ویزای دانشجویی آمریکا و بررسی شرایط آن

ویزای دانشجویی آمریکا، شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آمریکا و قوانین مربوط به اخذ ویزای تحصیلی آمریکا، موضوعاتی تخصصی می باشد، که هدف این نوشتار بررسی علمی آن است. اخیراً با قوانینی که دولت آقای ترامپ در آمریکا وضع نموده است، اخذ ویزای آمریکا برای ایرانیان با سختی های فراوانی همراه بوده است و افراد اغلب با این سوال مواجه شده اند که آیا تمامی ویزا ها از جمله کاری، سرمایه گذاری و تحصیلی برای ایرانیان ممنوع می باشد؟ یا اینکه می توان ویزای دانشجویی آمریکا را دریافت کرد؟ در پاسخ به چنین پرسش هایی می توان گفت که در حال حاضر تنها دریافت ویزای دانشجویی آمریکا برای ایرانیان مقدور می باشد. از همین رو کاشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار مؤسسه MIE اتریش، در این نوشتار تلاش نموده اند که جنبه های مهم و اساسی اخذ ویزای تحصیلی آمریکا را بررسی کرده و راهکارهایی عملی برای بالا بردن دریافت این ویزا برای ایرانیان ارائه دهند. شما همواره می توانید از طریق تماس با دفاتر مؤسسه نیز مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

ویزای دانشجویی آمریکا 4 ویزای دانشجویی آمریکا

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ویزای دانشجویی آمریکا و شرایط عمومی

آمریکا محبوب ترین مقصد تحصیلی برای دانشجویان بین المللی می باشد و هر ساله بیش از 900،000 هزار دانشجو از کشورهای دیگر در دانشگاه های آمریکا به تحصیل می پردازند. البته آمریکا تنها محبوب ترین مقصد تحصیلی نیست بلکه بزرگ ترین مقصد تحصیلی نیز می باشد. این کشور با دارا بودن 50 ایالت و مساحت حدود 10 میلیون کیلومتر مربع، بیش از 4،500 مؤسسه آموزش عالی دارد که انتخاب های فراوانی پیش روی متقاضیان اخذ ویزای دانشجویی آمریکا قرار داده است. آمریکا به عنوان کشوری مهاجرپذیر نیز در دنیا شناخته شده است که موقعیت های فراوان کار پس از تحصیل، دلیل دیگری برای جذب دانشجویان بین المللی به این کشور می باشد. بسیاری از ایرانیان نیز دانشگاه های آمریکا برای تکمیل تحصیلات خود انتخاب می نمایند، از این رو در ادامه این نوشتار به بررسی هر آنچه که برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آمریکا مورد نیاز است، پرداخته شده است.

در تصویر زیر شرایط عمومی در خصوص کشور آمریکا را می توانید مشاهده کنید.

تحصیل پزشکی در آمریکا 1 ویزای دانشجویی آمریکا

فایل تصویری مؤسسه حقوقی ملک پور در رابطه با تحصیل در آمریکا

video ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع کارشناسی

لیسانس اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های آمریکا می باشد که متقاضیان تحصیل در آن می توانند پس از اخذ پذیرش جهت دریافت ویزای دانشجویی آمریکا اقدام نمایند. تحصیل در مقطع کارشناسی معمولاً به مدت 4 سال به طول می انجامد و دانشجویان می توانند در رشته های متنوعی به زبان انگلیسی تحصیل نمایند. مسلماً انتخاب رشته و انتخاب دانشگاه اولین گام در اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آمریکا می باشد. از جمله محبوب ترین رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس می توان به رشته های زیر اشاره کرد.

 • مدیریت بازرگانی
 • مديريت رسانه
 • علوم کامپیوتر
 • رشته های مهندسی
 • روانشناسی

پس از انتخاب رشته تحصیلی و چند دانشگاه کاندید، می توانید جهت دریافت پذیرش تحصیلی اقدام نمایید. سیستمی متمرکز برای درخواست پذیرش از دانشگاه های آمریکا وجود ندارد، بنابراین شما باید برای هر دانشگاه مستقیماً از طریق وبسایت آن ها اقدام نمایید. در زمان درخواست پذیرش توجه به نکات زیر می تواند مراحل کار را برای شما آسان تر سازد.

 • اغلب دانشگاه ها به شما این امکان را می دهند که به طور مستقیم از طریق وب سایت های آن ها درخواست خود را ارسال کنید.

 • اطمینان حاصل کنید که در هنگام درخواست ازدانشگاه های آمریکا پیش نیاز ها را به دقت بخوانید. بعضی از دانشگاه ها ممکن است از شما نمره آزمون های استانداردی مثل GRE، GMAT، MCAT، LSAT را بخواهند و برخی دیگر، مواد مختلف دیگری همچون نمونه مقاله، نمونه و لیست ثبت اختراعات را به عنوان بخشی از روند درخواست پذیرش از دانشگاه درخواست دهند.

 • اکثر دانشجویان برای بالا بردن شانس پذیرش خود به 3 تا 5 دانشگاه برای برای پذیرش درخواست می دهند.

 • هزینه های دانشگاه برای بررسی درخواست پذیرش معمولا بسته به دانشگاه بین 75 تا 100 دلار است. اگر مشکلی در پرداخت هزینه پذیرش دارید، به طور مستقیم با دانشگاه تماس بگیرید.

 • دانشجویان غیر آمریکایی ممکن است لازم باشد برای اثبات توانایی خود در زبان انگلیسی و شرکت در کلاس های دانشگاه مدرکی ارائه دهند. اطمینان حاصل کنید که تافل، IELTS، و یا C1 پیشرفته داشته باشید.

ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد

حدود 4،500 مؤسسه آموزشی و دانشگاه در آمریکا وجود دارد که بیش از 1،700 مؤسسه، در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجو می پذیرند. بنابراین تنوع زیادی برای انتخاب رشته و دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. تحصیل در این مقطع معمولاً حدود 2 سال به طول می انجامد اما در برخی از رشته ها این زمان کمتر می باشد. دریافت پذیرش از دانشگاه های آمریکا در مقطع کارشناسی ارشد، امری حساس و نیازمند دقت می باشد، چرا که دانشگاه در انتخاب دانشجویان دقت زیادی به خرج می دهند و انتظار سطح عملی قابل قبولی از دانشجویان دارند. شما باید درخواست پذیرش خود را مستقیماً به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید. مهم ترین مدرک مورد نیاز، مدرک لیسانس می باشد که نیازی نیست دقیقاً با رشته ای که برای آن درخواست می دهید، یکی باشد اما باید مرتبط باشد. دانشگاه ها معمولاً الزامات دیگری نیز از شما می خواهند که به شرح زیر می باشد.

 • ریز نمرات
 • مدرک آزمون هایی مانند GRE و GMAT
 • توصیه نامه
 • بیان هدف از تحصیل
 • پیشنهاد موضوع پایان نامه
 • مصاحبه
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل
مهاجرت تحصیلی به آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا در مقطع دکتری

حدود 1،500 دانشگاه در آمریکا، مقطع دکترا را ارائه می دهند و هر ساله پذیرای دانشجویان از نقاط مختلف در دنیا می باشند. طول دوره دکترا معمولاً بین 4 تا 6 سال می باشد که معمولاً دانشجویان بخشی از آن را صرف تحقیق بر روی تز دکترای خود می نمایند. بورسیه های تحصیلی فراوانی در مقطع دکترا برای دانشجویان در نظر گرفته شده است و دانشجویان به ندرت مجبور می شوند برای تحصیل و زندگی خود هزینه کنند. برای درخواست پذیرش در مقطع دکترا مهم ترین مدارکی که باید آماده کنید به شرح زیر می باشد.

 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی گذشته
 • اظهارنامه هدف از تحصیل
 • توصیه نامه
 • نمره GRE یا GMAT
 • پروپوزال
 • نمونه مقاله
 • رزومه یا CV

ویزای دانشجویی آمریکا به همراه بورسیه تحصیلی

متقاضیان ویزای دانشجویی آمریکا، عموماً تمایل دارند که هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا را از طریق دریافت بورسیه تحصیلی تامین نمایند. خوشبختانه بورسیه تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی در آمریکا ارائه می شود، اما اغلب بورسیه ها در مقطع دکترا اعطا می گردد. معمولاً دانشجویانی که در مقطع دکترا به تحصیل می پردازند می توانند بورسیه تحصیلی کامل یا فول فاند دریافت کنند و علاوه بر پوشش هزینه های تحصیل، هزینه زندگی خود را نیز تامین نمایند. دانشجویان برای دریافت بورسیه باید بتوانند رزومه علمی قوی ارائه دهند. درخواست بورسیه می تواند پیش از شروع تحصیل انجام شود و یا در صورتی که دانشجو روزمه مناسبی نداشته باشد می تواند تحصیل خود را آغاز کند و پس از تقویت رزومه خود در دانشگاه مقصد درخواست بورسیه یا اسکولارشیپ دهد.

ویزای دانشجویی آمریکا و هزینه های تحصیل و زندگی در آمریکا

هزینه ها در یک زندگی دانشجویی به دو دسته هزینه تحصیل و هزینه زندگی تقسیم می گردد. منظور از هزینه تحصیل در واقع شهریه دانشگاه می باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی آمریکا، سالیانه بین 20،000 تا 35،000 دلار می باشد.

هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی آمریکا به صورت سالیانه حدود 11،500 دلار می باشد که این مبلغ در دانشگاه های خصوصی به صورت میانگین 26،500 دلار می باشد. البته در این مقطع تحصیلی بورسیه های تحصیلی فراوانی ارائه می شود که می تواند تمامی هزینه های دانشجویان را تامین نماید.

هزینه های زندگی یک دانشجو در شهرهای مختلف آمریکا متغیر می باشد، اما به صورت میانگین می توان گفت که یک دانشجو در ماه حدود 700 تا 1،000 دلار هزینه زندگی خواهد داشت. جهت بررسی دقیق تر هزینه جزئی برخی از اقلام در جدول زیر نمایش داده شده است.

کالا و خدمات مبلغ به دلار آمریکا کالا و خدمات مبلغ به دلار آمریکا
شیر 1 لیتر 0.82 آب 1.5 لیتری 1.76
یک قرص نان 500 گرمی 2.60 سیب زمینی 1 کیلو 2.51
برنج 1 کیلو 3.87 کرایه تاکسی 1 ماهه 70
تخم مرغ 12 عدد 2.27 هزینه آب، برق، گرما و زباله 1ماه 152.29
گوشت مرغ 1 کیلو 8.47 آپارتمان 1 خوابه مرکز شهر 1289.07
گوشت گاو 1 کیلو 11.44 آپارتمان 1 خوابه خارج شهر 1015.88
سیب 1 کیلو 4.42 اینترنت 1 ماهه 60 مگا نامحدود 62.73

شاخص هزینه های زندگی در آمریکا در مقایسه با سایر کشورهای جهان در تصویر زیر نمایش داده شده است. 

ویزای دانشجویی آمریکا 2 ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و کار دانشجویی

کار در زمان تحصیل یکی از تجربه هایی است که علاوه بر کسب سابقه کار می تواند در تامین بخشی از هزینه های زندگی و تحصیل در یک خارجی نیز کمک کند. از این رو متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی آمریکا، تمایل دارند که در زمان تحصیل مجوز کار نیز داشته باشند. خوشبختانه دانشجویان می توانند در زمان تحصیل در آمریکا به کار پاره وقت نیز بپردازند. مجوز کار برای دانشجویان بین المللی محدودیت هایی دارد، به صورتی که کار باید به صورت پاره وقت باشد و گاهی در سال اول دانشجویان اجازه کار در خارج از کمپ دانشگاه را نخواهند داشت.

ویزای دانشجویی آمریکا و بررسی ویزای همراه

متقضیان متاهل معمولاً تمایل دارند در زمان تحصیل در آمریکا خانواده را نیز به همراه خود داشته باشند. دارندگان ویزای دانشجویی آمریکا می توانند برای خانواده خود نیز درخواست ویزای همراه نمایند. همراه یا Dependent اصطلاحاً به همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال گفته می شود. متقاضیان می توانند در زمان درخواست ویزا به صورت همزمان برای خانواده خود نیز درخواست نمایند و یا اینکه با کمی تاخیر پس از ورود خود برای الحاق خانواده درخواست دهند. البته توجه داشته باشید که برای تحقق این امر باید اثبات نمایید که محل زندگی مناسب در آمریکا دارید و می توانید هزینه های زندگی خانواده را تامین نمایید.

ویزای دانشجویی آمریکا 3 ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و معرفی دانشگاه های برتر آمریکا

بر اساس گزارش BBC دانشگاه های آمریکا بیشترین میزان جستجو را در میان دانشگاه های دنیا، در موتور جستجو گر گوگل دارند. در رتبه بندی منتشر شده توسط THE نیز، 6 دانشگاه برتر دنیا در آمریکا قرار دارند. بسیاری از افراد در زمان انتخاب یک دانشگاه به سطح علمی و رتبه جهانی آن توجه فراوانی دارند، از این رو در این بخش به معرفی چند دانشگاه برتر آمریکا پرداخته ایم و در جدول زیر می توانید رنک جهانی برترین دانشگاه های آمریکا را مشاهده کنید.

20 دانشگاه برتر آمریکا در سال 2019
دانشگاه THE QS ARWU
Stanford University 3 2 2
Massachusetts Institute of Technology 4 1 4
California Institute of Technology 5 4 9
Harvard University 6 3 1
Princeton University 7 13 6
Yale University 8 15 12
University of Chicago 10 9 10
Johns Hopkins University =12 21 18
University of Pennsylvania =12 19 16
University of California, Berkeley 15 27 5
Columbia University 16 16 8
University of California, Los Angeles 17 32 11
Duke University 18 26 26
Cornell University 19 14 12
University of Michigan 20 20 27
Carnegie Mellon University 24 46 91
Northwestern University 25 34 25
New York University 27 43 32
University of Washington 28 66 14
University of California, San Diego 30 41 15

هزینه تحصیل و زندگی در آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و مدارک مورد نیاز اخذ آن

برای اینکه بتوانید در آمریکا تحصیل کنید باید ویزای دانشجویی آمریکا را اخذ نمایید. در حال حاضر با توجه به محدودیت هایی که در اعطای ویزا به ایرانیان وجود دارد، تنها ویزای تحصیلی آمریکا قابل وصول می باشد. برای دریافت این ویزا پس از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر باید برای اخذ ویزای تحصیلی F-1 درخواست دهید. مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا به شرح زیر می باشد.

 • پاسپورت
 • تکمیل فرم I-20
 • تکمیل فرم DS-160
 • پرداخت هزینه درخواست
 • مدرک تحصیلی پیشین
 • اثبات تمکن مالی
تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و موقعیت کار پس از تحصیل

بسیاری از افرادی که به تحصیل در آمریکا می پردازند، تمایل دارند که پس از پایان تحصیلات خود در این کشور اقامت گرفته و به کار بپردازند. این افراد باید ویزای دانشجویی آمریکا را به ویزای کاری آن تبدیل نمایند. خوشبختانه فرصت های شغلی فراوان برای فارغ التحصیلان این فرصت را فراهم آورده است که بتوانند در این کشور مشغول به کار شوند. به فارغ التحصیلان به مدت 1 سال فرصت داده می شود که در کشور آمریکا مانده و به جستجوی کار بپردازند و در صورتی که موفق به استخدام در شغلی مرتبط با تحصیلات خود شوند می توانند ویزای کار آمریکا را دریافت نمایند.

برای بررسی بهتر شرایط کار در کشور آمریکا در نمودار زیر به بررسی تغییرات نرخ بیکاری در آمریکا پرداخته ایم.

ویزای دانشجویی آمریکا ویزای دانشجویی آمریکا

ویزای دانشجویی آمریکا و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

توجه به این نکته ضروری می باشد که تحصیل به تنهایی موجب اخذ اقامت دائم و تابعیت آمریکا نمی گردد، بنابراین دانشجویان باید پس از پایان تحصیلات نوع ویزای خود را تغییر دهند. همان طور که پیش تر ذکر شد، دانشجویان می توانند پس از پایان تحصیلات خود به مدت 12 ماه در کشور آمریکا به جستجوی کار بپردازند و در صورت موفقیت در استخدام ویزای کار این کشور را کسب نمایند. البته اخذ اقامت آمریکا از روش های دیگر از قبیل ازدواج با شهروند آمریکایی و سرمایه گذاری یا ایجاد کسب و کار نیز امکان پذیر می باشد، با این حال یافتن کار پس از تحصیل معمول ترین روش می باشد. بدین ترتیب متقاضیان می توانند از یکی از روش های ذکر شده ابتدا اقامت دائم یا گرین کارت دریافت کنند و پس از گذشت چند سال متوالی از زندگی در آمریکا جهت اخذ پاسپورت و تابعیت آمریکا درخواست دهند.

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای دانشجویی آمریکا و سخن پایانی

ویزای دانشجویی آمریکا و شرایط دریافت آن برای تحصیل در آمریکا به صورت کامل بررسی شد. همان گونه که ذکر شد، ویزای دانشجویی آمریکا در حال حاضر یکی از معدود ترین روش های اخذ اقامت موقت آمریکا می باشد. با توجه به سخت گیری های اخیر دولت آمریکا در خصوص ایرانیان توصیه می کنیم اگر تمایل به تحصیل در آمریکا دارید، در این مسیر از تجربه کارشناسان بهره برید. امید است مطالب ارائه شده در این نوشتار توانسته باشد راهنمای مناسبی برای متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی آمریکا بوده باشد. شما عزیزان همواره می توانید از طریق تماس با دفاتر مؤسسه حقوقی ملک پور، همکار MIE اتریش مشاوره رایگان تلفنی دریافت کنید و سوالات خود را در خصوص تحصیل در آمریکا و ویزای تحصیلی آمریکا مطرح نمایید. بخش دیدگاه ها در انتهای همین صفحه نیز برای پاسخ گویی به پرسش های شما در نظر گرفته شده است.