ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی شرایط آن

 • ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط عمومی
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مدارس
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری
 • ویزای تحصیلی بلژیک به همراه بورس تحصیلی
 • ویزای تحصیلی بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و کار دانشجویی
 • ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک
 • ویزای تحصیلی بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل
 • ویزای تحصیلی بلژیک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
ویزای تحصیلی بلژیک ویزای تحصیلی بلژیک

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ویزای تحصیلی بلژیک و مقدمه ای بر آن

ویزای تحصیلی بلژیک ، تحصیل در کشور بلژیک و مقاطع تحصیلی مختلف در کشور بلژیک در این نوشتار مورد بحث و بررسی علمی قرار می گیرد. هزینه های تحصیل در بلژیک به چه میزان است؟ شانس دریافت ویزای تحصیلی بلژیک برای ایرانیان چقدر است؟ آیا بلژیک گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل ایرانیان است؟ در این مقاله سعی بر این است تا به اهم سوالات شما در مورد ویزای تحصیلی بلژیک و تحصیل در این کشور پاسخ داده شود. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید سوالات خود را زیر همین مقاله مطرح نموده تا کارشناسان ما در موسسه حقوقی ملک پور ؛ همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش؛ در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند. شما همچنین می توانید با کارشناسان و مشاوران موسسه تماس بگیرید تا از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

ویزای تحصیلی بلژیک و شرایط عمومی

ویزا تحصیلی بلژیک به دو شکل کوتاه مدت(تا ۹۰ روز) و بلند مدت(بیش از ۹۰ روز) قابل درخواست می باشد. به منظور ادامه تحصیلات آکادمیک در بلژیک متقاضیان می بایست برای ویزای بلند مدت(D) اقدام نمایند.دانشجویان پاره وقت در شرایطی مشمول این نوع ویزا می گردند که دوره تحصیلی ایشان دوره آمادگی برای ورود به دوره تمام وقت بوده و یا فعالیت اصلی ایشان در بلژیک باشد. لینک دانلود فرم درخواست این نوع ویزا به نام USAGE INTERNE – N5 – INTERN GEBRUIK در زیر آورده شده است. البته به تمامی متقاضیان عزیز توصیه می گردد که حتما از مشاوران مجرب در موسسات حقوقی درتکمیل این فرم استمداد جویند.

از تاریخ ۲ مارس ۲۰۱۵ برای ویزاهای بلند مدت(بیش از ۹۰ روز)، نیاز به پرداخت هزینه مشارکت (contribution fee) بوده که به جز هزینه ۱۸۰ یورو هزینه بررسی درخواست ویزای بلند مدت (D) می باشد. این هزینه که می تواند توسط خود شخص و یا شخص سومی پرداخت شود می باید به حساب اداره مهاجرت بلژیک واریز گردد. رسید پرداخت نیز بایستی در روز ارائه فرم ویزا در سفارت به آفیسر ارائه شود.مبلغ مشارکت بسته به سن متقاضی و علت اقامت بین ۶۰ ، ۱۶۰ ویا ۲۱۵ یورو متغیر می باشد. در صورت عدم پرداخت این هزینه، ۳۰ روز دیگر به متقاضیان فرصت داده می شود تا این مبلغ را پرداخت نمایند. در غیر این صورت، درخواست ویزا بررسی نشده و اگر مبلغی کمتر از مبلغ مورد نظر واریز شده باشد، به هیچ عنوان عودت داده نمی شود.

ویزاهای تحصیلی در کشور بلژیک برای دوره های زیر صادر می شود:

 • دوره های تحصیلی در موسسه خصوصی
 • دوره های تحصیلی در دانشگاه های دولتی
 • دوره آمادگی برای ورود به دانشگاه

ویزای تحصیلی بلژیک در مدارس

ویزای تحصیلی بلژيک در مدارس به دو شکل قابل انجام است . اول اینکه فرد متقاضی به تنهایی خواهان تحصیل در مدارس بلژیک است که در این صورت می تواند از خدمات مدارس خصوصی و بین المللی کشور بلژیک استفاده نماید که این نوع از مدارس شبانه روزی هزینه های بسیار بالایی در حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار یورو در سال دارند. نوع دوم زمانی است که شخص متقاضی تحصیل در مدارس بلژیک به عنوان یکی از همراهان شخص اصلی به این کشور ورود می نماید. به عنوان مثال پدر و یا مادر شخص متقاضی دارای اقامت قانونی کشور بلژیک است و یا حتی در این کشور دانشجو است و در این صورت فرزند وی می تواند از خدمات مدارس دولتی کشور بلژیک استفاده نموده و به صورت رایگان در این کشور تحصیل نماید. اگر شما متقاضی این هستید که فرزند خود را به تنهایی برای تحصیل در مدارس بین المللی روانه کشور های خارجی نمایید ، کشور هایی مانند انگلستان و کانادا از این بابت انتخاب های بهتری هستند.

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی

اخذ ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی در کشور بلژیک به دو صورت امکان پذیر است. تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی. دانشگاه های دولتی این کشور در مقطع کارشناسی عمده رشته های خود را به زبان های آلمانی، فرانسوی و هلندی ارایه می دهند و تحصیل در دانشگاه های این کشور به زبان انگلیسی بسیار بسیار محدود است و مختص دانشگاه های خصوصی است که هزینه های بسیار بالایی دارند. نکته مهم بعدی اینجاست که برای پذیرش در مقطع لیسانس در این کشور اکثر قریب به اتفاق دانشگاه ها در تمامی رشته ها آزمون ورودی برگذار می کنند. در مورد هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های این کشور نیز در قسمت مربوط به هزینه ها بحث خواهد شد. طول دوره های تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کشور بلژیک بین ۳ تا ۴ سال است. در طی مدت تحصیل در مقطع کارشناسی در بلژیک دانشجو اجازه ده ساعت کار قانونی خواهد داشت.

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

بر خلاف مقطع کارشناسی در مقطع کارشناسی ارشد طیف گسترده ای از رشته ها در دانشگاه های کشور بلژیک به زبان انگلیسی ارایه می شوند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور بلژیک شما نیاز به مدرک تحصیلی و ریز نمرات دوره ی کارشناسی خود دارید که البته دوره کارشناسی شما می تواند ۳ ساله و یا ۴ ساله باشد. البته اکثر دانشگاه های کشور بلژیک این مورد را می پذیرند که حتی زمانی که شما مشغول به تحصیل در ترم آخر دوره کارشناسی خود هستید با نامه اشتغال به تحصیل خود و ارایه ریزنمرات دروسی که تا اینجا پاس کرده اید موفق به اخذ پذیرش شوید. دقت نمایید که عوامل مهمی مانند معدل دوره کارشناسی، رزومه مناسب و مرتبط با رشته تحصیلی ،مدرک زبان، آزمون هایی پوشش دهنده مانند  GRE و…  می توانند شانس پذیرش شما را برای اخذ پذیرش بیشتر کنند. طول دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های کشور بلژیک بین ۱ تا ۲ سال است. دانشجو در طی دوره دو ساله تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد اجازه 20 ساعت کار قانونی دارد، که البته با توجه به شهری که دانشجو در آن سکونت دارد دانش زبان آلمانی ، فرانسوی و یا هلندی اجباری است.

ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری

پذیرش و ویزای تحصیلی بلژیک در مقطع دکتری پروسه ای متفاوت دارد. در مقطع دکتری  شما برای اینکه بتوانید وارد مرحله پذیرش شوید نیاز به یک نامه از استاد راهنما دارید. این نامه تایید می کند که شما برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری سوپروایزر و یا استاد راهنما دارید. برای اینکه بتوانید سوپروایزر و یا استاد راهنمای مورد نظر خود را بیابید، می بایست با اساتید مختلف دانشگاه مورد نظر که در رابطه با زمینه تحقیقاتی مورد نظر شما برای مقطع دکتری فعالیت دارند ، ارتباط بگیرید و با ارایه رزومه و مدارک خود استاد راهنمای مورد نظر را قانع کنید که دانشجوی مناسبی برای وی خواهید بود. اگر استاد راهنما شما را پذیرفت به این معنی است که شما می توانید در تیم تحقیقاتی او و زیر نظر او به ادامه تحصیل خود در مقطع دکتری بپردازید. طول دوره دکتری در دانشگاه های کشور بلژیک بین ۳ تا ۵ سال است.لازم به ذکر است چنان چه دانشجو در طی تحصیل در مقطع دکتری حقوق دریافت نماید، این دوره تحصیل جزیی از سابقه اقامتی وی خواهد بود. البته پذیرش دکتری با بورسیه نیاز به ارائه رزومه تحصیلی و تحقیقاتی بسیار قوی و براساس توافق با استاد راهنما خواهد بود.

تحصیل دندانپزشکی بلژیک
تحصیل داروسازی در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک به همراه بورس تحصیلی

در ابتدا باید عنوان کرد که چند نوع بورس در دانشگاه های کشور بلژیک وجود دارد. که اکثر این بورس ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر هستند. اولین نوع بورس کمک هزینه های دولتی و یا نهاد های اجتماعی و … است که به صورت بسیار محدود هر ساله به تعداد کمی از متقاضیان ارایه می شود که شامل پرداخت بخشی از شهریه و یا کل شهریه است. نوع دیگری از کمک هزینه ها نیز وجود دارد که به کمک هزینه های استاد معروف است و توسط استاد به افرادی که در مقطع دکتری تحصیل میکنند اعطا می شود که این کمک هزینه ها شامل پرداخت کل شهریه و همینطور در اکثر مورد کمک هزینه های زندگی نیز هست.

بورسیه تحصیلی در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و هزینه های تحصیل و زندگی در بلژیک

هزینه های تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش بسیار وابسته به این موضوع است که شما دارای چه ملیتی هستید.
ملیت ها از نظر دانشگاه های این کشور به ۴ دسته تقسیم می شوند. کشور های اروپایی جزو اتحادیه اروپا، کشور های کمتر توسعه یافته ، کشور های در حال توسعه و کشور های توسعه یافته که در ابتدا لیست این کشور ها ملاحظه فرموده تا در مورد هزینه ها بررسی صورت بگیرد.

هزینه های زندگی نیز بسیار مرتبط با سبک زندگی شما است اما می توان گفت هزینه های زندگی در شهر بروکسل و شهر های اصلی این کشور برای یک فرد مجرد دانشجو بین ماهیانه  ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ یورو بوده و هزینه ها در شهر های کوچک تر بین ماهیانه ۷۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو خواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه های کرایه منزل، انرژی، رفت و آمد ، بیمه ، غذا و … خواهد بود.

ویزای تحصیلی بلژیک و کار دانشجویی

شما به عنوان یک دانشجو در کشور بلژیک حق کار کردن را خواهید داشت. به جز مقطع دکتری که در صورت دریافت بورس تحصیلی و پرداخت مالیات که یک شغل تمام وقت حساب خواهد شد در مقاطع دیگر شما به عنوان یک دانشجو می توانید در هفته ۲۰ ساعت اجازه کار داشته باشید. این کار دانشجویی در مرحله اول  مستلزم  دانش زبانی شما خواهد بود. و هر چقدر دانش زبانی شما بیشتر باشد شانس یافتن کار برای شما بیشتر خواهد بود. درامد این کار دانشجویی نیز در ساعت حدود ۹ تا ۱۲ یورو خواهد بود که پوشش دهنده بخشی از هزینه های زندگی شماست.

ویزای تحصیلی بلژیک و بررسی ویزای همراه

در مورد ویزای همراه در مرحله اول باید این نکته را گفت که ویزای همراه یعنی ویزا برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال شخص اصلی به عنوان همراهان. متاسفانه کشور بلژیک نیز مانند اکثر کشور های اروپایی امکان صدور ویزای همراه همزمان برای خانواده شخص متقاضی را ندارد و تنها در صورتی همراهان شخص متقاضی می توانند ویزا دریافت کنند که شخص اصلی به کشور بلژیک رفته و کارت اقامت خود را دریافت کند و  درخواست الحاق خانواده خود را به اداره مهاجرت و یا سفارت بلژیک در کشور محل زندگی همراهان تسلیم نماید. این پروسه در حدود ۳ تا ۶ ماه از زمان دریافت کارت اقامت توسط شخص اصلی در بلژیک به طول می انجامد.

ویزای تحصیلی بلژیک و معرفی دانشگاه های برتر بلژیک

یکی از موارد مهمی که متقاضی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور باید در نظر داشته باشد این است که اعتبار دانشگاه مورد نظر وی چه میزان است. برای بررسی اعتبار دانشگاه های کشور بلژیک دو راه اصلی وجود دارد. راه اول برای متقاضیانی است که قصد بازگشت به کشور بعد از اتمام تحصیلات خود را دارند که در این صورت می توانند به لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم که هر ساله منتشر می شود مراجعه نمایند.

در مورد دانشگاه های کشور بلژیک می توانید لیست زیر را ملاحظه بفرمایید:

برترین دانشگاه های کشور بلژیک از نظر سایت QS

نام دانشگاه رتبه جهانی دانشگاه
Katholieke Universiteit  Leuven
 (KU Leuven)
۴۸
(Universite Catholique de Louvain (UCL ۱۲۸
Rijksuniversiteit Gent (State University of Ghent) ۱۴۳
Universiteit Antwerpen (university of Antwerp) UA ۲۰۱
(Vrije universiteit Brussel (VUB ۲۰۲
(Universite de Liege (State University of Liege ۳۰۱
Hasselt university ۳۰۱
Mons university ۴۰۱

معرفی دانشگاه های بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلژیک

بعد از اخذ پذیرش از یکی از موسسات آموزشی و یا دانشگاه های کشور بلژیک شما می باید مدارک زیر را حاضر کرده و به همراه پذیرش خود به سفارت کشور بلژیک در کشور محل اقامت خود تحویل دهید. این مدارک باید به زبان انگلیسی ترجمه شده و به تایید دادگستری و وزارت امور خارجه رسیده باشند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی بلژیک شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم تکمیل شده ویزا
 • پاسپورت که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • نتیجه ثبت نام دانشجوی عادی

  دانشجویان آزاد و یا دوره های خاص شامل این نوع ویزا نمی شود

 • برگه ثبت نام، برگه پذیرش یا برگه ثبت نام در آزمون ورودی
 • منابع مالی کافی

  منبع مالی نظیر حساب بانکی که ماهانه حدود  ۷۵۰ یورو را در طول مدت تحصیل پوشش داده باشد که به مدت طول تحصیل می باید حساب شود؛ مثلا برای دوره فوق لیسانس دو ساله در حدود ۱۸ هزار یورو

 • مدارک پزشکی دال بر نداشتن بیماری هایی که سلامت جامعه را به مخاطره اندازد
 • نامه عدم سوء پیشینه برای متقاضیان بالای ۲۱ سال
 • مدارک تحصیلی مقاطع قبلی متقاضی
 • مدرک زبان مرتبط با زبان دوره تحصیلی

تمامی مدارکی که به زبان فارسی ارائه می گردد بایستی پس از ترجمه به تایید سفارت نیز برسد.

درنهایت تمام مدارک ارسال شده به سفارت و یا کنسولگری به اداره ای به نام اداره بیگانگان فرستاده می شود تا تصمیم نهایی گرفته شود.

پیگیری پرونده:
پس از تحویل مدارک به متقاضیان شماره پرونده ای داده می شود تا مسیر پرونده را دنبال نمایند. با مراجعه به سایت www.dofi.fgov.be و ورود شماره پرونده می توانید از روند پرونده آگاه گردید. در صورت نیاز نیز می توانید با ایمیل helpdesk.dvzoe@dofi.fgov.be  ارتباط حاصل فرمایید.

ویزای تحصیلی بلژیک و موقعیت کار پس از تحصیل

پس از اتمام تحصیلات در بلژیک می توان برای دریافت کارت اقامت یکساله اقدام نمود که به متقاضی کارت اقامت یکسال با اجازه کار تمام وقت داده می شود. داشتن مدرک تحصیل معتبر از کشور بلژیک در کنار ارایه مدرک زبان آن منطقه از بلژیک که در آن تحصیل می کردید، شانس شما را برای کاریابی بالا می برد. البته با توجه به اینکه شما در چه منطقه ای از بلژیک تحصیل نموده اید و علاقمند به کاریابی هستید باید دانش زبان آن منطقه که یکی از زبان های آلمانی ،هلندی یا فرانسوی است را ارایه نمایید.کاریابی در رشته های فنی مهندسی یا پزشکی ساده تر از سایر رشته ها می باشد. در صورتی که در طول مدت اقامت یکساله موفق به پیدا کردن شغل مناسب نشوید موظف به ترک کشور بلژیک هستید، مگر اینکه مجدد به ادامه تحصیل بپردازید و کارت اقامت دانشجویی دریافت نمایید.

در نمودار زیر نرخ بیکاری بلژیک را مشاهده می فرمایید:

1 5 ویزای تحصیلی بلژیک

اقامت پس از تحصیل در بلژیک

ویزای تحصیلی بلژیک و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

همان طور که در سطور قبلی توضیح داده شد، پس از اتمام تحصیلی در کشور بلژیک شما یک فرصت یک ساله برای کاریابی خواهید داشت . اگر در این مدت موفق به یافتن کار شوید می توانید نوع اقامت خود را از اقامت تحصیلی به اقامت کاری تبدیل نمایید. اگر بتوانید ۵ سال مداوم با اقامت کاری در کشور بلژیک کار کنید و مالیات بپردازید می توانید در پایان سال پنجم درخواست اقامت دایم نمایید و پس از گذشت ۵ تا ۷ سال بعد از اقامت دایم خود درخواست پاسپورت بلژیکی نمایید.

ویزای تحصیلی بلژیک و سخن پایانی

همان طور که ملاحظه فرمودید، ویزای تحصیلی بلژیک ، تحصیل در کشور بلژیک و مقاطع تحصیلی مختلف در کشور بلژیک در این نوشتار مورد بررسی دقیق قرار گرفته شد. ویزای تحصلی بلژیک و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی بلژیک از جمله موارد مرتبط با تحصیل در بلژیک و مهاجرت از طریق تحصیل به این کشور به شمار می آید. پروسه اخذ ویزای تحصیلی بلژیک پروسه ای حقوقی بوده و در این پروسه متقاضی نیاز به راهنمایی و مشاوره افراد متخصص و مشاوران مجرب در این زمینه دارد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات تکمیلی در مورد ویزای تحصیلی بلژیک با مشاوران ما در موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه مشاوره ای MIE اتریش تماس بگیرید و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید. همین طور می توانید در خصوص این مقاله سوالات خود را در قسمت انتهایی مقاله در بخش دیدگاه ها مطرح نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما باشند.

law ویزای تحصیلی بلژیک
8 پاسخ
  • MIE.Malekpour1 گفته:

   با سلام
   شما ابتدا باید پذیرش دکترا داشته باشید. برای پذیرش در مقطع دکترا دانشگاه ها زمان خاصی مشخص نمی کنند چرا که شما باید با اساتید دانشگاه مکاتبه داشته باشید و تایید یک استاد سوپروایزر را بگیرید.

   پاسخ
 1. ناشناس گفته:

  سلام، براساس این متن، اگر پذیرش تحصیلی بگیرم نمیتونم همسرمو همزمان با خودم برای رفتن ببرم؟
  ممنون

  Rating: 5
  پاسخ
 2. علی گفته:

  سلام، در صورت پذیرش داشتن از یه پوزیشن از دانشگاه بلژیک برای یک مرد که کارای سربازی و مدارکش اوکیه چه مدت طول میکشه؟ یعنی از زمان اقدام برای رفتن تا معرفی کردن خودم به دانشگاه.
  ممنونم

  Rating: 4
  پاسخ
 3. mie editor2 گفته:

  با سلام. تحصیل در مدارس کشور بلژیک شرایط خاص خود را داراست. برای اخذ اقامت برای شما مواردی مانند سن، سطح زبان، سابقه کار و … مطرح می باشد. راهنمایی شما با اخذ اطلاعات دقیق تری از شما ممکن است. شما می توانید برای دریافت اطلاعات با دفاتر ما تماس حاصل نمایید.

  پاسخ
 4. mie editor2 گفته:

  سلام مجدد،و خسته نباشید .لطفاً به سوْال من پاسخ دهید ،من میخواستم برای تحصیل دخترم در مقطع دبیرستان در کشور بلژیک اقدام کنم لطفاً بفرمایید آیا امکانش است؟یا اینکه با توجه به اینکه خواهرم سالهاست که اقامت اونجا رو داره میشه از طریق مادر خواندگی برای اقامت دخترم اقدام کنیم؟و اینکه کلا حتی برای خودمون برای اقامت بلژیک چه کار میشه کرد.همسرم ارشد فذزیوتراپی و خودم ارشد روانشناسی هستیم .ممنون میشم به پرسشم پاسخ دهید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Rating: 5