ویزای تحصیلی بلاروس و بررسی شرایط آن

ویزای تحصیلی بلاروس و راه های اخذ ویزای تحصیلی بلاروس و مسیر اخذ اقامت بلاروس از طریق تحصیل در این مقاله مورد تحلیل علمی و بررسی دقیق قرار خواهد گرفت. از چه طریقی می توان ویزای تحصیلی بلاروس را اخذ کرد؟ آیا با تحصیل در بلاروس می توان اقامت دائم بلاروس را اخذ کرد؟ تحصیل در بلاروس به دلیل نزدیکی به ایران و ارزان بودن این کشور مورد توجه افراد زیادی می باشد. از آنجایی که بلاروس می تواند پل ارتباطی خوبی برای اروپا و به خصوص کشور آلمان باشد، می شود از آن به عنوان یکی از گزینه های تحصیل در اروپا یاد کرد. امید است این مقاله که توسط متخصصین موسسه حقوقی ملک پور به رشته تحریر درآمده است پاسخگوی سوالات شما باشد. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی می توانید با مشاورین موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش تماس گرفته و از مشاوره تلفنی رایگان بهره مند شوید.

 • ویزای تحصیلی بلاروس و مقدمه ای بر آن
 • ویزای تحصیلی بلاروس و شرایط عمومی
 • ویزای تحصیلی بلاروس در مدارس بلاروس
 • ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی
 • ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد
 • ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع دکترا
 • ویزای تحصیلی بلاروس به همراه بورس تحصیلی
 • ویزای تحصیلی بلاروس و هزینه زندگی و تحصیل در بلاروس
 • ویزای تحصیلی بلاروس و کار دانشجویی
 • ویزای تحصیلی بلاروس و بررسی ویزای همراه
 • ویزای تحصیلی بلاروس و معرفی دانشگاه های برتر بلاروس
 • ویزای تحصیلی بلاروس و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی بلاروس
 • ویزای تحصیلی بلاروس و موقعیت کار پس از تحصیل
 • ویزای تحصیلی بلاروس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل
ویزای تحصیلی بلاروس 4 ویزای تحصیلی بلاروس

شما میتوانید از طریق لینک روبرو با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

ویزای تحصیلی بلاروس و مقدمه ای بر آن

تحصیل در بلاروس به دلیل ارزان بودن تحصیل در این کشور مورد توجه افراد زیادی از سراسر دنیا و از جمله ایران می باشد. به خصوص تحصیل پزشکی در این کشور بسیار مورد توجه است و هر ساله چیزی حدود 6،000 نفر از کشورهای مختلف تقاضای تحصیل در این کشور را دارند. پس از اتمام تحصیل در این کشور فارغ التحصیلان امکان اخذ اقامت کاری بلاروس و یا حتی امکان اقدام برای کار در سایر کشورهای اروپایی را دارا می باشند. دانشگاه های بلاروس در دنیا شناخته شده اند و تقریباً در تمامی رشته ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان فراهم می باشد در حالی که نیازی به مدرک زبان آیلتس یا تافل وجود ندارد. بلاروس دارای 33 دانشگاه، 10 دانشکده، 8 موسسه آموزش عالی و 2 موسسه آموزش عالی دینی می باشد. بیشتر دانشجویان خارجی در بلاروس از کشورهای آفریقایی و آسیایی می باشند. بلاروس دارای 44 موسسه آموزش عالی دولتی می باشد. تقویم تحصیلی دانشگاه های بلاروس در 2 ترم می باشد که ترم اول در اوایل ماه سپتامبر آغاز می شود و تا هفته سوم ماه ژانویه ادامه می یابد و ترم دوم از اول فوریه آغاز و تا ماه جولای ادامه می یابد. برای ترم تابستان می توان در ماه های جولای و اوت در این کشور تحصیل نمود. تحصیلات عالی در بلاروس را می توان در 4 نوع دانشگاه یا موسسه آموزش عالی انجام داد.

 • دانشگاه علوم پایه
 • آکادمی ها
 • موسسه فنی و حرفه ای
 • کالج ها

درصد حضور دانشجویان خارجی از کشورهای دنیا در بلاروس در تصویر زیر نمایش داده شده است.

ویزای تحصیلی بلاروس ویزای تحصیلی بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس و شرایط عمومی

اخذ ویزای تحصیلی بلاروس بعد از اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور امکان پذیر می باشد. بلاروس یکی از کشورهای اروپای شرقی و دور از دریا می باشد، پایتخت آن مینسک و جمعیتی حدود 10 میلیون نفر و مساحت 207،600 کیلومتر مربع را دارا می باشد. بلایا روس، به معنای میهن بلارین، به قرن دوازدهم می رسد. مردم بلاروس برای قرن ها برای دفاع از استقلال، زبان، فرهنگ و شیوه زندگی ملی تلاش کرده اند. در نیمه دوم قرن هجدهم، روسیه بلاروس را به دست گرفت. در اواخر قرن نوزدهم، جنبش استقلال خواهی در حال رشد بود. در سال 1918، جمهوری دموکراتیک مستقل بلاروس اعلام استقلال کرد. با این حال، روسیه آن را سرنگون کرد و با جمهوری سوسیالیست شوروی بلاروس (BSSR) جایگزین کرد، که به طور رسمی در سال 1922 به اتحاد جماهیر شوروی پیوست.

در اوت 1991، بلاروس به ششمین جمهوری برای خروج از اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد. در ماه دسامبر، مینسک، پایتخت بلاروس، پایتخت کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) شد. کشورهای مستقل مشترک المنافع یک گروه آزاد اتحاد شوروی سابق هستند. این اتحاد تشکیل شد تا منافع نظامی و اقتصادی مشترک خود را افزایش دهد.

ویزای تحصیلی بلاروس 2 ویزای تحصیلی بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس برای مدارس بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس معمولاً در ایران در مقطع قبل از دانشگاه متقاضی ندارد اما در مجموع دوران آموزش در مقطع قبل از دانشگاه خود به سه مقطع ابتدائی، پایه و دبیرستان تقسیم می شود. آموزش از سن 6 سالگی شروع و تا 15 سالگی اجباری می باشد. طول دوره ابتدائی 4 سال می باشد و دوره پایه 5 ساله است؛ در پایان این دوره مدرک مربوطه صادر می شود و دانش آموزان برای ادامه تحصیل در دوره دبیرستان سه انتخاب دارند. 1) تحصیل علوم نظری 2) مدارس فنی و حرفه ایی 3) Technicums. تحصیل در این مقطع به مدت 2 سال می باشد. در پایان این دوره برای دانش آموزان گواهی اتمام دوره صادر می شود. Lyceums دوره قبل از دانشگاه می باشد که آموزش های دوره متوسطه را تکمیل می کند و از امکانات دانشگاه ها و موسسه های تحقیقاتی استفاده می کند. همچنین کالج ها نیز در این مقطع وظیفه تحصیلات تکمیلی را بر عهده دارند. این مدارس ممکن است به زبان بلاروسی و یا انگلیسی باشند. معروف ترین مدرسه بین المللی در بلاروس مدرسه GREENLAND BRITISH SCHOOL  می باشد که دانش آموزان خارجی می توانند در آن تحصیل کنند.

تحصیل در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی

ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی برای افرادی صادر می شود که مدرک دیپلم 12 ساله را داشته باشند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی در بلاروس دانشجویان هم می توانند به زبان روسی و هم زبان انگلیسی را انتخاب کنند. دانشجویان می توانند برای شرکت در دوره های کارشناسی در بلاروس، ابتدا دوره های پادفک را گذرانده و پس از آن وارد دانشگاه شوند. این دوره به مدت 1 سال و به زبان روسی برگزار می شود. برای افرادی که قصد ادامه زندگی در بلاروس را دارند گذراندن این دوره مفید خواهد بود. مدت زمان تحصیل در این مقطع 4 سال می باشد. در رشته های معماری مدت زمان تحصیل 6 سال می باشد. تحصیلات عالی در مقطع لیسانس در 17 بخش و 103 دانشکده فنی و تخصصی برگزار می گردد و عمدتاً در رشته های مهندسی مکانیک، مهندس IT و مهندسی عمران بیشترین درخواست را دارد. امکان تحصیل در دانشگاه های شبانه نیز برای دانشجویان فراهم می باشد.

ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد

ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان با مدرک کارشناسی صادر خواهد شد. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس 1 سال یا 2 سال می باشد که بسته به نوع تحصیل و رشته متغیر است. آموزش در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس معمولاً به زبان روسی می باشد البته در برخی از رشته ها و یا دانشگاه ها به زبان انگلیسی نیز امکان پذیر است. دانشجویانی که زبان روسی را بلد نباشند می توانند در دوره های آماده سازی زبان روسی یا همان دوره های پادفک که به مدت 9 ماه می باشد شرکت کنند و بعد از آن وارد دانشگاه برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس شوند. در مقطع فوق لیسانس بیشتر تمرکز روی رشته های فنی و مهندسی و فن آوری می باشد. دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بلاروس را دارند ممکن است در ابتدا از آن ها در خصوص مدرک کارشناسی شان مصاحبه ای انجام دهند سپس ویزای تحصیلی را صادر نمایند.

ویزای تحصیلی بلاروس در مقطع دکترا

ویزای تحصیلی بلاروس برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارند صادر خواهد شد و لازمه تحصیل در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی ارشد می باشد. از آنجایی که مقطع دکتری یک درجه پژوهشی می باشد و زبان تحصیل در مقطع دکتری عمدتاً انگلیسی می باشد، دانشجویان متقاضی بهتر است به زبان انگلیسی مسلط باشند البته به زبان بلاروسی نیز امکان پذیر است. تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس مانند مقاطع قبلی در رشته های فنی و مهندسی بیشترین متقاضی را دارا می باشد. برای تحصیل در مقطع دکتری در بلاروس داشتن استاد راهنما از دانشگاه مورد نظر الزامی می باشد و مدت زمان تحصیل در این مقطع بین 3 سال تا 5 سال متغیر است.

تحصیل پزشکی در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس به همراه بورس تحصیلی

ویزای تحصیلی بلاروس برای دانشجویانی که قصد اخذ بورسیه های تحصیلی در یک کشور خارجی دارند و نمی توانند هزینه زیادی جهت ادامه تحصیل خود پرداخت نمایند می تواند مهم باشد. دانشجویان خارجی این امکان را دارند که بتوانند در بلاروس به صورت رایگان تحصیل نمایند و فقط هزینه های مسکن خود را پرداخت نمایند. میزان یک بورسیه تحصیلی در بلاروس بستگی به شرایط دانشجوی متقاضی و موسسه آموزش عالی ارائه دهنده آن بورسیه تحصیلی دارد.

جهت انتخاب دانشجوی واجد شرایط اخذ بورسیه تحصیلی 3 مرحله باید طی شود؛ در ابتدا ثبت نام از دانشجویان صورت می پذیرد و اطلاعات آنان جمع آوری می شود. در مرحله بعدی وزارت آموزش و پرورش یک کمیسیون ایجاد خواهد کرد و فهرست اولیه کاندیداها و اسناد آن ها بررسی می گردد. پس از این مرحله یک لیست کوتاه از افرادی که برای مصاحبه دعوت می شوند تهیه شده و مصاحبه با متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی انجام می شود. در نهایت لیست برندگان اخذ بورسیه های تحصیلی برای افرادی که با درخواست شان موافقت شده است ارسال می گردد. این کمیسیون با حضور نمایندگانی از وزارت امورخارجه، وزارت فرهنگ، وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و ارتباطات تشکیل می شود.

مدارکی که برای ارائه نیاز است به شرح زیر می باشد.

 • یک فرم درخواست
 • کپی از اسناد آموزشی
 • مدرک زبان روسی یا بلاروسی
 • یک گواهی پزشکی
 • مدارک هویتی

در برخی از رشته ها مانند هنر و طراحی، تاریخ هنر و موسیقی شناسی از دانشجویان درخواست می شود آثار برتر خود را نیز ارائه نمایند.

بورسیه تحصیلی بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس و هزینه زندگی و تحصیل در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس بیشتر مورد توجه دانشجویانی است که به دلیل هزینه های پایین زندگی و تحصیل در این کشور بلاروس را انتخاب نموده اند و در واقع نیز اینچنین می باشد. هزینه های تحصیل در دوره های پادفک بین 1،600 دلار تا 3،000 دلار می باشد. در جدول زیر به هزینه های تحصیل در برخی از رشته ها و پایه ها اشاره می نماییم. کلیه هزینه ها به دلار آمریکا می باشد و برای یک سال تحصیل محاسبه شده است.

رشته پایه هزینه تحصیل هزینه اقامت هزینه ثبت نام مجموع
پزشکی دکتری – 6 ساله 4،500 800 1،550 6،850
دندانپزشکی دکتری – 5 ساله 5،500 840 1،550 7،890
داروسازی دکتری – 5 سال 3،600 800 1،550 5،950
علوم کامپیوتر کارشناسی – 4 سال 3،500 600 1،550 5،650
فناوری اطلاعات کارشناسی – 4 سال 3،500 600 1،550 5،650
مهندسی پزشکی کارشناسی – 4 سال 5،000 432 1،550 6،982
مدیریت کسب و کار کارشناسی – 4 سال 3،500 500 1،550 5،550
MBA ارشد – 2 سال 3،500 720 1،550 5،770
فیزیک ارشد – 1 سال 3،500 720 1،550 5،770
مکانیک ارشد – 1.5 سال 3،500 720 1،550 5،770

از نکات قابل توجه تحصیل در بلاروس هزینه های ارزان زندگی در این کشور است. در جدول پایین به هزینه های برخی از اقلام و خدمات اساسی در بلاروس می پردازیم.

کالا یا خدمات مبلغ به دلار کالا یا خدمات مبلغ به دلار
یک لیتر شیر 0.69 کرایه تاکسی یک ماهه 16.93
یک کیلو برنج 1.16 آب، برق، زباله، گرما برای واحد 85 متری 49.92
یک قرص نان 0.60 اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 326.33
یک کیلو مرغ 3.38 اجاره آپارتمان 1 خوابه دور از مرکز شهر 233.30
یک کیلو گوشت 6.41 اینترنت 60 مگابایت ماهانه 13.75
12 عدد تخم مرغ 1.14 یک کیلو سیب زمینی 0.43
یک کیلو سیب 1.15 یک کیلو پیاز 0.48

بیشتر دانشجویان در بلاروس می توانند از خوابگاه دانشجویی استفاده نمایند و هزینه خوابگاه ها بین 15 تا 30 دلار در ماه متغیر است.

هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس و کار دانشجویی

کار دانشجویی در بلاروس برای اشخاصی که ویزای تحصیلی بلاروس را دریافت کرده اند کمی با ابهامات همراه است. در هیچ یک از سایت های رسمی در این خصوص اشاره ای نشده است که دانشجویان اجازه کار دانشجویی دارند یا نه اما در برخی از منابع غیر رسمی و موسسات کاریابی در این کشور اشاره ایی به کار دانشجویی شده است و میزان ساعت این مشاغل زیر 30 ساعت در هفته عنوان شده است. برخی از کالج ها یا دانشگاه ها از دانشجویان برای کار نیمه وقت استفاده می نمایند و در بخش هایی از برنامه های خود از آنان استفاده می نمایند. همچنین دانشجویان می توانند در مکان هایی مانند پمپ بنزین ها، پارک های بازی کودکان، رستوران ها و تریا ها، فروشگاه های مواد غذایی و مراکز خرید و نمایشگاه ها مشغول به کار شوند و بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.

کار ضمن تحصیل در بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس و بررسی ویزای همراه

ویزای تحصیلی بلاروس وقتی برای دانشجویی صادر شد، در صورتی که دانشجو همسر و فرزند داشته باشد امکان به همراه داشتن آنان در طول تحصیل در بلاروس ممکن است فراهم باشد. اما در مجموع بیشتر درخواست ها برای بلاروس از سوی افراد مجرد است به دلیل اینکه به دلیل هزینه های پایین تحصیل و زندگی در این کشور از یک طیف خاصی می باشند و در منابع رسمی این کشور توضیحی در خصوص همراه برای دانشجویان اشاره نشده است. این مقاله توسط موسسه حقوقی ملک پور؛ همکار موسسه MIE اتریش تهیه شده است و هرگونه کپی برداری و یا تغییر در آن غیر مجاز بوده و این کار نه از لحاظ شرعی و نه از نظر عرفی مورد تأیید نمی باشد و این موسسه هیچ گونه رضایتی در این خصوص ندارد.

ویزای تحصیلی بلاروس و معرفی دانشگاه های برتر بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس برای علاقه مندان تحصیل در بلاروس با در نظر گرفتن رتبه بندی دانشگاه های این کشور می تواند موثر باشد.

اسم دانشگاه رنک کشوری رنک جهانی تایید وزارت علوم تایید وزارت بهداشت
Belarusian State University 1 1119 دارد – خوب دانشگاه های علوم پزشکی بلاروس عمدتاً مورد تأیید نمی باشند و فقط 2 دانشگاه این کشور به صورت مشروط مورد تآیید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی می باشد.
Belarusian National Technical University 2 2844
Yanka Kupala State University of Grodno 3 3618
Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics 4 3821 دارد – خوب
Belarusian State Medical University 5 4344
Gomel State University 6 4405 دارد – خوب
Belarusian State Technological University 7 4624 دارد – خوب
Belarusian State Economic University 8 5075 دارد – خوب
Grodno State Medical University 9 5486 دارد – خوب
Belarusian State Pedagogical University M Tank 10 5986
Brest State Technical University 11 6029 دارد – متوسط
Vitebsk State Technological University 12 6314
Vitebsk State Medical University 13 6443 دارد – فقط دامپزشکی و دامپروری
Vitebsk State University P M Masherov 14 6859
Polotsk State University 15 7052 دارد – خوب

ویزای تحصیلی بلاروس و مدارک مورد نیاز اخذ آن

ویزای تحصیلی بلاروس پس از ارائه و تحویل مدارک زیر صادر خواهد شد.

 • تکمیل فرم درخواست
 • یک قطعه عکس که مربوط به 6 ماه اخیر باشد
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • پاسپورت معتبر با حداقل 2 صفحه خالی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • بیمه نامه پزشکی معتبر به ارزش 10،000 یورو
 • پرداخت هزینه ویزا (60 یورو)
 • اگر متقاضی زیر 18 سال باشد کپی گواهی تولد و کپی پاسپورت والدین
 • گواهی سلامت و تست آزمایش پزشکی

ممکن است سفارت بلاروس در برخی مواقع مدارک اضافه تری از متقاضی داشته باشد که باید در اختیار آنان قرار گیرد.

بعد از ورود به بلاروس در ابتدا یک اقامت 90 روزه در این کشور دریافت می نمایند و دانشجویان با کمک دانشگاه ها باید یک آزمایش پزشکی در یکی از درمانگاه های مورد تأیید در بلاروس در خصوص آزمایش ایدز را طی کنند بعد جهت اخذ مجوز اقامت خود اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی بلاروس و موقعیت کار پس از تحصیل

دانشجویی که تحت ویزای تحصیلی بلاروس توانست در بلاروس تحصیلات خود را به اتمام برساند به وی به مدت 1 سال اجازه داده می شود که در این کشور حضور داشته باشد و کار پیدا کند. البته این شغل بایستی متناسب با رشته تحصیلی شان باشد. نرخ بیکاری در بلاروس 0.47 درصد می باشد و این یک آمار فوق العاده برای کشورهای شرق اروپا می باشد در نمودار زیر می توانید نرخ بیکاری این کشور را مطالعه نمایید.

ویزای تحصیلی بلاروس 3 ویزای تحصیلی بلاروس

ویزای تحصیلی بلاروس و وضعیت اقامت و اخذ تابعیت پس از تحصیل

ویزای تحصیلی بلاروس و تحصیل در این کشور به صورت مستقیم نمی تواند منجر به اخذ اقامت بلاروس و یا بعد از آن تابعیت بلاروس شود. اگر دانشجویی که به بلاروس می رود و ادامه تحصیل می دهد، پس از اتمام تحصیل از فرصت 1 ساله ای که دارد استفاده نموده و در این کشور کار پیدا کند، مشغول به کار شود و مالیات پرداخت نماید بعد از گذشت 5 سال از سابقه کار وی و پرداخت مالیات در این مدت می تواند درخواست اقامت دائم بلاروس را نماید. پس از آن در صورتی که اثبات شود عضوی از جامعه بلاروس شده است می تاوند درخواست تابعیت بلاروس را نماید. از جمله عواملی که در این مسیر خیلی می تواند به کار بیاید تسلط به زبان روسی می باشد.

پس از مشاهده ویدئو راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت، می توانید وکیل خود در امر مهاجرت باشید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت
ویزای تحصیلی بلاروس و سخن پایانی

ویزای تحصیلی بلاروس، راه های اخذ ویزای تحصیلی بلاروس و شرایط اخذ اقامت بلاروس پس از تحصیل در این نوشتار مورد نقد و بررسی قرار گرفت. رتبه بندی دانشگاه های معروف بلاروس به حضورتان معرفی شد و مشخص شد کدام یک از این دانشگاه های ذکر شده مورد تأیید وزارت علوم و تحقیقات می باشد. تحصیل در بلاروس ارزان بوده و هزینه های زندگی نیز پایین است و مهم ترین نکته ای که ویزای تحصیلی بلاروس را برای علاقه مندان خاص جلوه می دهد، استفاده از این کشور جهت مهاجرت به کشورهای تراز اول اروپا و به خصوص آلمان می باشد. امید است مقاله ویزای تحصیلی بلاروس که توسط مشاوران موسسه حقوقی ملک پور نگاشته شده است توانسته باشد ابهامات ذهنی شما سروران گرامی را برطرف نماید. همچنین شما عزیزان می توانید در انتهای این مقاله در قسمت دیدگاه نظرات و سوالات خود را مطرح نموده و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.