هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه

 

هدف از تحریر این مقاله برآورد کردن و بررسی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه در سال 2018 است ،کشور ترکیه زمینه مناسبی برای تحصیل در آسیا را فراهم کرده است ، حال اگر شما در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه هیچ اطلاعاتی ندارید و می خواهید برای تحصیل به کشور ترکیه بروید و نگران هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه هستید و نمی دانید که هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه چگونه است و برای تحصیل و زندگی در ترکیه چقدر باید اندوخته مالی داشت و هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه در مقایسه با کشور های دیگر چگونه است ، می توانید با مراجعه به سایت موسسه حقوقی و بین المللی ملک پور به تمامی ابهامات ذهنی خود  در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه پاسخ بدهید .

آیا شما قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید ؟ آیا از هزینه های زندگی در ترکیه با خبرید ؟ آیا می توانید هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه را تامین کنید ؟ آیا میدانید هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه بالا است ؟ در کشور ترکیه هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با کشور های مشابه چگونه است ؟  چگونه می توان از هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه مطلع شد ؟

کشور ترکیه متشکل از سه فرهنگ و متاثر از سه قاره اروپا ، آسیا ، آفریقا شرایط مطلوبی را برای دانشجویان از نقاط مختلف فراهم آورده و علاوه بر این بستر گسترده  تحصیلی ، زمینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است و این کشور با فرهنگ سنتی و افکار  نو از پر طرفدار ترین کشورها در منطقه است و دولت کشور به دلیل اهمیتی که برای تحقیقات در این کشور قایل است نظام آموزشی این کشور معادل بسیاری از دانشگاه های اروپایی است و تمام کورس های تحصیلی  در سطوح بالایی قرار دارد و کسانی که از مدارک و رزومه تحصیلی خوبی برخوردارند شانس ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر کشور ترکیه با اساتید برتر را دارند شکی نیست که کشور ترکیه محل مناسبی برای لذت بردن وکسب آموزش با کیفیت بالا است امر بدیهی که در کشور   ترکیه موجب شده که سالاله تعدادبسیار زیادی دانشجوی بین المللی متقاضی اذامه تحصیل در این کشور هستند پایین تر بودن هزینه تحصیل و شهریه های دوره دانشجویی به نسبت سایر کشور ها اروپایی یک امتیاز است و این وجه تمایز در مقایسه با سایر کشور های مجاور محرک ادامه تحصیل در این بخش آسیا است . که

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه :

یک دانش آموز بین المللی در ترکیه در هر ماه مبلغی به طور میانگین ۴۰۰ تا ۵۰ دلار آمریکا است .که این هزینه ها تحصیل ، خوراک ، پوشاک ، محل اقامت ، غذا ، لباس ، سرگرمی ، حمل و نقل ،و تلفن است . و هزینه های اداری حدود ۱۰۰تا ۱۵۰ دلار آمریکا است و هزینه های مسکن به محل زندگی و شرایط و شیوه زندگی بستگی دارد

 هزینه های عمومی  در هر ترم :

هزینه های مسکن در هر ترم بین ۱۰۰تا ۱۵۰۰ دلار آمریکا است حتی اگر فرد یک اتاق گرفته باشد یک نوع محل اقامت مناسب با قیمت مناسب برای مسافران یا دانشجویان که به اصطلاح خوابگاه تلقی می شود که در این خوابگاه ها وابسته به مبلغ پرداختی دانشجو متفاوت است که به صورت اتاق های خصوصی برای یک نفر یا حتی دو نفر یا حتی به صورت دو دوست دو خواهر یا دوقلوها تعبیه شده است که معمولا دارای یک دستشویی مشترک در یک راهرو ویا یک حمام مشترک است. اکثر خوابگاه ها مجهز به آشپزخانه هستند و شما در هر وعده غذایی می توانید غذا را طبخ کنید و از رستوران ها و کافی نت ها و کافه ها استفاده کنید

هزینه غذا به طور میانگین ۱۱۰۰دلار است که در هر منوی غذای دانشجو حدود ۵Tl هزینه نان ۱Tl هزینه یک لیتر آب میوه و سبزیجات در هر وعده ۱تا۴Tl ماکارانی برنج به ازای هر کیلوگرم ۱ تا   ۴Tl برای هزینه حمل و نقل ۳۰۰دلار آمریکا و هزینه کتاب ۱۵۰دلار آمریکا است.

هزینه های سرگرمی و متفرقه در کشور ترکیه

بلیط سینما ۱۵TL بلیط کنسرت۲۵TL هزینه برای کوتاه کردن مو ۱۰TL که در هزینه های حمل و نقل بلیط اتوبوس برای دانش آموزان ۱٫۵  tl بلیط مینی بوس ۱Tl میباشد

هر یک   tlترکیه معادل ۱٫۸ دلار آمریکا است و ۲٫۵ یورو اروپا می باشد.

پذیرش در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه :

شهریه در دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شود که وابسته به این دو عامل شهریه دانشگاه ها متفاوت است و به عواملی چون انتخاب دانشجویا ن و محل دانشگاه دارد در دانشگاه های دولتی هزینه ها بسیار کمتر از دانشگاه های خصوصی است و در حدود ۳۰۰دلار آمریکا است در حالی که شهریه  دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه مبلغی در حدود  ۱۰۰۰ دلار آمریکا است و هزینه های تحصیل دردوره های تکمیلی ( در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد ) بسیار بیشتر از هزینه های مقطع کارشناسی است .

شهریه ها ی سالانه برای رشته های آموزش عالی در مقطع کارشناسی  :

در دانشگاه های دولتی ، اگر که فرددانشجوی تبعه باشد ۸۰ تا ۲۵۰ دلار آمریکا و اتباع خارجی ۲۴۰تا ۲۵۰ دلار آمریکا

در دانشگاه هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شود برای تبعه ترک ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار آمریکایی و برای تبعه خارجی۴۵۰ تا دلار آمریکا

هزینه های شهریه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا :

برای دوره ارشد که به زبان ترکی تدریس می شود برای اتباع ترک زبان ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار و برای اتباع خارجی ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا و در مقطع دکترا به زبان ترکی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار و رای اتباع خارجی  ۶۰۰تا ۹۰۰ دلار و به زبان انگلیسی ۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰دلار و نکته بسیار جالب  در رابطه با نحوه پرداخت شهریه که دانش آموزان و دانشجویان جمهوری ترک ، آذربایجان ، داغستان ، بوسنی هرزگوین ،  قزاقستان ، تاجیک ، قره چرکس ، تاجیک در پرداخت شهریه و در حین تحصیل در این کشوربه نرخ دولتی محاسبه می شوند .

 

کشور ترکیه کشور مطلوب و امنی است که دانشجویان علاوه بر لذت در محیطی از بسیار زیبا شانس تحصیل در دانشگاه ها و مدارس کشور ترکیه با هزینه های شهریه و زندگی بسیار معقولی را دارند ، اگر که شما نیز علاقه مند تحصیل در ترکیه هستید و می توانید تمامی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه را پوشش بدهید ما به شما توصیه می کنیم که از مشاوران و همکاران موسسه حقوقی و بین المللی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران راهنمایی های لازم را دریافت کنید تا به بهترین شکل ممکن بهترین راه را انتخاب کنید وبا آگاهی بیشتر تصمیم به ادامه تحصیل و زندگی در ترکیه بگیرند .

Rating: 5
32 پاسخ
 1. hastiii گفته:

  سلام خسته نباشيد
  من ١٨ سالمه ، ديپلم تجربي ١٧/١٢ حدودا و ايلتس ٦ دارم . ميخواستم درباره هزينه زندگي و تحصيل در دانشگاه هاي دولتي تركيه در مقطع كارشناسي رشته مهندسي بدونم
  به زبان انگليسي هم تدريس ميشه درسته ؟ يا فقط زبان تركي ؟؟

  Rating: 5
  پاسخ
  • MIE.Malekpour2 گفته:

   با سلام. به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می شه. ولی نیمشه هزینه دقیقی اعلام کرد چرا که هر دانشگاه و هر شهری هزینه های خاص خودش رو داره و تحصیل به زبان انگلیسی گرون تر هستش چرا که تو دانشگاه های خصوصی ترکیه ارائه میشه. برای ارزیابی شرایطتون و اطلاع دقیق از هزینه ها با دفاتر ما تماس بگیرید.

   پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   سلام و عرض ادب. شما می توانید به منطور ارزیابی شرایطتان با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000

   پاسخ
 2. Kimia گفته:

  سلام.من امسال دیپلم میگیرم.میخواستم ببینم واسه دانشگاه؛میتونم بورسیه بشم در ترکیه؟واین که شما میتونید این کارو انجام بدید برام؟هزینش چطوره؟؟؟؟

  پاسخ
 3. ابوالفضل گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام
  برای ادامه تحصیل رشته صنایع غذایی مقطع دکتری چه شرایط و ضوابطی وجود دارد؟
  ایا تدریس به زبان ترکی است؟
  هزینه ها و شهریه ها به چه صورت است؟

  پاسخ
 4. maziar samiei گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید میخواستم بدونم رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی در انکارا وجود دارد.شهریه هر ترم چقدر میباشدونحوه ثبت نام چطور است

  پاسخ
  • maziar samiei گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 5. ..... گفته:

  سلام من می خواستم ازشلایط تحصیل درمقطع دبیرستان ترکیه اطلاعاتی کسب کنم واین که هزینه تحصیل به تومان چقدرمی شود

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان تلفنی دریافت بفرمایید.

   پاسخ
 6. مریم گفته:

  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم هزینه ی تحصیل در رشته های پزشکی در ترکیه به چه صورت هستش
  و اگر اقامت یک ساله بگیرم باعث میشه که از هزینه ی تحصیل کاسته شه؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب و احترام
   احترامآ ضمن تشکر فراوان از خدمت شما دوست عزیز و بزرگوار
   بعرضتان میرسانیم که به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت بفرمایید .

   پاسخ
 7. FM گفته:

  سلام سایت شما واقعا در مورد قیمت ها خیلی بدردم خورد ممنون ولی نگفتید کمک هزینه های تحصیلی در چه شرایطی و از چه زمانی هست یعنی میشه سال دانشگاه هم کمک هزینه در خواست کرد از دانشگاه؟ نحوه پرداخت شهریه ها چطوریه تمام شهریه یک سال تحصیلی رو قبل از ورود باید پرداخت؟

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
   شرایط شما باید به صورت کامل بررسی گردد که در این بخش امکان پذیر نمیباشد . پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتری با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
 8. mie editor2 گفته:

  سلام خسته نباشید.من این ترم دانشجوی ترم آخر رشته کارشناسی ارشد معماری هستم،راستش مد نظر دارم ادامه تحصیل بدم توی کشور ترکیه و راستش اطلاعات زیادی راجع به نحوه پذیریش و مدارکی که دانشگاه های مربوطه ازم میخوان رو هیچکدوم رو ندارم راجع به پذیرش در مقطع دکتری معماری،یه چندتا دانشگاه رو هم پیدا کردم که مقطع دکتری رشته منو داشته باشه و مثلا نمیدونم دانشگاهی که من مد نظر دارم واسه زبان مدرک آیلتس میخواد یا تافل یا اینکه نمره قبولی هرکدوم باید چقد باشه،خواهشا اگه میشه هرچه زودتر و بهتر منو راهنمایی کنین تا من کم کم کارامو ردیف کنم ممنون میشم…

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای اخذ اطلاعات در این زمینه می توانید با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 9. صابره75 گفته:

  با سلام خدمت همه ی دوستان فعال سایت.میخواستم بپرسم من چندوقت پیش مدارکم رو برای پذیرش در رشته پزشکی یکی از دانشگاهای ترکیه تحویل دادم میخواستم بپرسم چند ماه بعد جواب میدن که ایا منو پذیرش میکنند یا نه.ممنون خیلی سایت خوبی دارید

  پاسخ
 10. آرزو عبدی گفته:

  سلام.من کارشناسی ارشد حقوق بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی دارم. از آنجا که مدرکم آموزش محور هست متاسفانه پایاننامه ندارم. بنابراین امکان درخواست بورسیه دکترا ندارم. سوالم این هست که امکان درخواست بورسیه برای ارشد حقوق رو دارم؟ چون سنم هم ۲۹ هست.+ آیا برای تحصیل در ارشد حقوق در دانشگاه های ترکیه باید مدرک تومر بگیرم یا آیلتس؟ متشکر میشوم اگر راهنماییم نمایید.

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای دریافت بورس تحصیلی باید رزومه شما (مدرک زبان، معدل و نمرات و ….) مورد بررسی قرار گیرد. در صورت داشتن شرایط لازم می توانید برای بورس تحصیلی دریافت نمایید. برای بررسی شرایط و رزومه خود پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 11. یاسمین گفته:

  سلام.من ترم ۶ روانشناسی در دانشگاه غیر انتفاعی در تبریز هستم.معدلم نزدیک ۱۹ هست.برای ارشد میخام دانشگاه آنکارا بخونم.شرایط بورس و شهریه این رشته در این دانشگاه رو میخاستم بدونم.و اینکه من زبان استانبولی عالی بلدم.مطمنم نمره ازمونها ترکی خیلی خوب میشه.با این اوضاع من چقدر شانس قبولی دارم?

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. برای دریافت بورس تحصیلی باید رزومه شما (مدرک زبان، معدل و نمرات و ….) مورد بررسی قرار گیرد. در این صورت می توانید برای بورس تحصیلی دریافت نمایید. برای بررسی شرایط و رزومه خود پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 12. بیتا گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من میخوام ترکیه دانشگاه دولتی پزشکی بخونم
  میخوام بدونم هزینه دانشگاه و هزینه زندگی(خوابگاه،خوراک،پوشاک و…) چند میشه؟
  پیشاپیش بابت پاسخگویی ممنونم

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ارادت. پاسخ خود را می توانید در متن مقاله مربوطه جستجو نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با دفتر مرکزی ما در وین از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 13. ناشناس گفته:

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ترم دو رشته مهندسی پزشکی هستم اگه بخوام برای تحصیل در دانشگاهای ترکیه اقدام کنم باید چیکار کنم؟
  و هزینه هام به طور میانگین چقدر میشه و پیشنهاده کارشناسانه ی شما چی هست؟
  و اینکه اگه بخوام صبر کنم تا بعد از گرفتن مدرک لیسانسم نظر شما چیه؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • mie editor2 گفته:

   با سلام و عرض ادب. شرایط شما باید مورد بررسی قرار گیرد. امکان تغییر قوانین برای سالهای آینده وجود دارد. برای بررسی شرایط پیشنهاد می کنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ
 14. ناشناس گفته:

  سلام
  من دانشجوی رشته مهندسی صنایع غذایی مقطع کارشناسی هستم و تصمیم دارم برای ارشد درخواست بورسیه به دانشگاه های ترکیه بدم من تابستان (اوایل شهریور۹۷) فارغ التحصیل میشم با توجه به این موضوع ایا میتونم بهمن امسال( فوریه ۲۰۲۸) که ثبت نام بورسیه ترکیه شروع میشه درخواست بدم؟ یا اینکه باید صبر کنم تا فارغ التحصیل بشم و بعد درخواست بدم؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   با سلام
   بورسیه در دانشگاه های ترکیه متفاوت است و هر دانشگاه شرایط مخصوص به خود را دارد. بهتر است قبل از هر گونه اقدام با دانشگاه های ترکیه در ارتباط باشید تا شرایط را بررسی نمایید

   پاسخ
 15. محمودبوالحسنی گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید ۲۴سالمه رشته تجربی خوندم فوق دیپلم تجربی دارم من برای تحصیل برای رشته دندانپزشکی با هزینه های پایین ازتون مشاوره بگیرم من کلا ۲۰۰ میلیون بیشتر ندارم داخل کانال موسسه توسعه گران مهر اصطهباناتی نوشته بود هزینه های تحصیل دندان پزشکی در دانشگاه قاضی سالیانه ۵میلیون یا حاجت تپه هم همین حدودا میشه خواستم اگه امکانش باشه در مورد هزینه های دانشگاه هزینه های زندگی در ترکیه راهنماییم کنید سطح علمیش چه جوریاس باتشکر ممنون

  پاسخ
  • مشاور حقوقی گفته:

   از طرح سوال حقوقی شما دوست عزیز خیلی سپاس گزاریم لطف فرمودید و ما را قابل دانستید پاسخ سوال شما به سه طریق ممکن است منتشر گردد
   ۱-از طریق کانال تلگرام و به صورت فایل صوتی
   https://t.me/joinchat/AAAAADuuKeznpNM7t6fyVQ
   ۲-در بخش فایل صوتی وبسایت ما
   https://goo.gl/YSG82A
   ۳-از طریق متن نوشتاری و در همین جا

   باز هم از اینکه ما را برای مشاوره انتخاب نموده اید سپاس گزاریم

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.