هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک

همانطور که  مطلع هستید راه های مهاجرت به کشور بلژیک  متفاوت است. از جمله تحصیل ، کار ، سرمایه گذاری ، ثبت شرکت و….اگر انتخاب شما تحصیل در کشور بلژیک می باشد، بهتر است آگاهی لازم از هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک را بدست آورید .هزینه ها در کشورهای مختلف اروپایی  متفاوت است از جمله هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک . قبل از هر گونه اقدامی برای مهاجرت به کشور بلژیک می بایست از هزینه تحصیل و زندگی در بلژیک اطلاعات لازم را کسب کرد . متقاضیان تحصیل دراین کشور با آگاهی از هزینه تحصیل وزندگی در بلژیک می توانند تصمیم بهتری برای مهاجرت بگیرند .ما در این مقاله سعی داریم شما را از هزینه تحصیل و زندگی دربلژیک مطلع سازیم .موسسه حقوقی ملک پور با کادری مجرب شما را در امر مهاجرت به اقصی نقاط جهان یاری می رساند .

سوالاتی که ممکن است در این زمینه مطرح شود :

هزینه های تحصیل در کشور بلژیک چگونه است ؟ آیا اجازه کار در هنگام تحصیل برای تامین بخشی از هزینه ها وجود دارد ؟

هزینه های زندگی دانشجویی چه میزان است؟ جزییات هزینه های زندگی در کشور بلژیک به چه صورت است ؟

 

هزینه های تحصیل در کشوربلژیک :

به طور کلی تحصیل دربیشتر دانشگاه های کشور بلژیک برای دانشجویان  اتحادیه اروپا تقریبا رایگان می باشد و حدودا سالانه۵۰۰  یورو است ، ممکن است دانشگاه ها و یا رشته های خاص کمی بیشتر هزینه دریافت کنند .برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا هزینه ها سالانه  حدودا ۸۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است .بهتر است برای کسب اطلاع دقیق از هزینه های تحصیل به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید .

اگر چه هزینه های تحصیل زیاد در کشور بلژیک بالا نیست با این حال امکان استفاده از بورسیه نیز وجود دارد که قوانین مربوط به دریافت بورسیه با توجه به مقطع دانشجو و دانشگاه متفاوت است .

اجازه کار در زمان تحصیل :

دانشجویانی که در کشور بلژیک مشغول تحصیل هستند همانند اکثر کشورها می توانند برای تامین مخارج تحصیل وزندگی خود در مقطع لیسانس ۱۰ ساعت ، در مقطع فوق لیسانس ۲۰ ساعت و در مقطع دکترا ۳۰ ساعت در هفته به کار بپردازند . همچنین دانشجویان دوره دکترا در کشور بلژیک  حدودا مبلغ ۲۰۰۰ دلار حقوق دریافت می کنند . البته در پیدا کردن کار دانایی زبان بلژیکی که شامل هلندی و فرانسوی می شود ، بسیار مطلوب است و شرایط را برای کار آسان تر می کند .دانشجو می تواند به ازای هر ساعت کار در کشور بلژیک ۸ تا ۱۰ یورو حقوق دریافت نماید .

 

هزینه زندگی دانشجویی در کشور بلژیک :

هزینه های زندگی یک دانشجو در کشور بلژیک به طور متوسط حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ یورو می باشد که این هزینه ها شامل هزینه ای ضروری میباشد مانند :خوراک ، پوشاک ، اجاره خانه ، رفت و آمد است .

 

هزینه بیمه سلامت برای دانشجویان :

بیمه سلامت برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا جهت استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی کشور بلژیک اجباری است و دانشوجیان خارج از اتحادیه اروپا باید کارت سلامت داشته باشند . هزینه ای که هر دانشجو برای سه ماه باید پرداخت نماید  ۵۰ یورو است .

 

هزینه زندگی در کشور بلژیک :

کشور بلژیک از لحاظ سطح اقتصادی در مقام نوزدهم درجهان می باشد .میزان قیمت ها در کشور بلژیک همانند سایر کشورهای اروپایی می باشد و تفاوت چندانی ندارد .به طور کلی هزینه های زندگی ذر کشور بلژیک بستگی به سبک زندگی و محل زندگی شخص دارد و به نسبت ، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ کشور بلژیک   از جمله پایتخت این کشور ، شهر بروکسل کمی بیشتر می باشد . به طور کلی میتوان گفت هزینه های  زندگی در این کشور به طور میانگین ماهانه  ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو است .

هزینه های زندگی به ترتیب در کشور بلژیک حدود ۲۹ درصد مربوط به هزینه خورد و خوراک ،  ۲۵ درصد مربوط به اجاره ماهانه منزل مسکونی ، ۱۷ درصد مربوط به سرو غذا در رستوران ، ۱۲ درصد هزینه های رفت و آمد ،۸ درصد هزینه های مربوط به قبوض و اینترنت ، ۵/۵ درصد هزینه های مربوط به تفریح و ۵/۳ درصد مربوط به پوشاک می شود .بنابریاین بخش اعظم هزینه ها مربوط به منزل مسکونی می باشد .

 

 

برای درک بهتر از هزینه های زندگی در کشور بلژیک به طور جزیی تر به شرح هزینه ها در کشور بلژیک میپردازیم :

هزینه های مربوط به خورد و خوراک :

قیمت یک وعذه غذایی در رستوران  ارزان قیمت : ۱۵ یورو

هزینه یک وعده غذایی در رستوران معمولی : ۳۰ یورو

مک دونالد : ۸ یورو

قیمت یک فنجان قهوه: ۲.۶۰ یورو

قیمت یک بطری کوچک نوشابه : ۲.۰۳ یورو

قیمت بطری آب کوچک : ۱.۷۸ یورو

قیمت شیر یک لیتری : ۰.۸۹ یورو

قیمت  یک قرص نان : ۱.۶۳ یورو

قیمت هر کیلو برنج: ۱.۷۵ یورو

قیمت  یک شانه تخم مرغ : ۲.۴۳ یورو

قیمت هرکیلو پنیر: ۱۳.۳۵ یورو

قیمت  هر کیلو گوشت مرغ: ۹.۳۷ یورو

قیمت هر کیلوگوشت قرمز : ۱۶.۷۰ یورو

قیمت یک پاکت سیگار : ۵.۸۰ یورو

قیمت هر کیلو سیب : ۱.۷۸ یورو

قیمت هر کیلو موز : ۱.۷۰ یورو

قیمت هر کیلو پرتقال : ۲.۰۵ یورو

قیمت هر کیلو گوجه : ۲.۱۱ یورو

قیمت هر کیلو سیب زمینی : ۱.۳۳ یورو

قیمت هر کیلو پیاز ۱.۴۸ یورو

 

هزینه های رفت و آمد :

بلیط مترو : ۲.۱۰ یورو

تاکسی هر کیلومتر : ۲ یورو

تاکسی که یک ساعت در اختیار باشد : ۳۰ یورو

 

هزینه های تفریحی :

یک ماه استفاده از باشکاه بدنسازی: ۲۶.۰۵ یورو

بلیط سینما : ۱۰.۰۰ یورو

 

 

هزینه های مربوط به پوشاک :

شلوار جین : ۸۲.۹۶ یورو

لباس ورزشی : ۴۰.۲۷ یورو

یک جفت کتانی نایک : ۸۹.۸۹ یورو

کفش چرم مردانه : ۱۱۷.۷۰ یورو

 

هزینه های مربوط به اجاره یا خرید منزل :

اجاره منزل ۱ خوابه در وسط شهر : ۷۷۲.۶۹ یورو ، ۳ خوابه : ۱،۴۰۹.۲۲ یورو

اجاره منزل ۱ خوابه در حومه شهر : ۶۴۹.۰۴ یورو ، ۳ خوابه : ۱،۱۲۵.۰۹ یورو

خرید یک متر آپارتمان در مرکز شهر:  ۲،۶۹۰.۱۸ یورو ، در حومه شهر : ۲،۲۲۷.۱۱ یورو

 

در نهایت با توجه به مطالبی که در این مقاله بیان شد ، میتوان گفت مهاجرت به کشوربلژیک از لحاظ هزینه های تحصیل و زندگی تقریبا مناسب می باشد. بلژیک از جمله کشورهایی است که دارای ثبات اقتصادی و سیاسی در اتحادیه اروپا است وشخص متقاضی با توجه به اینکه این کشور عضو اتحادیه اروپا می باشد میتواند به راحتی در کشورهای عضو تردد نماید . موسسه حقوقی ملک پور برترین موسسه حقوقی خاورمیانه به شما توصیه میکند قبل از هر اقدامی با وکلای مجرب ما که تجربه بسیار بالایی در زمینه مهاجرت دارند مشورت نمایید . برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت www.iranmohajerat.ir  مراجعه نمایید .

 

 

منابع :

http://www.mastersportal.eu/

 

http://www.studyabroad365.com

 

نگارنده سید علیرضا واقفی

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.