ازدواج در موناکو و مهاجرت به موناکو از این طریق

ازدواج در موناکو و شرایط اخذ پاسپورت و اقامت دائم از طریق ازدواج با شهروندی از موناکو در این مقاله به صورت علمی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. سوالات متداولی در بحث اخذ اقامت موناکو از طریق ازدواج مطرح می شود؛ برای ازدواج در موناکو چه شرایطی باید داشته باشیم؟ برای ثبت ازدواج در موناکو چه مدارکی مورد نیاز است؟ آیا افراد به واسطه ازدواج می توانند اقامت دائم موناکو را دریافت کنند؟ در این مقاله تلاش کرده­ایم که مهم­ترین و اساسی­ترین نکات خصوص قوانین ازدواج در کشور موناکو را در قالبی ساده و جامع بیان کنیم. این مقاله توسط کارشناسان مجرب موسسه حقوقی ملک ­پور، همکار مؤسسه MIE اتریش نگارش شده است؛ در صورت وجود هر گونه سوال می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نموده و از طریق مشاوره تلفنی رایگان پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

ازدواج در موناکو 2 مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج

شما می توانید شرایط خود و اطلاعات تماس را از طریق فرم ارزیابی وارد کرده تا مشاوران ما شرایط شما را بررسی کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

ازدواج در موناکو و شرایط عمومی آن

 موناکو با مساحت حدود 2.5 کیلومتر مربع کوچک ترین کشور جهان پس از واتیکان به حساب می آید که از جمله گران­ترین و لوکس­ترین کشورهای دنیا بوده و هر ساله مقصد ثروتمندترین اشخاص جهان است. موناکو از جمله کشورهای امپراطوری غرب اروپا می باشد که در قسمت جنوب شرقی فرانسه و در سواحل دریای مدیترانه واقع شده است. موناکو از جمله کشورهای عضو شنگن با محدوده ساحلی به طول 3.38 کیلومتر و جمعیتی بالغ بر بر 38،400 نفر می باشد که حدود 19،000 نفر از جمعیت آن را اتباع غیر بومی تشکیل می دهد. موناکو جزیره­ای زیبا با هوایی معتدل و با بیشترین میزان تراکم جمعیت، بهشتی رویایی تلقی می شود. ارتفاع بالاترین نقطه این کشور از سطح دریا 160 متر می باشد که با شیبی مایل به سمت دریا منتهی می گردد؛ هم چنین فاصله ایتالیا تا این کشور 15 کیلومتر می باشد. موناکو رسما جزء اتحادیه اروپا نیست اما به طور کامل از قوانین اتحادیه اروپا پیروی و تبعیت می کند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است اما زبان­های ایتالیایی، انگلیسی و موناکویی نیز به کرات شنیده می شود؛ همچنین واحد پول این کشور یورو می باشد و اکثر قوانین این سرزمین از قوانین دولت مرکزی فرانسه تبعیت می کند.

در تصویر زیر اطلاعات عمومی در خصوص کشور موناکو به صورت خلاصه بیان شده است.

ازدواج در موناکو 1 مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج

فایل تصویری موسسه ملک پور در مورد ازدواج با خارجی

video مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج

اخذ اقامت موناکو از طریق ازدواج در موناکو

اشخاص صرفاً به مدت سه ماه اجازه اقامت موقت در موناکو را دارند و هر شخص برای اقامت بیش از سه ماه در موناکو باید مجوز اقامت داشته باشد. برای درخواست اقامت موناکو افراد باید به سرکنسولگری فرانسه در کشور فرانسه مراجعه کرده و با توجه به قوانین اقامت در فرانسه درخواست اقامت در موناکو بگیرند. از جمله شروط برای افراد و اتباع خارجی برای اقامت در موناکو داشتن حداقل ۱۶ سال سن می ­باشد که شخص ظرف هشت روز بعد از رسیدن به موناکو می تواند توسط اداره پلیس درخواست خود را مکتوب کند. برای گرفتن ورود به موناکو تشریفات خاصی نیاز نیست صرفا سند هویتی و گذرنامه افراد و تشکیل پرونده در کشور فرانسه کافی می باشد.

  شرایط مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج به شرح زیر است.

 • اگر زنی خارجی با مردی موناکویی ازدواج کند می تواند اقامت و تابعیت این کشور را بگیرد.

 • اگر مردی خارجی با زنی موناکویی ازدواج کند می تواند اقامت و تابعیت این کشور را بگیرد.

 • اگر زن یا مردی که اجداد او موناکویی باشند و در کشور دیگری زندگی می کنند با هم ازدواج کنند در صورت اهراز عقبه موناکویی می­توانند تابعیت موناکو را در یافت کنند.

 • در انتقال تابعیت از طریق ازدواج تبعیضی بین زن یا مرد نیست (برابری جنسیتی).

 • اگر زن یا مرد خارج از موناکو زندگی کنند و تابعیت خود را نیز حفظ کرده باشند و فقط تابع موناکو باشند می توانند تابعیت را منتقل کنند.

 • اگر مرد یا زنی خارجی با مرد یا زنی موناکویی ازدواج کند پس از 5 سال می تواند درخواست اقامت دائم دهد و پس از گذراندن 5 سال دیگر می تواند درخواست تابعیت بدهد (در صورت لغو تابعیت قبلی).

 • اگر زن یا مردی موناکویی با اشخاص خارجی ازدواج کند تابعیتش محفوظ می ماند مگر آنکه بخواهد تابعیت همسرش را دریافت کند که باید در روز ازدواج در پیشگاه قاضی تابعیت موناکویی را حذف و تابعیت همسرش را درخواست دهد، تا شواهد و مدارک کاملا رسمی باشند.

 • هنگام ازدواج و درخواست تابعیت موناکو باید بدانید که تابعیت قبلی شما حذف گشته و منحصر به موناکو می شود ضمناً تا 10 سال شما نمی توانید این فرآیند را تغییر دهید و باید در موناکو اقامت کنید.

 • افردی که با اتباع موناکویی ازدواج می کنند، حق رای و کاندید شدن را نداشته تا پس از 5 اقامت دائم بگیرند و برای اخذ تابعیت نیز تا 5 سال دیگر در موناکو زندگی کنند. در حقیقت کسی فرد پس از اخذ تابعیت است که می تواند در انتخابات موناکو شرکت و رابطه ای سیاسی با این کشور داشته باشد.

 • تمامی مدارک و مستندات ازدواج روی stamp paper (اظهارنامه مخصوص با مهر رسمی) ثبت شده و نزد شاهزاده فرستاده می شود. این نکته حائز اهمیت است که صرفا نظر شاهزاده در آخر مستند است. حتی اگر تمام مفاد قانونی موافق شما باشند ولی شاهزاده آن را رد کند هر چند بار هم که مجدداً درخواست بدهید پذیرفته نخواهد شد.

شرایط مهاجرت به موناکو

شرایط ازدواج اتباع ایرانی با شهروندان موناکو

  اگر شخصی ایرانی (مرد یا زن) با تبه­ای از موناکو ازدواج کند می تواند در خواست اقامت و تابعیت داشته باشد. اقامت دائم پس از 5 سال و تابعیت با شرط حذف تابعیت ایران پس از 10 سال اعطا خواهد شد. خواه شخص موناکویی در کشوری دیگر ساکن باشد یا نه (در صورت عدم ابطال تابعیت موناکو). اتباع ایرانی برای برپایی مراسم عروسی هم می توانند در ایران مراسم را برگزار کنند هم می توانند در موناکو این کار را انجام دهند. البته در هر دو صورت بایستی اعلامیه ازدواج از 10 روز قبل در ملا عام در سالن اصلی موناکو در دید عموم قرار داده و به کنسولگری اطلاع داده شود. حال اگر مراسم ازدواج و عقد در ایران صورت بگیرد لازم است که مدارک سندی عقد را در کنسولگری ایران ترجمه کرده و ضمن تحویل به سرکنسولگری موناکو، سندی مشابه نیز در سفارت موناکو ترتیب بدهند تا بتوانند ازدواج خود را رسمی کنند.

لازم به ذکر است که کشور موناکو به هیچ وجه داشتن دو یا چند تابعیت را نمی پذیرد و شرط اصلی اخذ تابعیت این کشور در انکار تابعیت فرد درخواست دهنده نسبت به کشور سابق خود می باشد. این بدین معناست که شخص ایرانی باید اول درخواست لغو تابعیت ایران را بگیرد تا بتواند شهروند موناکو شود. این اصل یکی از اساسی­ترین و سخت گیرانه ترین شرایط را به خصوص برای ایرانیان که دلبستگی و وابستگی عاطفی زیادی به ایران و خانواده خود دارند ایجاد می کند. پس باید در انتخاب چگونگی انتخاب کشور و اخذ تابعیت خود بسیار محتاطانه عمل کنید.

پاسپورت موناکو

ازدواج در موناکو 4 مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج

بررسی آثار حقوقی ازدواج در موناکو

موناکو بخشی از اتحادیه اروپا را به شکل رسمی تشکیل نمی‌دهد اما از تمامی مفاد حقوق شهروندی اتحادیه تبعیت می کند، شهروندان موناکو همچون شهروندان اتحادیه اروپا تحت قانون اتحادیه اروپا هستند و از حقوق تردد آزاد در اروپا برخوردارند و حق رای دادن به پارلمان اروپا را دارند. زمانی که در کشوری خارج از اتحادیه اروپا که سفارت موناکو وجود ندارد، شهروندان این کشور حق دارند از سفارت هر کشور دیگر اتحادیه اروپا در آن کشور حمایت کنسولی بگیرند. شهروندان موناکویی می‌توانند در هر کشوری در داخل اتحادیه اروپا زندگی کنند (در صورت عدم انکار تابعیت موناکو) و در نتیجه حق تردد آزاد و اقامت را تحت ماده ۲۱ پیمان اتحادیه اروپا دارند. به طور خاص با گرفتن تابعیت کشور موناکو حقوق زیر به دست می‌آیند. حق رای در انتخابات، حق رای در شهرداری، تقاضای تشکیل پارلمان و دادگاه، دسترسی آزاد به اسناد اروپا، حق اقامت، جنبش آزاد، حق حفاظت از کنسول، حقوق زبان و شهروندی و از جمله مهم ترین ویژگی نپرداختن مالیات در این کشور است که بسیار حائز اهمیت است.

  طبق قانون شهروندی موناکو و اتحادیه اروپا شهرندان موظف هستند بیش از یک تابعیت نداشته باشند، هزینه زندگی خود و همسر خود را داشته باشند و در تعیین آینده اجتماعی کشور حضور داشته باشند. هم چنین قوانین و مقررات کشور را قبول کرده و از آن پیروی کنند و از هر گونه اقدام و اغتشاش علیه امنیت ملی بپرهیزند. افزون بر این شهروندان در حفظ منافع ملی باید محافظه کار بوده و از منافع کشور حمایت کنند و نیازی نیست که مالیاتی به دولت مرکزی این کشور پرداخت کنند.

بررسی ازدواج صوری در اخذ اقامت موناکو

گاهاً دیده شده است که برخی از افراد قصد دارند از طریق ازدواج صوری با شهروندی از موناکو اقامت و تابعیت این کشور را کسب نمایند. ازدواج صوری به ازدواجی گفته می شود که دلیل اصلی آن علاقه طرفین به یکدیگر نباشد بلکه اشخاص هدف دیگری را از این ازدواج دارند و قصد فریب افکار عمومی و دولت را دارند. معمولاً در این نوع ازدواج طرفین منافعی مانند کسب پول یا اقامت را دنبال می کنند. ازدواج صوری در تمام دنیا خلاف قانون می باشد و در صورت احراز آن می تواند عواقبی مانند جریمه نقدی یا زندان در پی داشته باشد. برای جلوگیری از سوء استفاده، افرادی که قصد مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج را دارند باید اثبات نمایند که ازدواج آن ها حقیقی است و هدف از ازدواج تنها اخذ اقامت موناکو نمی باشد. معمولاً حقیقی بودن ازدواج را می توان از طریق نشان دادن مدارکی مانند عکس، اطلاعات تماس، پیام ها و سفر های مشترک اثبات نمود.

بنابراین حتما به این نکته توجه داشته باشید که شما تنها در صورتی می توانید اقدام به مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج نمایید و اقامت موناکو را به دست آورید، که در فرآیندی طبیعی با شخصی موناکویی آشنا شوید و پس از شناخت یکدیگر به خاطر علاقه و درک مشترک تصمیم به ازدواج بگیرید. در واقع شما به خاطر ازدواج با شهروندی از موناکو، اقامت موناکو را به دست می آورید نه اینکه به خاطر اخذ اقامت موناکو با شهروندی از این کشور ازدواج کنید.

روند اخذ اقامت از طریق ازدواج در موناکو

 موناکو نیز مانند بسیاری از کشور های دیگر دارای قوانین سخت گیرانه نسبت به ورود به کشور می باشد؛ از جمله شرایط و قوانین کلی حاکم بر ازدواج که توسط کنسولگری این کشور تعیین شده است موارد زیر را می توان بر شمرد.

 • امکان ازدواج صرفا برای افراد بالای 18 سال موجود است.

 • برای گرفتن مدرک ازدواج یکی از طرفین باید حداقل 30 روز (1ماه) قبل از ازدواج در موناکو مقیم بوده باشد؛ اگرچه می توان در کشور مقیم کارهای رسمی ازدواج را در دفتر اسناد رسمی انجام داد و به صورت غیر رسمی مراسم ازدواج را در موناکو برگزار کرد ولی این شرط اقامت 30 روزه لازم و واجب است.

 • اکثر سندها و جشن­های ازدواج در سالن اصلی این شهر برگزار می گردد لذا قبل از ازدواج باید تعهدی در این باب که ازدواج شما نهایتاً 3 ماه بیشتر از تاریخ مشخص شده مراسم عروسی طول نخواهد کشید به تالار اصلی شهر ارائه دهید.

 • مدارک و اعلامیه ­های ازدواج شما بایستی 10 روز قبل از تاریخ ازدواج به سالن اصلی ثبت ازدواج ارسال گردد و برای رسمی سازی روی تابلو اعلانات سالن اصلی شهر در معرض دید عموم قرار بگیرد؛ این دوره ده روزه باید به شکلی تعیین شود که دو یکشنبه متوالی را نیز در خود جای داده باشد.

 • برای گرفتن سند ازدواج اشخاص متقاضی حتماً باید ازدواج خود را در تالار اصلی شهر رسمی کرده و هرکدام به صورت جداگانه توانایی اداره زندگی شخصی خود را از لحاظ مالی داشته باشد.

 • اظهارنامه و اعلامیه­ های مراسم ازدواج حتما قبل از انجام مراسم باید به کنسولگری این کشور ارسال شده و مورد تایید قرار بگیرد.

 • اگر ازدواج در خارج از موناکو برگزار خواهد شد اعلامیه ها باید در تالار اصلی شهر از قبل نسب شده باشد و این اقدام باید به کنسولگری و مسئول سالن اصلی شهر اطلاع داده شود در غیر این صورت ازدواج معتبر نخواهد بود.

 • در مراسم ازدواج دو نفر بالای 18 سال به همراه شناسنامه و مدارک هویتی خود جهت شهادت و امضای شرح ما وقع جهت ارسال صورت جلسه به کنسولگری لازم می ­باشد.

مدرک مورد نیاز جهت ثبت و ارائه به کنسولگری شامل موارد زیر می باشد.

 • پاسپورت طرفین
 • گواهی تولد یا شناسنامه طرفین که توسط قاضی حداکثر تا 3 ماه پیش تصدیق شده باشد.
 • تصدیق مراسم رسمی ازدواج
 • در صورت جدا شدن آخرین مدرک طلاق
 • اگر همسر خود را از دست داده اید گواهی مرگ آخرین همسر
 • اگر زیر سن قانونی هستید گواهی فوت پدر یا مادر
 • اگر زیر 18 سال می باشید و والدین شما در مراسم ازدواج حضور ندارند ارائه گواهی رضایت پدر یا مادر که در حضور سردفتر دفاتر اسناد رسمی تکمیل شده لازم است.
 • اگر ازدواج در کشور دیگری صورت گرفته باشد اسناد مربوط به ازدواج باید توسط کشور مبدا ترجمه، تصدیق و تسلیم کنسولگری موناکو شود.
 • تمامی اسناد و مدارک ضمن ترجمه و بازگردانی باید امضا و پاراف شده و از جانب کنسولگری موناکو مورد تایید واقع شده باشد.
سخنی پایانی بر قوانین ازدواج در موناکو

ازدواج در موناکو، راه¬های اخذ اقامت و تابعیت موناکو و مهاجرت به موناکو از طریق ازدواج در این کشور، اصول کلی و قوانین حاکم بر ازدواج در موناکو و مدارک لازم در این مقاله پژوهشی مورد بحث و بررسی علمی قرار گرفت. در این پژوهش دریافتیم که موناکو قوانین سختگیرانه¬ای در جهت پذیرش شهروند دارد. یکی از راه های اخذ تابعیت موناکو ازدواج در این کشور می باشد. اخذ تابعیت از طریق ازدواج با یک تبعه موناکویی امکان پذیر خواهد بود که بعد از طی کردن مراحل قانونی باید طرفین توانایی خود در اداره زندگی شخصی خود اثبات کنند و یک دوره 5 ساله برای اخذ اقامت دائم و یک دوره 5 ساله دیگر را برای اخذ تابعیت باید سپری کنند. در صورت نیاز به طرح هر گونه پرسش می توانید با کارشناسان مجرب موسسه MIE تماس حاصل فرمایید و از مشاوره¬های تلفنی رایگان بهره¬مند گردید. همچنین قسمت دیدگاه ها در پایان مقاله و قسمن سوالات مهاجرت در منوی سایت، برای پاسخگویی به سوالات و پرسش و پاسخ شما مخاطبان در رابطه با این مقاله و سایر مباحث مربوط به مهاجرت در نظر گرفته شده است.