مهاجرت تحصیلی به هند

 

(مهاجرت تحصیلی به هند،تحصیل در هند،اخذ ویزای تحصیلی در هند)

مهاجرت تحصیلی به هند از جمله مواردیست که شاید بخاطر هزینه تحصیل ارزان در بین دیگر کشورها و همچنین نزدیکی به کشور ایران همواره به عنوان یکی از گزینه های مد نظر در امر مهاجرت برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی بویژه مهاجرت تحصیلی به هند قرار میگیرد.کشور هند دارای  جمعیت میلیاردی است که همراه با کشور چین بیشترین سهم از جمعیت جهان را تشکیل میدهند. این کشور با بیشترین تنوع فرهنگی ، قومیتی ، مذهبی و تضاد طبقاتی اجتماعی است، که این کشور را به عنوان کشور چند ملیتی و دموکراسی ترین کشور دنیا شناسانده است ، همچنین کشور هند مردمی ساده با سبک زندگی متفاوت و معمولی دارد  که انها بعنوان شادترین مردم جهان شناخته شده اند. جمعیت زیاد مزایا و معایبی را برای کشور هند بوجود اورده , کشور هند دارای بزرگترین و کهن ترین نظام اموزش و پرورش میباشد با ۳۲۰ دانشگاه و هزاران کالج خصوصی و دولتی که کثرت دانشگاههای این کشور سبب شده افراد متعددی مهاجرت تحصیلی به هند را به عنوان یکی از گزینه های مد نظر در امر مهاجرت تحصیلی قرار دهند . اما در عین حال این کشور از رشد نرخ با سوادی پایینی برخوردار میباشد . بخاطر جمعیت زیاد و جوان  این کشور دارای محصلان یا افراد در سنین تحصیل بسیاری میباشد که این خود باعث ایجاد رقابت گسترده و شدید برای شرکت یا قبولی و ادامه تحصیل در بین محصلان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به هند شده است مانند رقابتی که در زمینه شغلی این کشور موجود میباشد.که این خود باعث شده که معیار ارزیابی و تعیین سطح  کیفی و نظارت بر میزان دانش دانش اموزان و دانشجویان  بر اساس شرط معدل باشد و بیشتر به سطوح و نتایج نهایی دوره های تحصیلی اهمیت داده شود تا به روند تحصیل در طول دوره ها.همچین  باعث شده برای پذیرش در دانشگاهها به علت تعداد بالای متقاضیان بومی در کشور هند به غیر از ازمون ورودی ،شرط معدل  هم لحاظ شود . موسسه حقوقی ملک پور همه روزه آماده خدمات رسانی و مشاوره در امر مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان میباشد.

به علاوه این جمعیت زیاد با وجود داشتن تنوع فرهنگی بالا موجب شده مردم از ازادی بیان و ازادی قومیتی و….برخوردار شوند همچنین  موجب شده بعلت متناسب نبودن امکانات و تهسیلات دولتی با میزان نوع تقاضا های این تنوع، بخش اعظم  این کشور در فقر مطلق باشند و بهداشت از سطح نامناسبی به جز در برخی مناطق جزیی ثروتمند باشند؛ در برخی از نواحی فقر و فقدان بهداشت وجهه نا مقبولی را به این کشور پهناور در جنوب اسیا با وجود امکانات و منابع طبیعی و جاذبه های گردشگردی بی نظیر  داده است. کشور هند از کهن ترین تمدن ها است و دسترسی به ابهای ازد و تجاری… دارد. زبان رسمی هند انگلیسی میباشد که  میراث خوبی  از دوران پیش از استقلال   است (اما جملات و عبارات و…با لهجه ی خاصی تلفظ میشود)؛….. در نهایت بعلاوه بسیاری از مسایل دیگر ،این کشوردو چشم انداز متناقض را به دنیا نشان میدهد که این بر میزان مهاجرت و انواع مهاجرت داخلی و خارجی با مقاصد متفاوت تاثیر میگذارد.هر ساله تعداد زیادی مهاجر به ویژه مهاجران تحصیلی برای ادامه تحصیل به کشور هند می ایند و با مزایا و معایب بسیاری روبرو میشوند که این خود لزوم سنجش و بررسی وضعیت کشور و سیستم اموزشی و اعتبار و شرایط دانشگاهها و مراکز تحصیلی و هزینه و انتظارات و امکانات و حقوق … برای هر فرد متقاضی در هر سال و شرایطی برای  ادامه تحصیل و مهاجرت تحصیلی به هند را ایجاب میکند.کشور هند در تمام بخش ها و و به ویژه اموزش و پرورش به دو سیستم نظارتی دولتی_ملی و ایالتی  تقسیم میشود که با وجود قانون اساسی کشور معمولا هر کدام منافع و دیدگاه و رویکردهای خودشان را دارند و در نتیجه سیاست ها و منافع خودشان را اعمال میکنند که خود باعث ایجاد تفاوت ها و تضادهای بیشتری در کشور هند میشود مخصوصا در نظام اموزشی و بازار کار .بنابراین سیستم اموزشی و دانشگاههای کشور هند هم زیر نظر این دو رویکرد متفاوت فعالیت میکنند.

در ابتدا به مقایسه مهاجرت تحصیلی به هند با کشورهای غربی پرداخته و مزایا و معایب تحصیل در هند را شرح خواهیم داد. موسسه حقوقی ملک پور همه روزه آماده خدمات رسانی و مشاوره در امر مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان میباشد.

 

مقایسه تحصیل در هند با کشورهای غربی:

معایب:زبان انگلیسی نامفهوم .نظارت دوگانه ایالتی دولتی.جمعیت زیاد و بهداشت نامناسب,عدم اعتبار جهانی بارز دانشگاهها.امکانات محدود دانشگاهها. سیستم اموزشی معلم محور.شرط معدل .هزینه بالای برخی از نهادهای دانشگاهی به نسبت امکانات .ظرفیت محدود دانشگاهها. عدم بازار کار مناسب .عدم موفقیت فارغ التحصیلان هند در خارج از کشور .ارتباط محدود با نهاد های اموزشی بین المللی محل.اسکان ها ارزان با امکانات کم .عدم وجود کمک هزینه ی تحصیلی.تعداد استادان کمتر از دانشجویان. عدم ارتباطات قوی بین دانشجو و استاد .نبود امکانات و امار پایین ارایه پژوهش های علمی ,عدم ازادی انتخاب دانشجو در مراحل بعدی تامین اکثریت سرمایه و بودجه توسط نهادهای خصوصی.عدم نظارت دولتی متمرکز بر دانشگاهها .شیوه ی اختصاصی هر دانشگاه برای خودش…….

مزایا: ویزای راحت.دوره های کوتاه مدت.هزینه های پایین زندگی.تنوع فرهنگی. زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی و دانشگاهی. عدم نیاز به مدارک زبان در هنگام ورود و اخذ پذیرش و..تنوع بسیار زیاد رشته‌ها، گرایش‌ها و مدارک تحصیلی در دانشگاه‌ها.. متنوع‌ترین کشور دنیا از نظر فرهنگی.دومین سیستم آموزشی بزرگ دنیا.رتبه های معتبر اسیایی….. .

هر دانشجوی متقاضی در هر سطح  و سن و سابقه و… واز هر کشور که میخواهد برای تحصیل در خارج از کشور مبداش اقدام کند به علاوه مسایل جدایی از خانواده و هزینه و بودجه و …انتظارات و دیدگاهی دارد که هنگام بررسی دانشگاهها و در زمان تصمیم گیری به مقایسه دانشگاهها و کشورها برای انتخاب بهترین گزینه میپردازد.معیار های زیادی از جمله معیار های زیر از اهمیت زیادی برای جذب شدن دانشجو به داشنگاه یا کشور خاصی برخوردارند:

۱٫فرصت های پژوهشی.۲٫ بورس های تحصیلی. ۳٫چشم انداز جهانی.۴٫ مزایای شغلی.۵٫ کیفیت آموزش و پرورش.

حال میتوانیم به گزارش بریتانیا در سال اخیر با عنوان چالش های  اساسی در نظام آموزش عالی هند و مهاجرت تحصیلی به هند  نگاهی بیندازیم:

در گزارش اخیر شورای بریتانیا :مسایل مربوط به کیفیت دانشگاههای هند را در یک نگاه اجمالی نشان میدهد:که کشور هند را با چالش روبرو کرده است و باعث مهاجرت استعدادهایش شده است:   “کمبود مزمن دانشکده، آموزش با سطح کیفیت ضعیف، برنامه های درسی از رده خارج و سفت و سخت و تربیتی، عدم پاسخگویی و تضمین کیفیت، و جدایی تحقیق و تدریس از هم.” این گزارش همچنین مسائل مربوط به ظرفیت پژوهش و نوآوری را، با اشاره به سطوح پایین انها  در ثبت نام دکترا و در نتیجه تعداد کم محققان با استعداد در این حوزه را یادآور میشود.همچنین نگرانی در مورد توانایی فارغ التحصیلان هند- رقابت در اقتصاد جهانی اش وجود دارد. در گزارش اخیر فدراسیون اتاقهای بازرگانی هند و صنعت (FICCI) و ارنست و یانگ (EY) – آموزش عالی در هند: (حرکت به سمت ارتباط جهانی و رقابت )- نشان داد که تنها بخش کوچکی از فارغ التحصیلان هند استخدام شدند. این نتیجه  که این اشتغال کم “توسط عواملی مانند برنامه های درسی قدیمی، کمبود استادان مشهور، نسبت بالا دانش آموز به معلم، عدم ارتباط صنعت و نهاد اموزشی، و فقدان استقلال دانشجویان را نشان میدهد .بنابراین دولت هند و نهادهای مربوطه برنامه هایی در دست کار قرار داده اند تا با افزایش ظرفیتها و امکانات و روابط بین المللی خود و جذب دانشجویان از سایر نقاط موقعیت خود را به ویژه در میان کشورهای اسیای شرقی و افریقایی هم رده بهبود دهد.

مهاجرت تحصیلی به هند و سیستم آموزشی در هندوستان

هند از دیر باز به عنوان یک کشور مهاجر فرست در زمینه ی مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی به هند شناخته شده است، اما باز هم تعداد فزاینده ای از دانش آموزان از کشور های دیگر در حال حاضر در حال تحصیل در هند هستند. در واقع، در سال ۲۰۱۵طبق  گزارش  موسسه آموزش بین المللی راههای  زیادتری برای ورود به هند باز  شده است که هند را تبدیل به  ۱۲امین  کشور محبوب برای دانشجویان بین المللی در خارج از کشور کرده است. شهرهای هند از جمله دهلی که  پایتخت کشور میباشد و شهرهای بمبیی .بنگلور. پونا .پنجاب و…که اکثر دانشگاههای مهم کشور هند در همین شهرها فعالیت میکنند شهرهای مطرح کشور هستند .بمبیی مرکز سرگرمی، مد و تجارت هند است. بنگلور به قطب فناوری اطلاعات معروف است(کامپیوتر و علم کامپیوتر از زمینه ی قدیمی و خوب و قوی در کشور هند برخوردار است). شرکت های IT در بنگلور حدود ۳۵ درصد از کار جویان هند ۲٫۵ میلیون متخصص فناوری اطلاعات را استخدام و بورس میکند .حیدرآباد از بخش های اصلی اقتصادی در تولید سنتی، بخش دانش، و گردشگری است. چنای چهارمین مرکز اقتصاد در هند است و سومین تولید ناخالص داخلی سرانه را دارد. “چنای به تازگی به عنوان بهترین شهر از لحاظ بالاترین کیفیتهای زندگی در میان شهرستانها ی هند توسط اداره امور اموزشی هند شناخته شده است. دهلی نو پایتخت جمهوری هند و همچنین مرکز اداری کشور است. موقعیت شهرها و امکانات و ایالت ها و..متفاوت میباشد.همچنین این تفاوت ها در دانشگاهها و امکاناتشان و همچنین رشته ها ی ارایه دهنده دانشگاهها دیده میشود که این خود باعث میشود متقاضیان از حق انتخاب متنوعی برخوردار باشند البته باز این مزیت به علت وجود جمعیت بومی با رقابت زیاد ممکن است باعث کاهش گنجایش ها در هر زمینه تحصیل و اسکان و کار و…در کشور هند شود .بنابراین متقاضیان باید با توجه به  انتظارات و پیش زمینه تحصیلی و …خود و اطلاع دقیق از شرایط هر دانشگاه قبل از مهاجرت از انتخاب دانشگاه یا کالج متناسب اطمینان حاصل کنند.

سیستم اموزش عالی در هندوستان:

بسیار گسترده و قدیمی و تا حدی بر مبنای سیستم اموزشی انگلستان شکل گرفته است. سیستم اموزشی هندوستان از سال ۱۹۴۷ دستخوش تغییرات زیادی شده است و همچنان در حال توسعه است به خصوص از لحاظ  کمی (طبق سیاست های پیش گرفته توسط دولت و کمیسیون حمایت مالی و…)است. این سیستم بیشتر بر نتایج نهایی و نمرات ازمونها در ورود به دانشگاهها و همچنین در انتهای هر دوره  تاکید دارد و این به علت وجود جمعیت زیاد و متقاضیان بومی و غیر بومی میباشد .بنابراین شرط معدل الزامی است و براساس سطوح تعیین شده هر نهاد (از a_c+) معدل های درخواستی متفاوت میباشد.بنابراین ظرفیت های محدود را باید با رقابت بیشتری بدست اورد,وباید دید قبل از اقدام برای پذیرش و ازمون ورودی کدام دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی و معدل شما از ظرفیت بیشتری برخوردار است که درصد قبولی شما را تضمین کند.اما این سیستم بعلاوه باعث شده تمرکز بیشتر بر نتایج باشد تا کیفیت اموزشی  که خود مشکلاتی را بوجود می اورد،و پیامدهای دیگری را بدنبال داشته  از جمله نداشتن رتبه برتر دانشگاهی در بین کشور های جهان,کاهش اعتبار مدارک فارغ التحصیلان  دانشگاههای کشور هند به خصوص در بازار کار اروپایی,ارتباط یکجانبه و ایستای استاد و دانش اموز,کاهش پژوهشهای علمی,مشکلات بعدی برای حضور در بازار کار  وادامه تحصیل.. میشود .هرچند که مواد اموزشی و سواد محصلان هندی زبانزد است اما بعلت تعداد زیادشان و عدم پیشرفت مناسب و توسعه  پیش بینی شده  در برنامه ها و سیستم اموزشی باعث مهاجرت بیشتر افراد به خارج شده و همچنین کاهش بودجه معین اموزشی را از تولید ناخالص کشور هند برای سرمایه گذاری در بخش اموزش و پرورش شده بهمراه داشته است، که باعث میشود این مراکز و دانشگاهها با وجود نیروی انسانی بالقوه زیاد و متقاضیان مستعد و نظام بزرگ دانش اموزی از امکانات و شرایط  محدود و پذیرش ناکافی به نسبت حتی کشورهای هم سطح در حال توسعه مانند کشور هند شود.اما  از لحاظ کمی ، به تعداد نهادها اضافه شده است و همچنین تلاش ها یی برای استفاده بهینه تر از پتانسیل های موجود انجام شده است.

سیستم آموزش عالی هند بسیار متنوع و منعطف میباشد که هموار برای دانشجویان مقاطع مختلف امکان ادامه تحصیلات در گرایشات مختلف تحصیلی را بوجود اورده است .البته هیچ دوره آموزشی دکتری پیوسته در کشور هند نیست ،و دانشجویان میتوانند تنها مقطع  کارشناسی و کارشناسی ارشد را بگذرانند. سپس در نهایت در این  دوره به  انجام پژوهش در مقطع دکتری میپردازند .به غیر از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی که از رشته های مطرح ولی متاسفانه نامعتبر از دید وزارت بهداشت و علوم ایران، ( ۳ الی ۴ )ساله در  کشور هند میباشد ؛شاخه مهندسی و دیگر رشته ها و دوره های علوم(پایه مختلف:کامپیوتر شیمی.فیزیک.ریاضیات و…..زیست.مدیریت اقتصاد جامعه شناسی و…) می باشند. رشته های مهندسی ۳٫۴ ساله ( کارشناسی) , دوره های۲ ساله  مقطع  کارشناسی ارشد  ارائه می شود. رشته های غیر پزشکی ،تخصصی به حساب میاد و شرایط پذیرش خاص خود را دارند و با هزینه های بالاتر ارایه میشوند. رشته های  علوم مانند مهندسی در دوره کارشناسی ۳٫۴ ساله و در دوره ی ارشد ۲ ساله برگزار میشود.در مقطع دکترا  متقاضی باید بعد از اتمام دوره ارشد با توجه به رشته ی خود به انجام پژوهشهایی نهایتا  تا ۵ سال بپردازد.دکترا نیازی به گذراندن واحدهای تئوری گسترده ندارد. دوره فوق دکتری Post Doctorate Fellowship (P.D.F)، این دوره به صورت خاص و در رشته های معدود در دانشگاه های معتبر هند ارائه می گردد. گفتنی است که هر رشته تابع ضوابط و مقررات خاص همان رشته می باشد. دانشگاهها به دانشگاههای ایالتی و دولتی و کالج ها به خصوصی و دولتی تقسیم میشوند .دانشگاهها علوم پزشکی ال دیانا .دانشگاه بمبیی .دانشگاه هندوی بنارس. دانشگاه منیپال و …از مراکز مطرح کشور هند میباشند. برخی نهادها به ارایه  مدرک  فوق دیپلم در شاخه مدیریت اقدام میکنند که به مدت دو سال طول میکشد بعنوان mba  مطرح است.

کمیسیون کمکهای ملی دانشگاههای هند (ugc) که مسئول توسعه اموزش عالی و صندوق تخصیص مالی و نظارت بر به رسمیت شناختن موسسات جدید؛ و همچنین شورای اعتبار بخشی و ارزیابی ملی (naac) که توسط ugc  تاسیس شد سالانه به ارزیابی دانشگاهها و کالج های کشور بر اساس یک سیستم رتبه بندی درجه بندی a_c+  به ارزیابی و اعتبار بخشی گسترده میپردازد .همچنین به تعیین میزان کیفیت موسسات اقدام میکند.شرکت در روند اعطای مجوز رسمی و رتبه  از naac  داوطلبانه میباشد .همچنین شورای تحصیلات آموزش فنی (aicte) تاسیس شد و به کنترل کیفیت اموزش فنی و ایجاد  دانشکده های حرفه ای خصوصی جدید پرداخت.همه ی دانشگاههای شناخته شده از اعضای انجمن دانشگاههای هند(aiu) و بعنوان عضوهای مشاوره اموزش و پرورش دولتی عمل میکنند.این موسسات برای ارتقا دان برنامه های اموزشی و با هدف کاهش نرخ بیسوادی و افزایش امکانات دانشگاهها برای افزایش  پذیرش دانش اموزان  بین المللی که در نهایت موجب سرمایه گذاری انها و صرف بودجه بیشتر برای بخش اموزش و پرورش میباشد تاسیس شدند به ویژه در زمانی که بحران و کمبود در نظام اموزشی و عقب ماندن از کشورهای اسیایی دیگر بصورت مشهود احساس شد این مراکز بوجود امدند. که بتوانند اعتبار دانشگاهها ی هند را در بین دانشگاههای بین المللی افزایش دهند.

*بعلاوه دولت هند اخیرا مقررات جدیدی را ارایه کرده است که طبق ان روند ارتباط دانشگاههای هند با دانشگاههای خارجی را ساده کند که البته  این همکاری های گسترده با نهادهای خارجی منوط به تصویب کمیسیون کمکهای مالی هند و واجد شرایط بودن دانشگاه میباشد که در نهایت به این مهم موقعیت فارغ التحصیلان برای کار در بازار جهانی بهبود یافته و کیفیت برنامه های اموزشی ارتقا یابد.و حق انتخاب میان رشته ای برای دانشجویان بوجود اورد.این مقرررات از۲۲ ژوئن ۲۰۱۶ منتشر شده اند.

* در اوایل سال ۲۰۱۵ انتخاب براساس سیستم تعیین اعتبار cbcs  توسط ugc  اصلاحاتی ارایه شد که طبق یک ارزیابی استاندارد شده برنامه اموزشی توسط دانشجویان و مدیران  مورد رسیدگی و ارزیابی قرار گیرد تا رویکرد اموزشی منعطف تری ایجاد شود اما به دلیل زیرساخت های مذکور و سیستم شرط معدل  روند طولانی تری برای حمایت از تغییرات اساسی نیاز میباشد. . موسسه حقوقی ملک پور همه روزه آماده خدمات رسانی و مشاوره در امر مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان میباشد.

 

درخواست  پذیرش به دانشگاه های هند:

برای درخواست :چه  در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد  هند، شما می توانید به طور مستقیم  از طریق وب سایت رسمی دانشگاه ها اقدام کنید، البته حتما پیش از تاریخ شروع دوره های تحصیلی. روش دیگر، در مقطع کارشناسی و مهندسی کارشناسی ارشد، معماری و یا برنامه ریزی و… دانشجویان می توانند با استفاده از نرم افزار مخصوص دانشجویان برای شرکت در موسسات فناوری موجود در کشور به عنوان موسسه یا نرم افزار Direct Admission of Students Abroad (DASA) scheme, (DASA) اقدام کنند،که  یک سرویس پذیرش متمرکز برای دانشجویان خارجی به هند است. بر اساس این طرح،برای دوره های کارشناسی تنها سنین زیر ۲۵ میتوانند اقدام کنند اما برای دوره های ارشد محدودیت سنی وجود ندارد.

برای مطالعات کارشناسی، شما نیاز به پرداخت هزینه نرم افزار (در حال حاضر ۴۳۰۰ $امریکا) که به علاوه هزینه ثبت نام  در دانشگاههای هند که (۳۰۰ $) میباشد  .شهریه  ترم اول (۴۰۰۰ $) می باشد. برای مطالعات کارشناسی ارشد، هزینه درخواست DASA در حال حاضر $ ۲۳۰۰، که ۳۰۰ $ برای هزینه ثبت نام و ۲۰۰۰ $  برای شهریه ترم اول.

اتباع خارجی که از انجمن همکاریهای کشورهای منطقه  آسیای جنوبی  (SAARC) مانند پاکستان و یا سریلانکا واجد شرایط هستند: از ۵۰٪ معافیت شهریه در طرح     DASAبرخوردار میشوند ، آنها آزمون پذیرش را در کشور خود پشت سر گذاشته و فقط نیمی از هزینه پذیرش نرم افزار را باید بپردازند.

مدارک:

اکثرا فقط نیاز به مدرک دیپلم هست و مدارک دیگری مانند سطوح زبان و ….نیاز نمی باشد.زیرا دانشگاهها به ویژه در رشته های پزشکی و مهندسی به علت محدودیت های ظرفیت شرط معدل میگذارند وبنابراین دارندگان معدلهای بالاتر شانس بیشتر دارند. در برخی از موسسات ممتاز مانند مراکز فنی علاوه بر نمرات بالا، آزمون ورودی و مصاحبه نیز برگزار میشود. به عبارت دیگر داوطلبان می باید در آزمون ارزشیابی ۶۰ الی ۷۰ درصد نمرات را کسب نمایند. علاوه بر این داوطلبان جهت پذیرش در رشته های فنی دانشگاهها می باید به احراز ۷۵ الی ۸۵ درصد نمرات نائل آیند. در درس های فیزیک، شیمی، زیست شناسی، ریاضیات و زبان انگلیسی آزمون مجدد گرفته میشود. شرایط پذیرش در رشته های کارشناسی راحتتر میباشد.دوره های تحصیلی اکثرا سالیانه میباشند.

شهریه و هزینه های زندگی برای مهاجرت تحصیلی به هند :

هزینه زندگی به طور میانگین:اجاره ماهیانه مسکن از ۲۰۰دلار در ماه تا ۶۰۰ دلار در ماه متغیر است البته بستگی به امکانات ساختمان دارد.هزینه خوراک  ماهیانه از ۱۸۰دلار  الی ۲۵۰دلار.هزینه رفت و آمد از ۴۰ دلار الی ۷۰ دلار و..هزینه زندگی در مقایسه با بسیاری از کشور ها پایین تر است. البته لازمئبه ذکز اس با توجه به رشته و دانشگاه هزینه فرق میکند. همچنین هزینه خوابگاهها متفاوت است بین ۹۰۰ الی ۲۵۰۰دلار  در سال تحصیلی می باشد .و خوابگاهها از امکانات خوبی برخوردار نیستند.اکثر وسایل را خودتان باید تهیه کنید.

هزینه رشته های علوم انسانی : شهریه ای حدود ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در سال در بعضی از رشته های خاص حدود ۲۰۰۰ دلار در سال  رشته های علوم: شهریه سالانه ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال.رشته های فنی مهندسی: شهریه سالیانه ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار علوم پزشکی:پزشکی: شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلاردر سال. دندانپزشکی: شهریه سالیانه بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار در سال. داروسازی: شهریه سالیانه بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلاردر سال . رشته های پیراپزشکی: شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰رشته MBA : شهریه سالیانه بین ۲۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار در سال. رشته های هنر: شهریه سالیانه بین ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار در سال بسته به رشته و دانشگاه.هرینه های فوق متغی است

تقریبا ۸۰ درصد از دانشجویان بین المللی برای مطالعات کارشناسی، حدود ۱۸٪ برای مطالعات کارشناسی ارشد، و در حدود ۲٪ برای دوره دکترا / پژوهش به هند آمده اند.

شهریه  ها متفاوت است،و تماما باید قبل شروع دوره پرداخت شوند هزینه های دانشگاه های هند در مجموع، ( شما می توانید بصورت تقریبی محاسبه کنید): بعنوان مثال۳۰۰۰-۶۰۰۰ $ در سال در موسسه فناوری هند هزینه براورد میشود.باید برای هر رشته جداگانه تخمین زد. هزینه های زندگی در هند بسیار ارزان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر میباشد، با وعده ی غذایی هزینه بیشتر از  ۱۰ $نمیشود، مثلا هزینه کرایه موتور شهری کمتر از ۴۰ سنت امریکا میشود.که این مقادیر نشان از پایین بودن هزینه های حمل ونق و تغذیه و…نسبت به دیگر کشورها است.

بسیاری از دانشگاه ها خوابگاه دانشجویی (کم هزینه ای) را در اختیار دانشجویان میگذارنند، اما شما باز  می توانید در خارج از دانشگاه در شهر مکان مناسبی  با اجاره ارزان تهیه کنید اگر  ترجیح میدهید، آپارتمان ۱ خوابه در شهرستان های بزرگ مانند بمبئی داشته باشید به  احتمال زیاد هزینه  در یک ماه برابر ۲۰۰ $ میباشد. میتوانید با صرفه جویی هزینه ای معادل ۱۸۰۰ دلار امریکا در سال داشته باشید اما همیشه بیشتر تخمین بزنید.

ویزای تحصیلی  برای دانشجویان در هند:

اگر کارت شهروندی  (OCI) تهیه کنید با این  کارت، قادر به مطالعه، کار و یا انجام پژوهش در هند بدون ویزای دانشجویی هستید. ساکنان نپال و بوتان همچنین می توانید در هند بدون ویزا مطالعه کنند.با این حال، بسیاری از افراد برای تحصیل در هند نیاز به ویزای دانشجویی و اقدام و پرداخت هزینه ی معین دارند، که توسط کشور مبدا متفاوت است. ویزای تحصیلی برای هند هم با توجه به مدت زمان دوره مطالعه که تا  حداکثر برای مدت پنج سال است صادر میشود. ویزاهای صادر شده برای کمتر از پنج سال می تواند با کسب اجازه از محلی FRRO (دفتر ثبت نام خارجی منطقه) انجام شود. اگر شرایط را داشته باشید میتوانید میزان مدت دوره  و دانشگاه خود را تغییر دهید. شما باید ویزای دانشجویی خود میتوانید از طریق نزدیکترین سفارت هند به خود در خواست دهید. شرایط ضروری برای دریافت ویزای دانشجویی برای هند به شرح زیر است:

شما ابتدانیاز به  گواهی پذیرش از  یک موسسه آموزشی هند دارید. این به این معناست شما برای اولین بار برای شرکت در آزمون ورودی واجدشرایط میشوید.*به یاد داشته باشید تغییر نوع  ویزای دانشجویی دانش آموزان  تنها به خاطر تغییر هر دوره یا موسسه با اجازه مشخص از FRRO (دفتر ثبت نام خارجی منطقه)ممکن میباشد.در بخشی از درخواست ویزا، جزئیات دوره و محل مطالعه خود را باید بگنجانید. در مواردی که گواهی پذیرش موجود نیست، ویزای دانشجویی موقت صادر خواهد شد. با این حال، پذیرش باید در یک مدت سه ماه تایید شود، در غیر این صورت متقاضی اجازه  ندارد در هند بماند.متقاضیان همچنین باید اسناد، از جمله گذرنامه فعلی و معتبر، با حداقل شش ماه اعتبار و حداقل دو صفحه خالی ارایه دهند.متقاضیان ثبت نام در یک دوره پزشکی  بایدیک  نامه ای برای  تایدیه، و یک گواهی عدم وجود مشکل، از وزارت بهداشت در هند کسب کند.متقاضیان برای دوره های مهندسی موسسات فنی در هند باید مجوز مشابه از وزارت آموزش و پرورش به دست آورد.ویزای دانشجویی  را  با ویزای گردشگری و یا هر نوع دیگر ویزا  نمی توان به دست آورد.ویزای دانشجویی صادر شده برای یک دوره ۱۸۰ روز یا بیشتر برای ثبت نام دانشجو معتبر خواهد بود که متقاضی باید بعد از ۱۴ روز اولین اقدام به ثبت نام را انجام دهد.

*طبق قوانین دولت همه دانش آموزان بین المللی در هند با ویزای دانشجویی باید معاینه پزشکی انجام  دهند و یک مدرک سلامت پزشکی را دریافت کنند. دانش آموزان همچنین باید برای HIV آزمایش دهند، و در صورتی که  نتیجه مثبت باشد پذیرش داده نمیشود. همچنین لازم است مبالغ را به  دلار امریکا ۵۰ $ پرداخت کنند.که لازم  برای قرار گرفتن در زیر  پوشش هزینه های پزشکی است، که شامل بیمه هم  برای سال اول  میشود.اگر شما میخواهید در حین مطالعه به کار بپردازید یا در کل برای اشتغال به کشور هند بیایید نمتوانید از ویزای دانشجویی استفاده کنید بلکه باید حتما ویزای اشتغال را تهیه کنید.

واحدها و خدمات دانشگاهی:

واحد ارزشیابی مدارک و گواهینامه های علمی. تعیین ارزش مدارک را با معیارها ی  نظام های آموزشی دانشگاه های جهان از طریق ارتباط با نهاد های بین المللی کشورهای مختلف و نمایندگی سایر کشورها در هند صورت می گیرد.۲٫واحد خدمات و اطلاعات دانشجویی انجمن:با انتشار کتاب راهنمای دانشگاه ها اطلاعات  موسسات دانشگاهی،مجامع حرفه ای، تایید اعتبار دروس و دوره های برگزار شده توسط ارگان های مرکزی وایالتی و اعضا هیات آموزشی دانشگاه و  معرفی تسهیلات می باشد.تحصیلی (بورس) تحصیل داخل و خارج از کشور دانشجویان در داخل و خارج از هند و خارج می توانند در صورت نیاز ارایه میشود.۳٫واحد کتابخانه و مرکز اسناد مدارک:واحد کتابخانه و مرکز اسناد مدارک بر مجموعه ای تخصصی از کتب اسناد و نشریات پیرامون آموزش عالی مشتمل میگردد.۴واحد تحقیقات:واحد تحقیقات به هدایت مطالعات ت در زمینه های مربوط به ,هزینه واحد های درسی ، کیفیت آموزش و سیسستم آموزشی مبادرت می نماید.۵٫٫واحد تربیت بدنی:واحد تربیت بدنی که توسط وزارت توسعه منابع انسانی هندفعالیت میکند که عهده دار  برگزاری مسابقات بین دانشگاهی و اردوی  ورزشی دانشگاه های مختلف کشور میباشد۶٫٫واحد انتشارات :انتشار نشریات انجمن دانشگاه های هند اعم از مجله دانشگاه ها و بر پایی نمایشگاه کتاب دهلی وعرضه کتب به دانشگاه ها۷٫٫واحد امور جوانان:اجرای برنامه های بین دانشگاهی برای افزایش ارزشها، فرهنگ توسعه شخصی،وحدت ملی و درک بین المللی مبادرت و به بر گزاری جشنهای بین دانشگاهی۸٫واحد همایش های علمی:جلسات سالیانه دانشگاهها.انجمن دانشگاه های هند نیز به برگزاری سمینار  ها به صورت سالانه مبادرت می نماید.

 زبان رسمی:

اموزشی کشور هم انگلیسی میباشد اما بخاطر گویش متفاوت هندوها و حضورگسترده بومی ها در نهادهای اموزشی مشکلاتی را برای دانشجویان برای فهم  دروس و ارتباط برقرار کردن  با سایزین و مواد درسی ایجاد کرده است همچنین این معضل باعث شده است که فارغ التحصیلان هندوستان با فاقد سطح گفتاری زبان انگلیسی و دستور زبان لازم  در چهارچوب (cefr اروپا)برای ورود به بازار کار مورد نظر باشند. همچنین نگرانی در مورد توانایی فارغ التحصیلان هند-تحصیل به رقابت در اقتصاد جهانی هند وجود دارد. در گزارش اخیر فدراسیون بازرگانی و صنعت هند (FICCI) و ارنست و یانگ (EY) – 2015آموزش عالی در هند: با حرکت به سمت ارتباط جهانی و رقابت – نشان میدهد  که تنها بخش کوچکی از فارغ التحصیلان هند استخدام شدن. این نتیجه نشان میدهد که این اشتغال کم “توسط عواملی مانند برنامه های درسی خارج از مورخ، کمبود استادان با کیفیت، نسبت بالا دانش آموز به معلم، عدم ارتباط صنعت و نهاد، و فقدان استقلال برای انتخاب دوره های بعدی تحصیلی و…موثر بوده است.

۲۰۱۴ QS BRICS رتبه بندی  دانشگاهها:

تنها یک موسسه درهند  در ۱۰۰ تای اول در بین هیت های علمی دانشگاهها  و تنها دو  تا از انها در بین۱۰۰تای اول بریکس نسبت به پذیرش دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. طبق امار شورای توسعه روابط فرهنگی هند از ۳۴۶۵  بورس تحصیلی برای تحصیل در هند، ۱۳۶۱ جا (۳۹٪) به دانشجویان خارجی ارائه شده در سال ۲۰۱۳  _۱۴ درصد استفاده نشده بود.که این نشان دهنده این است که امار پذیرش رو به کاهش است. بنابراین دولت و نهاد اموزش و پرورش هند تصمیم دارند با برنامه های مذکور به اصلاحات اساسی بپردازند تا اعتبار جهانی خود را افزایش دهند.

البته به علت انتخاب متنوع  و ازاد دانشجو برای ورود در رشته ی تحصیلی مورد نظرش وهمچنین هزینه های پایین زندگی و تحصیل در هند هنوز متقاضیان بین المللی هر ساله به این کشور می ایند. و ، با قدرت اقتصادی رو به رشد هند باعث اختصاص بودجه بیشتر  به موسسات آموزش عالی هند و گسترش روابط دیپلماتیک، اقتصادی جامعه هند میشود. یک شیب صعود پیش رو است: به عنوان مثال ۲۰ موسسه هندی در رتبه بندی جدید QS جهانی در کشورهای BRIC (برزیل، روسیه، هند و چین) رتبه های برتر را کسب کرده اند.

کشور هند بیشترین جمعیت جهان (پس از چین) را دارا میباشد، و همچنین درای   اقتصاد در حال رشد با سرعت و نفوذ بیشتر از پیش میباشد، نظام آموزش عالی هند دستخوش تحول سریع در طول چند دهه گذشته شده  که یکی از پیچیده ترین – نظام های اموزشی است.

. نظام آموزش عالی  هند ۲۴ امین در جهان در رتبه بندی معتبر جهنای QS در مورد نظام  آموزش عالی در سال ۲۰۱۶ قرار گرفت، و  به ویژه  بعلت  کیفیت آموزشی در زمینه یا رشته های مهندسی و فن آوری ، که  به رهبری  موسسه علوم هند (مؤسسه) بنگلور و موسسه معتبر فناوری هند (IITs) ارایه شده. در حال حاضر ۱۶  مراکز فعال در این حوزه، در سراسر کشور وجود دارد که در مهندسی، فناوری و رشته علوم فعالیت دارند.

۲۳ دانشگاه برتر  هندی  در رتبه بندی دانشگاه های QS آسیا در سال ۲۰۱۶، از نه جایگاه  برتر در میان ۱۰۰دانشگاه اسیا میباشند.  گذشته از متخصصان  علم و فن آوری، دانشگاه دهلی  جامع ترین هند  (رتبه ۶۶ در  رتبه بندی QS آسیا ۲۰۱۶)، دانشگاه کلکته (۱۰۸)، دانشگاه بمبئی (۱۴۵)، و دانشگاه هندوی بنارس (مشترک ۱۵۵)در میان دانشگاههای اسیا قرار گرفته اند.

۱٫موسسه علوم هند (مؤسسه) بنگلور. دانشگاه دولتی که  رتبه ۳۳  در سال ۲۰۱۶  در میان  دانشگاه های QS آسیا و رتبه ۱۵۲ مشترک در رتبه بندی دانشگاه های جهان QS 2016-2017،دانشگاه برتر هند  را دارد. این نشان دهنده ی یک حضور قوی در رتبه بندی QS در بین ۱۰۰ دانشگاه  برتر جهان در زمینه مهندسی شیمی، مهندسی برق و شیمی است.    ۲٫ موسسه فناوری هند بمبئی (IITB): ، موسسه فناوری هند بمبئی (IITB) رتبه ۳۵ در رتبه بندی آسیایی و ۲۱۹ در جهان، با توجه به آخرین نتایج را کسب کرده است.در زمینه هنر و علوم انسانی فعال است. از قدیمی ترین دانشگاه های هند، که در سال ۱۹۵۸ تاسیس شده است، حدود ۸۰۰۰ دانش آموز  دارد.   ۳٫موسسه فناوری بین المللی فناوری بمبیی رتبه ۱۴ ام از ۱۰۰ برتر اسیا برای علوم کامپیوتر، و چندین شاخه از مهندسی، علوم مواد، و هنر و طراحی را دارد.

۴٫موسسه فناوری  دهلی نو هند (IITD)  : یکی دیگر از نهادهای عمومی  و تخصصی پیشرو در هند، که رتبه ۳۶ در رتبه بندی آسیایی و رتبه مشترک ۱۸۵ در رتبه بندی جهان را دارد. علوم کامپیوتر، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و سازه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، علوم مواد، و هنر و طراحی از رشته های این دانشگاه میباشد.

دیگر دانشگاه های برتر در هند عبارتند از:

موسسه فناوری هند مدرس (IITM) (43 در آسیا، مشترک ۲۴۹ در جهان)

موسسه فناوری هند کانپور (IITK) (48 در آسیا، ۳۰۲ مشترک در جهان)

موسسه فناوری هند، خاراگپور (IITKGP) (51 مشترک در آسیا، ۳۱۳th در جهان)

موسسه فناوری هند رورکی (IITR) (78 در آسیا، ۳۹۹ در جهان).

مقایسه دانشگاه برتر هند در دانشگاه رتبه بندی QS آسیا ۲۰۱۶

. موسسه حقوقی ملک پور همه روزه آماده خدمات رسانی و مشاوره در امر مهاجرت تحصیلی به شما عزیزان میباشد.

در نتیجه مقایسه و برآورد :

با توجه به مزیت ها و معایب و شرایط گفته شده در بالا در مورد کشور مورد نظر ما هند میتوانیم با مرور این معیار های رایج به مقایسه با دیگر مکانها و شرایط و میزان تناسبش با شرایط فعلی خودمان و همچنین معیارهای جهانی بپردازیم.کشور هند با وجود پتانسیل بالا از نظر جمعیت و مساحت و سیستم اموزشی بزرگ و سابقه دار و داشتن حداقل شرایط مقبول برای ادامه تحصیل باز از همتا های خود در اروپا قابل مقایسه نمیباشد زیرا همچنان از لحاظ زیر ساختار اموزشی تحول چشمگیری نداشته و بعلاوه مدت زمان بیشتری را باید برای این تغییرات صرف کرد ,کشورهند در مقایسه با دانشگاهها و کالج های اروپایی شاید از هزینه زندگی و تحصیلی پایین تر و شرایط راحتتر پذیرش و ویزا برخوردار باشد ما با توجه به معیار های فوق هنوز از لحاظ ایجاد فرصت های پژوهشی برای دانشجویان و امکان دادن فرصت انتخاب گسترده به انها و همچنین کسب اعتبار جهانی  و کسب کرسی های علمی جهانی ضعیف میباشد ,همچنان به دلیل فقدان این موارد و  بسیاری از شرایط مذکور و حضور بومی ها و اینده شغلی مناسبی را برای دانشجویان تضمین نمیکند.به علاوه به علت کمبود امکانات و سطوح پایین بهداشت و متقاضیان بی شمار انان به نسبت اروپا از کیفیت های مدرن و به روز اموزشی و پرورشی به دور است.پس بنابراین اگر میتوانید هزینه و بودجه بیشتری را متحمل شده و برای کشورهای های اروپایی وقت صرف کنید و اقدام به گرفتن پذیرش کنید بهتر از انتخاب ساده  و رایج این روزهای برخی دانشجویان فراتر رفته و اینده خود را بهتر تضمین کنید. زیرا این دانشگاهها و کالجها با امکانات فراوان و میزان مقبول پذیرش و امکانات تسهیلاتی و کمک هزینه و حضور در اتحادیه اروپا و تعامل با دیگر دانشگاهها و و…..بسیاری موارد اینده و دانش شما را و جبران هزینه های این دوره ها را حتما تضمین میکنند .قطعا تفاوت در کیفیت آموزش بین موسسات آموزشی برتر هند و نهادهای بین المللی اروپا وجود دارد. با این بودجه و بورس تحصیلی و فرصت هایی که در دسترس است. بنابراین  قطعا یک گزینه بهتر برای تحصیل در خارج از کشور برای مطالعات بیشتر وکار وجود دارد. همچنین شما می توانید به مدرک در مقطع کارشناسی و پایه کوتاه مدتی  را در هند گذرانده و اکتفا کنید اما برای پیشرفت بیشتر و برخورداری از تسهیلات بالا و دانش جهانی و….اینده ی شغلی امن ، کار برای سه تا چهار سال، صرفه جویی در پول و استفاده از صندوق تحصیلات تکمیلی در اروپا به گزینه های دیگر مانند موسسسات اموزشی اروپا فکر کنید و خود انتخاب کنید. و تصمیم بگیرید برای نتیجه گیری، مزایای آموزش های بین المللی بسیار هستند و به شما کمک میکنند یک آینده امن و حرفه ای داشته باشید.پس با شرایط فوق و انتظارات خودتان و تلاش بیشتر و رجوع به موسسات و مشاوران معتبر و با تجربه اینده خود را بهینه کرده در انتخاب مقصد خود از مشاورین مجرب موسسه حقوقی ملک پور مشورت بخواهید.

 

منابع:

http://www.topuniversities.com/

http://www.aiu.ac.in/

http://www.iie.org/

.universityworldnews.com

http://monitor.icef.com/

www.educationfair.n

.migrationpolicy.org

نگار یوسف نیا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rating: 4
8 پاسخ
 1. Fateme گفته:

  سلام
  بنده ۱۷ سالمه و سال دیگه کنکور دارم … میتونم از سال دیگه و شروع تحصیل به هند برم ؟باید چ شرایطی داشته باشم؟؟

  Rating: 4
  پاسخ
  • shahram shahidi گفته:

   با سلام. با توجه به عدم اطلاع کافی از شرایط شما جهت کسب اطلاعات در این زمینه با دفاتر ما تماس گرفته و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. شماره تماس ما: 02149196000
   شما همچنین می توانید فرم ارزیابی را از لینک زیر تکمیل کنید تا کارشناسان ما از طریق واتس اپ با شما تماس بگیرند.
   https://malekpour.ir/contact-us/

   پاسخ
 2. پریسا گفته:

  سلا خسته نباشید من برای ادامه تحصیل قصد دارم به هند برم
  من الان سه ترم از دانشگاه را در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمران گذرانده ام
  برا ادامه ی تحصیل در دانشگاه هند باید از ابتدا شروع به تحصیل کنم یا امکان تطبیق دروس هست ؟

  پاسخ
 3. محسن گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکنرو تشکر فراوان از اینکه این همه اطلاعات مفید در اختیار مردم قرار میدید ، بنده ۳۲ سالمه لیسانس مکانیک با ۵ سال سابقه کار مدرک تافل ندارم ، میخواستم بپرسم رشته MBAدر هند چطوره؟ من علاقه شدیدی به تحصیل در این رشته دارم و باتوجه به هزینه زیاد اروپا و آمریکا میخواستم برای کشور هند اقدام کنم ، اگه ممکنه بنده حقیر و راهنمایی بفرمایین ، با تشکر

  پاسخ
    • n hashemee گفته:

     

با سلام و عرض ادب و احترام به جهت آنکه توضیح مسائل حقوقی در این بخش امری دشوار میباشد و ممکن است باعث سوء تفاهم گردد و برای مشاوره بهتر ممکن است لازم باشد به سوالات مشاور پاسخ دهید و این بطور همزمان در مشاوره تلفنی امکانپذیر خواهد بود ، برای آنکه بتوانیم خدمت شما پاسخ درست ارائه نماییم و پاسخگوی تعداد کثیر ایمیل های ارسال شده از عزیزانی که به ما لطف دارند با سرعت بیشتری باشیم ، خواهشمندیم با دفاتر ما از طریق شماره ۴۹۱۹۶۰۰۰ (۰۲۱) ارتباط بگیرید
     و یا با شماره 021-49076 تماس بگیرید.


     پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.