هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ :

آیا در پی مهاجرت تحصیلی به نروژ هستید ؟ آیا درباره ی مهاجرت تحصیلی  به نروژ اطلاعاتی دارید ؟ آیا میخواهید مهاجرت تحصیلی به نروژ داشته باشید ؟ در صورت مهاجرت تحصیلی به نروژ هزینه ها چگونه خواهد بود ؟ آیا میخواهید از هزینه تحصیل و زندگی در نروژ آگاهی داشته باشید ؟ آیا هزینه تحصیل و زندگی در نروژ متعادل خواهد بود ؟ موسسه حقوقی ملک پور بزرگترین موسسه حقوقی خاورمیانه در این مقاله به صورت کاملا تخصصی هزینه تحصیل و زندگی در نروژ را بیان نموده است ، لذا اگر قصد مهاجرت تحصیلی به نروژ را دارید و خواهان بدست آوردن اطلاعات مفید درباره ی هزینه تحصیل و زندگی در نروژ هستید ، این مقاله را به دقت مطالعه نموده و به پاسخ تمامی سوالات خود در باب هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ دست پیدا نمایید . شما عزیزان همواره می توانید در صورت هرگونه سوال و ابهامی در خصوص مهاجرت تحصیلی به نروژ ، هزینه تحصیل و زندگی در نروژ و یا هرگونه سوال دیگری در رابطه با مهاجرت به اروپا ، با موسسه  حقوقی ملک پور معتبرترین و مورد وثوق ترین موسسه حقوقی خاورمیانه و تمامی دفاتر همکار این موسسه تماس حاصل نموده و از طریق مشاورین و حقوقدانان متخصص و وکلای رسمی این دفاتر به صورت تلفنی و رایگان مشاوره ی تخصصی دریافت نمایید .

درباره ی کشور نروژ :

کشور پادشاهی نروژ در شمال اروپا و بخش غربی شبه جزیره ی اسکاندیناوی قرار دارد . مساحت این کشور تقریبا ۳۸۵,۲۵۳ کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر ۵,۵ میلیون نفر را دارد . پایتخت کشور نروژ شهر اسلو با جمعیتی معادل ۷۹۵ هزار نفر می باشد . حدود ۸۴ درصد مردم این کشور دارای دین مسیحی می باشد . همچنین زبان رسمی مردم این کشور ۲ زبان بوکمال که شبیه به زبان دانمارکی می باشد و زبان نینورسک که به زبان شمال سوئدی نزدیک می باشد و یک زبان نروژی جدید محسوب می شود . این دوگانگی زبان از سال ۱۸۸۵ به رسمیت شناخته شده است . کشور نروژ تقریبا دارای ۱۹ استان مجزا می باشد . همچنین واحد پول این کشور کرون می باشد . کشور نروژ از نظر ذخایر نفتی ، گازی ، مواد معدنی ، نیروی برق و آبی ، کشوری غنی و پیشرفته می باشد .

هزینه های تحصیل در نروژ در مقاطع مختلف :

هزینه های تحصیل مقطع کارشناسی در کشور نروژ :

در مقطع کارشناسی تحصیل در عموم رشته ها در کشور نروژ رایگان و بدون هزینه می باشد . زبان تحصیل در مقطع لیسانس در کشور نروژ ، نروژی می باشد . دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس در کشور نروژ را دارند ، به صورت اجباری باید در خارج از دانشگاه های کشور نروژ به تعداد ۳۰ واحد دانشگاهی را در همان رشته ی مرتبط را پاس کرده باشد و مرتبط با همان واحدهای گذرانده شده یک پذیرش تحصیلی دریافت نماید . دانشجو در این دوره در ابتدای امر باید به مدت  ۱ سال زبان نروژی را آموزش دیده ، و پس از آنکه به این زبان مسلط شد می تواند وارد مقطع تحصیلی خود در دانشگاه های این کشور شود . لازم به ذکر است که متقاضیان این مقطع باید به زبان انگلیسی نیز یک تسلط ابتدایی در حد آیلتس ۵/۵ را به صورت الزامی داشته باشند ، نکته حائز اهمیت در رابطه با مهاجرت تحصیلی به کشور نروژ این می باشد که پذیرش در رشته های علوم پایه و رشته های پزشکی و میسر نخواهد بود .

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ :

همانند مقطع لیسانس ، تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ نیز رایگان می باشد و اکثر رشته هایی که نیز در دانشگاههای این کشور ارائه می گردد به زبان انگلیسی خواهد بود . متقاضیان تحصیل رایگان در نروژ می توانند فقط رشته هایی را اپلای نمایند که در مقطع لیسانس همان رشته را با پاس کردن تعداد ۶۰ واحد به پایان رسانده باشند ، بنابراین رشته های مورد انتخاب در مقطع فوق لیسانس باید با رشته مورد تحصیل در مقطع لیسانس مرتبط باشد . برای پذیرش مقطع کارشناسی ارشد داشتن یک مدرک زبان آیلتس با نمره ۶/۵ الزامی می باشد . دانشجویان برای پذیرش مقطع فوق لیسانس در کشور نروژ اگر دارای معدل بالای ۱۶ در مقطع لیسانس باشند از شانس بسیار بهتر و بالاتری برای اخذ پذیرش برخوردار خواهند بود ، بنابراین تحصیل در دانشگاه Telemark universitycollege کاملا رایگان بوده و در ترم پاییز ثبت نام شروع شده و تا نیمه اول اسفند می باشد و مدرک زبان آیلتس ۶/۵ ی اتافل ۹۰ نیز از شرایط پذیرش در این دانشگاه می باشد .

تحصیل رایگان در نروژ در مقطع دکترا :

همانند مقاطع لیسانس و فوق لیسانس درکشور نروژ تحصیل در مقطع دکترا نیز رایگان می باشد‌ ضمن اینکه متقاضی مقطع دکترای تواند یک درآمد و حقوق مناسب دریافت نماید . این درآمد معادل ۲۲/۰۰۰ کرون در ماه خواهد بود و این مبلغ برای سال دوم به بعد می تواند افزایش داشته باشد . طول دوره ی تحصیل در مقطع دکترا در کشور نروژ بین ۳ تا ۵ سال خواهد بود .

هزینه های زندگی در نروژ :

به طور متوسط میزان درآمد و هزینه های زندگی در کشور نروژ در هر شهر متفاوت خواهد بود . از آنجایی که کشور نروژ یکی از ثروتمندترین و در عین حال جزء گرانترین کشورهای دنیا میباشد ، هزینه های زندگی برای یک شخص دانشجو نیز به طبع گرانتر خواهد بود .

هزینه های زندگی دانشجویان در شهر اسلو پایتخت نروژ :

اگر شخصی بخواهد در شهر اسلو زندگی نماید ، به طور میانگین ۳۶% مالیات بر درآمد را باید به دولت نروژ پرداخت نماید . اگر یک شخص مجرد قصد زندگی در شهر اسلو را داشته باشد در ماه حدود ۱۰ هزار کرون نروژ هزینه خواهد داشت ، این هزینه ها شامل :

 • اجاره مسکن ( یک خانه متوسط و معمولی ) : در ماه حدود ۵ هزار کرون
 • متوسط هزینه های خورد و خوراک : در ماه حدود ۳ هزار کرون
 • متوسط هزینه های برق و اینترنت و . . . : در ماه حدود ۸۰۰ کرون
 • متوسط هزینه های رفت و آمد ( حمل و نقل های داخل شهری مانند اتوبوس ، مترو و . . . ) : در ماه حدود ۶۰۰ کرون
 • سایر هزینه های جانبی : در ماه حدود ۶۰۰ کرون خواهد بود .

نکته ی حائز اهمیت در رابطه با هزینه های زندگی در نروژ می تواند بسته به نوع زندگی کردن یک شخص متغییر باشد .

هزینه های زندگی در نروژ برای دانشجویان :

در صورت کلی هزینه های زندگی در نروژ و به طور معمول برای یک زندگی دانشجویی ، زمانی که فرد به عنوان تحصیل وارد کشور نروژ می شود ، صرفنظر از اینکه در کدام شهر این کشور زندگی نماید مبلغی معادل ۸ تا ۱۰ هزار کرون نروژی در ماه هزینه زندگی خواهد داشت ، که این مبلغ تقریبا معادل ۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ یورو در ماه خواهد بود . که برای یک سال تحصیلی و زندگی شخص دانشجو حدود ۹۰ هزار کرون نروژی هزینه در بر خواهد داشت .

کشور نروژ از لحاظ تولید ناخالص داخلی رتبه دوم دنیا را به خود اختصاص داده است که این رقم تقریبا ۸۶/۰۰۰ دلار برای هر شخص خواهد بود .

قیمت تقریبی و در معرض تغییر

قهوه در یک کافه NOK 25-40

ساندویچ در یک نانوایی NOK 50-70

مرغ ) ۱ کیلوگرم ) NOK 100

تخم مرغ ) ۱۱ بسته ) NOK 30-40

سوسیس ) ۱ کیلوگرم ) NOK 60

آبجو با خدا ممنوع ) ۵،۰ L) در یک فروشگاه مواد غذایی NOK 25

غلات و حبوبات NOK 30

خمیر دندان NOK 30

شامپو NOK 40

آب پرتقال ) ۱ لیتر ) NOK 20-30

شیر ) ۱ لیتر ) NOK 15

قرص نان NOK 20-40

وعده غذایی داغ در BI دادگاه مواد غذایی NOK 50

بلیط تک برای حمل و نقل عمومی )اسلو ) NOK 30

بلیط دانشجویی  ۳۰ روز( برای حمل و نقل عمومی NOK 380)

(هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ در دانشگاه اسلو و دانشگاه NTNU ( ان تی ان یو:

یک شخص دانشجو اگر بخواهد در دانشگاه های NTNU و اسلو پذیرش تحصیلی بگیرد ، هزینه های زیر را باید متقبل شود :

 • هزینه های جانبی تحصیلی در نروژ شامل کتاب _ جزوات _ منابع دانشگاهی و . . . : ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون
 • هزینه های اجاره خوابگاه : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
 • هزینه های خورد و خوراک : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
 • هزینه های حمل و نقل : ۷۰۰ تا ۸۰۰ کرون
 • هزینه های جانبی دیگر : ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کرون .

(هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ در دانشگاه STAVANGER ( استونگر :

برآورد هزینه های دانشجویی یک شخص دانشجو در دانشگاه استونگر به صورت زیر خواهد بود :

 • هزینه های جانبی تحصیلی در نروِِِژ شامل کتاب _ جزوات _ منابع دانشگاهی و . . . : ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کرون
 • هزینه های اجاره خوابگاه : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
 • هزینه های خورد و خوراک : ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون
 • هزینه های حمل و نقل : ۵۰۰ تا ۶۰۰ کرون
 • هزینه های جانبی دیگر : ۱۸۰۰ تا ۲۲۰۰ کرون خواهد بود .

نکته قابل توجه و حائز اهمیت در رابطه با هزینه های تحصیل در نروژ این میباشد که به طور عموم دانشگاه های کشور نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی بابت شهریه هیچ هزینه ای را از دانشجو دریافت نمی کنند ، اما شخص دانشجو برای هر ترم تحصیلی بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ کرون نروژ ، جهت خدمات فرهنگی ، رفاهی ، ورزشی ، بهداشتی و خدمات مشاوره ای و از همه مهمتر جهت صدور کارت دانشجویی برای استفاده از تخفیفات بلیطی حمل ونقل های عمومی و مراسمات فرهنگی و . . . در ابتدای هر ترم به حساب دانشگاه ها واریز خواهند نمود . در رابطه با هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ ذکر این نکته ضروری خواهد بود که موسسات و دانشگاه های خصوصی در این کشور برای رشته های ارائه شده هزینه ی شهریه دریافت خواهند نمود ، اما معمولا این شهریه ها برای دانشجویان بین المللی با دانشجویان نروژی یکسان خواهد بود و چندان بالا نمی باشد .

ثبت نام دانشگاه های نروژ عموما از اواسط دسامبر شروع خواهد شد . دانشجو جهت ویزا شدن باید قبل از درخواست ویزا یک مبلغی را حدود ۱۰۰۰۰۰ کرون نروژ در یک بانک معرفی شده از طرف دانشگاه واریز نماید ، این هزینه نشان دهنده ی تمکن مالی دانشجو جهت هزینه های ۱ سال در آن کشور خواهد بود ، و این هزینه ها تا زمانی که شخص دانشجو موفق به اخذ ویزای تحصیلی نروژ شود به عنوان ودیعه و امانت نزد دانشگاه نروژ نگهداری شده و زمانی که شخص دانشجو ویزای تحصیلی را دریافت نمود و به این کشور ورود پیدا کرد و یک افتتاح حساب شخصی در نروژ انجام ، دانشگاه آن مبلغ را به حساب شخصی دانشجو واریز و انتقال می نماید . لازم به ذکر است که به دلیل پیچیدگی های اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکترا در کشور نروژ ، معمولا دانشجویان باید یک پذیرش فوق لیسانس را درخواست داده و پس از ورود به کشور نروژ و پس از اخذ مدرک فوق لیسانس مستقیم برای اخذ پذیرش دکترا اقدام نمایند . علاوه بر اینکه مقطع دکترا نیز همانند سایر مقاطع رایگان خواهد بود ، این مقطع به عنوان یک شغل محسوب شده و دانشجو می تواند یک حقوق متناسب نیز در این مقطع دریافت نماید که با این درآمد می تواند هزینه های تحصیل و زندگی خود را در کشور نروژ پوشش نماید .

موسسه حقوقی ملک پور بزرگترین و معتبرترین موسسه حقوقی در خاورمیانه همواره در باب مهاجرت تحصیلی به اروپا از جمله مهاجرت تحصیلی به نروژ و هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ بانک اطلاعاتی گسترده ای می باشد که شما عزیزان می توانید در صورت هرگونه سوال و ابهامی از طریق تمامی دفاتر همکار این موسسه و توسط برجسته حقوقدانان و مشاورین متخصص و وکلای رسمی به صورت تلفنی و رایگان تخصصی ترین مشاوره ها را دریافت نمایید . با موسسه حقوقی ملک پور مورد وثوق ترین موسسه حقوقی خاورمیانه همراه باشید .

 

طاهره گهواره

Rating: 3
20 پاسخ
 1. یاسین گفته:

  سلام و احترام
  آیا می تونم با توجه به رزومه ای که خدمت شما اعلام میشه، بورسیه و فاند دکتری معماری یکی از کشورهای اروپایی رو بگیرم؟ در درجه اول اتریش،یا نروژ، سپس ایتالیا، آلمان ، فرانسه، انگلیس،هلند یا…

  بیست و نه ساله کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشگاه ازاد با معدل ۱۶،و معدل کارشناسی پایین ۱۳.۳۳
  (متاسفانه بهدلیل سانحه تصادف معدل پایینه که مدارک بیمارستانم موجوده)
  طراح، گرافیست وعکاس (عکس کارهای گذشته م موجوده) و نوازنده ساز ویولون؛ به صورت حرفه ای
  نویسنده ۲ کتاب در زمینه معماری که چاپ کردم
  مقاله بین المللی ۲
  درحال حاضر زبان انگلیسی می خونم برای آیلتس
  و هزینه موسسه شما چقدر می شود؟
  بسیار سپاسگزارم از شما گرامی

  Rating: 3
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. اخذ بورسیه تحصیلی نیازمند داشتن شرایط متفاوت می باشد و نیاز به پیدا کردن سوپزوایزر از طریق خودتان خواهید داشت. یا توجه یه جامع و چند وجهی بودن سوالتان پیشنهاد می شود جهت ارزیابی شرایط شما و پاسخ به سوالاتتان با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. شهریه تحصیلی بستگی به نوع دانشگاه و رشته شما خواهد داشت. می توانید هزینه ذکر شده را تقسیم بر تعداد ترم های تحصیلی نمایید تا هزینه هر ترم تحصیلی تفکیک شود.

   پاسخ
 2. مصطفی دهقانی گفته:

  با عرض سلام خدمت شما
  سوالی از خدمت شما دارم
  آیا برای تحصیل در مقطع دکترای حقوق بین الملل در نروژ حتما باید مبلغ فوق الذکر(۱۰۰۰۰۰ کرون) را در یک حساب جاری واریز کرد؟ یا اینکه با استفاده از معرفی یک استاد راهنما در دانشگاه های این کشور دیگر نیازی به واریز این مبلغ نیست؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 3. علی گفته:

  با سلام خدمت شما،بنده فارغ التحصیل رشته مهندسی نفت در مقطع کارشناسی ارشد میباشم(معدل لیسانس۱۵/۸۰ و ارشد ۱۶).بنده در دو مقطع در دانشگاه دولتی تحصیل کردم و دارای مدرک زبان ایلتس ۷ میباشم،همچنین یک مقاله isi در زمینه تخصصی دارم،با توجه به اینکه نروژ کشور مرتبط با نفت میباشد، ایا بنده با رزومه گفته شده میتوانم اپلای(همراه با فاند) دانشگاه مثلا استاونگر رو بگیرم.
  پیشاپیش ممنونم از وقتی که گذاشتید

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 4. امیرعلی گفته:

  سلام یعنی من میخوام ار ابتدا پزشکی رو در نروز بخونم. ولی در دانشگاه ابران پزشکی قبول نشدم. یعنی نمیشه برای پزشکی اقدام کنم؟

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. تحصیل پزشکی در کشور نروژ شرایط خاص خود را داراست. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 5. نرگس گفته:

  با سلام. من کارشناسی مهندسی راه آهن دارم و میخواستم برای کارشناسی ارشد رشته ام رو تغییر بدم و تغذیه ی ورزشی بخونم، میخواستم ببینم من برای این کار اگه کارشناسی ارشد ام رو تو رشته ی دلخواه تو یکی از دانشگاه های ایران قبول بشم میتونم بعد یک یا دو ترم درخواست بدم که با همین رشته ی تغذیه ی ورزشی بتونم برای مهاجرت اقدام کنم؟ یا باید فوق رو بگیرم کامل و برای دکترا یا فوق مجدد اقدام کنم ؟

  پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و احترام. برای اخذ پذیرش از هر کشوری رشته تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد شما باید با هم مرتبط باشند و تنها می توانید در رشته کارشناسی خود یا رشته های مدیریتی و بیزنس ادامه تحصیل دهید. برای بررسی بیشتر شرایط و اخذ اطلاعات در این خصوص پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 6. احمد بهادلی گفته:

  با عرض سلام خدمت شما
  من قصد تحصیل در نروژ در مقطع فوق لیسانس دارم از شما تقاضا دارم بگید که هزینه کامل 1سال زنگی در نروژ چقدر هست

  پاسخ
 7. Esmaeil گفته:

  باسلام و عرض خسته نباشید.
  بنده اسماعیل پاداشی هستم از استان مازندران شهر قائمشهر.
  دارای مدرک کارشناسی معماری بامعدل ۱۵/۵۰ در دانشگاه غیرانتفاهی،در سایت معدل ۱۶ و به بالا ذکر شده معدل بنده مشکلی ندارد؟
  سوال بعدی بنده اینه که از صفر تا صد این موضوع چقدر هزینه میبرد؟
  .یک سال هزینه زندگی در نروژ برای یک دانشجو چقدر است تقریبا۵۰ میلیونه ؟؟این مبلغ به دانشگاه واریز میشود و مابقی کارها با موسسه میباشد؟برای پذیرش، دانشگاه در زمان سپتامبر و ژانویه صورت میگیرد!؟چه مدت عقب تر کار باید صورت گرفته باشد؟و کار دانشجویی یا همان ۲۰ساعت در هفته از سوی کجا برای ما فراهم میشود برای تامین زندگی؟
  لطفا باتامل بخوانید و کامل به سوالات جواب دهید
  متشکرم از صبر و شکیبایی شما و منتظر جواب به ایمیل هستم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.