هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان

هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان ۲۰۱۷ چقدر است ، هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان آیا برای دانشجویان مناسب است ، آیا با کار دانشجویی در تاجیکستان میتوان از پس هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان برآمد ،  آیا از هزینه های تحصیل در تاجیکستان اطلاعاتی دارید؟

آیا از هزینه های زندگی در تاجیکستان مطالعاتی داشته اید؟

آیا تاجیکستان برای زندگی کشور مناسبی است ؟

آیا تاجیکستان کشور مناسبی برای تحصیل و زندگی میباشد؟ آیا میتوان در هنگام تحصیل در تاجیکستان کار کرد؟

آیا از هزینه های خوابگاه در تاجیکستان اطلاعاتی دارید؟

آیا هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان  ارزان می باشد؟

با مطالعه مقالات موسسه مشاوره MIE(همکار موسسه ملک پور)  در سایت موسسه مشاوره MIE(همکار موسسه ملک پور)  میتوانید اطلاعات مفیدی راجع هزینه های تحصیل و زندگی در تاجیکستان   را بدست بیاورید

کشور تاجیکستان:

از نظر جغرافیایی کشور تاجیکستان در قسمت جنوبی آسیای مرکزی ،در شرق چین قرارگرفته است.

مساحت این کشور:۱۴۳۱۰۰ کیلومتر مربع و افضای این کشور را ۹۳ درصد کوهستان ها محسور کرده اند.

جمعیت کشور تاجیکستان حدود ۶.۸۶۳.۷۵۲ می باشد.

پاتخت کشور تاجیکستان: دوشنبه

واحد پول کشور تاجیکستان: سامانی یا سومونی

زبان رسمی مردم تاجیکستان تاجیکی است که در اصل فارسی با لهجه خاص می باشد که با زبان روسی ترکیب شده و با حروف روسی نوشته می شود، زبان روسی در سطح وسیعی از بخش دولتی و تجاری استفاده می شود و گاها از زبان انگلیسی در محافل اقتصادی استفاده می شود.

کشور تاجیکستان از قسمت  شمال با کشور قرقیزستان و کشور  ازبکستان، از قسمت جنوب با کشور افغانستان، از قسمت  غرب با  کشور ازبکستان و از قسمت  شرق با  کشور چین همسایه  می باشد.

از نظر آب و هوایی تاجیکستان دارای آب و هوای ابری می باشد و دمای هو در تابستان و زمستان دارای تفاوت قابل ملاحظه ای می باشد در این کشور باران ناچیز است و در بیشتر روزهای سال صاف است.

نژاد مردم تاجیکستان از دیر باز آریایی بوده  و مردم تاجیکستان دارای دین و مذهب گوناگونی هستند البته دین بیشتر مردم از شاخه حنفی است و ابوحنیفه را به عنوان امام اعظم می شناسند و همچنین اقلیت های مسیحی،زرتشتشو کلیمی در این کشور زندگی می کنند.

 

هزینه های تحصیل در تاجیکستان:

دانشجویان اینترنشنال متقاضی در کشور تاجیکستان می ت،انند در هر ۳ مقطع کارشناسی،کارشناسی ارشد،دکترا تحصیل نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور تاجیکستان ۴سال به طول می انجامد و برای تحصیل در این مقطع افراد نیازمند مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی می باشند  در حال حاضر ۲۴ موسسه آموزش عالی در تاجیکشتان وجود دارد که ارایه دهنده ۱۳۰ رشته تخصصی در این مقطع هستند، هزینه ی تحصیل در مقطع لیسانس ۱۵۰۰ ت ۲۵۰۰ دلار در سال می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان ۲ سال به طول می انجامد افراد برای تحصیل در این مقطع نیازمند مدرککارشناسی خود برای ثبت نام هستند و مقطع فوق لیسانس در تاجیکستان در ۶ دانشگاه و۸  موسسه تحقیقاتی ارایه می شود ، هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور تاجیکستان ۲۵۰۰ دلار می باشد

تحصیل در مقطع دکترا در کشور تاجیکستان بیشتر جنبه پژوهشی و تحقیقاتی دارد و دانشجویان علاوه بر شرکت در کلاس های درسی موظف به نوشتن پایان نامه هستند و باید در پایان دوره از پایان نامه دفاع کند، هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کشور تاجیکستان ۲۵۰۰دلار تا ۳۰۰۰ دلار می باشد. البته اگر افراد در این مقطع دارای معدل بالا و مدرک زبان انگلیسی بالایی باشند می ت،انند درخواست بورس یا فاند بدهند.

 

بورس تحصیلی در تاجیکستان:

دولت تاجیکستان برای بعضی دانشجویان خارجی که توانایی پرداخت هزینه های تحصیل را ندارند با توجه به موقعیت و ششرایط آنها کمک هزینه تحصیلی تا سقف ۵۰۰۰ دلار را به آن ها اعطا می نماید، دانشجویان مقطع دکترا  که دارای برنامه پژوهشی و تحقیقاتی معتبر و قوی و کارآمد برای تکمیل پایان نامه خود به کشور تاجیکستان ارایه دهند مجاز هستند از کمک هزینه های  تحصیلی تا سقف ۱۰۰۰۰ دلار نیز استفاده نمایند.

هزینه های زندگی در تاجیکستان :

هزینه زندگی دانشجویی در کشور تاجیکستان تقریبا همانند ایران می باشد، به عنوان مثال هزینه اجاره یک دستگاه آپارتمان با امکاناتی همچون مبل،تخت خواب،اینترنت،تلویزیون و … ماهیانه ۴۰۰ دلار می باشد. اگر دانشجویی خواستار زندگی در خوابگاه دانشجویی باشد هزینه او ماهیانه ۲۰۰ دلار خواهد بود که البته این هزینه ها مربوط به پایتخت این کشور یعنی شهر دوشنبه می باشد که معتبرترین و بهترین دانشگاها در شهر دوشنبه واقع شده است .

 

Meal, Inexpensive Restaurant ۲۳٫۴۸ SM
Meal for 2 People, Mid-range Restaurant, Three-course ۱۰۴٫۸۹ SM
Milk (regular), (1 liter) ۵٫۴۰ SM
Loaf of Fresh White Bread (500g) ۳٫۵۰ SM
Rice (white), (1kg) ۱۱٫۰۰ SM
Eggs (regular) (12) ۱۰٫۶۰ SM
Local Cheese (1kg) ۴۷٫۵۰ SM
Chicken Breasts (Boneless, Skinless), (1kg) ۳۷٫۵۰ SM
Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat) ۳۹٫۰۰ SM
Apples (1kg) ۸٫۳۹ SM
Banana (1kg) ۱۴٫۲۰ SM
Oranges (1kg) ۸٫۰۰ SM
Tomato (1kg) ۴٫۲۵ SM
Potato (1kg) ۳٫۱۷ SM
Onion (1kg) ۲٫۲۵ SM
Lettuce (1 head) ۶٫۵۰ SM
Water (1.5 liter bottle) ۴٫۵۰ SM
Bottle of Wine (Mid-Range) ۶۵٫۰۰ SM
Domestic Beer (0.5 liter bottle) ۵٫۵۰ SM
Imported Beer (0.33 liter bottle) ۱۲٫۳۳ SM
Pack of Cigarettes (Marlboro) ۹٫۰۰ SM

 

به گزارش کمیته آمار کشور تاجیکستان که ادعا دارد تاجیکستان پایین ترین درآمد ماهانه خانواده را در آسیانه میانه دارد این در آمد البته تنها مربوط به بخش کوچکی از حقوق بگیران دولتی و کارکنان شرکت های خصوصی اعم ار خارجیو داخلی است . اما بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مرکز آمار اتحادیه کشورهای مستقل هم سود حداقل درآمد ماهانه کارگران در جمهوری های آسیای میانه در سال های قبلی میلادی ۱۹.۱ دلر بوده که رقمی باور نکردنی است.

رییس جمهور تاجیکستان در بازبینی سبد خانوار تاکید و اعلام کرد که ماهانه هر شهروند تاجیکی از حدود ۲۵ دلار بوده که این مبلغ به ۵۰ دلار در سال جاری افزایش یافته.

درآمد سرانه پایین و کاهش تولید در این کشور باعث شده که کمترین سهم در تولید ناخالصی داخلی در میان کشورهای قفقاز و آسیای میانه مربوط به دولت تاجیکستان باشد، کارشناسان اقتصادی در تاجیکستان اعلام دارند که تاجیکستان خواه یا نا خواه تحت تاثیر بحران کمبود غذایی را با مکانیسم تنظیم قیمت محصولات در بازار کشور و با تولید و وارد کردن کالاهای مورد نیاز توسطانجمن ها و نهادهای دولتی و با کمک از کشورهای صادر کننده محصولات اساسی مواد غذایی جهت خریدآن ها با قیمت مناسب تر تا حدودی کاهش دهد.

امید است مطالب بالا تا حدودی شما را در مورد هزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان کمک کرده باشد.

اگر نیازمد اطاعت بیشتر در موردهزینه تحصیل و زندگی در تاجیکستان هستید میتوانید با موسسه موسسه حقوقی ملک پور در وین و یا دفاتر همکار ما در ایران تماس گرفته گرفته و مشاوره های مربوطه را انجام دهید.