هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن

 

تحصیل در ژاپن علاقمندان بسیار زیادی در بین دانشجویان دانشجویان دارد و این درصد بالای علاقمندی به تحصیل در ژاپن به دلیل کیفیت بسیار بالای زندگی و سیستم آموزشی در ژاپن است. یکی از مسائلی که ذهن علاقمندان به تحصیل در ژاپن را به خود مشغول کرده است مسئله هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن است. سؤالات بسیار زیادی نیز در زمینه هزینه تحصیل و زتدگی در ژاپن از کارشناسان حقوقی و مؤسسات مهاجرت پرسیده می شود. این مقاله در باب هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن نگاشته شده است و هدف از نگارش این مقاله پاسخگویی به سؤالات شما عزیزان علاقمند به تحصیل در ژاپن است. شاید بتوان با مقایسه هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن و سایر کشورها انتخاب بسیار شایسته تری جهت ادامه تحصیل و مهاجرت انجام داد. مؤسسه حقوقی ملکپور در نظر دارد با ارائه مطالب مفید در سایت خود شما را جهت انتخاب بهتر و رضایت بیشتر از مهاجرت یاری نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به ژاپن، تحصیل در ژآپن، آشنایی با دانشگاههای ژاپن و بسیاری مطالب مفید دیگر در این زمینه می توانید به مقالات دیگر در سایت مؤسسه حقوقی ملکپور مراجعه نمایید.

 

 

سیستم آموزشی در کشور ژاپن بسیار پیشرفته است و دانشگاههای این کشور رنک بسیار بالایی دارند اما یکی از دلایلی که باعث شده دانشجویان از تحصیل در ژاپن صرف نظر کنند هزینه بالای تحصیل و زندگی در ژاپن است. هزینه زندگی در ژاپن ۲۴ درصد بالاتر از هزینه زندگی در ایالات متحده آمریکاست. همچنین دلیل دیگر صرف نظر دانشجویان از تحصیل در ژاپن و مهاجرت تحصیل به ژاپن عدم مهاجر پذیرش کشور ژاپن است. بدین معنا که تابعیت و اقامت دائم ژاپن به افرادی که از طریق تحصیل وارد این کشور می شوند اعطا نمی شود و بالاجبار دانشجویان خارجی پس از پایان تحصیل در ژاپن می بایست از این کشور خارج شوند.

کشور ژاپن بیش از ۷۷۰ مرکز آموزشی و ۲٫۸ میلیون دانشجو دارد و تعداد ۸۶ دانشگاه خصوصی و ۹۵ دانشگاه دولتی در ژاپن در حال فعالیت و ارائه خدمات آموزشی هستند. دانشگاههای توکیو و کیوتو دو دانشگاه برتر ژاپن هستند دانشگاه کیوتو رنک ۳۶ و دانشگاه توکیو رنک ۳۱ را در رتبه بندی QS به خود اختصاص داده اند. بسیاری از دانشگاههای ژاپن برای پذیرش دانشجویان خارجی آمزمون ورودی برگزار می کنند و زبان تدریس در بسیاری از دانشگاهها به خصوص در مقطع کارشناسی به زبان ژاپنی است. البته تعداد دانشگاههای انگلیسی زبان نیز در حال افزایش هستند و همه ساله تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند. این مقاله در باب هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور است.

 

تحصیل در ژاپن

مقطع کارشناسی

مقطع فوق دیپلم و کارشناسی در ژاپن به خوبی پذیرفته شده است. طول دوره کارشناسی بستگی به رشته و موسسه انتخابی دانشجو دارد اما طور معمول طول دوره کارشناسی در رشته های غیر پزشکی ۴ سال است و رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی دوره ۶ ساله است. دانش آموزان برای ورود به دوره کارشناسی می بایست حداقل ۱۲ سال تحصیلی را پشت سر گذاشته باشند و سن آنها حداقل ۱۸ سال باشد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی: گواهینامه پایان دوره دبیرستان به همراه ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی آیلتس و یا مدرک زبان ژاپنی، عکس، توصیه نامه، گواهی پزشکی، اسکن گذرنامه معتبر

این مقاله در باب هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور است.

 

مقطع کارشناسی ارشد

پس از اتمام موفقیت آمیز مقطع کارشناسی و در یافت مدرک کارشناسی دانشجویان می توانند در دوره کارشناسی ارشد ثبت نام کنند و حداقل می بایست دوره دو ساله را برای اخذ مدرک فوق لیسانس بگذرانند. البته پایان موفقیت آموز دوره کارشناسی ارشد در برخی رشته ها نیازمند گذراندن دوره های تحقیقاتی و ارائه پایان نامه است. سال تحصیلی در دانشگاههای ژاپن شامل دو ترم است ترم اول از ماه آوریل تا ماه سپتامبر و ترم دوم اکتبر تا ماه مارس طول می کشد. دانشجویان برای ورود به دوره کارشناسی ارشد حداقل می بایست ۱۶ سال تحصیلی را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. سن متقاضیان می بایست بالاتر از ۲۲ سال باشد. دانشجویان متقاضی می بایست متناسب با زبان دوره مربوط به کارشناسی ارشد مدرک زبان ژاپنی و یا مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. گواهی پزشکی و حداقل دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه متقاضی می بایست به همراه رزومه و درخواست به دانشگاه مقصد در ژاپن ارائه شود. این مقاله در باب هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور است.

پزشکی              ۷۴۸٫۴۵۷ین در هرسال

هنر           ۱٫۲۲۹٫۶۳۱ین در سال

علوم انسانی       ۷۶۷٫۲۹۳ین در سال

مهندسی          ۹۵۰٫۸۱۲ین در سال

 

دانشگاههای برتر ژاپن

دانشگاه توکیو

دانشگاه کیوتو

دانشگاه اوزاکا

دانشگاه توهوکو

دانشگاه هوکایدو

دانشگاه ناگویا

دانشگاه تسوکوبا

دانشگاه کیو

دانشگاه کیوشو

این مقاله در بای هزینه تحصیل و زندگی در ژاپن متعلق به مؤسسه حقوقی ملکپور است.

 

هزینه تحصیل در مدارس ژاپن:

Kindergarden (دولتی)              ۷٫۹۴۳$

Kindergarden (خصوصی)           ۱۷٫۵۳۶$

Elementary (دولتی)                  ۲۱٫۷۹۸$

Elementary (خصوصی)              ۸۹٫۶۷۵$

Junior (دولتی)                           ۱۵٫۳۹۲$

Junior (خصوصی)                       ۴۱٫۳۶۰$

 

هزینه تحصیل در دانشگاههای ژاپن:

مقطع کارشناسی          ۵۵۰٫۰۰۰ین_۴٫۳۸۰٫۵۵۰ ین   در هر سال

مقطع کارشناسی ارشد             ۶۶۵٫۶۷۶ین_۱٫۲۲۹٫۶۳۱ ین در هر سال

مقطع دکترا                         ۵۵۴٫۹۹۱ین_۱٫۲۱۳٫۱۰۲ین در هر سال

دانشجویان بین المللی در ژاپن از بیمه درمانی دولتی با پوشش بسیار عالی برخوردار هستند و هزینه بیمه در هر ماه در حدود ۳۰۰۰ ین است.

 

هزینه خوراک:

شیر(یک لیتر)                     ۱$

برنج(یک کیلوگرم)               ۴$

تخم مرغ(۱۲ عدد)              ۲٫۸۹$

گوشت گاو(۱ کیلوگرم)         ۱۷$

سیب(۱ کیلوگرم)                ۷$

سینه مرغ(۵۰۰گرم)            ۳٫۹۹$

سیب زمینی(۱ کیلوگرم)       ۳٫۶۶$

گوجه فرنگی(۱ کیلوگرم)       ۷$

آب(۵/۱ لیتری)                  ۱$

 

هزینه حمل و نقل:

بلیط یک طرفه               ۱$

تعرفه تاکسی                  ۶$

بنزین(یک لیتر)               ۱٫۲۳$

 

مسکن:

اجاره ماهیانه آپارتمان یک خوابه                    ۸۷۶$

اجاره آپارتمان یکخوابه خارج از شهر           ۵۴۱$

خرید هر متر مربع آپارتمان در مرکز شهر         ۹٫۶۲۵$

خرید هر متر مربع آپارتمان خرج از شهر         ۴٫۳۰۲$

 

همانطور که به طور مفصل در این مقاله شرح داده شد تحصیل در دانشگاههای ژاپن به عنوان یک فرصت بسیار خوب برای دانشجویان شناخته شده است و دانشجویان بین المللی از امکانات بسیار خوبی در ژاپن برخوردار هستند اما نکته قابل توجه هزینه بالای تحصیل و زندگی در ژاپن است. در واقع تحصیل در ژاپن بسیار گرانتر از تحصیل در کشورهایی همچون امریکا و انگلستان است و با توجه به اینکه اخذ اقامت ژاپن از طریق تحصیل امکانپذیر نمی باشد توصیه می شود شرایط تحصیل در کشورهای مهاجرپذیر و انگلیسی زبان را بررسی نموده و سپس تصمیم نهایی را بگیرید. جهت اخذ مشاوره رایگان نیز می توانید با کارشناسان مؤسسه حقوقی ملکپور تماس بگیرید.

 

میرزاآقایی

 

Rating: 4
12 پاسخ
 1. مصطفی گفته:

  سلام و احترام.
  من 35 سال دارم و دارای مدرک کارشناسی مهندسی نساجی با معدل 16.41 و کارشناسی ارشد 18.42 در رشته مدیریت اجرایی هستم به نظر شما جهت ادامه تحصیل میتونم در ژاپن فاند تحصیلی بگیرم..

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در دانشگاه های خارجی با توحه به میزان بالای درخواست بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان توسط متقاضیان در سراسر جهان، نیازمند داشتن شرایط ویژه علمی، مقالات ISI، رزومه تحصیلی قوی، مدرک زبان با نمره بالا و سایر شرایط مشابه می باشد. همچنین می بایست از استاد دانشگاهی در دانشگاه های کشور مورد نظر تاییدیه داشته باشید. فرم زیر را پر نموده و در صورت داشتن شرایط لازم، با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   https://malekpour.ir/فرم-درخواست-ارزیابی-اخذ-بورسیه
   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.
   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 2. جواد گفته:

  سلام.۳۵ سال سن دارم .۱۲ سال در حرفه نقاشی ساختمان .اتومبیل .طراحیهای مختلف دیوار کشی و زمینهای طراحی و رنگ کاری ثابقه کاردارم .یکی از دوستان من در ژاپن درخواست کرده تا به ژاپن برم برای کار .آیا میتونم اقدام کنم و کارهام انجام بدم برای رفتن و اقامت ۱ساله بگیرم ؟

  Rating: 5
  پاسخ
 3. صادقیان گفته:

  ضمن عرض سلام و وقت بخیر
  من یک پیشنهاد شغلی از ژاپن دارم..امکانش هست قبل از حضور خونه ای پسند و رزرو کرد که بعد از ورود خیلی در هتل اقامت نداشته باشم و بعد از دریافت کارت آی دی و عقد قرارداد خانه، در آنجا مستقر بشم؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • M.heidari گفته:

   سلام و عرض ادب
   دوست عزیز شما به صورت آنلاین از طریق سایت های مسکن مربوط به هر کشور می توانید ملک کرایه کنید. این بستگی به نظر خود شما دارد که از قبل کرایه نمایید و یا پس از ورود به کشور این کار را انجام دهید. در هر صورت شما باید یک مکان برای سکونت خود به سفارت کشور مربوط ارائه دهید. این می توانید رزرو هتل، خوابگاه و یا ملک باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با موسسه و شماره 02149196000 تماس حاصل نمایید.

   پاسخ
 4. تينا گفته:

  سلام دختر ٢١ ساله و مدرس پيانو هستم دوستان ژاپني ام از من درخواست همكاري براي گروه موسيقي كلاسيك كرده اند هر ٤ نفرشان فارغ تحصيل از رشته موسيقي هستندسوال من اينه در صورت همكاري از طرف دولت ايران مجازات ميشوم به علت نداشتن حجاب و فعاليت موسيقي در ژاپن؟(در ايران فعاليتي ندارم)من قصد اقامت سالي ٣ ماه در توكيو را دارم چه ويزاي مناسب است؟قصد اقامت تمام طول سال را ندارم.ايا دولت ايران متوجه فعاليت من ميشود ؟چون من شنيده ام انواع ويزاي كاري توسط دولت ايران كنترل ميشود

  Rating: 3
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. به منظور کار در ژاپن می بایست پیشنهاد کاری داشته باشید. شرایط ورود و خروج‌ شما بستگی به کسب رضایت اداره مهاجرت ژاپن و کارفرمایتان خواهد داشت. در مورد قضیه حجاب و مشکل احتمالی در ایران نیز بد نیست بدانید عموما مشکلی برایتان پیش نخواهد آورد هرچند می بایست از مراجع ذیربط جهت کسب اطلاعات دقیق تر سوال کنید.

   پاسخ
 5. رضا گفته:

  با سلام و عرض ادب
  38 ساله ام و 12 سال است همراه با همسرم در زمینه چاپ و تکثیر و تعمیرات دستگاههای چاپ canon , konica فعالیت داریم. و اکنون در ایران دارای سه شعبه در این زمینه هستیم.
  مدرک تحصیلی هر دو دیپلم است.
  آیا میتوانیم جهت اقامت در کشور ژاپن اقدام کنیم؟

  پاسخ
 6. کوروش گفته:

  با سلام و عرض ادب
  من ۴۵ سال دارم ، سالهاست سیتیزن کانادا هستم و پاسپرت کانادا را دارم ، نقاش ساختمان هستم و البته آماده برای انجام هر کار. جدیدی که قابلیتش را داشته باشم نیز هستم ، من تصمیم به مهاجرت و ادامه زندگی در کشور ژاپن را دارم،
  آیا با این شرایط برای کار. و زندگی در. چهارچوب قانون میتوانم به ژاپن مهاجرت کنم و یا اینکه شرایط خاص دیگری وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.