هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک

امروز افراد کثیری هستند که قصد تحصیل و زندگی در آمریکای لاتین را دارند و در این بین به دنبال کشوری هستند که هزینه تحصیل و زندگی در آن کشور پایین باشد، در بین کشورهای آمریکای لاتین کشوری چون مکزیک میتواند گزینه ی بسیار مناسب و ایده آلی برای زندگی و تحصیل باشد چراکه هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک در قیاس با سایر کشورهای آمریکای لاتین مقرون به صرفه تر می باشد، در این مقاله سعی شده است با توجه با قوانین حقوق بین الملل خصوصی و قوانین دانشگاه ها، هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک را مورد بررسی و واکاوی قرار دهیم، در تماس هاس متعددی که با موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک بود بر این آمدیم تا مقاله ای را در همین باب یعنی هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک گردآوری نماییم تا شما متقاضیان گرامی بتوانید اطلاعات جامع و مفید در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک به دست آورید تا با اطلاعات کافی در این پروسه ی حقوقی قدم بردارید.

افرادی که قصد مهاجرت به مکزیک را دارند از مهمترین سوالات آنها هزینه زندگی در مکزیک می باشد و سوالاتی از این قبیل: هزینه های تحصیل و زندگی در مکزیک چقدر می باشد ؟ آیا با کار در حین تحصیل می توان هزینه های تحصیل و زندگی را در مکزیک ساپورت کرد؟ آیا هزینه های تحصیل و زندگی در مکزیک مقرون به صرفه می باشد ؟ آیا هزینه های تحصیل و زندگی در مکزیک برای شهروندان مکزیکی و اتباع خارجی یکسان می باشد ؟ اطلاع در مورد هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک یکی از موارد بسیار مهم برای تصمیم گیری در این زمینه است که آیا مکزیک برای اقامت طولانی مدت مناسب شما هست یا خیر. مانند بسیاری از کشورها، دانشگاه های مکزیک شهریه های خاصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است که در این مقاله به اختصار به شرح این هزینه ها می پردازیم.همچنین در کنار هزینه های شهریه دانشگاه ، هزینه های جانبی تحصیل و همچنین مخارج زندگی و مسکن نیز نقش بسیار مهمی در زندگی هر دانشجو خواهد داشت.

هزینه جانبی تحصیل در مکزیک

هزینه تحصیل در مکزیک علاوه بر هزینه شهریه دانشگاه شامل هزینه های جانبی که مربوط به تحصیل دانشجویان است نیز می باشد.این هزینه ها شامل خرید کتاب و جزوات کمک درسی است. البته باید توجه داشت هزینه های جانبی بسته به رشته مورد تحصیل دانشجو متفاوت می باشد و معمولا در حدود ۳۵۰ تا ۷۰۰۰ دلار در سال متغیر می باشد.

کمک هزینه تحصیلی دانشجویان

دریافت بورسیه تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیل و زندگی،وام دانشجویی در کشور مکزیک به مانند اکثر کشورها وجود دارد که مراحل اخذ این کمک هزینه به این صورت است که دانشجوی متقاضی اخذ بورسیه باید رزومه بسیار خوبی در حین تحصیل از خود ارائه داده باشد تا در این صورت دانشگاه یا دولت مکزیک بورسیه را به دانشجو اعطا نماید.البته دریافت وام های دانشجویی نیز برای دانشجویان امکان پذیر می باشد که در صورت بررسی وضعیت تحصیل وی از سوی دانشگاه اعطا می شود.

هزینه تحصیل در مکزیک

هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در مکزیک بسته یه نوع رشته و دانشگاه متفاوت می باشد البته این تفاوت بستگی به دوره و مقطع تحصیلی دارد. به طور کلی متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مکزیک در حدود ۵۰۰۰۰ دلار برای یکسال خواهد بود. البته هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی مکزیک به نسبت دانشگاه ها و موسسات خصوصی کمتر می باشد و هزینه تحصیل در این دانشگاه ها در حدود ۳۷۸ دلار تا ۸۱۸ دلار برای یکسال می باشد. در ضمن هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در مکزی ک در حدود ۱٫۶۳۶دلار تا ۱۶٫۴۰۰ در سال می باشد.

هزینه های زندگی در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورها کمتر می باشد و افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند می توانند علاوه بر هزینه های تحصیل مقرون به صرفه از هزینه های زندگی کم برخوردار شوند.به عنوان مثال هزینه اجاره مسکن به صورت ماهانه در شهرهای بزرگ مکزیک مابین ۲۰۰-۱۵۰ دلار می باشد. هزینه حمل و نقل در مکزیک نیز بسیار مقرون به صرفه می باشد به عنوان مثال هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی مثل مترو قطار و اتوبوس در حدود ۲تا ۳ دلار برای هر سفر می باشد.

هزینه های زندگی در مکزیک از قبیل: مسکن، حمل و نقل، مواد غذایی در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلارخواهد بود. البته بهتر است مبالغی را به عنوان اطمینان همراه داشته باشند.همچنین افراد دانشجویان بین المللی می توانند در قبال پرداخت پول کار انجام دهند.

هزینه تحصیل در مکزیک به دو شکل می باشد که یک مورد هزینه تعیین شده از سوی دولت مکزیک برای دانشگاه ها و دیگری هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه ها

۱- هزینه های تعیین شده دولتی: هر ساله دولت مکزیک هزینه های تحصیل در دانشگاه را برای تمام دانشگاه ها این کشور مقرر و تنظیم میکند که طی ابلاغیه ای برای دانشگا ها ارسال میشود. هزینه تعیین شده برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ برای تمامی دانشجویان بومی و غیر بومی (دانشجویان بین المللی) سالیانه در حدود ۵۰۰۰ دلار می باشد.

۲- هزینه های تحصیل تعیین شده از سوی دانشگاه های خصوصی: هزینه تحصیل یا شهریه تعیین شده از سوی خود دانشگاه به نسبت رشته های انتخابی و سطح علمی و امکانات تحصیلی متفاوت می باشد. میانگین هزینه های تحصیل در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ در حدود ۲۰۰۰ الی ۱۷۰۰۰ دلار در طول سال می باشد.

با توجه به هزینه های ذکر شده متقاضیان باید در نظر داشته باشند این هزینه مربوط به شهریه دانشگاه بوده و هزینه های جانبی مثل خرید کتب و جزوات کمک درسی و هزینه های لوازم کارآموزی شامل هزینه های ذکر شده نمی باشد. البته با توجه به رشته تحصیلی و سطح علمی دانشگاه و شهر مقصد دانشگاه هزینه های جانبی دانشجو در حدود بین ۷۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال متغیر می باشند.

گردش حساب مالی دانشجویان

افراد متقاضی تحصیل در مکزیک و دانشجویانی که قصد سفر به این کشور را به جهت ادامه تحصیل دارند باید مدارک گردش حساب مالی خود را که نشان دهنده توانایی تامین منابع مالی می باشد را ارائه دهند و حداقل گردش حساب مورد پذیرش از سوی دولت مکزیک به مدت یک ماه می باشد ولی به طور معمول دانشجو بایستی هزینه های زندگی خود طی یکسال را در حساب خود داشته باشد و مدارک گردش حساب را علاوه بر مدارک تحصیلی و هویتی خود ارائه دهد.مبلغی که باید در حساب فرد متقاضی باشد در حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار می باشد البته این مبلغ پس از ورود دانشجو باید این مبلغ را به حساب دانشگاه واریز نموده و پس از ورود به این کشور می تواند از مبلغ فوق برداشت نماید.
تحصیل در کشور مکزیک به نسبت دیگر کشورهای امریکای مرکزی و امریکای لاتین از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به نسبت هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور نیز مناسب می باشد البته هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور در مقایسه با کشورهایی مثل برزیل و کانادا و امریکا مقرون به صرفه می باشد.

هزینه زندگی در مکزیک

هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک شامل غذا ، حمل و نقل عمومی ، خرید کتاب ، پوشاک و فعالیت های مربوط به اوقات فراغت می باشد. البته علاوه بر این ها شما یک هزینه برای اجاره مسکن و بیمه سلامت نیز دارید. تقریبا هزینه زندگی در مکزیک برای یک سال برابر با ۶۰۰ الی ۸۰۰ دلار در ماه است.

هزینه اقامت دانشجویی در مکزیک

اگر شما یک دانشجو با درآمد متوسط به عنوان مثال از طریق بورس تحصیلی باشید ، متوجه خواهید شد که یک سوم از درآمد شما صرف مخارج خانه می شود. یک اتاق متوسط در مکزیک حدود ۲۰۰دلار در ماه هزینه دارد.
در اینجا برای مثال میانگین هزینه های خانه را برای یک دانشجو با توجه به نوع خانه ی اجاره ای خدمت شما عرض می کنیم:

۱- اگر دانشجو به تنهایی یک خانه مستقل را اجاره کند هزینه ای حدود ۲۰۰دلار در ماه دارد.

  • هزینه زندگی دانشجویی همراه با یک هم اتاقی برابر است با ۱۵۰ دلار در ماه
  • هزینه زندگی در خوابگاه دانشجویی برابر است با ۱۰۰دلار در ماه

۲۹% از دانشجویان در مکزیک ، در خوابگاه های دانشجویی زندگی می کنند تا میزان مخارج آن ها کمتر شود. به طور کلی هزینه های زندگی در مکزیک نسبت به میانگین بین المللی ، پایین تر می باشد.

با توجه به موارد ذکر شده در مقاله فوق در باب هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک و همچنین شرح مختصر هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوصی در مکزیک و همچنین راه های مهاجرت تحصیلی و اخذ اقامت در مکزیک در صورتی که در خصوص هزینه تحصیل و زندگی در مکزیک سوالاتی دارید پیشنهاد می شود با مشاوران برتر و زبده موسسه مشاوره ای MIE (با همکاری موسسه حقوقی ملک پور) به صورت تخصصی مشاوره نمایید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.