هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان

هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان در هنگام تحصیل در ارمنستان و شرایط اخذ اقامت ارمنستان چگونه است ؟ شرایط گرفتن وکیل مهاجرت را می دانید ؟ یکی از مهم ترین مسائلی که برای مهاجرت به ارمنستان 2018 و اقامت ارمنستان مطرح می شود هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان است. افرادی که مایل به مهاجرت تحصیلی به اسپانیا هستند هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان را به دقت بررسی می کنند و برای گذران زندگی در ارمنستان هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان را پیش از سفر پیش بینی می نمایند.

در این نوشتار سعی شده است که به سوالات بالا پاسخ داده شده و هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان بررسی شود.
به طور کلی میتوان گفت هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان برای دوره های لیسانس و فوق لیسانس بین ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ دلار در سال است.و همچنین هزینه های تحصیل در مقطع دکتری در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۲۰۰ دلار در سال میباشد.
برای اینکه هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان را به صورت جزیی بررسی کنیم به معرفی چند دانشگاه مشهور در این کشور میپردازیم که همگی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور جمهری اسلامی ایران هستند.

دانشگاه دولتی ایروان(که در مرکز شهر ایروان پایتخت کشور ارمنستان قرار گرفته است):

این دانشگاه تقریبا معروفترین و بزرگترین دانشگاه کشور ارمنستان است که دارای دانشکده های بسیار زیادی است که چند نمونه از آنها را بیان میکنیم:
دانشکده علوم ریاضیات-دانشکده انفورماتیک-دانشکده فیزیک-دانشکده مکانیک-دانشکده زبان که رشته های مانند زبان روسی,زبان انگلیسی و زبان ارمنی را در مقاطع مختلف و در گرایشات مختلف ارائه میکند-دانشکده انسانی و الهیات که رشته هایی مانند فلسفه,روابط بین الملل و …را ارائه میدهد-دانشکده مدیریت که انواع گرایشات مدیریتی را ارائه میکند-دانشکده علوم که رشته هایی مثل زیست شناسی,شیمی و …را ارائه میکند.
هزینه دوره ی لیسانس در این دانشگاه در حدود سالانه ۱۹۰۰ دلار است(با یک تلورانس ۱۰ درصدی بین رشته های فنی و مهندسی و رشته های انسانی)
دوره های فوق لیسانس در این دانشگاه سالانه ۲۱۰۰ دلار هزینه دارد که همانند مقطع لیسانس یک تلورانس ۱۰ درصدی بین رشته های مختلف وجود دارد.
این دانشگاه همچنین دوره های دکتری را با هزینه ی سالانه ۳۲۰۰ دلار در سال ارائه میکند که باز هم بین رشته های مختلف بیش از ۱۰ درصد تفاوتی ندارد.البته امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز در این کشور وجود دارد.

دانشگاه دولتی کشاورزی ارمنستان :

این دانشگاه نیز از دانشگاه های بزرگ این کشور است که دارای شش دپارتمان مختلف است و همچنین دارای لابراتوار کامپیوتر ,کلینیک دام شناسی و همینطور یک مرکز مختص به تفریحات است.در این دانشگاه نیز رشته ها و گرایشات کشاورزی,دامداری,گیاه شناسی و… ارائه میشود.
هزینه دوره ی لیسانس در این دانشگاه در حدود سالانه ۲۱۰۰ دلار است(با یک تلورانس ۱۰ درصدی بین رشته های رشته های مختلف)
دوره های فوق لیسانس در این دانشگاه سالانه ۲۲۰۰ دلار هزینه دارد که همانند مقطع لیسانس یک تلورانس ۱۰ درصدی بین رشته های مختلف وجود دارد.که کعمولا رشته هایی مثل دامداری حد بالا را در این نمودار  قیمتی دارد.
این دانشگاه همچنین دوره های دکتری را با هزینه ی سالانه ۳۴۰۰ دلار در سال ارائه میکند که باز هم بین رشته های مختلف بیش از ۱۰ درصد تفاوت ندارد.البته امکان اخذ بورسیه تحصیلی نیز در این مقطع وجود دارد.

دانشگاه هنر ایروان:

این دانشگاه با اینکه از دانشگاه های قبلی کمی گران تر است اما در بین کشورهای اطراف برای تحصیل در رشته های نری تقریبا دانشگاهی به این ارزانی پیدا نمیکنید.
رشته هایی مانند نقاشی، مجسمه سازی، گرافیک، هنرهای تجسمی ، نمایش نامه نویسی ، کارگردانی ، طراحی، دکوراسیون و هنرهای کاربردی، مد وطراحی پارچه فیلمنامه نویسی، تاریخ و تئوری هنر ,تئاتر و…. در این دانشگاه قابل انتخاب است.
هزینه تحصیل در رشته های هنری و عملی در این دانشگاه حدود ۲۳۰۰ دلار در سال برای مقاطع لیسانس  است. دوره ی لیسانس و فوق لیسانس در این دانشگاه تفاوت هزینه ایه زیادی با هم ندارند.
رشته هایی که در این دانشگاه در مقطع دکتری ارائه میشوند از وسعت کمتری نسبت به رشته های قابل ارائه در مقطع لیسانس و فوق لیسانس برخوردارند.و هزینه ای در حدود سالانه ۳۵۰۰ دلار را برای شما در بر خواهند داشت البته اگر در این مقطع شما فاند نگیرید.

آکادمی ملی علوم ارمنستان :

این دانشگاه نیز در اعتبار سنجی وزارت علوم تحقیقات و فناوری جکهوری اسلامی ایران در گروه اول قرار گرفته است و از حیث اعتبار در رده دانشگاه های قبلی قرار میگیرد.در این دانشگاه ۵ دپارتمان وجود دارند که به آنها اشاره میکنیم:
دپارتمان  مطالعات ارمنستان و علوم اجتماعی
دپارتمان شیمی و خاک شناسی
دپارتمان  ریاضیات و علوم تخصصی
دپارتمان  فیزیک و نجوم
دپارتمان  علوم طبیعی و پایه
هزینه ها در این دانشگاه به دلیل اینکه تفاوت رشته ها زیاد محسوس نیست دارای تفاوت زیادی نیست.مگر در رشته هایی خاص مانند نجوم و شیمی که به دلیل داشتن واحد های عملی و آزمایشگاهی بیشتر نسبت به رشته های دیگر کمی گران ترند.میتوان گفت هزینه ها در دوره لیسانس و فوق لیسانس در حدود سالانه ۲۰۰۰ دلار و در مقطع دکتری سالانه ۳۰۰۰ میباشد.البته بین رشته های مختلف در این دانشگاه اختلاف قیمتی در حدود ۵ درصد وجود دارد.

هزینه های زندگی در کشور ارمنستان:

هزینه های زندگی در کشور ارمنستان نیز مانند هر کشور دیگزی بسیار وابسته به سبک زندگی فرد است.این هزینه ها به عوامل مختلفی مانند اینکه شخص در خوابگاه زندگی کند و یا در آپارتمان شخصی,غذای خود را در خوابگاه,دانشگاه و یا رستوران مصرف کند,میزان تفریحات فردی و گروهی ,مسافرت هایی به کشورهای اطراف میرود,تعداد روزهایی که به ایران باز میگردد,نوع رفت و آمد درون شهری و برون شهری و بسیاری از عوامل دیگر وابسته است.اما برای یک زندگی معمولی دانشجویی  معمولا هزینه ی ماهانه ای در حدود ۴۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه در نظر گرفته میشود.هزینه ی خوابگاه ها در این کشور بسته به نوع خوابگاه و یا نوع سرویسی که در خوابگاه انتخاب میکنید مانند اتاق اختصاصی و یا اتاق شریکی و…بستگی دارد.اما هزینه ی یک خوابگاه دو تخته در حدود ماهانه ۱۵۰ دلار است .و اگر خواهان اجاره یک آپارتمان مستقل دارید هزینه ای در حدود ماهانه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار باید بپردازید که البته دانشجویان معمولا آپارتمان را به صورت شریکی اجاره میکنند.
هزینه ی خورد و خوراک نیز در این کشور بسیار ارزان است و یک وعده غذایی کامل در رستوران در حدود ۶ دلار و در خانه در حدود ۳ دلار است.توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت تحصیلی به ارمنستان و شرایط اخذ اقامت تحصیلی ارمنستان و یا  و شرایط تحصیل در ارمنستان و یا هزینه های تحصیل و زندگی در ارمنستان با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملک پور در سراسر دنیا و یا با شعبه مرکزی در وین اتریش به صورت مستقیم تماس حاصل نموده و در خصوص راههای مهاجرت به ارمنستان و در نهایت راههای اخذ اقامت ارمنستان مشاوره رایگان بگیرید.

24 پاسخ
 1. شروین گفته:

  سلام خسته نباشید سوالی داشتم کلاس امادگی کالج دانشگاه ارمنستان در چه ماهی برگزار می شود ؟

  پاسخ
  • miemalekpour30 گفته:

   باسلام و عرض ادب
   برای این منظور می توانید وارد سایت کالج مورد نظرتان شوید و به اطلاعات مورد نظرتان دستیابی داشته باشید

   پاسخ
  • P.Taghavi گفته:

   عرض سلام و احترام. بزرگوار هزینه های پرونده بسته به شرایط آن از هر جهتی متفاوت خواهد بود از این رو باید اطلاعات جزیی تری داشته باشیم تا بتوان جواب دقیق تری داد. پیشنهاد میکنیم جهت کسب اطلاعات با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 2. Zhr گفته:

  سلام من دیپلم تجربی دارم میخواستم بدونم در ارمنستان تحصیل در رشته پرستاری شهریه سالانه اش چقدر میشه ؟

  پاسخ
  • m.s گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. Esmaeil گفته:

  سلام و عرض ارادت.بنده کارشناسی معماری از غیرانتباهی با معدل۱۶/۵۲ و برای ارشد در کالج مهندسی و شهرسازی در ارمنستان در سایت متاسفانه توضیحات بسیار چکیده بود.اما سوال بنده.اینکه زمان ارسال مدارک؟آیلتس چند؟پروسه ارسال تا اخذ پذیرش و رفتن به کالج چقدر زمان میبرد؟مبلغ۲۰۰۰-۲۳۰۰برای ارشد باید به کالج ارسال شود قبل ورود؟مبلغتمکن مالی چقدر است؟آیا گردش حساب و رسید کافیست یا باید به حساب کالج انتقال داد؟لطفا هرشرایط سختی را لحاظ میفرمائید مشکلی نیست بنده بدترین و سخت ترین شرایط را تحمل میکنم فقط هر آنچه میشود با هزینه مالی کمتر بنده را یاری بفرمایید.دکتر جان ارادتمندیم همیشه پشتیبلن ایرانیات هستید الله نگهدارتان در آرامش باشید

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 4. M گفته:

  سلام
  من ارشد مهندسی صنایع گرایش مدیریت نوآوری و فناوری دارم
  با معدل 17
  میخواستم بدونم امکانش هست در دانشگاه دولتی ایروان برای مقطع دکترا پذیرش بگیرم

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 5. محبوبه گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من دانشجوی کارشناسی رشته حقوق در دانشگاه آزاد هستم
  میخواستم ببینم میشه به دانشگاه ایروان انتقالی بگیرم؟
  معدل دیپلمم ۱۸ و نیم هست
  میشه لطفا پاسخ رو به ایمیلم بفرستید؟
  خیلی ممنون

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 6. علی گفته:

  سلام خسته نباشید
  من لیسانس علوم سلولی و مولکولی دارم با معدل 15 میخواستم بدونم میتونم پذیرش یک دانشگاه دولتی در ارمنستان بگیرم؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بهترین مسیر این است و اذربایجان و قبرس به شما پیشنهاد میشود اقدام فرمایید و مدرک شما هم در بسیاری از کشورها اعتبار دارد .

   پاسخ
 7. مهسا گفته:

  سلام
  من رشته کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی هست. میخوام در رشته مدیریت ادامه بدم. به نظرتون من میتونم از دانشگاه دولتی ایروان پذیرش بگیرم؟؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام بله میتوانید اقدام نمایید.
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار پاسخ به سوال شما امری تخصصی بوده و نیاز به مشاوره دارد .
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت بفرمایید .

   پاسخ
 8. م گفته:

  با سلام ایا شهریه دانشگاه بصورت سالیانه است یا باید برای کل دوران تحصییل یکجا پرداخت شود ؟

  پاسخ
 9. Pwrsw گفته:

  با سلام شما راجب به هزینه ی کالج یا همون پیش دانشگاهی (یک سال قبل از ورود به دانشگاه و آزمون ورودی ) چیزی رو عنوان نکردید میشه شرایطش رو مختصر بنویسید؟

  پاسخ
 10. سپیده گفته:

  سلام ببخشید من دیپلم ریاضی با معدل ۱۶/۵۰ دارم میخواستم ببینم میتونم برای رشته مدیریت از دانشگاه دولتی ایروان پذیرش بگیرم و اینکه باید زبان ارمنی نیازه یا انگلیسی؟

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   با سلام
   تعدادی از دانشگاه های کشور ارمنستان به زبان انگلیسی برگزار میشود ولی باید شرایط شما دقیقا بررسی گردد تا بتوانیم به شما پاسخ دهیم که ایا میتوانید از دانشگاه های انگلیسی زبان پذیرش دریافت نمایید یا زبان های دیگر . میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با دفاتر همکار مستقل در ایران تماس حاصل نمایید .

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.