ویزای توریستی شینگن

Schengen tourism visa

2.2 1 300x254 ویزای توریستی شینگن

 

مقاله ۸ کلاس حقوق مهاجرت

 

ویزای توریستی شینگن چیست ؟ به چه کسانی ویزای توریستی شینگن تعلق میگیرد ؟ مدت اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟ کشورهای عضو محدوده شینگن کدامند؟ مدارک مورد نیاز ویزای شینگن کدام است ؟ از شروع درخواست ویزای توریستی شینگن تا دریافت ویزا چه مدت زمان میبرد؟انواع ویزای توریستی شینگن کدام است ؟ ویزای شینگن شامل کدام ویزاهاست ؟ ویزای محدود منطقه شینگن چیست ؟ ویزای ملی شینگن  National شامل چه ویزایست ؟ ویزای A شینگن چیست؟ ویزای B شینگن چیست ؟ ویزای C شینگن چیست ؟ ویزای Dشینگن چیست ؟.

در ذیل به تمام موارد اشاره  خواهد شد.

 

 

قرارداد معاهده شینگن در ۱۴ ژوئن ۱۹۸۵م در عرشه کشتی ،،پرنسس ماری آسترید،، روی رودخانه ماسل نزدیک شهری به نام شینگن در لوکزامبورگ (مرز بین فرانسه و آلمان) به امضای ۵ کشور آلمان فرانسه ، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ رسید . که بواسطه این معاهده ورود ساکنین اروپایی بدون روادید به این کشورها آزاد شد تا مشکلات رفت و آمد بین مرزی  آنها کم شود . معمولا روادید بصورت برچسب یا مهر بر روی کاغذهای مربوطه در گذرنامه شخص چسبانده یا زده می شود. صدور Schengen visa برای کسانیست که ساکن یا اتباع کشورهای محدوده شینگن نیستند و می خواهند به این محدوده وارد شوند .

۲۶کشور عضو معاهده شینگن هستند.

2.22 300x192 ویزای توریستی شینگن

 

آلمان D، فرانسه F ، ایتالیا H، پرتقال P ، هلند NL ، بلژیک FIN ، سوئد B ، لوکزامبورگ L ، نروژ N ، فنلاند M ، دانمارک DK، لیتوانی LT، لتونی LVA، اسپانیا E، لهستان PL، مجارستان،اتریش A، استونی EST، اسلواکی SK، اسلونی SVN ، چک CZE ، ایسلند S، یونان GR ، لیختن اشتاین ، سوئیس CH ، مالت M،

*) در سال ۲۰۰۹م ۴کشور قبرس ، بلغارستان ، رومانی ، سوئیس بطور کامل مفاد پیمان را قبول کردند و رسمأ وارد شینگن شدند.

*)ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (بجز بولیوی ، پرو ، کلمبیا …)

ساکنین و اتباع کشورهای قاره استرالیا و کشورهای ژاپن ، کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شینگن ندارند و می توانند حداکثر ۹۰روز  به کشورهای شینگن وارد و خارج شوند .

VISسامانه اطلاعات ویزای کشورهای  عضو شینگن است که در ۱۱مهرماه ۱۳۹۱ راه اندازی شد ، VISقوانین گرفتن ویزا و ورود به شینگن را یکپارچه تر کرده است.  اطلاعات جامع ویزا در این سیستم ثبت می شود و در مرزهای ورودی شینگن در اختیار مقامات مرزی قرار می گیرد.

*)کرواسی، صربستان، مقدونیه ، اوکراین ، مولداوی و آندورا ،عضو اتحادیه اروپا نیستند و همچنین عضو محدوده شینگن هم نیستند ، پس برای ورود به این کشورهای اروپایی باید ویزای جداگانه گرفت . *)ویزا به معنای گارانتی ورود نیست . پس توریست باید هر زمانی وبه هر دلیلی مورد شک مقامات مرزهای ورودی شینگن قرار گیرد موارد زیر را توضیح دهد

 • هدف از سفر وی چیست و صحت آن را از طریق ارائه مدارک ثابت کند.
 • آدرس محل اقامتش در شینگن (هتل یا نزد آشنایان)کجاست.
 • از پس هزینه اقامت خود در شینگن بر خواهد آمد یا خیر (پول همراه دارد یا شخص دیگری پرداخت مخارج وی را تقبل کرده (نام ، آدرس  و شماره تلفن  این شخص)
 • بلیط ترک شینگن را دارا باشد و یا اینکه پول کافی جهت خرید بلیط ترک شینگن را دارا باشد.

دارا بودن مدارک کافی بهنگام ورود به مرزهای شینگن تضمینی برای هر مسافر است تا مورد اقدامات ناخوشایندی از قبیل مصاحبه در مرز یا بازداشت موقت (۶ساعت) تا بررسی صحت وسقم ویزایش و حق ورود به شینگن قرار نگیرد.

 

فرق” تاریخ اعتبار ویز”ا و “روزهای  مجاز ویزا” چیست ؟ باید دقت کرد طوری برنامه ریزی کنیم که تعداد روزهای مجاز ویزا در قالب مدت اعتبار مثلا سه ماهه (۹۰روز) از آن بیشتر نشود. زیرا پس از به پایان رسیدن اعتبار ویزا شینگن حتی اگر تعداد روزهای مجاز آن هم باق مانده باشد ویزا باطل میشود .

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای توریستی شینگن :

 • تکمیل فرم دخواست و امضا آن با اتصال یک عکس جدید
 • اصل و کپی پاسپورت ،حداقل شش ماه مانده به پایان اعتبار ،همچنین ارائه تمام نسخ ویزای فبلی خود،گزرنامه هم باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد
 • عکس ۳*۴ چهار قطعه تمام رخ زمینه سفید و جدید
 • ترجمه سوابق شغلی به زبان انگلیسی (البته در حال حاضر سفارت فرانسه مدارک را بدون ترجمه و بصورت فارسی  دریافت میکند. )
 • عدم سو پیشینه
 • پرینت گردش حساب سه ماه آخر و موجودی بالای ۴۰میلیون تومان که توسط بانک مهر و امضا شده .
 • بیمه درمان که هزینه های درمان را تا سقف ۳۰,۰۰۰€ پوشش میدهد که قبل از ویزا ارائه شود و در صورت رد شدن ویزا می توان بیمه را لغو کرد.
 • چک رمزدار یا ضمانت نامه بانکی
 • سند ملک به نام شخص متقاضی (برای خانم های خانه دار کپی سند مالکیت و مدارک شغلی همسر ، اگر پدر ساپورت کننده باشد ارائه یک سند ملکی برای کل خانواده کافیست )
 • گواهی اشتغال به کار خطاب به سفارت شامل سمت ، تاریخ استخدام ، میزان درآمد وزمینه فعالیت شرکت در صورتیکه شرکت  خصوصی باشد لیست بیمه که نام توریست در آن ذکر شده باشد
 • کپی روزنامه رسمی ، اساسنامه ، جواز کسب . پروانه مطب ، کارت نظام پزشکی

 

دسته بندی  ویزای شینگن :

 1. ویزای لباس شینگن USV،شامل ویزای Aترانزیت فرودگاهBویزای ترانزیت ، ویزای Cویزا توریستی است و غیر قابل تمدید است.
 2. ویزای اعتبار نامحدود منطقه ای LTV فقط دولتی که ویزا صادر کرده  بعلاوه چند کشور محدود که شخص قبلا مشخص کرده  میتواند برود. . برای کارهای انسان دوستانه ، یا پناهندگانی که بدون مدارک معتبر وارد منطقه شینگن شده اند اعطا می شود .
 • ویزای ملی ،جهت مطالع ،یا تجارت و کار است .شامل ویزای نوع Dاست . اقامت بلند مدت یکساله دارد قابل تمدید است .

 

ویزای نوع Aشینگن: این نوع ویزای ترانزیت است . مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاههای شینگن پرواز خود را تعویق و راهی کشوری در خارج از شینگن گردد.

ویزای نوع Bشینگن : نوعی ویرای عبور است . مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و می تواند از شبنگن بعنوان منطقه عبو،ی استفاده کند تا از طریق زمینی خود را به کشوردیگری  غیر از شینگن برساند .

ویزای نوع Cشینگن : از نوع ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان از طریق آن وارد شینگن می شوند . برای اخذ آن پرینت  حساب بانکی و پرینت آخرین فیش حقوقی ، چک بانکی در وجه آژانس و یا سند ملکی به نام شخص را از قبل آماده کنید تا ضمانت برگشت شخص باشد .

روش دیگر آن دریافت دعوت نامه  رسمی جهت بازدید از فامیل ویا دعوت نامه معتبر مبنی بر حضور در یک نمایشگاه بین المللی است .

دریافت کنندگان ویزای C بسته به هدف و شرایط سفر خود یکی از سه نوع  تعداد دفعات ورود را به شینگن دریافت می کنند :

 • Single entryیکبار ورود :که با عدد ۱ مشخص میشود ، یعنی  پس از یکبار ورود و خروجتان از شینگن ویزایتان بدون توجه به اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز باقیمانده آن باطل خواهد شد و پس از یکبار استفاده از ویزا باطل خواهد شد .
 • ویزای دو بار ورود ۲ : بعد از استفاده از تعداد دفعات  مجاز ورود ، ویزا بدون توجه به تاریخ خواهد شد .
 • تعداد ورود نامحدود : به تعداد نامحدود در مدت اعتبار ویزا حق ورود و خروج دارید.Multiple

ویزای نوع Dشینگن : از نوع ویزای بلند مدت است که دانشجویان ، تجار و بازرگانان می گیرند تا بتوانند در طی سال بارها به شینگن  وارد واز آن خارج شوند .

ویزای یکبار ورود نوع D چیست ؟ برای کسانی صادر نیشود که به دلایل مشخص مثل خدمات درمانی قصد اقامت محدود برای دوره ای تعیین شده در یکی از کشورهای عضو شینگن را دارند و بعد به کشور خود باز می گردند .

ویزای چند بار ورود نوع D چیست؟ فرد بدون اخذ روادید دیگری به تمام کشورهای ناحیه شینگن بدون محدودیت سفر می کند.

شرایط اخذ ویزای چند بار ورود نوع D

 • دانشجویان بین المللی که برای انجام پروژه های تحقیقاتی برای مدتی  مشخص کمتر از یکسال به ناحیه شینگن. سفر می کتد.
 • دانشجویان بین المللی که قصد شروع تحصیل در یکی از دوره های تحصیلی کشورهای عضو پیمان  شینگن را دارند .ویزای یکساله  اعطا میشود و برای اقامت بیشتر قابل تمدید است .
 • کارهای علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در هر یک از کشورهای اتحادیه شینگن ،که با توجه به بررسی سوابق فرد و اعضای خانواده اش صادر می شود.
 • متخصصانی که با هدف به اشتراک گذاشتن تخصص خود به ناحیه شینگن سفر می کنند. هنرمندان . ورزشکاران یا هر حرفه تخصصی دیگری در این گروه .
 • موارد اضطراری که فرد به دلیل وضعیت پزشکی برای مدت مشخصی قادر به ترک ناحیه شینگن نباشد.

 

*) ویزا توریستی در حال حاضر برای شخصی که بار اول  به شینگن میرود ۱۵تا۲۰روز صادر میشود.

*) ویزای توریستی برای اشخاصی که قبلا  هم به شینگن وارد شده اند مدت بیشتر مثلا ۹۰ روزه یا یکساله و بیشتر صادر میشود.

*)برای ویزا توریستی شینگن حداقل باید در حال حاضر ۴ماه قبل از سفر اقدام کرد.

*) بعد از تکمیل مدارک ویزا ، وقت مصاحبه و انگشت نگاری برای مسافرین تعیین می شود که حضور شخص متقاضی ویزا الزامیست.

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 پاسخ
 1. کمال گفته:

  درود
  نیاز به ویزای شینگن نمایشگاهی یا توریستی شینگن دارم
  راهی هست بطور صد در صد که ویزا رو بگیرم؟
  ممنون میشم جواب بدید
  سپاس

  پاسخ
 2. mie editor2 گفته:

  با سلام. این امکان برای شما وجود دارد اما در صورت بازگشت به کشور با مشکلاتی مواجه می شوید. برای اخذ اطلاعات در زمینه مهاجرت قانونی می توانید با دفاتر ما تماس بگیرید.

  پاسخ
 3. mie editor2 گفته:

  با سلام بنده لیسانس دبیری علوم اجتماعی دارم اما متعهد به خدمت هستم. و نمیتونم برای تحصیل خارج بشم آیا امکان این هست که به یه کشور زیارتی سفر کنم و از اونجا به کشور مورد نظرم برم؟

  پاسخ