هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس

هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس چقدر است؟ آیا تحصیل در رشته های مهندسی در کشور بلاروس رایگان است؟ چرا بسیاری از متقاضیان  تحصیل در رشته پزشکی  کشور بلاروس را انتخاب میکنند؟ هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس ارزانتر است یا روسیه؟ مزیت تحصیل در بلاروس چیست؟ هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس چقدر است؟ هزینه تحصیل و زندگی در بلاروس چقدر است؟ هزینه ی دوره های پات فک در بلاروس چقدر است؟

باید خاطر نشان کرد که کشور بلاروس چزو کشورهای اروپای شرقی است که در همسایگی  کشوهایی مانند روسیه,لهستان,اوکراین و … است.لازم به ذکر است که بین این کشور و کشور آلمان کشور لهستان قرار گرفته است.به دلیل موقعیت جغرافیایی  آن و از آنجاییکه بلاروس جزو کشورهای بلوک شرق میباشد غالبا هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بسیار ارزان است.

میتوان گفت تحصیل در اینگونه کشور نیمه رایگان است.

هزینه دوره های پات فک(پیش دانشگاهی):

برای شرکت در مقطع لیسانس در دانشگاه های این کشور  متقاضی نیاز به شرکت در دوره های پیش از دانشگاه یا همان دوره های پات فک میباشد.هزینه های دوره های پات فک در کشور بلاروس بدین شرح است:

دوره های پات فک ۹ ماهه به زبان روسی ۲۳۰۰  دلار  سالانه

دوه های پات فک ۹ ماهه به زبان انگلیسی ۲۸۰۰  دلار سالانه

هزینه تحصیل در رشته های علوم پزشکی:

پس از گذراندن دوره های پات فک متقاضی میتواند در آزمون ورودی  دانشگاه های مختلف  شرکت کند.

هزینه های دانشگاه های این کشور نیز در رشته های مختلف متفاوت است به عنوان مثال در رشته های پزشکی هزینه تحصیل سالانه به زبان روسی ۴۲۰۰ دلار است.اگر متقاضی خواهان تحصیل در رشته های پزشکی به زبان انگلیسی باشد نیز هزینه ی سالانه ای معادل ۴۵۰۰ دلار را برای او در بر خواهد داشت.

در رشته ی دندان پزشکی نیز هزینه ی تحصیل در زبان های انگلیسی و روسی متفاوت خواهد بود.برای تحصیل در رشته ی دندان پزشکی به زبان روسی در کشور بلاروس ۴۵۰۰ دلار در سال هزینه تحصیل خواهید داشت.اگر شما خواهان  تحصیل در رشته ی دندان پزشکی  به زبان انگلیسی در کشور بلاروس باشید باید هزینه ی سالانه ۴۸۰۰ دلار را به دانشگاه بپردازید.

برای تحصیل در رشته ی دارو سازی نیز شما دو انتخاب در زبان های روسی و انگلیسی خواهید داشت.برای تحصیل در رشته ی دارو سازی در کشور بلاروس به زبان روسی شما میبایست هزینه ای معادل ۴۰۰۰ دلار شهریه دانشگاهی بپردازید.اگر خواهان تحصیل در رشته دارو سازی به زبان انگلیسی در این کشور هستید نیز هزینه ی سالانه شهریه دانشگاه  شما ۴۳۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه دوره های تخصص در رشته های علوم پزشکی:

اگر شما خواهان تحصیل در مقطع تخصص در رشته دندانپزشکی  هستید باز هم در زبان تحصیل خود حق انتخاب خواهید داشت.اگر میخواهید تخصص دندانپزشکی خود را به زبان انگلیسی بگذرانید باید هزینه ای در حدود  سالانه ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار را برای شهریه دانشگاه خود در نظر بگیرید.اگر خواهان گذراندن دوره های تخصص دندان پزشکی به زبان روسی در کشور بلاروس هستید نیز هزینه تحصیل شما بین ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ در سال خواهد بود.

برای تحصیل در مقطع تخصص در رشته پزشکی  به زبان انگلیسی  نیز  شهریه سالانه شما بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار خواهد بود.اما اگر میخواهید دوره تخصص پزشکی خود را به زبان روسی بگذرانید  هزینه های شما کمتر خواهد بود و شهریه ای معادل ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال در بر خواهد داشت.

هزینه دوره های تحصیلی در رشته های مهندسی و علوم انسانی :

هزینه تحصیل در رشته های مهندسی نیز در کشور بلاروس با توجه به نوع رشته کمی تلورانس دارد.به عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته های فنی مهندسی به طور میانگین به زبان روسی ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار است.اگر همین رشته ها را میخواهید به زبان انگلیسی بخوانید ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار شهریه دانشگاهی خواهید داشت.

رشته معماری به زبان روسی ۲۵۰۰ الی ۳۵۰۰ دلار است.رشته های علوم انسانی به زبان انگلیسی  نیز هزینه ای بین ۲۰۰۰ الی ۳۸۰۰ دلار شهریه خواهد داشت.تحصیل در این رشته ها به زبان روسی نیز بین ۱۶۰۰ تا ۲۶۰۰ دلار هزینه شهریه خواهد داشت.

هزینه های زندگی در کشور بلاروس:

همانند تمامی کشور ها هزینه های زندگی در کشور بلاروس نیز بسیار بستگی به سبک زندگیlife style  شما دارد.اما با یک بررسی کلی و استفاده از تجربه های زندگی دانشجویان مشغول به تحصیل در این کشور میتوان به یک نتیجه کلی رسید که در سطور آینده به آنها اشاره میکنیم:

با توجه به تجربه زندگی دانشجویان در سال ۲۰۱۶ میلادی هزینه ای که هر فرد برای یک ماه زندگی به آن نیاز دارد در حدود  ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار است .همانطور که پیشتر نیز گفته شد این یک هزینه کلی است و معمولا با توجه به سبک زندگی فرد میتواند تا ۵۰ درصد تلورانس داشته باشد.

هزینه های ریز زندگی در کشور بلاروس:

یکی از مهمترین هزینه های زندگی یک دانشجو هزینه تلفن و اینترنت میباشد.برای ۱ دقیقه صحبت با تلفن شما میبایست هزینه ای معادل ۳۰ تومان پرداخت نمایید.هزینه اتوموبیل بسیار ارزان تر از ایران است و معادل قیمت جهانی است.بنزین نیز ۱ دلار به ازای هر لیتر است.

هزینه های خورد و خوراک نیز در این کشور بسیار ارزان است.به عنوان مثال هزینه  یک وعده غذای کامل بین ۳ تا ۶ دلار است.هزینه های یک کیلوگرم گوشت و مرغ از ۳ تا ۸ دلار میباشد که شما در این کشور دسترسی به گوشت حلال نیز خواهید داشت.به عنوان مثال برای اقامت خود میتوانید از خوابگاه های دولتی کشور بلاروس استفاده کنید که هزینه ای معادل ۶۰ تا ۱۸۰ دلار در بر خواهد داشت.اگر خواهان اجاره سوییت در این کشور هستید در منطقه متوسط در شهر مینسک میتوانید  با ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار به خواسته خود برسید.برای آزمایشات پزشکی در بیمارستان های این کشور هزینه ای در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار خواهید داشت.برای خدمات درمانی مانند ویزیت پزشک و یا بستری به دلیل بیماری حاد نیز خدمات رایگان دریافت خواهید کرد.البته هزینه دارو برای دانشجویان رایگان نیست.

در ادامه خاطر نشان میکنیم که برای اخذ اطلاعات بیشتر در مورد هزینه های تحصیل و زندگی در کشور بلاروس با کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک پور در سراسر کشور تماس بگیرید.

 

5 پاسخ
 1. Reza گفته:

  خیلی خوب گفته بودین فقط نگفتین مدرکی که از دانشگاه هایه پزشکی و دندانپزشکی بلاروس دریافت میشه قابل قبول وزارت بهداشت ایران هست یا خیر؟

  پاسخ
 2. رز گفته:

  سلام خسته نباشید هزینه رشته پرستاری هم بگید در بلاروس ? ممنون
  بعد این که برای رشته پرستاری هم حتما باید دوره پیش دانشگاهی ثبت نام کرد ? خیلی ممنون.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.