پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان با رشد سریع به خصوص در صنعت خدمات است. سطح نسبتا پایین تورم و نرخ بهره در طول دهه گذشته موجب توسعه و گسترش اقتصاد این کشور شده است.

این رشد اقتصادی فرصتی برای کارگران و کارآفرینان خارجی است تا به مکزیک آمده و بخشی از حیات اقتصادی این کشور باشند.

اگر قصد کار کردن در مکزیک را دارید، باید مطمئن شوید که مراحل اداری را طی نموده باشید. اگر قصد دارید برای خودتان و یا دیگران کار کنید، به لحاظ قانونی به ویزای کار مکزیک نیاز دارید. در اینجا اطلاعات لازم برای اخذ اجازه کار ارائه می شود.

آیا به ویزای کار مکزیک نیاز دارم؟

نیاز به ویزا یا عدم نیاز به آن اولین اولویت شما است. در برخی موارد، بسته به ملیت و کار شما نیازی به اخذ اجازه کار نیست.

اگر شما ویزای معتبر ایالات متحده آمریکا داشته باشید، می توانید بدون اجازه کار به مدت حداکثر شش ماه به عنوان یک بازدید کننده تجاری در مکزیک بمانید. همین قانون در مورد شهروندان انگلستان وجود دارد. معیارهای مورد نظر سختگیرانه است و معمولاً به این معناست که با اشتغال در مکزیک به طور مستقیم به شما دستمزد پرداخت نمی شود. بنابراین مطمئن شوید که از تمام این موارد آگاهید. حتی اگر نیازی به ویزا نداشته باشید، همچنان باید کارت ورود به مکزیک، که به عنوان فرم FMM نیز شناخته می شود را پس از ورود به این کشور تکمیل نمایید. این کارت را باید در زمان ترک کشور نیز ارائه دهید.

شهروندان دیگر کشورها و کسانی که مایلند به مدت طولانی تری در مکزیک اقامت داشته باشند به ویزا نیاز دارند، که بسته به شرایط می تواند ویزای کار و یا ویزای اقامت موقت باشد. شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای مکزیک را برای اطلاع از نوع ویزای مورد نیاز خود بررسی کنید. این شامل تمام جزئیات لازم در مورد انواع ویزا، فرآیندها و هزینه های مربوط به آن است.

فرایند صدور ویزای کار مکزیک چگونه است؟

انواع ویزا با توجه به ملیت و دلایل سفر شما به مکزیک متفاوت است. فرایند صدور ویزا در هر کنسولگری تا حدی متفاوت است. طبق جدول زمانبندی می توانید زمان مناسب برای ارائه درخواست خود را انتخاب کنید.

در مورد ویزای کار، که معمولا ویزای FM2 یا FM3 است، کارفرمای آینده شما باید یک درخواست از طرف شما برای موسسه ملی مهاجرت ارسال کند. این روند می تواند ۳۰ روز طول بکشد، پس بهتر است زمان کافی برای تکمیل آن اختصاص دهید. نرم افزار، پس از تایید درخواست، آن را به کنسولگری مکزیک در محل زندگی شما ارسال می کنند. سپس حدود ۱۰ تا ۱۵ روز برای مراجعه به کنسولگری و ارائه مدارک خود و تکمیل روند اخذ ویزا فرصت دارید. نیاز است تا قبل از حضور در سفارت وقت ملاقات بگیرید که البته کنسولگری این کار را در عرض چند روز برای شما ترتیب می دهد.

زمان لازم برای بررسی ویزای اولیه ممکن است بسته به کشور محل درخواست بسیار سریع باشد. برای مثال، انتظار می رود که این روند برای اتباع بریتانیا تنها چند روز پس از ارائه مدارک طول بکشد. هر سفارتخانه زمان لازم برای بررسی درخواست ها را در وب سایت کنسولگری منتشر می کند.

ممکن است برای شما ویزای ورود صادر شود، که می توانید با ورود به مکزیک آن را به کارت اقامت موقت تغییر دهید. کارت اقامت موقت معمولاً برای مدت یک سال صادر می شود و می توان آن را تمدید کرد. پس از پنج سال اقامت در این کشور، می توانید کارت اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل نمایید.

هزینه هایی برای صدور هر یک از انواع ویزای مکزیک وجود دارد. این هزینه ها بر حسب ارزهای محلی منتشر می شود، و به صورت ماهانه برای تغییر نرخ بهره به روز رسانی می شود. در ملاقات حضوری خود در سفارت محلی در مورد هزینه های مربوط به نوع ویزای مورد نظر به شما اطلاع رسانی می شود.

مدارک لازم برای درخواست ویزای مکزیک

مدارک مورد نیاز بسته به ملیت و نوع ویزا مورد درخواست، متفاوت است. با این حال، ارائه مدارک زیر لازم است:

  • گذرنامه معتبر و فرم تکمیل شده درخواست
  • عکس گذرنامه (مربوط به ماه گذشته)
  • نامه کارفرما حاوی دستمزد مورد توافق و توانایی فنی شما (در برخی موارد این نامه باید همراه با فتوکپی از کارت شناسایی رسمی کسی که آن را امضا نموده است، همراه باشد)
  • اصل و کپی مدرک دانشگاهی
  • اصل و کپی فیش حقوقی شش ماه کاری اخیر
  • رسید پرداخت هزینه های کنسولگری
  • ویزای کار مکزیک برای کارکنان پاره وقت، ثابت و کارگران فصلی

هیچ ویزای خاصی برای کار فصلی وجود ندارد و باید همان فرایند اخذ اجازه اقامت موقت را دنبال کنید که در بالا شرح دادیم. اگر قصد شرکت در فعالیت های داوطلبانه در مکزیک را دارید، این فرایند ممکن است بسته به ملیت شما تا حدی متفاوت باشد. در این رابطه می توانید با سفارت محلی خود تماس بگیرید.

اگر سن شما زیر ۳۰ است و تبعه یکی از کشورهای واجد شرایط (از جمله نیوزیلند، کانادا، فرانسه، آلمان و کره جنوبی) باشید، می توانید به مدت یکسال ویزای کار حین تعطیلات مکزیک بگیرید. طبق این ویزا می توانید تا سه ماه با هر کارفرمایی همکاری کنید و نیازی به حمایت کارفرما نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به سفارت محلی خود مراجعه نمایید.

طبق شرایط ویزای دانشجویی، شما نمی توانید در ازای کار دستمزد دریافت کنید. اگر می خواهید حین تحصیل در مکزیک کار کنید، کارفرمای شما باید با طی مراحل فوق از طرف شما برای اخذ اجازه کار درخواست دهد.

شرایط اخذ ویزای کار مکزیک به عنوان کارآفرین

اتباع بریتانیا و اتحادیه اروپا که برای کار بدون مزد مانند تحقیق و کسب اطلاعات در مورد ایده های کاری جدید و یا مذاکره برای عقد قراردادها در مکزیک حضور دارند در شش ماه اول به اجازه کار نیاز ندارند. با این حال، باید یک فرم FMM تکمیل کنید. به منظور بررسی اینکه کار بدون مزدی که قصد انجام آن را در مکزیک دارید در چارچوب بازدید کننده تجاری شامل است یا خیر، با سفارت محلی خود مشورت نمایید. در غیر این صورت، باید برای ویزای کار درخواست دهید.

اگر قصد دارید برای مدت طولانی تری در مکزیک بمانید، یا می خواهید سریعاً شروع به کار کسب درآمد کنید، نیاز به ویزا دارید. بسته به وضعیت خود می توانید برای ویزای نوع FM2 یا FM3 درخواست دهید. برای اخذ ویزای FM3 باید اثبات کنید که سرمایه کافی برای تاسیس شرکت خصوصی خود را در اختیار دارید.

تاثیر ویزای کار مکزیک یک شخص در وضعیت همسر و اعضای خانواده او

در صورت داشتن اجازه اقامت موقت معتبر، همچنین می توانید برای ویزای اعضای خانواده خود تحت سیاست وحدت خانواده درخواست دهید. فرایند ثبت درخواست در هر کنسولگری تا حدی متفاوت است، و ممکن است در زمان ثبت درخواست اعضای خانواده شما، به حضور شما نیز در سفارت نیاز باشد. در مورد روند تعیین وقت ملاقات کنسولگری محلی خود مشورت نمایید.

در زمان ملاقات حضوری در سفارت باید مدارکی مانند آنچه که در فهرست مدارک لازم برای اخذ اقامت موقت ذکر شد را ارائه دهید.

در پایان لازم به یادآوری است که پروسه حقوقی مهاجرت و اقامت بسیار حساس بوده و گاهی یک اشتباه کوچک میتواند منجر به ردی ویزا گردد. از این رو توصیه می کنیم با گرفتن مشاوره صحیح از موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) شانس پرونده خود را بررسی کرده و با  انتخاب درست، آینده خود را بیمه نمائید.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر روش های مهاجرت به مکزیک میتوانید به همین بخش از سایت مراجعه فرمایید.

اطلاعات موجود در این وب سایت جهت بالا بردن سطح اگاهی عمومی است و موسسات همکار در ایران خدمات کاریابی ارائه نمی دهند.

 

نگارنده : مریم نظری

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.