طلاق توافقی یکی از انواع طلاق هاست اما در متون قانونی تعریف نشده است. در طلاق توافقی زن و مرد توافق می‌كنند از یكدیگر جدا شوند و این توافق در حكم دادگاه ثبت می‌شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می‌كند. در واقع همانطور که از نام این نوع طلاق بر می آید طلاقی است که همه چیز در مورد آن بر حسب توافق بوده و زن و شوهر برای اینکه از یکدیگر جدا شوند توافقاتی را انجام می دهند. این نوع طلاق ، طلاق بائن می باشد.

در طلاق توافقی زن و مرد هر دو تصمیم به پایان دادن زندگی مشترک می گیرند. در این نوع طلاق تمامی شرایط با توافق زن و شوهر مشخص می گردد.  زوجین پس از توافق در مسائل مربوط به زندگی مشترک اعم از؛ مهریه، نفقه، جهیزیه و در صورت داشتن فرزند مشترک، حضانت فرزند، به دادگاه خانواده مراجعه می‌کنند. در مرحله ی بعد دادخواست صدور گواهی عدم امکان سازش تنظیم و به دادگاه ارائه می شود . لذا توافق طرفین برای طلاق جهت ثبت آن کافی نیست و زوجین باید به دادگاه مراجعه کرده و مراحل قانونی را پشت سر بگذارند.

با توجه به اینکه در دوران کنونی کلیه امور به صورت تخصصی اجرا می گردد بهره گیری از وکیل طلاق توافقی جهت پیشبرد بهتر روند دادرسی کاملا عاقلانه است و در جهت کاهش هزینه و کاهش زمان و سایر موارد از جمله شکست و اخذ نتیجه نامطلوب می تواند مورد لحاظ قرار می گیرد. وکیل طلاق توافقی با توجه به تجربه در این گونه موارد می تواند با اطمینان بیشتری نسبت به اخذ نتیجه مطلوب شما را یاری نماید

مزایای اخذ وکیل طلاق توافقی:

 • در صورت اختیار وکیل طلاق توافقی نیازی به حضور طرفی که وکیل دارد در تمام مراحل دادگاه نیست.
 • برای کسانی که تا کنون با دادگاه اصطلاحا سر و کار نداشته اند، گذشته از نا آگاهی نسبت به طلاق توافقی، استرس و اضطراب مواجه با قاضی و حضور در دادگاه وجود دارد. بدیهی است طرفی که وکیل اختیار کند دچار اینگونه اضطراب ها نخواهد شد.
 • عده ای از مردم با توجه به شخصیت، شغل و سایر مسایل معتقدند که اگر در مجتمع قضایی خصوصا دادگاه خانواده حضور پیدا کنند چه بسا که با شخص آشنا و یا از اقوام رو به رو شوند و این به زعم آن ها برایشان خوب نیست، گذشته از درست و غلط بودن این اعتقاد که جنبه شخصی دارد، بودن وکیل به جای موکل از جمله دیگر مزایای وکیل طلاق توافقی می باشد که این مشکل را حل می کند.
 • بی شک یکی از آسانترین و سریعترین پرونده ها طلاق توافقی است، اما اهل فن می دانند در جای که توافق های زوجین زیاد، مدت دار و یا پیچیده است، نیاز به کسی است که از اطلاعات حقوقی کافی برخوردار باشد و به ظرایف و دقایق طلاق توافقی آگاه باشد. لذا توصیه بر این است که حتی الامکان در تمام مراحل از وکیل طلاق توافقی استفاده کنید.
 • انجام مراحل طلاق توافقی توسط وکیل طلاق توافقی به دلیل آشنا بودن به شعب دادگاه و رویه آن ها سریعتر و آسان ترخواهد بود.
 • تنظیم دادخواست که در حکم بنیان مراحل و روند دادگاه می باشد در صورتی که ناقص تنظیم شود زمان رسیدگی را طولانی میکند و درصورتی هم که اشتباه تنظیم شده باشد و در توافقاتی که بعدا آثار حقوقی مهمی را به دنبال خواهد داشت اشراف به قانون نداشته باشد قطعا مشکلات بعدی را ایجادخواهد کرد و برای جلوگیری از آن حضور وکیل طلاق توافقی لازم و ضروری است .
 • حضور وکیل طلاق توافقی موجب میشود نیازی به حضور زوجین نباشد و از تنش و اختلافاتی احتمالی زوجین در ملاقاتی که باهم دارند جلوگیری می شود.
 • اگر چه حضور وکیل طلاق توافقی مستلزم هزینه و حق الوکاله می باشد ولی از هزینه های بی جهت پرهیز می شود.

مشاوره پیش از طلاق توافقی

از جمله نکات مهم در طلاق توافقی این است که این طلاق بدون مشاوره ثبت نمی‌شود. قانون حمایت از خانواده مراجعان به دادگاه را ملزم به مشاوره می داند. تمامی زوجین که  به دادگاه مراجعه می‌کنند باید نزد مشاور رفته و چند جلسه با آنها صحبت شود . در صورتی که افراد اختلال‌های شخصیتی و رفتاری داشته باشند، مشاوران جلسات بیشتری را برگزار کرده و مراتب را به قاضی اطلاع خواهند داد. هدف از مشاوره از وکیل طلاق توافقی در این مرحله تلاش برای سازش بین زوجین و کاهش طلاق در جامعه می باشد. در برخی موارد هم وکیل طلاق توافقی به جای موکلین در جلسه شرکت کرده و دلایل طلاق را ذکر می کند.

مزایا و معایب طلاق توافقی

منظور از مزایای طلاق توافقی این است که دو نفر که به هر دلیل قادر به ادامه زندگی مشترک نیستند بدون درگیری و با آرامش از یکدیگر جدا شوند. از میان این مزایا می توان به مواردی چون عدم تشكیل پرونده‌های متعدد در دادگستری ، جلوگیری از رجوع مكرر زوجین به دادگستری ، كوتاه بودن زمان صدور گواهی مربوط برای جواز اجرای طلاق ، درگیری كمتر ، كاهش تنش بین خانواده‌های زوجین و… اشاره نمود. در این امر وکیل طلاق توافقی می تواند راهنمای بسیار مناسبی باشد.

تنها مشکلی که در این زمینه وجود دارد این است که، الزامی برای رفتن طرفین به دفترخانه برای ثبت طلاق نیست. از آن جا که این طلاق با توافق طرفین صورت می‌گیرد، از نظر قانونی رفتن به دفترخانه هم باید با توافق طرفین باشد و نمی‌شود توافق طرفین را با الزام همراه كرد. بهترین راهكار برای حل این مشکل این است كه طرفین الزام رفتن به دفترخانه را نیز جزیی از تعهدات خود در دادخواست ذكر کنند تا در نهایت در حكم دادگاه منعكس گردد و در صورت وجود مشکل از مشاوره وکیل طلاق توافقی یاری طلبند.

 

روشهای طلاق توافقی

 • طبق قوانین ، زن حق طلاق ندارد مگر در موارد استثنایی که یکی از آنها حق طلاق می باشد. زن می تواند در شروط ضمن عقد خود به حق طلاق اشاره نموده و در این مورد وکالت بلاعزل گرفته باشد.
 • طلاق توافقی  می تواند به روش های مختلف درخواست شود. ساده ترین راه این است که ، هر دو طرف بر سر اجرای طلاق تفاهمی، توافق کرده باشند یا با مراجعه به وکیل طلاق توافقی به توافق برسند و هر دو درخواست طلاق نمایند.
 • در روش دیگر، طلاق به درخواست مرد انجام می گردد.
 • همچنین طلاق می تواند از سوی زوجه، بنابر شروط دوازده گانه ضمن عقد درخواست  شود.

مدارک برای اجرای حکم طلاق توافقی

پس از تشخیص  دادگاه ، جهت اجرای طلاق توافقی بین زوجین باید مدارک ذیل جهت اجرای حکم آماده شود.

 • مدرک شناسایی زوجین شامل کارت ملی یا شناسنامه
 • عقدنامه یا سند ازدواج
 • وکالت نامه محضری طلاق در صورت اخذ وکیل
 • شرح توافقات طرفین
 • گواهی عدم بارداری زوجه
 • نامه ی نظریه ی مشاوره خانواده

هزینه طلاق توافقی

هزینه های طلاق توافقی به طور معمول شامل مواردی نظیر هزینه ثبت دادخواست، هزینه مشاوره خانواده در دادگاه، هزینه طلاق در دفترخانه و هزینه یا حق الوکاله وکیل طلاق توافقی می باشد. با توجه به اینکه طلاق به شکل توافقی بوده، هزینه دادرسی طلاق توافقی برعهده هریک از طرفین است که دادخواست را مطرح کرده است و در صورتی که دادخواست از سوی هر دو نفر ارائه داده شود این هزینه بین آنها تقسیم خواهد شد.

پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی و تعیین شعبه دادگاه و با توجه به اینکه داوری از طلاق توافقی حذف گردیده و جای آن را مشاوره خانواده گرفته است، واحد مشاوره دادگاه نیز هزینه ای بابت حق مشاوره از زوجین دریافت می کند که این هزینه در شهرهای مختلف کشور و مجتمع های خانواده متفاوت می باشد. در مورد هزینه حق الوکاله نیز با وجود تعرفه مشخص شما می توانید در این باره با وکیل طلاق توافقی خودتان کنار آمده و مبلغ پیشنهادی را بپردازید.

شما با انتخاب آگاهانه بهترین وکیل طلاق توافقی از مؤسسه حقوقی ملک پور می توانید با خاطری آسوده پرونده طلاق خود را به بهترین های این مؤسسه بسپارید. با ما تماس بگیرید.