ویزای تحصیلی سوئیس و بررسی شرایط آن

ویزای تحصیلی سوئیس و مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی و تحلیل تخصصی قرار می گیرد. تمامی نکات مهم و اصلی در رابطه با ویزای تحصیلی سوئیس و مدارک مورد نیاز شرح داده می شود. سوئیس کشوری ثروتمند با سطح آموزشی عالی در اروپا است، بنابراین تحصیل در این کشور مورد توجه بسیاری از افراد قرار می گیرد. اگر قصد مهاجرت تحصیلی به سوئیس و اخذ ویزای تحصیلی سوئیس را دارید با ادامه مقاله همراه شوید و اطلاعات جامعی در این رابطه کسب کنید. امکان تحصیل در دانشگاه های سوئیس در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در زبان های مختلف وجود دارد که در ادامه بررسی می شود. همچنین مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همواره آماده ارائه مشاوره در رابطه با اخذ ویزای تحصیلی سوئیس می باشند.

مباحثی که در این نوشتار بررسی می شود:

 • ویزای تحصیلی سوئیس و شرایط عمومی آن
 • ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مدارس سوئیس
 • ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع لیسانس
 • ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع فوق لیسانس
 • ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع دکترا
 • ویزای تحصیلی سوئیس برای دوره های تحصیل و کار همزمان (Fellowship)
 • ویزای تحصیلی سوئیس و مزایای تحصیل در سوئیس
 • ویزای تحصیلی سوئیس به همراه بورس تحصیلی
 • ویزای تحصیلی سوئیس و معرفی دانشگاه های سوئیس
 • ویزای تحصیلی سوئیس و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن
 • ویزای تحصیلی سوئیس و مجوز اقامت دانشجویی
 • ویزای تحصیلی سوئیس و ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی سوئیس و هزینه های تحصیل و زندگی
ویزای تحصیلی سوئیس ویزای تحصیلی سوئیس

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ویزای تحصیلی سوئیس و شرایط عمومی آن

کشور سوئیس تحصیلات در سطح عالی ارائه می دهد و مدارس و دانشگاه های آن در سطح عملی بالایی قرار دارد. همچنین سوئیس در بسیاری از زمینه های تحقیقاتی پیشگام است. بنابراین ویزای تحصیلی سوئیس از ارزش بالایی برخوردار است. دانشگاه های سوئیس رنک بالایی در دنیا دارند، سوئیس جز بیست کشور ثروتمند دنیاست و از امن ترین کشور ها  در اروپا می باشد. این کشور از 26 ناحیه یا کانتون تشکیل شده است، که هر کانتون به صورت مستقل برای نحوه تحصیل دانش آموزان و دانشجویان تصمیم می گیرد. هر کانتون محتوای درس، مدت زمان تحصیل و چگونگی تحصیل را مشخص می کند بنابراین تحصیل در سوئیس در کانتون های مختلف می تواند متفاوت باشد.

دانشگاه های سوئیس از سراسر دنیا دانشجو جذب می کنند. در سال 2014 حدود 300 هزار نفر از دانشگاه های سوئیس فارغ التحصیل شدند که حدود یک چهارم آن ها دانشجویان خارجی بودند.

دانشجویان بین المللی در طول ترم تحصیلی اجازه کار نیمه وقت به مدت 15 ساعت در هفته دارند و در تعطیلات اجازه کار تمام وقت دارند. تنها به شرطی که حداقل شش ماه از اقامت آن ها در سوئیس گذشته باشد و کار آن ها به تحصیل شان لطمه ای وارد نکند. در صورتی که دارای مدرک لیسانس هستید و قصد کار در دانشگاه پذیرفته شده در سوئیس را دارید، نیازی نیست شش ماه صبر کنید. کارفرمای شما می تواند برای مجوز کار شما اقدام کند اما باید ثابت کنید که در دروس خود پیشرفت دارید و کار به درس لطمه نمی زند.

فایل تصویری موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل در سوئیس

video ویزای تحصیلی سوئیس

فایل صوتی موسسه ملک پور در رابطه با تحصیل در سوئیس

audio ویزای تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مدارس سوئیس

مدارس سوئیس با توجه به زبان رسمی هر کانتون به یکی از زبان های فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی تدریس می کنند. دانش آموزان از سنین پایین یکی دیگر از زبان های رسمی سوئیس و زبان انگلیسی را نیز یاد می گیرند. دانش آموزانی که به زبان مادری خود صحبت می کنند، اغلب در مدارس سوئیس با مشکل مواجه می شوند، زیرا زبان آن ها متفاوت است. اما برنامه های حمایتی بر این دانش آموزان در مدارس سوئیس وجود دارد. مدیران مدارس در زمان ثبت نام دانش آموزانی را که توانایی صحبت به زبان محلی ندارند، شناسایی می کند و با توجه به تعداد این دانش آموزان در کنار دروس دیگر مدرسه، دوره ها یا کلاس های زبان فشرده برای این دانش آموزان در فراهم می کنند. همچنین دوره هایی به زبان مادری توسط انجمن های اولیا در مدرسه برگزار می شود که می تواند دانش آموزان در یادگیری دروس کمک کند.

همچنین مدارس دو زبانه و بین المللی در سوئیس وجود دارند که کودکان می توانند در آن ها تحصیل کنند.

اکثر دانش آموزان در مدارس عمومی تحصیل می کنند که از استانداردهای بالایی برخوردار است و به صورت رایگان می باشد. با این حال کودکان مهاجرین ترجیح می دهند در مدارس بین المللی تحصیل کنند تا سختی های کمتری برای مشکل زبان داشته باشند. تحصیل در مدرسه برای همه کودکان اجباری می باشد و مدت آن بین 9 تا 11 سال می باشد.

مقاله مرتبط

تحصیل در سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع لیسانس

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی سوئیس به این نکته توجه داشته باشند که تحصیل در دانشگاه های سوئیس در دو دسته مدارس فنی و حرفه و دانشگاه ها ارائه می شود. تحصیل در سوئیس در مقطع لیسانس معمولا به زبان آن منطقه صورت می گیرد (آلمانی، فرانسوی یا ایتالیایی) اما دروس دو زبانه نیز ارائه می شود. برخی از دانشگاه ها رشته های انگلیسی نیز ارائه می دهند، مثلا دانشگاه زوریخ در سال اول برخی از دروس را به زبان آلمانی ارائه می دهد و در سال دوم و سوم کاملا به زبان انگلیسی می توان تحصیل کرد. طول مدت دوره لیسانس در سوئیس سه سال می باشد.

ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع فوق لیسانس

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی سوئیس از طریق تحصیل در مقطع فوق لیسانیس دارید، ابتدا باید رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس حتما باید لیسانس داشته باشید. دانشگاه های سوئیس زمینه های تحصیلی متنوعی ارائه می دهند. به طور برخی از این شاخه های تحصیلی شامل موارد زیر می باشد:

 • کارشناسی ارشد در علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ارشد فیزیک
 • کارشناسی ارشد در تجارت بین الملل
 • کارشناسی ارشد در پزشکی
 • کارشناسی ارشد در اقتصاد

تعداد دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در سوئیس در مطقع کارشناسی ارشد رو به افزایش است. طول مدت دوره فوق لیسانس 1.5 تا 2 سال می باشد.

ویزای تحصیلی سوئیس و تحصیل در مقطع دکترا

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس از طریق تحصیل در مقطع دکترا حتما باید مدرک فوق لیسانس داشته باشید. معمولا مدرک فوق لیسانس شما باید مرتبط با رشته درخواستی شما در مقطع دکترا باشد. برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس باید ابتدا یک سوپروایزر یا استاد راهنما پیدا کنید و سپس می توانید پذیرش گرفته و برای ویزای تحصیلی سوئیس اقدام کنید. تحصیل در دوره دکترا معمولا بین سه تا پنج سال به طول می انجامد.

برای تحصیل در دوره های دکترا، دانشگاه های سوئیس با متقاضیان به خوبی همکاری داشته و در یافتن استاد سوپروایزر کمک های شایانی به دانشجو می شود.
مؤسسه حقوقی ملک پور می تواند برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در بهترین دانشگاه های سوئیس شما عزیزان را همراهی کند. در برخی از رشته ها این امکان برای شما وجود دارد که بتوانید از خدمات مؤسسه در اخذ پذیرش استفاده نمایید و از تجارب ما بهره برید.

مقاله مرتبط

تحصیل دکترا در سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس برای دوره های تحصیل و کار همزمان (Fellowship)

دوره های تحصیل و کار همزمان در کشور سوئیس، بهترین فرصت برای افرادی است که تمایل دارند پس از گذراندن یک دوره تخصصی کوتاه مدت، به صورت مستقیم وارد بازار کار کشور سوئیس شوند. این دوره های تحصیلی با کار همزمان می باشد، به عنوان مثال در یک دوره یک ساله، شما 6 ماه تحصیل خواهید کرد و در 6 ماه دوم به کار می پردازید. کار در 6 ماه دوم توسط دانشگاه تضمین شده است و در این مدت دانشجو حقوق دریافت می کند. حقوق دریافتی حدود 2،000 تا 2،500 یورو در ماه می باشد. در واقع شما در دوره دوم حدود 20،000 یورو از هزینه ای که پرداخته اید را باز پس خواهید گرفت. همان طور که می دانید هزینه زندگی در سوئیس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر می باشد اما با گذراندن این دوره ها، هزینه های زندگی نزدیک به هزینه زندگی در سایر کشورهای اروپایی می شود. 

نکته مثبت دیگر در مورد دوره های تحصیل و کار همزمان در سوئیس، این است که پس از پایان دوره شما می توانید پیشنهاد کار (Job Offer) دریافت کنید و برای اقامت کاری سوئیس درخواست کنید. بنابراین شما می توانید با گذراندن یک دوره یک ساله به سادگی وارد بازار کار کشور سوئیس شوید. 

ویزای تحصیلی سوئیس و مزایای تحصیل در سوئیس

افراد برای تحصیل در کشور سوئیس دلایل متعددی دارند و معمولاً این کشور را پس از بررسی شرایط خود و مزایایی که تحصیل در سوئیس به همراه خواهد داشت انتخاب می نمایند. مهم ترین مزایای تحصیل در سوئیس در لیست زیر بیان شده است. 

 • وجود دانشگاه ها و موسسات آموزشی برتر در سوئیس
 • رفاه و خدمات اجتماعی سطح بالا
 • وضعیت اقتصادی بسیار با ثبات
 • عضویت در پیمان شنگن و امکان تردد آسان بدون روادید در این حوزه
 • امکان کار پاره وقت حین تحصیل
 • سوئیس از جمله امن ترین کشور های دنیا می باشد

ویزای تحصیلی سوئیس به همراه بورس تحصیلی

برخی از دانشگاه های سوئیس بورس تحصیلی ارائه می دهد که می تواند برای متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی سوئیس جالب توجه باشد. برخی از دانشگاه های سوئیسی در قالب تبادل دانشجو به دانشجویان بین المللی بورس تحصیلی اعطا می کنند. برای کسب این نوع بورس تحصیلی دانشگاه شما باید با دانشگاه سوئیس قرارداد تبادل دانشجو داشته باشد. برای آگاهی از واجد شرایط بودن خود با بخش روابط بین الملل دانشگاه خود تماس بگیرید.

دولت سوئیس همچنین یک بورس تحصیلی تحت عنوان بورس ممتازان ارائه می دهد، که به محققین و هنرمندان خارجی تعلق می گیرد و معمولا در مقطع دکترا ارائه می گردد.

مقاله مرتبط

بورسیه تحصیلی سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس و معرفی دانشگاه های سوئیس

بسیاری از بهترین دانشگاه های دنیا در سوئیس واقع شده اند. دانشگاه فن آوری فدرال سوئیس در زوریخ رتبه 13 را در سطح دنیا دارا می باشد و شش دانشگاه دیگر دارای رنک زیر 200 می باشند. رنک این دانشگاه ها در جدول زیر نشان داده شده است.

دانشگاه رتبه
Swiss Federal Institute of Technology Zurich 13
École Polytechnique Fédérale de Lausanne 34
University of Basel 75
University of Zurich 103
University of Geneva 107
University of Bern 132
University of Lausanne 136

این آمار برای کشور کوچکی همچون سوئیس با هشت میلیون جمعیت، قابل توجه است.

مقاله مرتبط

دانشگاههای سوئیس

ویزای تحصیلی سوئیس و مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ آن

دو نوع ویزای تحصیلی سوئیس وجود دارد که بسته به دوره ای که در آن پذیرش گرفته اید به شما اعطا می شود:

ویزای نوع C: ویزای کوتاه مدت است که برای دوره های کوتاه مانند دوره های تابستان و دوره های زبان اعطا می شود. مدت اعتبار آن 6ماه که حداکثر سه ماه آن را می توانید در سوئیس حضور داشته باشید. پس از گذشت 10 تا 15 روز نتیجه اعلام می شود. این نوع ویزا را نمی توانید در خاک سوئیس تبدیل به اقامت کنید.

ویزای نوع D: ویزای طولانی مدت است که برای دوره های بیش از سه ماه ارائه می شود. پس از گذشت 8 تا 10 هفته نتیجه اعلام می شود.

اگر قصد اقامت بیش از سه ماه دارید و برای ویزای نوع D درخواست دادید پس از اخذ ویزای تحصیلی سوئیس و ورود به کشور، در عرض دو هفته باید برای مجوز اقامت درخواست دهید. باید درخواست خود را به ادره مهاجرت در سوئیس ارائه دهید.

به طور کلی مدارک زیر برای اخذ ویزای سوئیس مورد نیاز است:

 • درخواست ویزا باید به سفارت سوئیس در کشور شما ارائه شود.
 • اثبات تمکن مالی که تضمین کند هزینه های زندگی شما در سوئیس تامین می شود.
 • بیمه سلامت که تصادفات را نیز پوشش می دهد.

برای اخذ ویزای تحصیلی سوئیس مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • برنامه شما برای تحصیل که هدف شما از تحصیل در سوئیس نیز شرح داده شده است.
 • تاییدیه ثبت نام در یک موسسه آموزشی تاییده شده.
 • شرح زندگی شخصی.
 • تایید کنید که پس از پایان تحصیل کشور سوئیس را ترک خواهید کرد.

تمامی مدارک باید به یکی از زبان های فرانسوی، آلمانی یا انگلیسی ترجمه شود. نیازی به ارائه مدرک زبان ندارید، اما دانشگاه ها برای پذیرش نیاز دارند که مهارت زبان خود را اثبات کنید و همین امر معمولا برای سفارت کافی است. گاهی ممکن است برای اثبات مهارت زبان خود در سفارت مصاحبه کنید.

ویزای تحصیلی سوئیس و مجوز اقامت دانشجویی

پس از اخذ ویزای تحصیلی سوئیس و ورود به کشور سوئیس به مدت دو هفته فرصت دارید که برای دریافت مجوز اقامت سوئیس اقدام کنید. به شما مجوز اقامت از نوع B اعطا می شود که ممکن است صدور آن چندین هفته به طول انجامد. در این مدت به شما یک گواهی داده می شود و می توانید در سوئیس حساب بانکی افتتاح کنید اما تا زمان صدور کارت اقامت اجازه خروج از کشور سوئیس را ندارید. در انتها به شما کارت مجوز اقامت نوع B داده می شود که برای یک سال معتبر است و قابل تمدید می باشد.

پس از پایان تحصیلات خود در کشور سوئیس در صورتی که بتوانید در این کشور استخدام شوید، این امکان وجود دارد که اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کنید. خوشبختانه دانشگاه های سوئیس با دانشجویان به خوبی همکاری می کنند و می توانند در یافتن شغل پس از پایان تحصیل، کمک های فراوانی داشته باشند.

ویزای تحصیلی سوئیس و ویزای همراه

تنها دارندگان مجوز اقامت نوع C یا اقامت دائم می توانند خانواده خود را به همراه ببرند. شما به عنوان دانشجو در سوئیس قادر به کسب اقامت نوع B هستید، بنابراین ممکن است نتوانید خانواده خود را به همراه ببرید. این مسئله بستگی به نظر مقامات محلی در کانتون شما دارد. با دارا بودن شرایط زیر ممکن است بتوانید برای همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال خود ویزا بگیرید.

 • در یک مکان با شما زندگی کنند.
 • مسکن مناسب در اختیار داشته باشید.
 • نیاز به کمک اجتماعی نداشته باشند.

ویزای تحصیلی سوئیس و هزینه های تحصیل و زندگی

معمولا اکثر دانشگاه ها در سوئیس از حمایت های مالی دولت برخوردارند که تحصیل در این دانشگاه ها را ارزان تر می کند، اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی ملزم به پرداخت شهریه بیشتری می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف متفاوت است اما معمولا از سایر کشور ها ارزان تر می باشد. شهریه دانشگاه ها معمولا بین 500 تا 2000 فرانک در ترم می باشد. برخی از دانشگاه ها از دانشجویان بین المللی هزینه اضافه تری نیز دریافت می کنند. مثلا ممکن است در مقطع لیسانس 500 فرانک، در مقطع فوق لیسانس و دکترا 100 فرانک بیشتر از دانشجویان خارجی اخذ شود.

علاوه بر هزینه های شهریه شما باید بتوانید هزینه های زندگی در سوئیس را نیز تامین کنید. زندگی در سوئیس بسیار گران می باشد و این کشور از گران ترین ها در اروپا است. حدود 10 هزار فرانک در ترم هزینه خواهید داشت که شامل هزینه های کتاب و لوازم تحریر، بیمه سلامت، مسکن، خورد و خوراک، تفریحات و سایر موارد می باشد. به صورت میانگین می توان گفت که برای تحصیل و زندگی در سوئیس شما باید حدود 30 هزار تا 45 هزار یورو در سال هزینه کنید. 

ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، حاصل بیش از 15 سال تجربه در امر مهاجرت می باشد که شما را با تمامی روش های مهاجرت به کشورهای برتر دنیا آشنا می سازد و می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای تحصیلی سوئیس و سخن پایانی

ویزای تحصیلی سوئیس و شرایط اخذ و نکات مهم در رابطه با آن از قبیل مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل و اخذ اقامت سوئیس برای دانشجویان شرح داده شد. اگر برای ادامه مسیر خود در زندگی تحصیل در سوئیس را انتخاب کردید مسلما از تحصیلات عالی و با کیفیت بهره خواهید برد. امید است این مقاله اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیار گذاشته باشد و مفید واقع شده باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات تکمیلی در خصوص ویزای تحصیلی سوئیس می توانید با مشاورین ما در موسسه حقوقی ملک پور همکار موسسه MIE اتریش، در دفتر مرکزی وین و یا دفاتر ایران تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند گردید. همچنین می توانید سوالات خود را در رابطه با ویزای تحصیلی سوئیس در بخش دیدگاه های همین مقاله عنوان کرده و در سریع ترین زمان ممکن پاسخ بگیرید.

law ویزای تحصیلی سوئیس
12 پاسخ
 1. رضا کریمی گفته:

  سلام و عرض ارادت
  برای رشته های مدیریت در مقطع دکتری
  بین سوئیس و انگلستان و اتریش کدامیک را پیشنهاد میکنید ؟؟ کدامیک برای گرفتن پذیرش و بورسه راحت تر هستند ؟؟
  فوق لیسانس مدیریت استراتژیک از دانشگاه تهران دارم با معدل بالای 19 و همچنین آیلتس 7 و یک مقاله isi و 3 مقاله علمی پژوهشی (داخلی)
  لیسانس دانشگاه تبریز بودم با معدل 17.05

  پاسخ
 2. فریبا گفته:

  سلام
  میخواستم بدونم تحصیل در سوئیس در مقطع دکترا دارای محدودیت سنی هست؟ و دیگه اینکه اگر خواهر من بلحاظ مالی من رو ساپورت کنه کمک میکنه؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. بله تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس دارای محدودیت سنی هست و در زمینه تامین هزینه ها ملاک اولیه برای صدور ویزا حساب بانکی شما هستش تا بهتون ویزا و پذیرش بدن و بعد از رفتن به سوئیس دست خودتون هست که چطور هزینه هارو پرداخت میکنین

   پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سوئد مدرک دیپلم 12 ساله و مدرک زبان از مهم ترین مدارک می باشد.

   پاسخ
 3. رضا گفته:

  سلام…میخواستم بدونم این ۶ماه تحصیل و ۶ماه کار چجوریه؟
  یعنی اول ۶ماه درس میخونی و ۶ماهِ بعد خبری از درس نیست و فقط کار؟ اگه میشه یه توضیح کوتاه بهم بدین لطفا..خیلی ممنونم

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   بله در 6 ماه اول تحصیل می کنید و 6 ماه دوم به صورت تمام وقت به کار می پردازید که با حقوق همراه است.

   پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   باسلام، برای کار در سوئیس نیاز به پیشنهاد کار دارید. پیشنهاد می کنم مقاله ویزای کار سوئیس را در سایت ما مطالعه کنید. همچنین می توانید با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

   پاسخ
 4. مرتضی نصیری بندرچی گفته:

  سلام خسته نباشبد با ویزای دانش اموزی برای فرزندان میشه پدر و مادر هم برن سوییس و اقامت بگیرن

  پاسخ
  • azadehnoory گفته:

   با سلام، خیر امکان پذیر نیست. برای اخذ اقامت می توانید از روش های دیگر استفاده کنید. توصیه می کنم با مشاورین ما تماس بگیرید تا شرایط شما به صورت رایگان بررسی شود.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5