مهاجرت تحصیلی به اسلوونی

مهاجرت تحصیلی اسلوونی چه شرایطی دارد؟آیا مهاجرت تحصیلی به اسلوونی نیازی به مدرک زبان دارد؟هزینه های تحصیل در اسلوونی چقدر است؟آیا مهاجرت تحصیلی به اسلوونی در تمامی مقاطع امکلن پذیر است؟مهاجرت تحصیلی به اسلوونی چه مزایایی برای شهروندان اروپایی دارد؟

 

تحصیل در اسلوونی یک فرصت منحصر به فرد برای شناختن کشور، فرهنگ و روش زندگی مردم آن، و آخرین اما نه کم زبان اسلوونی است. اسلوونی بخشی از شبکه بین المللی تبادل دانشجو اراسموس است، بنابراین شهروندان دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، کشورهای نامزد، ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ در اینجا می توانید برای مطالعه و بدون دشواری آمده است. دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسلوونی، که در خط با الزامات فرآیند بولونیا، همچنین به شهروندان کشورهای دیگر باز هستند.در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ دانشجو مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی هستند که تعداد زیادی از آنها از کشور یوگسلاوی به کشور اسلوونی مهاجرت کرده اند.حدود ۱۰ درصد از دانشجویانی که به کشور اسلوونی مهاجرت کرده اند در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند که گواهی است بر اعتبار مدارک دانشگاهی کشور اسلوونی.

*سیستم آموزش و پرورش اسلوونیایی شامل سطوح زیر:

آموزش قبل از مدرسه
آموزش و پرورش عمومی: شامل تحصیلات ابتدایی و متوسطه
تحصیلات دبیرستانی: شامل آموزش عمومی متوسطه، فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش فنی.
عالی / آموزش بعد از متوسطه فنی و حرفه ای
آموزش عالی: شامل مطالعات کارشناسی و کارشناسی ارشد

در اسلوونی، اشکال دیگر آموزش و پرورش، مانند آموزش بزرگسالان، آموزش و پرورش نیازهای ویژه، برنامه های اصلاح شده، موسیقی و آموزش و پرورش رقص، نیز در دسترس هستند.که بعد از گذراندن این دوره ها گواهینامه معتبر اعطا خواهد شد.

در کشور اسلوونی تحصیل از سن ۶ سالگی اغاز میشود و شامل دوره های پیش دبستانی دبستانی یا ابتدایی و متوسطه و دانشگاه میشود.البته ثبت نام در پیش دبستانی اجباری نیست.اما مطالعه در مقاطع بعدی اجباری است و هزینه ان توسط دولت پرداخت میگردد.

فعالیت های موسسه قبل از مدرسه شامل: ورزش، زبان، هنر، جامعه، طبیعت، مطالعه، ریاضیات. فعالیت های بین رشته ای مانند اخلاق، مراقبت های بهداشتی، آموزش ایمنی ترافیک

مراکز اموزشی تا ساعت ۸ شب فعال هستن و از لحاظ هزینه های اموزشی دولت با توجه به وضعیت مالی والدین از ۰ تا ۸۰ درصد هزینه ها را تقبل میکنند.

*آموزش مقاطع ابتدایی و متوسطه :

در کشور اسلوونی مثل اکثر کشور ها نظام اموزشی دبستان و متوسطه ۸ سال به طول می انجامید اما سیستمی که به تدریج جایگزین سیستم قبلی میشود سیستمی ۹ ساله است که به سه دوره ۳ ساله تقسیم میگردد.

*در مقطع متوسطه سه نوع آموزش وجود دارد:

۱٫آموزش حرفه ای به مدت دو ونیم تا سه سال که پس از این دوره مستقیما واردد بازار کار میشوند.

۲٫اموزش فنی به مدت ۴ سال که ممکن است در مکان های مختلف برگزار شود.

۳٫آموزش کلاسیک آموزش و پرورش عمومی که منجر به صدور دیپلم بیل المللی میشود.

*دوره فنی بعد از دبستان:

برنامه های حرفه ای کوتاه مدت  به مدت ۱٫۵ سال برای دانش آموزانی که آموزش ابتدایی خود را به پایان رسانده اند. و آن را برای ۲٫۵ سال برای دانش آموزان و کارآموزان که آموزش ابتدایی خود را به پایان نرسانده اند طول میکشد.
در پایان آموزش حرفه ای کوتاه مدت، امتحان نهایی برگزار می شود. دانش آموزانی که در آزمون عبور می یک گواهی نامه از امتحان نهایی تعلق می گیرد. با استفاده از این گواهی، دانش آموزان می توانند وارد بازار کار شوند و یا می توانید برای آموزش و پرورش فنی و حرفه ای ثانویه ۳ سال دیگر هم درس بخوانند.
مقطع متوسطه فنی و حرفه ای و آموزش و پرورش فنی
آموزش و پرورش فنی و حرفه ای دبیرستان است تا به ۲۰ رشته تقسیم می شود. این سطح آموزشی فراهم می کند مهارت ها و دانش مورد نیاز برای اشتغال و یا آموزش عالی است.

آموزش و پرورش فنی ثانویه طول می کشد به مدت ۴ سال، و با آزمون poklicna matura پایان می رسد.

*زبان آموزش در کشور اسلوونی چیست؟

نیاز به دانش زبان اسلوونیایی برای ثبت نام در دانشگاه های کشور اسلوونی میتواند مانعی برای پذیرش دانشجو در این کشور باشد بنابراین با ارائه مدرک زبان انگلیسی هم میتوان در دانشگاه های این کشور ثبت نام کرد بعلاوه دوره های مختلف زبان نیز در کشور اسلوونی برگذار میشود.در دو منطقه دو زبانه، آموزش ابتدایی و متوسطه برای اقلیت های قومی ایتالیا و مجارستان در ایتالیایی، مجارستانی و اسلوونیایی ارائه شده است.

*سیستم آموزش عالی:

سیستم آموزش عالی توسط قانون آموزش عالی تنظیم شده است.

اسلوونی دارای سه دانشگاه های دولتی: لیوبلیانا، ماریبور و Primorska.
قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه لیوبلیانا، که یکی از ۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان است و یکی از ۲۰۰ دانشگاه برتر اروپا است. رتبه های بین المللی خود را به خصوص برای مهندسی و فناوری اطلاعات، که در آن است در اطراف ۲۷۰ در جهان قرار گرفت لیوبلیانا یک شهر دانشجویی است دانش آموزان برای حدود یک پنجم از جمعیت شهرستان را تشکیل می دهند.

کشور اسلوونی همچنین میزبان دانشگاه یورو مدیترانه بین المللی است که در آن سخنرانی به زبان انگلیسی، فرانسه و عربی به طور انحصاری انجام میشود.

ویژگی های معرفی شده توسط قانون جدید عبارتند از: نقش جدید دانشگاه (تغییر از یک انجمن از دانشکده مستقل به دانشگاه یکپارچه) و ایجاد موسسات آموزش عالی تک، جدایی برخی از دانشکده های بزرگ را به چند کوچکتر، تغییرات در ساختار نظام آموزش عالی، اجرای مکمل دیپلم و اجرای تدریجی یک سیستم آموزش و پرورش سه چرخه بالاتر با توجه به اعلامیه بولونیا سال ۲۰۱۶٫ آموزش عالی دولتی رایگان برای دانش آموزان تمام وقت بومی و برای دانش آموزان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا.

*ویژگی های آموزش عالی در کشور اسلوونی:

آموزش عالی دارای ویژگی های خاصی از یک ساختار باینری است. برنامه های تحصیل به سه چرخه زیر طبقه بندی کرد: دوره اول (برنامه مطالعه علمی و برنامه های آموزشی حرفه ای گرا)

دوره دوم برنامه مطالعه منجر به  Magisterij

دوره سوم برنامه مطالعه منجر به  Doktorat znanosti

برنامه های آموزشی دوره اول در مقطع کارشناسی هستند، برنامه مطالعه چرخه دوم و سوم در سطح فوق لیسانس هستند. موسسات آموزش عالی دانشگاه ها، دانشکده ها، دانشکده های هنر و یا دانشکده های حرفه ای را تشکیل می دهند

. اسلوونی دارای ۴ دانشگاه با ۳۷ دانشکده، ۳ آکادمی هنر و یا دانشکده های حرفه ای، و ۱۰ موسسات آموزش عالی تک (Samostojni visokošolski zavodi) به عنوان موسسات خصوصی تاسیس شده است. موسسات آموزش عالی مستقل در مدیریت سازمان و عملیات داخلی خود را (با توجه به قوانین و الزامات قانونی)، انتخاب و انتخاب اعضای هیات علمی، انتخاب اجسام داخلی عبارتند از: رؤسای دانشگاه، senates، تخته اداری و شوراهای دانش آموز، رؤسای و مجامع علمی.

*قوانینی که تا کنون برای سیستم آموزش کشور اسلوونی به تصویب رسیده است:
-فرمان آموزش عالی قانون سال: ۱۹۹۳
-فرمان آموزش و پرورش متمم عالی قانون سال: ۲۰۰
-فرمان آموزش و پرورش متمم عالی قانون سال: ۲۰۰۳
-فرمان آموزش و پرورش متمم عالی قانون سال: ۲۰۰۴

-فرمان آموزش و پرورش متمم عالی قانون سال: ۱۹۹۹
-فرمان آموزش فنی و حرفهای قانون سال: ۱۹۹۶
-فرمان آموزش فنی و حرفهای قانون اصلاح سال: ۲۰۰۰
-فرمان آموزش فنی و حرفهای قانون اصلاح سال: ۲۰۰۴

*طول سال تحصیلی در کشور اسلوونی:

در کشور اسلوونی یک سال تحصیلی از ماه اکتبر شروع میشود وتا ماه ژوئن ادامه دارد.

دوره کارشناسی۳-۴ سال

دوره کارشناسی ارشد۱-۲ سال

دوره دکتری۲-۴ سال

*تعطیلی طولانی در طول سال در کشور اسلوونی:

تعطیلات مدارس از ماه ژوئن شروع میشود و تا پایان ماه سپتامبر ادامه دارد.

 

*آموزش عالی در سطح غیر دانشگاهی:دانش آموزان در کشور اسلوونی میتوانند بعد از اخذ مدرک دیپلم وارد دوره های آموزشی غیر دانشگاهی شوند.اولین کالج غیر دانشگاهی در سال ۱۹۹۶-۱۹۹۷ تحت نظر قانون حرفه ای آموزش و پرورش کشور اسلوونی آغاز به فعالیت کرد و تعداد این نوع کالج تا سال ۲۰۰۵ به ۴۵ کالج درسطح کشور اسلوونی رسید.دوره اموزشی این کالج ها به مدت ۲ سال است که باید در انتهای دوره پایان نامه خود را تحویل دهند و از آن دفاع نمایند.

*زندگی دانشجویی در کشور اسلوونی:

دانشجویان در کشور اسلوونی میتوانند زندگی پرجنب و جوش و خوبی را تجربه کنند.به دانشجویان خفیفت مخصوصی داده می شود آنها میتوانند با اخذ کارت دانشجویی از دفتر بین المللی سازمان دانش اموختگان از ایم تخفیفات بهره مند شوند.

هزینه اسکان در کشور اسلوونی در خوابگاه دانشجویی ماهانه ۸۰ تا ۱۲۰ یورو

هزینه اسکان در کشور اسلوونی در منزل خصوصی ماهانه ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو

هزینه خوراک:ماهانه ۲۰۰ یورو

هزینه حمل ونقل با کارت حمل و نقل عمومی ماهانه ۲۰ یورو

*هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور اسلوونی:

تحصیل در کشور اسلوونی برای اهالی اسلوونی و نیز کشور های حوزه شنگن ریگان است و دانشجویان فقط باید هزینه ثبت نام اولیه را بپردازند اما برای دانشجویان سایر کشورها تحصیل رایگان نیست اما قطعا هزینه ای کمتر از کشور های ددرجه یک اروپا همچون انگلستان را دارد.

هزینه های تحصیل با توجه به رشته تحصیلی متغیر است.برای مثال :

مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد:

-برای رشته علوم اجتماعی ۱۵۰۰ دلار برای یکسال تحصیلی

-برای رشته های فنی،هنر،علوم طبیعی ۲۰۰۰دلار برای یکسال تحصیلی

مقطع دکتزی:-

-برای رشته علوم اجتماعی۴۵۰۰دلار برای یکسال تحصیلی

-برای رشته های فند،هنر و علوم طبیعی ۶۰۰۰ دلار برای یکسال تحصیلی

خوابگاه های دانشجویی:

دانشجویان میتوانند در سالن های دانشجویی محلی را برای استراحت و خواب انتخاب نمایند و یا اتاقی مجزا و با امکانات رفاهی بیشتر را از دانشگاه رزرو نمایند.

وضعیت بیمه دانشجویان:

همه دانشجویان بین المللی باید به طور کامل در برابر تصادف یا بیماری برای مدت زمان کل اقامت در جمهوری اسلوونی بیمه شوند. در اسلوونی، خدمات بهداشتی درمانی ارائه عبارتند از: دندانپزشکی، خدمات تخصصی، نهادهای اجتماعی، بیمارستان و غیره

 

*لیستی از بهترین کالج های کشور اسلوونی:

University of Nova Gorica-

-GEA College

-The University of Primorska

-UNIVERSITY OF LJUBLJANA

-University Of Ljubljana Faculty of Architecture

-IEDC – Bled School of Management

-شرایط کار برای دانشجویان در کشور اسلوونی:

دانشجویانی که شهروند کشور های عضو اتحادیه اروپا همچون بریتانیا سوئد ایرلند مالت استونی قبرس لتونی چک مجارستان اسلواکی هستند نیازی به اجازه کار ندارند و میتواند در اداره کاریابی در کشور اسلوونی ثبت نام کند.

به جز کشور های فوق الذکر دانشجویانی که از سایر کشورها برای تحصیل به کشور اسلوونی امده اند باید اجازه کار اخذ نمایند.

با خواندن این مقاله تا حدود زیادی با کشور اسلوونی و شرایط تحصیل در  کشوراسلوونی اشنا شدید لازم به ذکر است اگر پرسشی در خصوص مهاجرت دارد میتوانید با شعب موسسه حقوقی ملک پور در تماس باشید تا جدیدترین قوانین در خصوص مهاجرت را از وکلا و مشاوران مجرب و حرفه ای موسسه حقوقی ملک پور دریافت کنید.

 

فاطمه عرب

4 پاسخ
 1. سجاد گفته:

  سلام من فوق لیسانس معماری دارم .
  ۷ سال سابقه کار دارم.
  مدرک زبان هم ندارم.
  بدون مدرک زبان میشه رفت اونحا و دوره زبان را گذروند؟ بعد رفت دانشگاه؟
  ممنون میشم جوابم بدید

  پاسخ
  • n hashemee گفته:

   با سلام و عرض ادب بله بدون مدرک زبان میتوانید جهت اخذ دوره زبان در برخی از کشورهای اروپایی ورود نمایید. پیشنهاد میکنیم جهت مشاوره کاملتر با دفاتر ما از طریق شماره 021.49196000 تماس حاصل فرمایید.

   پاسخ
  • mie.editor2 گفته:

   با سلام و احترام. به طور معمول باید دارا بودن هزینه های تحصیل و زندگی خود در طول یکسال را به سفارت این کشور اثبات نمایید. برای بررسی هزینه ها در این کشور پیشنهاد میکنیم با دفاتر ما ارتباط بگیرید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.