هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه

این مقاله در باب هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه 2018 می باشد و متعلق به سایت موسسات استادملک پور(موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.)

بزرگترین موسسات حقوقی بین المللی خاورمیانه می باشد. آیا  قصد مهاجرت از طریق تحصیل به فرانسه را  دارید اما از هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه آگاهی ندارید؟ هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه در سال 2018 چه میزان می باشد و جزییات هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه چیست؟ چگونه می توان هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را کاهش داد؟

اگر به دنبال پاسخ به سوالات فوق و این قبیل از سوال ها می باشید شما را به مطالعه مقاله زیر دعوت می نماییم.

از نظر محبوبیت، فرانسه را به عنوان یکی از برترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی می توان نام برد. وجود برخی از بهترین دانشگاه های جهان،باعث شده تا دانش آموزان به فرانسه کشیده شده تا ایشان علاوه بر تمرین و یا بهبود زبان فرانسوی خود،به بازدید از موزه های معروف پرداخته و همچنین سبک زندگی فرانسوی را تجربه نمایند.
یکی از مزایای عمده تحصیل دانش آموزان در فرانسه لذت بردن از سیستم هزینه ای این کشور است.

۱٫هزینه تحصیل و شهریه

شهریه در دانشگاه های دولتی در فرانسه بسته به انتخاب مقطع مورد نظظر متفاوت می باشد.  برای اولین درجه – مقطع کارشناسی، شهریه به طور متوسط ۱۹۰ یورو در هر سال می باشد. رشته های مهندسی دارای شهریه بالاتری درحدود ۶۲۰ یورو در هر سال تحصیلی می باشند، در حالی که شهریه رشته های پزشکی به طور متوسط ۴۵۲ یورو در سال می شود.

همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل می باشد. میانگین شهریه برای مقطع فوق لیسانس در حدود ۲۶۰ EUR / در سال و برای مقطع دکترا ۳۹۶/ EUR  در سال می باشد،جهت اخذ مقاطع تخصصی خاص شهریه های بالاتری انتظار می رود.

دانش آموزان جهت تحصیل در Frances highly selective grandes écoles and grands établissements (مدارس و موسسالت بزرگ) می بایست شهریه هایی بیشتر پرداخت نمایند. ( حدودا ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو هر سال)
در حالی که شهریه سالیانه دانشگاه های خصوصی بین ۱۵۰۰ و ۶۰۰۰ EUR. می باشد.

در مورد مدارس بیزینس، بدون در نظر گرفتن مقطع، هزینه های شهریه ای  بین ۵۰۰۰ و ۷۰۰۰ EUR  در سال است.

پس بسته به اینکه  آیا آنها عمومی یا خصوصی هستند، grandes écoles (مدارس بزرگ) شهریه سالانه آنها به طور متوسط از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ EUR متغییر می باشد.

۲ .هزینه های زندگی در فرانسه

هزینه های کلی زندگی در فرانسه به شیوه زندگی شما بستگی دارد اما بیشتر از همه به محل زندگی شما  در شهرهای مختلف فرانسه  وابسته می باشد.

طبق انتظار، پاریس به عنوان گران ترین شهر فرانسه به حساب می آید. حال می توانید میانگین بودجه ای که شما برای هر یک از شهرهای بزرگ در فرانسه نیاز دارید را بررسی نمایید:

–    پاریس: بین ۱۰۵۰  تا ۱۲۰۰ یورو  ماهیانه (گاهی اوقات شامل هزینه های اقامتی نیز هم می شود، اگر شما زندگی در  یک خوابگاه  دانشجویی انتخاب نمایید)

–    نیس: بین ۷۰۰  تا ۹۲۰ یورو ماهیانه

– لیون، نانت، بوردو و یا تولوز: بین ۶۵۰ تا  ۸۵۰-۹۰۰  یورو

– برای بقیه فرانسه، شما می توانید با مقادیر کمتر (حداقل ۶۰۰ یورو) زندگی نمایید.

می توانید برای لیست جزییات به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=France

۲٫۱٫  محل اقامت

قیمت برای محل اقامت معمولا بالاتر از میانگین بین المللی از ۲۰۰-۳۰۰ یورو/ماهیانه می باشد.

گزینه های اصلی مسکن برای دانشجویان در فرانسه عبارتند از:

 • سالن های دانشجویی اقامت بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ EUR درماه، بسته به دانشگاه، شامل امکانات اگر اتاق خصوصی یا مشترک است دارد. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین المللی در خوابگاههای دانشجویی زندگی می کنند
 • اجاره / اشتراک گذاشتن یک آپارتمان بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ EUR در ماه، در حالی که در شهرستانها کوچکتر فرانسوی شما می توانید یک آپارتمان کوچک برای حدود ۳۰۰ EUR  در ماه اجاره نمایید.

اگر شما با شریک زندگی و / یا فرزند (ان) خود زندگی می کنید، قیمت برای اجاره از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ EUR  در ماه متغیر است، و شما می توانید یک آپارتمان در مرکز شهر انتخاب نمایید و رد قبال آن  میالغ بالاتری را پرداخت نمایید. صورتحساب مواردی چون (برق، آب، اینترنت) ۲۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

 • خانواده میزبان- شما می توانید با نرخ هایی تنها با ۲۰۰ یورو در ماه تا حدودا ۸۰۰ یورو در ماه درشهر پاریس پیدا نمایید. با این حال، همه آنها شامل حداقل یک وعده غذایی در روز است.

تا آنجا که مربوط به میزان رضایت شرایط اقامت در فرانسه است، حدود ۵۸ درصد از دانشجویان بین المللی از شرایط خشنود می باشند.، که فقط یک درصد کوچک زیر ۶۰٪، متوسط نرخ برای اروپا می باشد.

“این مقاله متعلق به سایت استادملک پور(موسسه حقوقي ملك پور و موسسه مشاوره اي mie اتريش هيچگونه خدمات و مشاوره اي در زمينه ي پناهندگي انجام نميدهند و اين مقاله تنها جهت اطلاع و آگاهي عموم از مضرات و خطرات پناهندگي ميباشد.)

می باشد و هرگونه کپی برداری از آن بدون درج مرجع پیگرد قانونی خواهد داشت.”

۲٫۲٫ هزینه های مواد غذایی

غذاهای فرانسوی خوشمزه و پیچیده می باشند و دیدگاه کلی و رایج این است که هزینه آن بسیار زیاد است. که ممکن است با توجه به ارزش غذایی برای برخی از وعده های عذایی به اینگونه باشد که  به طور معمول این گونه غذا ها را در هنگام جشن میل می نمایند. با این حال،  هزینه غذا در سراسر فرانسه چندان گران نیست.

یک نفر می تواند انتظار خرج ۲۰۰-۲۵۰ یورو در ماه  در شهر پاریس را داشته باشد که این میزان برای شهر های دیگر کمتر می باشد.

میانگین قیمت یک وعده غذایی در رستوران گران قیمت حداقل بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است. در رستوران لوکس، منوها را می توان حتی گران تر یافت. انواع دسر هزینه ای  حدود ۶  تا ۸ EUR دارند.

گزینه مقرون به صرفه تر که در آن شما می توانید یک وعده غذایی صرف نماییدد اغذیه فروشی ها، کافه های و غرفه های کرپ هستند. که در آن ها هزینه یک وعده ناهار  از ۲ تا ۵ EUR می باشد.

۲٫۳٫ حمل و نقل

قیمت یک اتوبوس یا بلیط مترو ممکن است از ۱  تا ۱٫۷ یورو متغیر باشد ، اما در بسیاری از شهرها اگر شما یک پاس هفتگی، ماهانه، سالانه خرید نمایید شامل تخفیف خواهد شد. یک پاس ماهانه  اتوبوس، مترو یا تراموا معمولا  بین ۱۷ تا ۳۳ یورو است.

در پاریس، مترو ساده ترین راه برای سفر است و تاکسی نیز نسبتا ارزان می باشد، در حدود ۱٫۲۵  یورو در هر کیلومتر میباشد و  برای یک سفر کوتاه تقریبا باید ۷تا۱۰ یورو خرج نمایید. در پاریس، شما همچنین می توانید یک دوچرخه از طریق برنامه اجاره دوچرخه Vélib اجاره نمایید.

۲٫۴٫هزینه های اضافی

شما می بایست بابت یک بیمه درمانی نیز هزینه نمایید که با توجه به پوشش درمانی آن از ۲۰ تا ۵۰ یورو در ماه متغیر است .

به طور متوسط هزینه های متوسط پرداختی برای کتاب ها و یا دیگر موارد دیگرآموزشی ۵۰ یورو در ماه است.

 1. بورس های تحصیلیکمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی توسط برخی از دانشگاه های،وزارت امور خارجه فرانسه و یا سفارت فرانسه از کشور خود ارائه خواهد شد.

۱٫ برخی از دانشگاه ها ۱۰،۰۰۰ EUR کمک هزینه تحصیلی در هر سال به دانش آموزانی  که حداکثر ۳۰ سال سن دارند ارائه می دهند که شامل افرادی که دارای سابقه تحصیلی عالی دارند خواهد شد.

۲٫ وزارت امور خارجه فرانسه  کمک هزینه تحصیلی از طریق  برنامه The Eiffel Excellence Scholarship Programme  ارائه می دهد که به طور عمده برای دانش آموزان دوره های کارشناسی ارشد (۱۱۸۱یورو در ماه) و دکتری (۱۴۰۰ یورو در ماه) می باشد.

 1. نکاتی برای صرفه جویی در پول
 • سعی کنید از اقامت در مرکز شهر که به طور معمول گران تر می باشد اجتناب نمایید.
 • در فرانسه، دانش آموزان زیر ۲۵ واجد شرایط برای تخفیفات ویژه ای هستند. برای مثال، شما با خرید کارت بین المللی جوانان می توانید از تخفیفات عمده جهت بازدید جاذبه های فرانسه استفاده نمایید.
 • مواد غذایی مورد نیاز خود را از ارزان ترین سوپر مارکت ها ی فرانسه تهیه نمایید: مانند لیراک و گینت کازینو
 • رستوران های بین المللی، بر خلاف نوع کلاسیک فرانسوی، معمولا وعده های غذایی با قیمت های مقرون به صرفه سرو می کنند.

مقایسه و برآورد هزینه های مختلف در کشور فرانسه به صورت تقریبی به شکل زیر می باشد:

با توجه به مقاله فوق این گونه می توان فهمید که  هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه بر خلاف تصور عموم نسبت به دیگر کشور های اروپایی چندان بالا نمی باشد و با رعایت نکات بیان شده در این مقاله می توان هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه را به مراتب تقلیل داد. حال برای شمایی که قصد مهاجرات به کشور فرانسه را دارید با بررسی شرایط خود و مقایسه گزینه هایی که شرایط آن را دارا می باشید می توانید بهترین تصمیم خود را اتخاذ نمایید که در این زمینه مشاوران و وکلای مجرب ما می توانند سهم عمده ای در این امر ایفا نمایند.

شما برای اطلاع از شرایط مختلف در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه  می توانید از طریق تلفن با مشاورین و وکلای با تجربه موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران مشاوره مستقیم رایگان دریافت نمایید و همچنین می توانید به صورت حضوری از مشاوره وکلای موسسه حقوقی ملک پور بهره مند گردید.

Rating: 5
19 پاسخ
 1. رائد گفته:

  سلام ببخشید من سال دوازدهم هستم رشته ریاضی آیلتس ۷ هم یکساله که گرفتم آیا میتونم در رشته هنر شاخه بازیگری توی فرانسه تحصیل کنم یاخیر؟
  و آیا اینکه بنظر شما موندن در رشته ریاضی بهتره یا رفتن به رشته هنر در خارج از کشور؟؟
  متشکر

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   سلام. بله در صورت داشتن شرایط این امکان برای شما وجود داره ولی سرمایه زیادی نیاز داره و رایگان نیست و در مورد سوال دوم بستگی به نظر و علاقه خودتون داره.

   پاسخ
  • shahram گفته:

   با سلام. دوست عزیز این موضوع بستگی به شرایط شما و دانشگاه و شهر محل پذیرش شما دارد. اطلاعاتی که ارائه داده اید جهت ارائه مشاوره به شما کافی نیست. با توجه به عدم اطلاع کافی از شرایط شما جهت کسب اطلاعات در این زمینه با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.
   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 2. Maryam گفته:

  سلام من18سالمه کلاس11رو امسال تموم کردم ميتونم سال آخر دبيرستان رو فرانسه بخونم؟زبان انگليسی هم در حد صحبت معمولی بلدم اما مدرک ندارم بعد ما4تا دوستيم ک هرچهارتا از همين راه ميخايم بريم ميتونيم خونه جدا کرايه کنيم؟کرايه خونه و شهريه دبيرستان اونجا چقدره؟زبان فرانسوی بايد بلد باشيم يا اونجا دوره زبان دارن واسه دانش آموزای خارجی

  Rating: 5
  پاسخ
  • shahram گفته:

   با سلابا سلام. بستگی بهش شرایط شما خواهد داشت. پاسخ به این موارد نیازمند داشتن اطلاعات جامع از شما می باشد. اطلاعاتی که ارائه داده اید جهت ارائه مشاوره به شما کافی نیست. با توجه به عدم اطلاع کافی از شرایط شما جهت کسب اطلاعات در این زمینه با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.
   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 3. Katayon گفته:

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سالم هست و در رشته fashion تحصیل میکنم میخواستم بیینم در فرانسه هزینه دانشگاه برای این رشته چه قدر هست؟

  پاسخ
 4. مهراد گفته:

  سلام خسته نباشيد من ١٨ سال سن دارم و ميخوام دوره يكساله زبان رو اونجا بخونم و بعد موسيقي رو اونجا بخونم در دانشگاه ايا نياز به مدرك زبان انگليسي هست براي گرفتن ويزا ؟ و اينكه ميشه كار كرد در دوره كالج زبان ؟

  پاسخ
  • m.n گفته:

   با عرض سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه زیر 18 سال نیستید لازم است مدرک زبانی با نمره حداقل مثلا آیلتس 5 یا 5.5 ارائه داده و وارد دوره های زبان شوید و در فرانسه مدرک زبان دربافت کنید و نمره تان را بالا ببرید.در دوره ی زبان خیر اجازه ی کار قانونی به شما داده نمیشود.

   پاسخ
 5. Reyhane گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم هزینه ی تحصیل بدون اخذ بورسیه در فرانسه در مقطع ارشد ۲۶۰ یورو؟
  امکان اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع ارشد راحته از فرانسه در صورت داشتن مدرک b2 زبان فرانسوی؟یا پیشنهاد میدین زبان انگلیسی و به حداقل برسونم و در یک کشور دیگه که امکان بورسیه تحصیلی هست اقدام کنم؟چون من خیلی مشکل مالی دارم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید با سپاس

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 6. n hashemee گفته:

  با سلام و عرض ادب بله در صورتی که مدرک زبان فرانسه داشته باشید میتوانید اقدام نمایید و یا اینکه با تحصیل برای دوره زبان ابتدا تشریف ببرید و سپس اقدام نمایید .جهت کسب اطلاعات در این زمینه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

  پاسخ
 7. غزاله گفته:

  سلام من در حال حاضر ارشد ریاضی مالی میخونم ، کسی را در فرانسه دارم که اگر بخواهم برم می‌توانم آنجا بمانم از طرف گیر میخواهم دوباره از کارشناسی رشته ی روانشناسی را در کالج شروع کنم ،دیپلمم هم ریاضی بوده با معدل ۱۷،۳۰ ، آیا امکان پذیر است که پذیرش کالج بگیرم برای شروع دوباره؟۲۶ سال هم دارم

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. تحصیل در رشته های هنر در اکثر کشورها دارای ازمون ورودی می باشد که در صورت قبولی در ازمون امکان ادامه تحصیل برای شما وجود خواهد داشت. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 8. Saeedsaeede گفته:

  سلام خسته نباشید
  من ویزای تورستی ازسفارت فرانسه گرفتم میخواهم بیام تقاضای پناهندگی بدم ایا بااین نوع ویزامیتونم موفق بشم اقامت بگیرم درضما اگه بااین ویزاکه ازفرانسه گرفتم میتونم توهلندم تقاصایی پناهندگی کنم
  باتشکر

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   سلام و عرض ارادت. ما برای پناهندگی خدماتی نداشته و به هیچ عنوان این راه را توصیه نمی کنیم. برای اطلاع از روش های قانونی می توانید با دفاتر ما تماس بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.