مالیات مبلغی است که دولت از اشخاص ، شرکت ها و موسسات بر اساس قانون برای تقویت عمومی حکومت و تامین مخارج عامه دریافت می دارد. مالیات به عنوان اصلی ترین ابزار کسب درآمد برای دولت ها جهت دستیابی به اهداف اقتصادی و اجتماعی مطرح است و از طرف دیگر به عنوان ابزار کنترل دولت ها بر اقتصاد به شمار می رود و دولت ها می توانند از مالیات به عنوان ابزار سیاست گذاری اقتصادی نیز استفاده نمایند. مالیات دو نوع است: مالیات مستقیم و مالیات غیرمستقیم.

مالیات مستقیم مانند مالیات بر ارث و نقل و انتقالات بلاعوض ، مالیات بردارایی و مالیات بردرآمد و مالیات غیرمستقیم مانند حقوق و عوارض گمرکی، مالیات بر معاملات و مالیات بر مصرف و ارزش افزوده، که هر کدام از آنها قوانین و مقررات خاص خود را دارند.

در موارد متعددی مشاهده شده است که اشخاص حقیقی و حقوقی به عنوان مودیان مالیاتی، از میزان مالیاتی که برای آن ها تعیین شده است، ناراضی هستند و نسبت به این موضوع شکایت دارند و با مراجعه به وکیل مالیات خواهان رفع مشکل و تعدیل میزان مالیات خود هستند.

ریشه ایجاد بسیاری از مشکلات مالیاتی، عدم اطلاع کافی از مواردی همچون قوانین مالیاتی، رویه مرسوم ادارات مالیاتی، تکالیف و وظایف قانون مالیاتی است که این عدم اطلاعات کافی، موجب تعیین مالیات هایی با مبالغ بسیار سنگین برای مودیان می شود.

برای پیش گیری از بروز بسیاری از مشکلات مالیاتی و تحمل پرداخت مبالغ سنگین مالیات، بهترین گزینه مشاوره با یک وکیل مالیات خبره و با تجربه است.

مشاور مالیاتی یا وکیل مالیات یک فرد متخصص، تحصیل‌کرده در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه بر تسلط به دانش حسابداری و حسابرسی، اشراف کاملی به حقوق و قوانین مالیاتی داشته و تجربه اداره پرونده‌های مالیاتی در مراجع قضایی را دارد.

شرح وظایف وکیل مالیات

یک وکیل مالیات با شناختی که از قوانین، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مالیاتی دارد، می‌تواند یک سازمان را در پرداخت مالیات کمتر یاری کند. کاهش هزینه‌های ناشی از مالیات یک شرکت، به دو روش به کمک مشاور مالیاتی انجام می‌گیردکه عبارتنداز:

– دادرسی مالیاتی

بخش دیگر کار وکیل مالیات، در دست گرفتن پرونده مالیاتی یک مجموعه در اداره مالیات و حل مشکلات آن در هیئت‌های حل اختلاف و مراجع قانونی رسیدگی به پرونده‌های مالیاتی است. صاحبان مشاغل هرساله در موعد مقرر، اقدام به پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن به اداره مالیات می‌کنند. در برخی موارد، مأمور ممیز مالیاتی با توجه به بررسی‌های خود، اظهارنامه مالیاتی شرکت را رد کرده و رقم دیگری را به‌عنوان مالیات برای شرکت در نظر می‌گیرد. در این مواقع شرکت نیاز به فردی دارد که بتواند در مراجع رسیدگی به حل اختلاف از اظهارنامه مالیاتی شرکت دفاع کرده و از پرداخت مالیات مضاعف توسط مجموعه جلوگیری کند.

 وکیل مالیات با در دست گرفتن پرونده مالیاتی شرکت، با تخصص و تجربه خود و همچنین تسلطی که به قوانین مالیاتی دارد، با حضور در هیئت حل اختلاف و دفاع از اظهارنامه مالیاتی ارسال‌شده توسط شرکت مطبوع خود، رأی صادره از سوی اداره مالیات را برگردانده و از پرداخت مالیات مضاعف توسط شرکت جلوگیری می‌کند.

– پشتیبانی مالیاتی

وکیل  مالیات در درجه اول به دادن مشاوره مالیاتی به مدیران مالی شرکت پرداخته و آن‌ها را با پیچیدگی‌های قوانین مالیاتی آشنا می‌کند. کارکنان بخش مالی یک شرکت و یا شخص وکیل مالیات به تنظیم صورت‌های مالی شرکت می‌پردازند به شکلی که این صورت‌های مالی به شفاف‌ترین و دقیق‌ترین شکل خود تنظیم‌شده و باعث پرداخت حداقلی مالیات شوند. نظارت بر قراردادهای منعقده، بررسی نحوه پرداختی‌ها و دریافتی‌های شرکت و همچنین معرفی راه‌های استفاده از معافیت‌های مالیاتی از دیگر فعالیت‌های وکیل مالیات در بخش پشتیبانی مالیاتی است.

از دیگر وظایف یک وکیل مالیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبول پرونده های بدهی مالیاتی و تعیین تکلیف آنها
 • ارائه مشاوره تخصصی و وکالت دعاوی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده
 • مشاوره حقوقی پیرامون بخشودگیها، پاداشها، جرائم مالیاتی و عوارض گوناگون
 • ارائه مشاوره حقوقی و وکالت دعاوی در امور مالیات بر درآمد شرکتها، اجاره، املاک، کشاورزی، مستقلات و سرقفلی
 • تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، اعتراض به برگه تشخیص مالیات، تهیه و تنظیم و تسلیم لوایح اعتراضیه و دفاعیات مالیات و حضور در هیأتهای حل اختلاف مالیاتی
 • شکایت به موقع از تصمیمات قطعی هیأتهای بدوی و تجدیدنظر حل اختلاف مالیاتی و شورای عالی مالیاتی

ویژگی های برجسته و ممتاز یک وکیل مالیات

 •  دارای مدرک تحصیلی در رشته های حقوق و مالی و اقتصاد باشد
 •  تسلط بالا بر فنون مذاکره
 •  مسلط بر نحوه استفاده از قوانین مالیاتی به همراه تمامی تبصره ها و بخشنامه ها
 •  مطالعه روزانه قوانین به لحاظ نیاز دفاعی در انواع پرونده ها
 •  حضور روزانه در اداره دارایی و هیات های مختلف
 •  بروزرسانی رزومه با سوابق اجرایی جدید تر
 •  برقراری ارتباطات تنگاتنگ قانونی با انواع حوزه های مالیاتی
 •  تسلط بر کوتاه کردن مسیر پرونده ها و استفاده از فرصت ایجاد شده برای پرونده جدید
 •  تسلط کافی بر قوانین بیمه تامین اجتماعی

حالا که با وکیل مالیات و وظایف آن آشنا شدید به این مسئله نیز واقف شده‌اید که همه کسب‌وکارها نیاز به مشاوره یک وکیل مالیات دارند تا از ضررهای احتمالی ناشی از پرداخت مالیات مضاعف جلوگیری کنند.

پیچیدگی و متعدد بودن مقررات مالیاتی، موجب سردرگمی اشخاص می‌شود و شناخت این امر که جرم مالیاتی صورت پذیرفته‌شده است یا نه و فرد مرتکب، چه اقداماتی باید انجام دهد و جریان دادرسی و رسیدگی آن به چه شیوه‌ای می‌باشد باید از وکیل مالیات کمک گرفت و کار را به کاردان سپرد که دشواری‌ها و پیچیدگی مسیر را شخص تحمل نکند .مؤسسه حقوقی ملک پور با بهره مندی ازوکلای مجرب مالیاتی در خصوص طرح و دفاع از کلیه دعاوی مالیاتی، از جمله مالیات بر ارث، مالیات بر درآمد، مالیات بر اشخاص حقیقی و حقوقی، مالیات بر سرقفلی، مالیات بر نقل و انتقال املاک و غیره به شما در داخل و خارج از کشور ارائه خدمت می نماید.